tiet nieuwe TUSSEN HUIS EN SCHIP Langs de wereld van de vaar-apparaten deze week achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethei. BARRE WINTER Guus van de Wiel clubkampioen Jhe Smashing Fellows" van BESTELLINGEN BIJ DE SLAGER Een belastingbetaler geeft zijn mening Belastingbetalers, wat is uw eerlijke mening? WOENSDAG 23 JANUARI 1963 K 14e JAARGANG No. 61 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam I d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Dat hoogste punt, dat onze Sterflats in aanbouw daar bij de Maasboulevard kort geleden hebben bereikt, is een evenement waarvan we de betekenis in onze kolommen al wel eens hebben aangeduid. Het is als het ware de be vestiging van een nieuwe houding tegenover liet water en de bedrijvigheid daarop. Aanvankelijk toonde die houding zich maar schuchter Er kwam een nieuwe boulevard met aan het eind het prachtige Europoort-restaurant. En die twee nieuwigheden waren zo li echt verbonden, dat het eigenlijk maar om een zaak leek te gaan: het jonge restaurant, dat zo iets als een visitekaartje voor onze stad zou zijn. We hebben het in ons blad al wel eens geschreven: het Europoort restaurant is ons visite-kaart ie ge worden. Het adres is bekend in tal van landen en in verscheidene werelddelen. Maar dat bewijst ei genlijk nog niets over de eigen hou ding van ons Schiedammers tegen over het water. Op dit gebied heb ben we ook niet zo'n heel overtui gende traditie. We hoeven maar te denken aan het verkopen van ons kostelijk havengebied aan Rotter dam, om even te zien hoe in het ver leden de betekenis van de scheeps- bedrijvigheid in onze moderne in dustrialiserende wereld soms maar weinig is begrepen. Wilt u een an der symptoom, dan kunt u dat ver meld vinden in het mooie boek „De Som der Delen", dat de werf Gusto bij gelegenheid van zijn honderd jarig bestaan het licht heeft doen zien. Daarin wordt o.m. verteld, hoe veel tegenkanting deze werf in 1912 ondervond bij haar pogingen om de noodzakelijke grond langs het water te verwerven voor de uitbreiding van het bedrijf. Zelfs van linkse zij de toonde men meer belangstelling voor het gemeentelijk bezit van die gronden dan voor de enorme ver ruiming van werkgelegenheid die de uitbreiding van deze typische scheepsindustrie zou meebrengen. Er was trouwens in die dagen in het algemeen nogal verzet tegen de nieuwe industriële ontwikkeling, waarvan men de betekenis maar moeilijk kon inzien. In onze dagen is dat allemaal wel anders gewor den. Iedereen begrijpt wel dat werk gelegenheid een groot goed is. En dat het van werkelijkheidszin ge tuigt, wanneer we erkennen, dat die werkgelegenheid in ons vaderland allereerst in de industrie moet ge zocht worden. Speciaal voor Ne derland is de situatie eigenlijk hele maal veranderd. Onze historische welvaartsbron, de koloniën, zijn we als zodanig kwijt. Onze eigen bodem heeft weinig te bieden en we zullen het dus voornamelijk moeten zoe ken in diensten en het bewerken van goederen. En juist de scheep vaart met de daarbij behorende be drijvigheid kan op deze punten zo veel bieden. De scheepvaart behoort tot de wereld van de dienstverle ning en daar tegen aan leunt de scheepsindustrie, die voor alle zeeën werkt en daarmee als het ware de wereld omspannen kan. Maar dit alles te weten en te erken nen is nog iets anders als ook in de vrije tijd het gezicht naar het water te keren. Schiedam heeft er altijd op enige afstand van gelegen, als in zich zelf gekeerd. Maar met de Maasboulevard was dan het begin gemaakt van een nieuwe houding. En de Schiedammers hebben wel licht onbewust maar zeer duidelijk met deze houding ingestemd. Het is er in het zomerseizoen een levendig gaan en komen daar tussen de Wa terweg en de Havendijk en als we ons niet vergissen zijn het vooral de jongere mensen, die hier graag gemeten van die nieuwe wereld van de moderne scheepvaart. Het is een eigenaardige wereld voor wie zich sterk wil vast houden aan de vor men die uit het verleden ons ver trouwd zijn