Het nieuwe Het ijzige begin van 1963 STERK VERLAAGDE PRIJZEN De zwakke mens en zijn grote techniek overpeinzingen VRIJDAG 4 1963 14e JAARGANG No. 56 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Redaktie en advertenties BROERSVEST 123. Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland NIEUWJAARS BIJEENKOMST GLAS INDUSTRIE PIETERMAN N V. MANTELS JAPONNEN KINDERKLEDING S.G. AGENDA Ik zal eens naar de dokter moeten 3e TOONKUNST ABONNEMENTSCONCERT Huisvrouwelijke /wwvvwvwwwwvvv Het nieuwe jaar heeft ons nog op geen stukken na gebracht wat we van het begin hoopten. En ook niet wat we elkaar in algemene termen hebben toe gewenst. Stel u eens voor dat dit onder de huidige en ijzige omstandig heden wel het geval was. Dan hadden we bij het uitwisselen van wensen tegen elkaar moeten zeggen: veel ijs en sneeuw in het nieuwe jaar, veel vorst en storm moge uw deel zijn, een stuk gesprongen waterleiding is U gaarne gegund of een beetje aardappelschaarste wens ik u van harte. Want dat is het spelletje dat het kersverse jaar met ons aan het spelen is: wij kunnen soms van alles: wij bevaren niet alleen de lucht en de oceanen., wij zien kans de ruimte te beklimmen met gewelidge raketten, die zelfs Venus of een meer krijgshaftige figuur in het heelal weten te bespieden. Wij staan voor niets, zou je zo zeg gen. Wij dringen ongekend diep in de aarde door op zoek naar nieuwe energie en exploitatie-mogelijkhe den. En waar de meest geconcen treerde energie plotseling vrij wordt gelaten dreunt de aarde nog op hon derden kilometers afstand en is het licht verblindender dan dat van de zon. Maar intussen zitten er mis schien autobussen vast gesneeuwd in de buurt van Ransdorp of Alk maar. Terwijl onze kunstmanen zich met grote snelheid rond de aar de wentelen kunnen onze overladen treinen af en toe bijna niet voor uit en staan overal hele files auto's omdat de wegen practisch in een ijs vlakte veranderd zijn. Het is een si tuatie die typerend is voor de snelle ontwikkeling van de techniek in een bepaalde richting. Wij zijn ko ningen, beheersers van het heelal, waar we alles zetten op de ene kaart van een nieuwe uitvinding of ontdekking. Maar hoe ver blijven de technische voorzieningen in ons da gelijks leven achter op de wereld van de ruimtevaart, van de kern energie en al die andere dingen, die tot de technische avant-garde beho ren. Het is alsof de mensheid meer haast heeft met het doen van uit vindingen dan met het toepassen er van. Misschien is dit wel de beste karakterschets, die aan de gevolgen van oorlogsdreiging en bewape ningswedloop kan worden meege geven. Er is gewoon een verschil van eeuwen tussen een ruimtevaar der en een bewoner van het dorpje Vrede Peel bij Venray, dat nog zo kwetsbaar blijkt, dat het zonder wa ter komt te zitten als het een tijd lang hard vriest en gesneeuwd heeft. Het jonge dorp heeft nog geen wa terleiding en kreeg zijn water aange voerd met melkbussen en een tank auto. Maar de wegen naar het dorp werden plotseling volledig onbe gaanbaar door sneeuw en vorst zo dat het water uitbleef en men op zoek moest naar enkele regenputten waaruit men misschien kon tappen zonder schade voor de plaatselijke volksgezondheid. En dat is maar een feit uit een hele reeks. Overal liggen de schepen roerloos onder een wit sneeuwdek te wachten op dooi, op het moment dat het ijs zal wijken en het varen weer mogelijk wordt. Zowel treinen als andere openbare vervoermidde len en transportbedrijven ondervin den de grootste hinder en kunnen bijna niet meer tegen het sneeuw- pakket opboksen. En daardoor treedt er ernstige stagnatie op in ons transportwezen wat weer niet zonder invloed kan blijven op onze voedselvoorziening. Op kleine schaal begint het met beperkende maatre gelen bij de bezorging van levens middelen. De bezorgers kiezen in de buitenwijken van