Het nieuwe FLITSEN VAN ALLE DAG Zietwat UNIQUE U biedt ENORME OPRUIMING KONIJN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. HOOGSWAAf 58 SCHIEDAM imn U HELPT TOCH OOK MEE DAGVERBLIJF Rubriek van de blijheid.... VRIJDAG 25 JANUARI 1963 14e JAARGANG No. 62 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam J v d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandsfad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Terwijl wij dit vel in onze machine draaien, dóóit het! Een ongekende weelde en een heerlijk vooruitzicht, dat met één slag vernietigd wordt door de sombere woorden van een aanwaaiende kennis, dat 't weer gaat vriezen hierna! Nu IS die ken nis een echte Petrus Pruttelaar en we zullen 't er dus maar op houden, dat 't (weer) kan gaan vriezen of (blijft) dooien Mocht u een dezer dagen eens in Den Haag zijn, loopt u dan eens langs Panorama Mesdag, Zeestraat 65. Tot 10 februari is daar nl. een expositie van P. de Haard (schilde rijen), H. Sey (gouaches en litho grafieën), Goof Smit (schilderijen en gouaches), Joop Stigter (schilde rijen), Piet van Stuyvenberg (litho grafieën) en Nico van Welzenes (schilderijen en tekeningen. Zij heb ben zich voor die gelegenheid ver enigd in de groep „Octandre". Mevrouw M. C. Droogleever-For- tuyn, voorzitster van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Schiedam, begroette vorige week donderdag middag in Musis Sacrum het echt paar Ir. F. Klay, verbonden aan The Netherland Information Service in Amerika, dat voor de leden een bij zonder interessante lezing hield over de jeugd in Amerika. De heer Klay onderstreepte deze lezing met tientallen dia's De plotselinge dood van de voorzit ter van de BLAB, de heer Cor Meijer, heeft allen die hem gekend hebben, diep getroffen. Als gemeenteraads lid destijds, als penningmeester van de bouwvakorg. „St. Jozef", afd. Schiedam, had hij ook zitting in de huuradviescommsisie, het advies bureau van de KAB en het Gewes telijk arbeidsbureau. En was hij werkzaam op het Gem. Archief. Ge boren verenigingsman, kon hij on danks zijn slechte gezondheid maar moeilijk iets loslaten. Stond hij al tijd voor iedereen klaar. De grote belangstelling bij zijn begrafenis getoond, moge zijn vrouw en kin deren de troost geven, dat Schie dam zijn heengaan betreurt Voor de tweede maal een extra brandstoftoelage van Sociale Za ken, nu een bedrag van 20.In die bittere koude misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar die plaat kan nu weer gloei end blijven Burgemeester Mr. J. W. Peek heeft donderdagmiddag in de kantine van de Klinknagelfabrieg de heer H. Gordijn gedecoreerd met de ere-me- daille in brons voor het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij bovenge noemde firma. De directie liet zich vanzelfsprekend ook niet onbetuigd en uit handen van de heer M. van Thiel mocht de jubilaris een enve loppe met inhoud ontvangen. De heer Verwaayen van de Mij. voor Nijverheid en handel overhandigde hem het diploma met de daarbij behorende penning Uit het rapport van ETI, het Eco nomisch Technologisch Instituut van de provincie Zuid Holland over de bejaarden in Schiedam, tekenen we aan, dat eind 1960 in Schiedam het aantal personen boven de 65 jaar en ouder bedroeg: 3320 man nen en 2901 vrouwen. Tezamen vormen zij 9% van de bevolking. Daarvan zijn er 56% getrouwd en 34% zijn weduwe of weduwnaren. Totgeen kerkelijke gezindte behoort 16%, 35,5% is N.H., 30,8% R.K. en 9.9 Geref. In etagewoningen wonen nog 68% en 19% in eensgezinswo ningen. In Bejaardentehuizen, er zijn er hier 6, vertoeven 400 bejaar den, maar 500 staan daarvoor nog op de wachtlijst. Van de ruim 7000 bejaarden wonen er nog maar 330 in bejaarden en hofjeswoningen. Er is dus wel een dringend tekort aan bejaardencentra en vooral GOED KOPE bejaardenwoningen. Want tot elke prijs willen de bejaarden