geworden. Een schip is heel iets anders als een huis of een paleis, ook al verblijven er meer dan duizend mensen op voor een cruise van een maand of langer. Het is wel statig, maar het dankt zijn vorm niet aan de bedoeling om sta tig te doen. Het is eenvoudigweg een vaarapparaat voor mensen en goederen, een ding dat zijn gestalte Krijgt vanuit tal van practische eisen die er aan gesteld moeten worden. En aan zo'n vorm moet men even wennen. Het is heel iets anders zelfs als een moderne flat, waarin we nog altijd iets anders willen zien dan eenvoudigweg een woonmachine, louter ingesteld op het nut. Maar het beeld van het schip en van hijskranen is overheer send techniek en practijk. Maar de schoonheid er van wordt steeds meer de ontdekking van de mo-, derne mens. In verband met de abnormale weersomstandigheden wordt het publiek verzocht haar EEN DAG VAN TE VOREN TE DOEN. Om dezelfde reden kan vertraging in het bezorgen ontstaan. Publikatie Schiedam se Slagerspatroons vereniging. Guus van de Wiel is er in geslaagd om clubkampioen tafeltennis van TSF te worden voor dit seizoen en aangezien hij ook vorig jaar deze titel op zijn naam bracht, is dit wel een felicitatie waard. De pluim van de week zullen we hem maar niet toekennen, want andere ver enigingen zouden wellicht gaan den ken, dat we „van huis uit" TSF'er zijn, omdat TSF al menig keer de pluim van ons kreeg. Maar niette min willen we Guus welgemeend complimenteren, vooral omdat tij; dens de eerste rond bleek, aat hij niet zo erg in vorm was. In zes pou les"" van elk vier deelnemers werd deze eerste ronde gestredn; uit elke poule plaatsten zich twee deelne mers voor de volgende ronde. Alle zes geplaatste spelers brachten het inderdaad zover, maar Degreef, Spithoven en v. d. Wiel eindigden slechts als tweede in hun poule. De greef leed een verrassende neder laag tegen Van Dijk, Spithoven dolf het onderspit tegen „comingman" Zuidgeest jr. en v. d. Wiel had zelfs een barrage en een daarop noodza kelijke puntentelling nodig om zich maar net te kunnen plaatsen. Ver rassend goed speelde Leen de Ruiter die zich als een ware „bekervechter" ontpopte. Ook de jeugdige Zuid geest jr. en Timmer (vijfde team) plaatsten zich overtuigend. Na de volgende poules werden Wigmans en Zuidgeest jr. tot de kanshebbers gerekend, maar het verrassende herstel van Guus v. d. Wiel gaf de doorslag en Guus werd na een over tuigende finale winnaar van deze clubkampioenschappen. Wigmans werd goede tweede. Voorzitter H. /A'v AAAAAAAA/VViAAAA .AAAAAAAAAAAAAAA/.AAAAAAAAAAAAAAAA_\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/.AAAAAAAAAAAAAA^ Deze keer, lieve lezer, heb ik het gemakkelijk. Ik heb enige tijd geleden aan de belastingbetalers gevraagd naar hun mening over subsidie aan schrijvers. Toevallig schijnt er inderdaad een belastingbetaler in Schiedam te wonen en ik mocht onderstaande brief van hem ontvangen. Ik laat hem U graag lezen omdat ik hem erg leuk vind. Sebastiaan. Ja, Sebastiaan, U stelde deze vraag, en ik, één van de belasting betalers die de fiscus een warm hart toedraag, wil dan ook mijn mening wel uiten. Ik wil de fiscus niets te kort doen en daarom heb ik testamentair bepaald, dat na mijn dood mijn stoffelijke resten verast moeten worden en de as aan de ontvanger moet wor den gezonden. Ik hoop dat de fiscus dan tevreden is, dan heeft ze alles. Wat er verder met de belastingopbrengst gebeurt, ach het gaat naar zoveel, voor ons oncontroleerbare, instellingen, dat de regering er gerust nog wat slordige tonnen tegenaan kan smijten om het boekenbal van een wisse dood te redden. Men spreekt toch al over ons Nederlanders als „een volk bestaande uit krentenwe- gers" dat we niet nog een blamage van „boekenballoosheid" op ons kunnen nemen. Ik wil dus mijn fiat geven aan de subsidiëring. Dat zal natuurlijk wel niet zo eenvoudig zijn, er zal wel een „bond tot redding van het boekenbal" aan te pas moeten komen en daar aan voorafgaande eerst nog wel de nodige comité's tot voorbe reiding, maar je