de steden dan een centraal punt. De wijkbewoners moeten daar de waren maar komen ophalen, want het is ondoenlijk ge worden met karren en bakfietsen nog naar huis te gaan. Maar op den duur kunnen zekere beperkingen in groter verband evenmin uitblijven. Vooral de aan voer van goederen, die massaal ple gen te worden omgezet is op lange re termijn nogal kwetsbaar. Aardap pelen en brandstoffen zijn meestal wel in ruime voorraden in steden en dorpen opgeslagen. Deze voorraden zijn er dan niet alleen voor onmid dellijk verbruik maar ook bestemd als buffer voor het geval zich stag natie gaat voordoen. Ieder huis vrouw weet als het ware van nature dat deze buffervoorraden niet on beperkt toereikend ziin en ze 't nu dan ook de berichten over de aanvoer en de voorraden nauwkeu rig in het oog. Een advies in dit barre seizoen: wees zorgvuldig met vuur en ver warmingsapparaten. Onachtzaam heid in de omgang daarmee heeft al heel wat ellende te weeg gebracht, ook in deze winter! Op de gebruikelijke Nieuwjaarsbij eenkomst van Glasindustrie Pieter man N.V., waarbij ook de medewer kers van de N.V. Hardglas-Zoeter- meer aanwezig waren, heeft de di rectie verslag gedaan over de gang van zaken in het afgelopen jaar. Er is in 1962 ten opzichte van het voorafgaande jaar sprake van een flinke omzetstijging, in 't bijzonder in de sector „Technisch Glas". Hier door is het mogelijk geweest de eveneens forse kostenstijging op te vangen, zodat het eindresultaat in dezelfde orde van grootte ligt als over 1961. De afdeling „Wetenschappelijke In strumenten" vertoont een omzetstij ging en heeft bevredigend gewerkt. Er staan belangrijke verbouwingen op het programma en het ligt ook in de bedoeling om een aantal machi nes aan te schaffen voor de verdere Doet Uw voordeel rationalisatie en mechanisatie in de afdeling geslepen en verzilverd glas. Ook de afdeling „Export" kan een omzetstijging meldm, die voorname lijk te danken is aan de steeds uit breidende export naar Duitsland en België. De grote capaciteit van onze verzilver-conveyer is echter nog niet volledig bezet. De fabriek in Oosterwolde (Fr.), waarvoor het pand eind 1961 werd gekocht is in de loop van het jaar begonnen met de productie van huis houdelijk glaswerk. Er werken nu 35 man. Na een aanloop-periode is de omzet van de laatste maanden kostendekkend geweest. Wanneer de verdere ontwikkeling volgens pro gramma blijft verlopen, zal dit be drijf spoedig aan uitbreiding toe zijn. Hiervoor is voldoende grond aanwezig. De N.V. Hardglas heeft eveneens een omzetstijging geboekt. De vraag naar gehard glas groeit vanwege de eigen schap, dat dit materiaal de veilig heid verhoogt. De voortgaande auto matisering bij de productie speelt een belangrijke rol om de kosten te blijven beheersen. Bovendien werkt dit kwaliteit-verbeterend. In de loop van het boekjaar heeft de N.V. een aangrenzend industrieterrein van 3000 Ma kunnen aankopen. De bedoe ling is om daar opslagruimte en kan- toor-accomodatie te bouwen. Zodra het terrein verder is ontsloten door aanleg van een weg kan hiermede worden begonnen. 4 januari Bethelkerk 20 uur N.V.S.H.: Filmavond. Irene 20 uur CEFA: Filmavond Nee, ik mankeer niks, helemaal niks voor zo ver ik weet. Maar dat IS het nou net, je telt niet mee. Neem nou dat verjaars-avondje van de vorige week. We zaten ge zellig bij elkaar met een borreltje en een zoutje, begint Kees ons uitgebreid te vertellen over zijn pas weggehaalde blinde-darm en wat voor ellende hij allemaal had moeten dóórmaken voor zijn huisarts er achter was dat het toch die blinde-darm moest zijn. Nauwelijks was ie klaar met zijn verhaal of daar legde tante Mien uitgebreid haar galblaas op tafel. Tien jaar had ze er mee gesuk keldIn oktober hadden zje hem eruit gepulktmoet je kijken: haar tas ging open, en uit een plastic zakje rolden een stuk of twintig