zo lang mogelijk ZELFSTANDIG blij ven Voor de grandioze actie „OPEN HET DORP" heeft de directie en het personeel van Wilton Fijenoord maar liefst 'n bedrag van j 16.738.35 aan de stichting overgemaakt Jammer voor alle schaatsliefheb bers, dat de wedstrijden georgani seerd door de CJV in onze stad za terdagmiddag niet kon doorgaan. Het ijs was te slecht. Maar béter ijs en weder dienende De nieuwste fabriek van de N.V. Ver. Glasfabrieken, die binnenkort officieel in gebruik wordt genomen, wordt de modernste van Eurona. Het gehele bedrijf telt 650 man, die in continu werken, omdat de pro- duktie van flessen, glazen potten en flaconnetjes, door moest gaan. In deze nieuwste fabriek werken 80 man. Naar men verwacht, zal dit jaar ruim 160 miljoen potten en flessen vervaardigd worden. In de decoratie-afdeling werken meisjes, die de flessen van een op druk voorzien In Nieuwland krijgt men in het voorjaar een filiaal van De Spaar bank anno 1820. De filialen in het Wijkcentrum en aan de Burg. van Haarenlaan 640 zullen dan opgehe ven worden. Dit bijkantoor zal straks ook op vrijdagavond ge opend zijn, hetgeen dan ook het ge val is met het filiaal aan het St. Liduinaplein. Het Gemeentebestuur zal het ver trek, waarin deze spaarbank geves tigd was verhuren aan Schiedamse jeugdverenigingen Wilton Fijenoord kreeg een belang rijke order van de Nigeriaanse rege ring, nl. de opdracht tot de bouw van een modern fregat, dat het Vlaggeschip zal worden van de Ni geriaanse Marine. Er zijn nog be sprekingen gaande over een order van twee mijnenvegers en drie pa trouillevaartuigen. De bouwprijs van het fregat bedraagt vermoede- HEEFT U AL GEPROFITEERD van onze MANTELS REGENMANTELS JAPONNEN MEISJESKLEDING ^/VWVWVWVWVYV-/WWVWVWWVWWVWWVWVWWWWVWWW3 lijk dertig miljoen gulden en de bouwtijd is gesteld op 2,5 jaar Het hoofdbureau van politie is in de toekomst niet meer in de Lange Nieuwstraat Of in fasen ver bouwd? Na de raadsvergadering van 28 januari a.s. zullen we er méér van weten De Chr. gymnastiek -.i. .Animo" te Kethel heeft het eerste lustrum her dacht, waarbij de v.m. hoofdleider, de heer H. Voorbach, tot ere-lid werd benoemd De hoedenzaak van maison Rook in de Oranjestraat is zaterdagmorgen geheel uitgebrand. Ondanks de fel le koude bleef men geboeid staan kijken naar de strijd van de brand weer tegen deze enorme vuurhaard waar bij ook de andere panden ge vaar liepen. Op de t.v. zag men dés avonds hiervan flitsen De padvinders, verkenners en gid sen hebben zich intensief ingezet voor de inzameling van brood en het snijden daarvan. De blokjes snijden vergt veel tijd. Daarom, wie graag ook wil helpen, kan dit elke avond van 8 tot 10 uur doen in het asiel aan de St. Annazusterstraat. Het zout is schaars, dat is alle maal bekend! Men is er dus extra zuinig mee. Daarom is de Schie damse gemeente-reiniging overge gaan op het gebruik van chloorcal- cium i.p.v. natriumchloride, dat an ders gebruikt werd bij sneeuwval. Men zegt dat 't niet zo schadelijk is voor onze schoenen, maar die krijgen hun AOW onmiddellijk na dat alle straten weer normaal zijn. Nu nog die afgrijselijke zoute smaak uit ons drinkwater weggewerkt De Schiedamse Jeugdraad heeft een Hij heette Piet en was het eigendom van mijn neefje Lambert. Lambert had het konijn gekregen op zijn vijfde verjaardag toen het nog heel klein en liej was. Hij zorgde er goed voor en het dier groeide voorspoedig. Héei voorspoedig: het werd een reuze konijn, dat ontzettend veel haver lustte en worstels en stronken bloemkool. U weet hoe het gaat met kinderen: in het begin zijn ze één en al konijn, maar op de duur gaat het hun vervelen om elke week dat hok schoon te maken en telkens maar weer voor vers voer te zorgen. Zodat Piet tenslotte door de vader van Lambert moest worden on derhouden. En zo lief als een konijntje is zolang het