kunt nooit weten, het kabinet zit immers op de wip. Nu ik toch bezig ben wil ik nog een suggestie doen. Er zi]n in ons land duizendtallen kruiswoordpuzzle-oplossers. Deze kopen alle bladen die kruiswoordpuzzle's met kans op een prijs afdruk ken. Deze oplossers azen op de prijs als bron van inkomsten en geven al hun beschikbare tijd, soms tot diep in de nacht, om deze inkomsten te venverven. Het zijn noeste onvermoeibare zwoegers, die kosten noch moeite sparen om op deze manier in hun onder houd te voorzien. Het zijn puzzle-oplos professionals, ervaren en vakbekwaam. Een dezer gaf mij inzage van zijn boekhouding. Erg éénzijdig was deze, nml. een lange lijst van uitgaven en een volkomen maagde lijke inkomst ens taat. Toch was dit geen beunhaas op het gebied der oplossing, hij toonde mij welgeteld 63897 goede oplossingen die waren ingezonden, doch niet in de prijzen vielen omdat bij meerdere goede oplossingen het lot beslist en het lot hem nu een maal niet gunstig was. Ik vroeg hem hoe hij dit dacht te kunnen volhouden, 63897 x abonnementsprijs plus 63897 briefkaarten a 8 cent zonder één cent inkomsten. „Ach", vond hij, „het lijkt wel onmogelijk, maar onze vereniging van kruiswoordpuzzle-oplossers heeft het plan om subsidie aan te vragen. Tenslotte worden wij buiten onze wil achtervolgd door pech en worden daardoor nood lijdend. Verder zijn wij een schakel in de nationale economie. Als wij ons werk zouden opgeven zouden de uitgevers der bladen een gevoelige slag krijgen door het enorme aantal onverkochte bladen. Verder zal de posterijen een enorme terugloop zien in het aantal briefkaart-verkoop. Het staken van onze activiteit zou dus een ware nationale ramp kunnen worden. Subsidiëring alleen kan deze ramp afwenden". Zo je ziet, problemen te over. Quichot. VWWWA' WAAAMAA^/WM'-WAAMAAAMV.' D. Degreef reikte na afloop de prij zen uit en overhandigde Guus v. d. Wiel in de Korenbeurs de dik ver diende wisselbeker. Tevens noemde hij de namen van Leen de Ruiter (symbolische prestatieprijs) en o.a. Paul de Looze (ongelukkigste spe ler). En wanneer we dan meteen het clubblad van TSF raadplegen, dan willen we daaruit deze keer alleen de datum 22 mei 1963 vermelden Onderaan de pagina's staat telkens iets geheimzinnigs te lezen en wan neer we dat in volgorde achter el kaar plaatsen, dan lezen we het vol gende: „22 mei 1963! Die avond moet U vrijhouden! Wat is 22 mei 1963?? 22 mei 1963 is de woensdag voor Hemelsvaartsdag: lekker uit slapen dus!! Waarvan uitslapen? Tja Tja, en eigenlijk weten wij op dit moment ook niets meer AAAAAAAA/WWVAA" WWVWWWW^ dan die blijkbaar roemruchte 22ste mei 1963. Wat de buitensporten betreft is er nog weinig te koop. Alle respect hebben we voor de helden en hel dinnen der elfstedentocht en wan neer daar 'n Schiedammer bij ge weest was, gegarandeerd dat hij de pluim van de week van ons kreeg. Ook hadden we de pluim wat graag gegeven aan de winnaar van de schaatswedstrijden, die de CJV za terdag j.l. in de Korte Haven zou houden, maar de politie-verordening luidde, dat het ijs ongeschikt was voor schaatswedstrijden. Schaatsliefhebbers en -sters, houdt echter a.s. zaterdag de berichten in de gaten, want mogelijk gaan deze wedstrijden dan door. De baten ko men ten goede aan een goed doel en de CJV kennende kunt U ervan Vervolg op pag. 2 Bloemen, die je met veel kunst- en vliegwerk van je ruiten houdt. In de vaas is het ook al een bos misère Je draaft de keldertrap op en af. LIJKT 't er op, of de leiding nu zomaar brutaal weg op klaarlichte dag be vriest ondanks de karre vrachten kranten een oud kapokkussen enz. Staan die aardappelen nu juist in de*.rieshoek. Wég met die kist! Naar een andere plaats! Akelig star en stijf prijkt je allermooiste on derjurk aan de waslijn, fi naal bevroren Zelf dreig je ook te bevrie zen, je HUMEUR tenminste Overal is 't even naar en koud. En dan die aandoen lijke zorg voor je plantjes Die paar sprieten, die ik nog heb ,'t zijn natuurlijk oersterke, dus van de cac- tussenfamilie 1omgeef