De Dior van Oostenrijk heeft goede ideeën m Modebrief uit Rome door Gina A/Wtelli IETS OM OVER NA TE DENKEN Zij is 45 jaar maar nog steeds de Prima-Ballerina van Frankrijk Zoon van dorpssmid werd miljonair met het spelen van golf TELEVISIE CONTRA SPEELGOED WAT IS UW ANTWOORD Opvouwbare parapluie erg populair II11IIÉP NEW YORK'S LAATSTE VROEDVROUW VAN ARM TOT RIJK XII Hij vocht zijn hele leven lang Wenen is de stad van de vrolijkheid, van de walsen en de slingerende Donau maar de Oostenrijkse vrouwen geven direct toe, dat hun mode niet veel met die vrolijk heid en luchtigheid te maken heeft. Meest al geven zij het klimaat hier de schuld van. „Regen en kou houden de mode in Oosten rijk tegen", zei onlangs een verkoopster van een bekend Weens modehuis tegen mij. „Vrouwen moeten vluchten voor de ele menten onder capuchons en spaals. Zij vin den saaie en donkere kleuren veel prakti scher dan lichte", zo completeerde zij haar conclusie. Inderdaad, door het klimaat beperkt de Weense vrouw haar verzorging van een modieus uiterlijk voor visiteavondjes thuis, een bezoek aan de opera of een enkele offi ciële receptie. Verder is de smaak vrij con servatief en de mode wordt grotendeels geïnspireerd door het land zelf kleine vilten Tyroler hoedjes, zware loden capes, jasjes, mantelpakjes en mantels, klassiek breiwerk, leer en rijkelijk geborduurde boerenblousjes. Levendiger kleuren. Toch zijn er een paar beroemde modehui zen in Wenen, die klanten uit de hele we reld trekken. De bekendste is wel die van William Admuller, de „Dior" van Oosten rijk. Tweemaal per jaar bezichtigt hij de Parijse collecties maar de ontwerpen, die hij voor zijn modehuizen in Wenen en München maakt, zijn, wat hij noemt, „ge matigd Parijs". Zijn stijl is nooit te apart, nooit helemaal overeenkomstig het seizoen en zijn Duitse en Oostenrijkse clientèle be valt dit best. Evenals de Fransen gelooft Admuller in het verstandige mode-idee: tenminste één behoorlijke eenvoudige zwarte uitgaans- japon! Dit seizoen echter probeert hij de Oosten rijkse vrouwen tot levendiger kleuren over te halen, zoals rose, geel en groen. Fleuriger blouses. Hij is een groot aanhanger van de „japon met jasje-combinatie" en onder zijn ontwer pen vinden we vele tailleloze modellen en asymetrische grapjes. Eén idee is een jasje, dat van voren met een ceintuur sluit en van achteren los hangt. Voor de meer behoudender dames zijn er vlotte pakjes van grijze loden stof, afgezet met hetzelfde materiaal in een don kerder tint. Hij combineert zijn pakjes met fleurige blouses en zijn opvatting van de Tyroler hoed. „De Weense vrouw", zegt een Oostenrij ker, „is nooit een modeplaatje geweest maar altijd een modieus geklede vrouw". Links: Loden pakje in twee tinten grijs, waaruit blijkt, hoe Admuller dit traditio nele materiaal verwerkt. Hij completeert bet pakje met een rose blouse en een wat manlijk aandoende stropdas alsmede een typisch Tyroler hoedje. Rechts: Een japon met jasje, in rose en rood bedrukte zijde als typische uiting van Admullers meest geliefde stijl het jasje is aangesloten en voorzien van ceintuur van voren en hangt van achteren los. Jules zegt: „Luister goed: Morgen zeg je tegen Marie, dat je wel met haar meegaat naar de kookcursus. Ik vind het erg flauw om niet te gaan omdat je eten voor mij moet koken. Ik kan mijzelf wel 'n avondje redden, hoor. Voor jou is het een leuke afwisseling". Jet zegt: „Maar ik vind het zo vervelend je in de steek te moeten laten, je alleen te laten en voor jezelf te laten zorgen. De cur sus komt waarschijnlijk in het voorjaar weer en dan komt het misschien beter uit. Ik zal niet eerder thuis zijn dan ongeveer tien uur, dus het is ook geen uurtje waar het om gaat". Wie heeft gelijk Jules heeft gelijk