Tussen de bedrijven door bespa ar A-* j een bitterkoekje van C. Jamin E Amerika's rijkste warenhuiseigenaar was een slechte verkoper ot«nG ai GELDERSE SNIJWORST ECHTE ARGENTIJNSE CORNED GEEF PAIN D'AMANDES. Een heerlijk koekje AURORE „Hallo, ja ik verbind U doorEn dan een heerlijk bitterkoekje van C. Jamin. Fijn zo'n traktatie tussen de bedrijven door. Ga méér naar COCKTAIL 79 cent per 250 gram KERSENBONBONS 79 cent per 100 gram TOFFEE-MIX 65 cent per 250 gram PINDAROTSJES,melk en puur 59 cent per 150 gram VOLKORENBISCUITS 48 cent per 300 gram HOLLANDS GLORIE 48 cent per 300 gram niet duur weheerlijk Sr* relsj*^ cn AJÏÏ Per 100 gram 55 cent 5 Animo zegels extra voor n. BITTERKOEKJES 79 cent per 250 gram HFT NIEUWE STADSBLAD VRIJDAG 11 JANUARI 1963 «n irvet sss^8" Luister vooral ook op woensdagmorgen om 10.45 uur en op zondagmiddag om 15.00 uur naar C. Jamin's radioprogramma, dat U wordt aangeboden op Radio Veronica. Bovendien in winkels met een vleeswarenafdelingt t Per 100 gram 47 cent 5 Animo zegels extra in langvers-verpakking. ob Per rol 03 cent 6 Animo zegels extra Wit- en behangwerk. Specialiteit in het verten van plafonds, nog steeds te gen winterprijzen. Schilder werk voor binnen- en bui ten. Stuur kaart. C. Vrijhof, Boylesstr. 56b. Rui' Uw oude meubelen in bij aankoop van nieuwe. Vraagt vrijblijvend taxatie. Cor Ros Meubelen, Oostzee dijk 364-366, hoek Oost plein, Tel. 133744 Rotter dam. HIJ Met een fortuin na van meer dan 90 miljoen! Indien Frank Winfried Woolworth lichamelijk wat sterker was ge weest dan zou zijn familie thans <sn getwijfeld niet in grote weelde heb ben geleefd doch ergens op een farm in Amerika hebben gewoond De vader van Frank bezat namelijk vele hectares grond in het noordam van de staat New York, waarvan slashts een gedeelte in cultuur was era het lag in zijn bedoeling, dat zijn zoon, die nog op school was, hem later zou helpen bij het opzetten van een flink boerenbedrijf. Maar het liep allemaal anders dan Frank's vader had gedacht. Frank was namelijk niet sterk en vaak ziek, zodat zijn moeder vaak de vraag in het mid den legde of hij het moeilijke en zware werk van boer wel aaa zou kunnen. Op de dag, dat -Frank de school kon verlaten gaf hij zslf ant woord op die vraag. „Ik zou veel liever in de handel gaan" zei hij Vader en moeder Woolworth gaven toe aan Frank's verlangens en dit betekende het begin van een carri ère, die Frank tot een miljonair zou maken en tot een van de nseest vermogende warenhuiseigenaren ter wereld! Zijn moeder gaf hem van haar spaargeld 12 dollar om een cursus boekhouden te kunnen ''olpen en hij beloofde haar toen dit geld later te zullen teruggeven als hij een eigen zaak zou hebben. Voordat zij stieri was haar zoon reeds welvermogend. Slechte verkoper met goede ideeën. Toch was Frank Woolworth een slechte verkoper Zijn eerste optre den als winkelbediende in het stadje Watertoon was dan ook allesbehalve een succes Hij verkocht minder dan wie ook in de winkel. Dit falen ontmoedigde hem echter niet. „Als ik de waren niet kan ver kopen zal ik er voor zorgen, dat de waren zichzélf verkopen" werd zijn lijfspreuk en hij wilde dit realise ren door de artikelen zo laag te prij zen, dat de mensen daardoor een extra aanmoediging kregen ze te ko pen. Hij besprak zijn plannen met de eigenaar van de winkel, William Moore en Frank slaagde er in hem te winnen voor zijn ideeën Hij gaf Frank de gelegenheid naar eigen in zichten een stand in de winkel in te richten, waarop in grote letters ge schreven Vond „Niets is hier duur der dan vijf cent Het idee bleek goud waard te zijn want Frank verkocht aan de stand vrijwel aan de lopende band en Frank zocht toen naar middelen om zijn ideeën betreffende deze bijzon dere verkooptechniek verder te ont wikkelen. Zijn eerst,e daad was een eigen vijf-cents" "rinkel in te rich ten en William Moore hielp hem daarbij o.m. door hem 300 dollar ter beschikking te stellen voor het aan