klein, teder en aanhankelijk is, zo vervelend wordt het als het een groot, on verschillig, veel-vretend beest geworden is. De vader van Lambert besloot dus zich zelf een hoop werk en een klein beetje ludshoudgeld te besparen en het dier „ter tafel" te brengen in de meest letterlijke zin van het woord. Nou is de vader van Lambert natuurlijk wel zo verstandig geweest dat ie niet gezegd heeft: „Weet je wat, we eten Piet op Hij dacht aan de boekjes over gevoelige kinderzieltjes, bracht het dier in alle stilte om en liet het door zijn vrouw lekker mals bra den. De andere kinderen werd zorgvuldig op het hart gebonden met geen woord te reppen over de herkomst van het kostelijke maal en als Lambert later eens een keer zou ontdekken dat zijn konijn er niet meer was zou er wel een of andere aannemelijke verklaring te vinden zijn: een gebraden konijn ziet er immers ge heel anders uit dan een springlevend. Toch hing er iets van spanning om het diner: de bout was voor treffelijk, maar iedereen zat wel min of meer „op hete kolen STEL je voor dat de kleine Lambert „zijn Piet" herkende.Welk een ellende voor zo'n jong, gevoelig mannetje, wat een enorme schok in dat jeugdige mensenkind, er zou een wereld voor hem uiteen barsten: zijn vertrouwen in het leven zou met één reuze klap voor goed gebroken zijn. Allerlei verwrongen complexen zou den zich opstapelen en tot op hoge ouderdom zou hij er nóg kapót van zijn. De Vader, ae Moeder, a 'e broers en zussen zaten al kau wend inwendig te worstelen met het probleem en onwillekeurig hielden zij hun kleine broertje in de gatenZou hij wél of zou hij niet? Hij ZOU: Want op een gegeven moment legde hij zijn vork neer en vroeg in de plotselinge stilte: Js dat PIET"? Ofschoon onze familie al meer dan honderd-dertig jaar in zaken is, „liegen" kun nen wij nog steeds niet. Dus sprak mijn broeder: Ja, Lambert, dit is Piet „O", sprak Lambert.... Met was mijn konijn, dan mag ik het gróótste stuk". Sebastiaan. beroep gedaan op de jeugd, om een speciale hulpactie in het leven te roepen. Deze hulpactie is bedoeld om overal de helpende hand te bie den, waar die nodig is. Vooral een zamen en bejaarden, aan huis ge bonden, zijn hiermede zeer gebaat. We hebben hier al eerder op gewe zen en zijn daarom blij, dat jonge ren vanaf 12 jaar, meestal in ver enigingsverband hiertoe de gelegen heid krijgen. Ruim 30 meldden zich spontaan, zoals wij van de ambte naar Jeugdzaken, de heer Gé Rens hoorden. Hij heeft contact met de verschillende Kruisverenigingen en het bestuur van de binden van be jaarden. 't Meest ideaal vindt ook hij de hulp aan de mensen in de naaste omgeving, die je uiteindelijk kénnen. En als iedereen zich daar aan houdt. Maar de pluim van deze week krij gen intussen al deze jongens en meisjes, die begrepen hebben, wat de bedoeling was en graag hulp aan boden. Hóuen zo Schiedam krijgt straks een bureau Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting. Er is al een voorzitter, t.w. Mr. G. J. Roelofsen, directeur van Sociale Zaken, mevrouw A. Th. M. Verkerk-Stolwerk, secretaresse en mevrouw J. M. van Baarle-Schaef- fer, penningmeesteresse. De wacht is op een leidster, maar daar zullen we zeer binnenkort van horen en dan kan men volop aan de slag Vervolg op pag. 2 In wel een van de allerkoudste dagen vorige week durfde ik 'n beroep op u te doen, hoewel ik toch weten kon, dat u liever bij de haard bleef zitten. Dat er ei genlijk altijd een beroep op u gedaan wordt?. U heeft 't misschien gelezen, u was van plan hieraan uw mede werking te geven. Maar och, hoe gaat 't allemaal in deze Si berische dagen? Je hebt waar achtig al moeite genoeg om je humeur op peil te houden, want de kolen zijn op of (bijna) op. De aardappelen walgelijk zoet en het drinkwater zout. Overal is het even koud. En je bent één en al zelfbeklag. En toch.... toch ben ik blij, dat er een heel klein beetje ge reageerd is. Driemaal N.N. met bedragen van f 5.f 2.50 en f 1.