Jet aan te moedigen om naar de cursus te gaan en zij moet het aan bod accepteren. Zelfs als is de cursus niet geheel noodzakelijk toch is het in haar be lang. Haar man kan het inderdaad best een avondje zonder haar stellen. Zij kan dan ook het beste van de kans gebruik maken. In het voorjaar kunnen er wel weer an dere bezwaren zijn Bijna elke morgen stapt een elegante dame gekleed door de topontwerpers van Parijs, een modern flatgebouw uit in de Franse hoofdstad en zij gaat dan naar de l'Opera Zij is balletdanseres en in Parijs bijna even bekend als Margot Fonteyn in Londen. Yvette Chauvire is haar naam en zij is de beroemdste ballerina van Frankrijk. Ze werd geboren in Parijs en ging reeds op tienjarige leeftijd voor het eerst naar het ballet. Dat was in 1928. Acht jaar later danste zij bereids solo en in 1940 was zij een gevierde ballerina! Niet tevreden. Toen Yvette Chauvire in 1946 met het Nouveau Ballet de Monte Carlo een bezoek bracht aan Engeland bracht zij een grote sensatie teweeg door haar opvatting van de partij Gisella en sinds die tijd is zij met Markova, de prima ballerina van Engeland en Ulanova, de prima ballerina van Rus land de grootste Giselles van onze tijd ge- Toch was zij over haar prestaties niet hele maal tevreden. „Ik moet nog heel wat meer doen voordat ik ben wat.ik wil zijn!" zei zij bijvoorbeeld in 1947. „Niets is in onze kunst belangrijker dan hard en regel matig oefenen!", zo voegde zij er nog aan toe. Nu, op 45-jarige leeftijd is haar carriere nog steeds op het hoogtepunt en zij werkt nog steeds bijzonder hard. Zij is absoluut een perfectioniste en danst elke tol met grote precisie en berekening. „De grote kunst van een ballerina is, te zorgen, dat het publiek vergeet, dat zij ballerina is", zegt zij. Risico. Zelfs toen zij de veertig gepasseerd was, wenste zij niet op haar lauweren te rusten. In 1958 deinsde zij er zelfs niet voor terug de rol van Aurora te dansen in de Sleeping Beauty in de Convent Garden in Londen. Dit was de beroemdste rol van Margot Fonteyn. Margot had deze rol al bijna twintig jaar geleden vervuld maar Yvette danste deze rol voor het eerst op haar 41- jarige leeftijd.Toch waren vrijwel alle recensenten het er over eens, dat zij Margot Fonteyn had geëvenaard! Zoals vele ballerina's heeft Yvette Chau vire niet het volmaakte figuur voor een danseres. Haar hals is te kort en haar torso te gedrongen maar haar artistieke kwali teiten zijn zo groot, dat niemand aandacht schenkt aan deze tekortkomingen. „Haar dansen zijn als liederen" zegt de be kende choreograaf Serge Lifar! Ondanks haar roem en ondanks haar grote routine is Yvette nog steeds erg nerveus voor een optreden. „Zelfs als ik tot en met voorbereid ben, voel ik me angstig maar dit gevoel verdwijnt altijd zodra ik in de schijnwerpers dans", zo zegt zij. Zij hoopt nog lange tijd in deze schijnwer pers te mogen dansen en die wens koeste ren ongetwijfeld ook haar vele bewonde- raars(sters) in Frankrijk en daarbuiten! De nieuwe mode op het gebied van de parapluie schijnt definitief de richting van de opvouwbare parapluie te zijn ingesla- j."'v '.'/'//.A gen. In Duitsland bijvoorbeeld het para- pluieland bij uitstek zijn 6 van de tien parapluies, die worden verkocht, opvouw baar! Populair is vooral de parapluie met het sierlijke ronde handsvat. In het komende voorjaar zal de parapluie voorts een rijke kleurencombinatie krijgen want de fabri kanten gaan modellen lanceren met een groot aantal kleuren, die zelfs „bovenop" en „onder" verschillend zullen zijn. Opmerkelijk is verder, dat de zwartkleuri ge parapluie bij de heren meer en meer gaat verdwijnen aangezien de heren tegen woordig ook meer de voorkeur geven aan bontkleurige parapluies. Vooral de pastel kleuren zijn bij