ik met de téderste zorgen. Van het raam dus vandaan en op een krant op de grond als de zon niet schijnt. Niet al te dicht bij de „kunst- zon", de haard, die aan één stuk door als een allerliefst meisje bloost de gehele dag. En waarbij het nu heerlijk toeven is Nee, 't leven van een huis vrouw is op 't ogenblik echt toch geen pretje. Ik heb ge lukkig nog kolen, maar hoe- velen zitten er zonder? En lat is triest. Rijen voor ko lenhandelaren op de vrije zaterdag zijn nu heel ge; woon. Beter even in de rij staan en kolen hebben, dan zitten „rilbibberen". De ko lenhandelaren kunnen met hetinzetten van de dooi gerust wel een weekje ei tussenuit trekken, om bij te komen. Ze zijn echte schat ten, ze distribueren alle voorraad zo eerlijk moge lijk, maar lopen vast met het vervoer. En dan moet u echt niet onbillijk zijn met uw eis van 6 mud nog dezelfde dag, als u belt. Dat gaat natuurlijk niet. Als u er altijd uw kolen van be trekt, zal men u heus niet in de steek laten. Voor de eerste nood haalt u des noods zélf een paar zakjes kolen. Maar niet zo onrede lijk foeteren. Als u tenslot te in de zomer uw voorraad opgenomen had, was dit beslist allemaal onnodig geweest. Nee, kolenhande laar zou ik nu ook niet wil len zijn. Al zeg ik weer: jullie zijn toch schatten..! De bloemenhandelaren en de glazenwassers De men sen met hun fruitstalletjes langs de weg. Heeft u daar weieens aan gedacht' We hebben al een dikki maand vorst. Weet u, wai de glazenwassers geen inko dit voor hen betekent? Dat men hebben, af en toe wat „binnenwerk" in flats en gebouwen. Zou u nu een van hen willen zijn? Ook al niet Bij de groenteboer is 't ook al narigheid. Dik de bloe men op de ruiten, soms „zoete" aardappelen, groen ten bevroren. Dusook geen groenteboer wil! n zijn De kruideniers, die 't ook gaan voelen. Niet alle be stellingen komen immers binnen? En dan die vraag naar ZOUT.... Nu blijkt toch wel, dat 't veel pret tiger is, als je ergens vóste klant bent. Koopjes dan hier en dan daar halen heeft toch wel zijn nadeel, zoals nu we lblijkt.Wie deze kou en narigheid ver rukkelijk blijven vinden? De schoolkinderen....! Ze zijn onvermoeibaar en 't is een heerlijk gezicht hen met vuurrode wangen voorover gelegen op hun tleetjes van een spekgladde raan naar beneden te zier zwierenAls 't aan hun lag duurde deze ijspret nog minstens een paar weken! Ze genieten met vol'e teu gen, organiseren onder el kaar „afdalingswedstrij den"! Fijn, dat ZIJ tenmin ste hun stralende humeur behouden. Laten we dus naar hen kijken en even al le ongemakken vergéten Weet u, dat je van zuur kij ken meterdiepe groeven in je gezicht krijgt. En.als ze er eenmaal zijn, van geen wijken weten? Min stens per dag TWEE UUR lachen, is het devies en aan zónnige dagen denken. Want die komen er beslist ik ben tenminste een beetje geschrokken, nou ja, ge schrókkenDe voorspel ling van de a.s. zomer is warm tot zeer warmEn dat begint al half mei. Toi begin oktober! LUST u nu nog peultjes? Ja uit blik dan.7 Tot slot een ERE-SALUU'i ran alle mensen, die dagt lijks bij ons aan de deu komen. Die erdoor sjouwei met karren vol brood, wa gens met melk en aanver- wente artikelen, olieZe mopperen niet. Vooral vrij dag en zaterdag, met die barre koude móeten ze toch wel eens gedacht heb ben Ik zal 't maar een vraag teken laten. Jullie zijn ook schatten. En we doen alle maal zo goed mogelijk ons best om alles van te voren klaar te zetten. Lang op ons wachten is er beslist niet bij. Dit als dank voor jullie service. En danu denkt toch ook aan de bejaarden in uw onmiddellijke omge ving? U loopt er toch even langs elke dag? U laat ze toch niet verkleumen, als ze helemaal geen kolen meer hebben? Iedere win ter is voor hen zwaar, maar déze telt wel meer dan dub bel Laten we daarom extra aan hen denken, op hen 'étten. De kolenhandelaar zal hen ten alle tijden voor- ang geven. Ze zijn tenslot- eniet voor niets zo oud ge worden. Loopt u er straks nog even'langs. Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1