—. Van H.P. f 12.50. In to taal dus f 21.plus die f 25.— van vorige week is f 46. Ik had deze week een gesprek met de heer P. Busink, secreta ris van de Prot. Chr. Ver. van ouders en vrienden van het af wijkende kind. Wist U, dat et in Nederland 200.000 geestelijk gehandicapte kinderen zijn, waar onder ook pastici. Dat het aan tal in onze stad ligt tussen de 1000 en 1200, waarvan 100 in de leeftijd van nog geen 6 jaar? Dat er 20 kinderen beslist niet naar school kunnen? Vorige week schreef ik u over een dagverblijf. 't Was over moedig, ik wist het heel diep in mijn hart en toch, tóch geloof ik in u Als u maar weet, waarvoor u geeft. Ik zal er u elke week in dit rubriekje over vertellen. Ik vind het heerlijk, dat men mij de gelegenheid geeft hiervoor te mogen werken. Ik heb een uitnodiging voor de eerste clubmiddag in februari in de leerkamer van de Bethelkerk. waar 10 gehandicapte kinderen dan hun eigen speelmiddag heb ben, net als de gezonde kinde ren in verenigingsverband. De heel Easink zei me, dat in Schiebroek na een jaar clubmid dagen al een stichting ontstaan is voor een dagverblijf, dat daar straks werkelijkheid gaat wor den. Toen was ik even stiekum heel erg jaloers. Ik weet 't, 't is een afschuwelijke karaktertrek, maar die vergeeft u me nu wel! Want U kan maken, dat dit niet nodig is. Als u uw hart voor deze kinderen maar openstelt. En voor hun ouders. Als deze kinderen op de clubmiddag zijn dan kunnen ze samen of met de andere kinderen ook eens gezel lig rustig de stad in. Hebben ze eens éven rust In Rotterdam-Z, Hillegersberg en Vlaardingen bestaan die clubs al een half jaar en 't gaai er p-ima. Er is op die middagen volop hulp. Daaraan is ook hiet geen gebrek. Iedereen wil zich voor deze kinderen inzetten. En dat speelgoed. Misschien denkt u, dat ik de moed laat zakken, dat ik van u anders verwacht had? Dat ik me de actie „Open het Dorp" teveel voor ogen gesteld had? Ik kijk naar de t.v. Naar de sympatieke Dr. van Swol, die zo gemoedelijk praat met eed van zijn patientjes, Yvonne de Haan, eens een dubbel gehandi capt meisje, dat als een werke lijk miezerig kindje hij hem in het ziekenhuis kwam. Yvonne, die helemaal opbloeide na hei aanbrengen van de prothese aan haar arm. Die die arm nu weet gebruiken kan. Ze kan zelfs af wassen, maakt zelf poppenkleer cjes en heeft haar moeder zelfs verrast met een schortje, door haar gemaakt. En is vooral :o gelukkig met die nieuwe invali dewagen, waarin haar moeder haar behoedzaam tilt Yvonne, die de opmerking van Dr. van Swol, dat haar haar zo mooi zit, blij zegt: „ik ben naar de kapper geweest" en dan in al die lampen kijkt- „Met deze invalidewagen komt ze weer verder" besluit Dr. van Swol „en hoe die betaald wordt zier. we nog wel. Zorgen voor nog maar een paar tellen, want dan wordt hem een briefje overhandigd. „De baas van Yvonne's vader neemt die voor zijn rekeningzegt hij dan met een milde glimlach. Er zijn in Nederland 200.000 gehandicapte kinderen. Er zijn er in onze stad ruim 1000. En ik reken snel: f 1000.dat is 100 x f 10.dat is 200 x f 5.dat is 1000 x f 1. Ons gironummer is 620.127. Mag ik u daar nog even aan her inneren en zet u dan toch maar op het strookje: „dagverblijf". Want het is wonderlijk, maar ik gelóóf er nu eenmaal in MIEKE P-S. Zojuist de eerste overschrij vingen per giro ontvangen'. Ziet u wel dat het goed is, dat ik tn u geloof? En dat ik in u blijf geloven?! Hartelijk dank alle maal! Hartelijk dank eerste gi ro-overschrijvers: dr. J.A.v.H. f 25.— en mr. N.J.P. f 10—, waardoor de stand nu gekomen is op f 81.Ik zie de éérste dakpannen van 'ons dagverblijf en ik weet nu zeker, dat het er komen zal. Dat heb ik u toch al gezegd Nl.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1