kopen van artikelen. Complete mislukking. Dit kleine winkeltje, het had slechts een frontbreedte van enkele meters, werd echter een complete misluk king. voor Frank Woolworth. Dit ontmoedigde hem echter niet want korte tijd later opende hij een an dere winkel in Lancaster in de staat Pensylvania en weer gaf Moore hem een lening van 300 dollar. In Lancas ter had Frank een vijf- en tiencents- winkel en hij was nu ook in staat een groter sortiment aan artikelen te brengen Van de dag van de ope ning af was de winkel een enorm succes Op 27-jarige leeftijd had Frank Woolworth, de zoon van een landbouwer, de sleutel ontdekt voor een groot fortuin Dat gebeurde in 1879 en omstreeks 1900 was het win keltje in Lancaster uitgegroeid tot een grote warenhuisorganisatie met een omaet van een miljoen dollar per (aar Frank's eerste medewerker was zijn iong« broer Charles maar al spoedig kwamen vrijwel al zijn familie'eden in de organisatie om de warenhuizen te leiden, die Frank opende. Toen de Woolworth-maat- schappij 13 miljoen dollar waard was trad eerst Frank's eerste en enige patroon WilKam Moore, tot de organisatie toe en ook hij werd toen rijk. Schrandere Inkoper. Een* verkoper is Frank ook in zijn latere leven niet geworden maar wel was hij een bijzonder goede in koper. Hij kreeg ook al spoedig moeilijkheden met de zgn. tussen- haandel* omdat deze teveel van de winst afroomde naar zijn zin. Hij richtte zich bij de inkoop dan ook al spoedig rechtstreeks tot de fa brikanten. Zij koesterden aanvan kelijk echter achterdocht maar Frank wist na korte tijd hun tegen zin te overwinnen Hij opende een kantoor op Broadway dat hij noemde: Bureau van F W. Wool worth, inkoper en directeur van het Woolworth syndicaat Fabri kanten werden uitgenodigd hier een bezoek te brengen en Frank garandeerde hun grotere orders dan zij ooit hadden gekregen. De fabrikanten bleken toen spoe dig tot alle medewerking bereid temeer omdat het optreden van Frank Woolworth hun zoveel ver trouwen gaf Samenwerken met concurrenten. Opmerkelijk was ook, dat Wool worth nooit de strijd aanbord mei andere zakenlieden die zijn ver koopsystemen navolgden Integen deel, hij wilde mei hun samenwer ken en hij gebruikte zijn concur renten om gezamenlijk in te kopen waardoor nog scherpere prijzen konden worden bedongen bij de fabrikanten. Later kocht bij de za ken van 'ijn concurrenten echter zo successievelijk op. Zr Licht Frank Woolworth in 1904 een wa renhuisorganisatie op, die de be schikking had over 21 warenhuizen. Zeven jaar later beheerste hij niet minder dan 318 warenhuizen, waar van 20 in Engeland. In Amerika kreeg hij vier grote ri valen en de voornaamste daarvan was zijn neef Seymour Knox, die 112 warenhuizen bezat. In 1911 be sloten zij tot een fusie en zij vorm den toen de F. W. Woolworth Com pany. Frank Woolowrth was achter in de vijftig toen hij de top van zijn suc ces bereikte. Zijn warenhuizen ver kochten toen voor meer dan hon derd miljoen dollar per jaar. Eerst toen gunde Frank Woolworth zich de tijd om ook wat meer te genie ten van het leven en van het vele geld, dat hij intussen verdiend had. Hij liet eer bijzonder kostbare villa bouwen op Long Island, dat geheel uit wit marmer werd opge trokken naar lang heeft hij daar niet van ijn rust mogen genieten. Hij overleed binnen acht jaar en wel in 1919 Hij was toen 67 jaar en de Woolworth Corporation had toen 800 Warenhuizen in de Ver enigde Staten en Canada en meer dan 100 warenhuizen in West Europa. Frank Woolworth heeft het echter nog mogen beleven, dat op de in die tijd hoogste wol ken krabbe' in de wereld m New York zijn naam stond Het gebouw, dat meer dan dertien miljoen dollar had gekost, stond niet ver van de plaats waar hij 27 jaar eerder zijn één kamer kantoor had gevestigd Frank "'infield Woolworth, de jon gen, die te zwak was om boer te worden, liet een fortuin na van meer dm 90 miljoen

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 8