goor gele stenen! Ik vond het héél wat, maar oom los glimlachte laatdunkend: een galblaas, daar kunnen ze je van af helpen, maar Rheumathiek RHEUMATHIEKdag in dag uit met pijn in je poot, daar wordt een mens hardstikke mesjokke van. En wat ie al gekuurd had: modderbaden, injecties, diathermie, pillen zus en tabletten zo, massage, hete compressen, een specialist in Zierikzee, een boertje uit de buurt van Apeldoorn, een professor uit Leiden en een helderziende ergens in de omstreken van Breda.Als je eens uitrekende wat hem dat allemaal gekost luid: Het was compleet een gouden been geworden, hélpen ho maar! Nicht Marie had om de vier dagen migrainenee, niet zo'n beetje gewoon maar hóófdpijn, dat heeft iedereen wel eens een keer.... maar échte migraine. Zo ontzettend dat ze er morfine voor kreegnou, morfine geven ze niet gauw! Dan zaten er nog een paar maagkwalen in het gezelschap en iemand die van tijd tot tijd van die enge steken in zijn hart voelde ze zeien wel dat het niks te betekenen had, maar dat zeggen ze al tijd om je gerust te stellen. Hij moest zich bijzonder in acht ne men: geen koffie, geen sterke drank en hoogstens twee sigaren per dag. Nou heb ik in mijn jeugd natuurlijk wel de mazelen gehad en één keer heeft de huisarts mijn oren moeten uitspuiten, maar dat was allemaal zó lang geleden, ik durfde er echt niet mee voor de dag te komenzodat ik er, wat je noemt „voor spek en bonen" bij zat. Dat zal me geen tweede keer gebeuren, érgens zal er aan mijn lijf ook wel wat mankerenNiet dat ik iets ergs hoop, maar toch minstens iets waar je eens over kan praten. Sebastiaan. 5 januari: Irene 20 uur CEFAFilmavond. Musis Sacrum 20 uur R.K. Toenelver. Bona- ventura: Nieuwjaarsbal. 6 januari: Wijkcentrum: 20 uur Instuif R.K. Jong Schiedam: Dansavond. Stedelijk museum dagelijks 10-17 u. Grafiek Sculpturen tapijten van Henri Georges Adam. 8 januari Chr. Soc. Belangen 20 uur Ned. Bond van Oud- Strijders: Jaarvergadering. Musis Sacrum 20 uur Rode Kruis: Toneel avond. 10 januari Passage Theater 20 uur Toonkunst: Concert door het Rott. Phil. Orkest o.l.v. Hein Jordans m.m.v. Mo nique Haas, piano. 11 januari Chr. Soc. Belangen 20 uur Werkende Jeugd: Ver gadering. 12 januari Irene 14 uur Jongens Shell Club: Feestmiddag. Wijkcentrum Vanaf 14 uur Schied. Redding brigade: Samenkomst. Irene 20 uur Vegla: Feestavond. In het Passage Theater zal op don derdag 10 januari 1963, aanvang 8 uur het 3e Toonkunst abonnements concert worden verzorgd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, o.l.v. Hein Jordans, met solistische medewerking van Monique Haas, piano. Uitgevoerd wordt de Oxford Sym fonie van Joseph Haydn, Concert voor piano en orkest no. 3 van Béla Bartók en de Vijfde Symfonie van Peter Tschaikowsky. Ineens voelde ik die ijzige, nare koude wind niet meer. Ik voelde ook geen koude voeten, laat staan die han den! Ik kéék en kéék en haalde verrukt adem! O, dat in mijn bezit te heb ben. Ik werd er mij zo maar van bewust, dat ik daar minstens jaren op ge wacht had en dat natuur lijk niet geweten had. Dat faat zo vaak in het leven! k keek nógeens, maakte aanstalten om de winkel deur te openen, deed dat tenslotte als in extase, maar werd plots brood nuchter Het was im mers Nieuwjaarsdag Nog één nacht zou ik moe ten wachten. Nog 24 uur zou ik moeten doorworste len en dan Ik drukte mijn neus weer tegen de etalageruit. Och, wat zou iedereen daar ook verrukt over zijn. Nog nooit had ik zo'n sierlijk koffiepotje ge zien en wat een mooi ge heel zo met dat bijpassen de theelichtje. Hé, waarom nu heus de LAATSTE was. was die stomme winkel nu Ergens moest ik toch ook dicht. Nijdig schopte ik te- een beetje aan mijn lijn gen een sneeuwbal, een le- denken! Maar ze waren vensgrote, die log en enigs- dan ook zo zalig. Ja, die zins traag door zijn om- oliebollen en