de heren in trek! New York heeft thans nog slechts één vroedvrouw. De laatste jaren zijn de vroed vrouwen in deze grote Amerikaanse stad langzamerhand vervangen door verpleeg sters, die een speciale opleiding genoten hebben. Zij doen hun werk in hoofdzaak in de ziekenhuizen, zodat het geen verwon dering behoeft te wekken, dat thans 99% van alle New Yorkse babies in ziekenhui zen worden geboren. Sinds de komst van de televisie is de be langstelling van de kinderen tussen 6 en 12 jaar voor verschillende soorten speel goed belangrijk afgenomen in vele landen. Verschillende gezelschapspelen als domino „Mens erger je niet" enz. zijn op de ach tergrond gekomen volgens de Hamburgse psycholoog, prof. Stückrat, die bij meer dan 500 kinderen een onderzoek heeft in gesteld om de uitwerking van televisie op het familieleven na te gaan. Een vierde deel van deze 500 kinderen zat dagelijks twee uur voor het beeldscherm, 25% één tot twee uur en bijna de helft twee tot drie uur langer. Gemiddeld zaten de kinderen per dag 2,4 uur voor het tele visieapparaat. Vooral op de zaterdagen en zondagen bleek óe kijkintensiviteit groot de onderzochte kinderen, namelijk gemid deld vier uur. Zelfs 32 procent van de elf jaren zat dan 's avonds om 10 uur nog voor het beeldscherm, 25 procent van de twaalfjarigen, 40% van de 13-jarigen en zelfs 47 procent van de 14-jarigen. Maar heel weinig mensen, die van arm rijk zijn geworden, waren be giftigd met zulke opmerkelijke ta lenten als de Engelsman Horatio William Bottomley. Hij gas goed van de tongriem gesneden en schrander. Hij werd een geboren elider genoemd en men beschouwde hem wel eens als de toekomstige minister-president van Engeland. Hij toonde in betrekkelijk korte tijd grote bekwaamheden als advocaat, politicus, journalist en zakenman. Maar thans denkt men daar niet meer aan als men in Engeland over Bottomley spreekt maar wel aan zijn slechte eigenschappen. Hij heeft zijn plaats in de geschiedins name lijk ingenomen als de grootste op lichter van alle tijden in Engeland Eens de held van het publiek Bottomley begon zijn leven met niets. Zijn ouders waren zo arm, dat zij zelfs niet in staat waren om hem op te voeden. Hij werd dan ook naar het armenthuis van Birming ham gestuurd. Zijn eerste geld ver diende hij als loopjongen op eer kantoor. Maar spoedig slaagde hij er in miljoenen te verdienen, mil joenen uit te geven en de held van het publiek te worden. Tenslotte echter knapte de luchtbel van zijn schijnwereld. Hij kwam in de ge vangenis en eindigde zijn leven zo als hij was begonnen, namelijk straatarm en zonder vrienden Groot advocaat zonder echter rechten te hebben gestudeerd Horatio Bottomley wilde zijn leven niet als loopjongen slijten en het ge lukte hem al spoedig een betrekking als schrijver bij het gerechtshof te verkrijgen. In deze functie leerde hij in drie jaar zoveel zogenaamde legale trucs, dat hij in grote lur.e kon leven zonder in de gevangenis te komen. In latere jaren kruiste Bottomley hoewel hij geen rechten had gestu deerd, vele malen de degens vooi zijn eigen verdediging met d( grootste advocaten van zijn land En hij verloor ze allen en nadat Bot tomley zijn eerste zaak voor het ge recht had gewonnen kwam de rech ter zo onder de indruk van zijn be kwaamheid, dat hij Bottomley bij zich liet komen om Lem te advise ren advc aat te worden. In dez> beschuldigd, dat hij als directeui van de uitgeversmaatschappij Han sard Union fr-ude had gepleegd voor vele tienduizenden guldens. ITij had namelijk zijn mededirecteuren geadviseerd om enkele uitgeverijen op te kopen voor een bedrag van drie en een kwart miljoen gulden maar hij verzuimde hen te vertellen, dat deze uitgeverijen een tijdje te voren reeds akkoord waren gegaan met een