appelbeignets vang, in beweging kwam. En de dag króóp ver- En meteen voelde ik, hóe der koud ik wel was Twee uur heb ik de klok Morgenochtend, dacht ik nog horen slaan, voordat ^yWUWVWVWWWVWAAAAA/VWVWNA/WVAAAflAAAAAAAWAAArtAAA^AAAAAAAAWVVWVVVWWIAIWl wuwinjyuvw*VVyMVVVMVVVVWVVVVWVVVV'WVW,<*l*a''''""'""""""t**'***^J"M"t'WXAAAAAAA/wtA"A' fier. Morgenochtend om 9 uur sta ik voor de deur en dan is dat stelletje mijn! Maar voordat het de ande re morgen was Een beetje afwezig onderhield ik me met mijn nieuw jaarsvisite, nam de zoveel ste oliebol met weer dat vaste voornemen, dat het Morpheus me in zijn ar men wiegde. Telkens weer wakker! Oei, wat duurt een nacht dan afgrijselijk lang! Hel nieuwe jaar heb ik huishoudelijk super goed ingezet, want om 8 uur was er geen stofje meer te be kennen. Had de stofzuiger tot in alle hoeken van het huis gesnord en had ik om kwart voor 9 zelfs als kof fie. Drie kwartier vroeger dan anders, ik voelde me als de huisvrouw van het jaar. Of zou zo'n onvolpre zen vrouw zich anders voelen? Ik verdiepte er me maar niet in. Heb immers de stellige zekerheid, dat ik die titel nooit zal ver overen! Om tien voor 9 was ik niet meer te houden! Ik liep als een hazewindhond, af en toe glijdend en struikelend over de sneeuw. En moest nog zeker een minuut of 7 wachten, voordat de win kelier de deur ontgrendel de. Waarschijnlijk te veel oliebollen verorberd, weg gespoeld met een bepaald soort water Maar ik kon naar binnen stappen! „Het" stond er nog op de zelfde plaats, dat had ik meteen al gezien, maar nu niet laten merken, dat ik er zoveel interesse voor had, want er was geen prijskaartje bij en dan weet ik uit ervaring, dat het dan altijd tegenvalt. Ik greep iets te nadruk kelijk naar een kinderkop je. Hield mijn gezicht zorg vuldig in de plooi, want hoeveel van die exempla ren had ik thuis niet lig gen. Ik meen, dat het toen een soort hobby van me was om die dingen te ver zamelen. Nu kan ik er de eerste jaren tegen, als er iemand" jarig is vér in de familie. Bij voorkeur dan in het buitenland, die zijn er toch altijd zo verrukt over. Het kan natuurlijk ook een louter beleefd heidsformule zijn, och, ik heb er mij nooit zo in ver diept. Dat theelichtje en dat sierlijke koffiepotje Ik liep er een paar stappen dichter naar toe. O, het was toch wel een juweel tje. Nóg liet ik niets merken. Nam nu een briefopener in mijn handen. „Met de hand bewerkt, let u eens op het handvat", zei de winkelier traag. Ik keek NIET naar het handvat, maar wierp een blik door mijn wimpers heen naar Maar dat weet u nu wel. Weer een stapje in de goe de richting. Ik hoorde mijn eigen hart kloppen. Zo dichtbij en toch zo veraf. Waarom zei ik nu toch niet dat ik alleen aan dat stel letje op slag mijn hart verloren had? Wat lette me toch? De prijs Die kon toch geen be zwaar zijn? Ik had net ko ning Salaria gevierd! En toch Toch nam ik steeds iets anders in mijn (schijn baar) besluitloze handen! Het aantal geeuwen van de winkelier werd luidruchti ger, doordringerder, zou ik haast zeggen. En nóg gaf ik geen krimp Tot er een dametje naar binnen kwam stormen en kweelde: „O, mijnheer, wat een dót van een theelicht je en een koffiepotje. Heel Rotterdam heb ik hiervoor afgelopen en dat dat nu in onze eigen stad te koop is. Nu begrijp ik pas, waarom er altijd zo gefoeterd wordt op kopende mensen in Rotterdam. Wéét u Ze heeft nog veel meer pro beren te ratelen. Maar in mijn handen hield ik in eens dat stelletje geklemd. Met grote smeekogen vroeg ik de prijs, O, beslist geen vorstelijke! Voordat deze goede man misschien tot de ontdekking zou komen, dat hij zich vergist had, was ik de winkel al uit. Een totaal verbouwereerde an dere klant achterlatend Maar op mijn tafeltje staat het theelichtje En de koffie smaakt eens zo heer lijk MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1