bedrag, dat 870.000,la ger was. Bottomley verdedigde zich zelf in deze rechtszaak, die ruim een maand duurde en hij werd ten slotte niet schuldig bevonden aan de ten laste gelegde fraude Grote zaken. Gebrek aan geld weerhield Bottom ley er nooit van grote zaken aan te gaan. Hij slaagde er altijd in geld te lenen. Bij zijn eerste grote trans actie leende hij 20.000,van eer inancier in de Cty van Londen Patrick O'Hagan. Hij vroeg deze fi nancier eerst geld te lenen voor een uitgeverij, die hij overigens zon der veel succes leidde. O'Hagan wilde daar echter niets van weten sn zei: „Als het nu een drukkerij was geweest had ik wel interesse ge tad!" Twee dagen later was Bol omley terug. Hij had een drukker: opgericht en hij kreeg de 20.000,— die hij wenste Een paar jaar later ging hij voor de eerste maal bankroet. Hij had lange tijd in grote financiële zorgen gezeten maar hij wist zijn schuld eisers tenslotte over te halen aande len te accepteren van verschillende minder florissante goudmijnen, enkel aandeel heeft echter ooit iets opgeleverd uitgezonderd dan voor Bottemley. Hij wist wel te incasse ren maar gaf zijn geld even vlug weer uit als hij het had ontvangen. Hij kocht bijvoorbeeld een villa in de buurt Eastbourne en bouwde er vleugels aan. Hij werkte er hard voor om de plaatselijke vertrou wensman te worden en het duurde niet lang of hij beheerde alle fond sen van het dorp. Ook richtte hij een grote renstal op. Niet alleen om dat hij een onverbeterlijk gokker was maar ook omdat hij van paar den hield. Champagne een levensmiddel. Paarderennen, vrouwen en vermaak dat waren de zaken waaraan Bot tomley zijn miljoenen besteedde. Champagne was als het ware een levensmiddel voor hem. Hij lunchte met champagne, hij dineerde er mee en zelfs bij zijn ontbijt kon hij er niet zonder. Hij hield van de macht «n zijn redevoeringen, die een groot gehoor konden boeien en hij hield ook van de kracht van zijn persoonlijkheid waardoor hij een vijand in een vriend kon verande ren. Maar toch duurde het nog 20 jaar voordat hij zijn intrede kon doen ir iet parlement. In 1906 werd hij n." nelijk als liberaal afgevaardigde gi kozen in South Hackney. Een paa' maanden later had Bottomley weei een nieuwe brond van macht aange boord. Hij stichtte het populaire tijdschrift „John Buil", dat een groot succes werd. Op de voorpagi na van dit blad stond steeds de zin: „Zonder vrees of roem". Bottemley ging geheel volgens deze slagzin te werk en nam iedereen op de hak. Hij werd beschouwd als de kam- piooen van de „kleine man" en ie mand, die niet bang was de autori teiten te bekritiseren. In de gevangenis. Na de eerste wereldoorlog startte Bottomley, die nog steeds in de gunst stond door zijn patriottische ijver en een enorme populariteit ge noot in geheel Engeland, met een Victory Bond Club. De leden ervan en dat werden er heel wat kre gen een aandeel in een schuldbrief van het Britse rijk voor 10,In totaal vloeide bijna 9 miljoen gul den in de kas van de Club en werd er verder mee werd gedaan, wist niemand. Maar dat bleek wel in 1921 toen men hem aanklaagde we gens fraude. Hij kwam voor het ge recht en wederom was hij zijn eigen advocaat. Maar thans verloor hij de rechtszaak. Hij werd tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eind 1927 kwam hij als een gebro ken man uit de gevangenis, vergeten door zijn vele vrienden. Zijn enige inkomsten bestonden uit een ouder- domspensioentje van slechts 10. per week. Bottomley bracht de laatste jaren van zijn leven door bij een vroegere kennis van hem in een kleine Lon- lense flat. De man, die eens duizen- ien guldens in de week uitgaf, stierf in 1933 in een ziekenhuis als een ar me en vergeten man -i

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 6