tiet nieuwe Zietwat UNIQUE U biedt l/ja vijftien jaar eótadiCf b ouw*>n I 3 DAGEN ONS HART VOOR HET DAGVERBLIJF Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Een terugblik waarop de S.S.N. trots kan zijn ENORME OPRUIMING PORTIEKEN-WEE VRIJDE 1 FEBRUARI 1963 14e JAARGANG No. 64 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN 62809 OLIEHAARDSERVICE SCHIEDAM NOG SLECHTS «Msai Actie gehandicapte kinderen groeit Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streekeditie voor geheel Westland (V/WZ/ VA/VVVW •/w.wvwwwvVWWVWVWWW - vwvwvwwwvwvwwwwww Maandag, 4 februari 1963 is het een bijzondere dag voor de N.V. Aan nemerscombinatie voor Bouwwerken S.S.N.want dan is het precies VIJF TIEN JAAR geleden, dat deze Combinatie met haar werkzaamheden be gon Drie bedrijven vormden, bouwden de S.S.N., t.w. de fa. Gebr. SMITS, J. SCHOTEL Zn. en P. NOORDZIJ. De firmanaam bleek geen puzzel, van elk de vóórletter van de familienaam en werd het dus S.SJI. Men had toen nog geen kantoor, maar in die eenvoudige keet vonden de besprekingen plaats en werden de opdrachten genoteerd. Twee jaar moest men zich zo behelpen. Toen werd er een beter en ruimer onderkomen gevonden in het pand Couwenhovenstraat 72 alhier, dat op 5 juli 1950 als kantoor in beslag werd genomen. Maar al vrij spoedig kwam men ook hier in ruimtenood, zodat men besloot tot het bouwen van een eigen bedrijfspand aan de van Deventerstraat 34, alhier. Dit foed geoutileerde pand met ruim 000 m2 opslagruimte, kantoor, werkplaatsen en directiekamer werd op 4 maart 1953 in gebruik genomen. Aan de nagedachtenis van de drie oprichters, t.w. wijlen de heren P. J. Smits, F. B. Schotel en P. Noordzij werd vorig jaar een keurig verzorgd boek uitgegeven, waaruit wij ver schillende aantekeningen voor u maakten. O.a. van de twee moderne flatgebouwen, elk van elf woonlagen met 44 woningen aan de Maasboule vard, beide eigendom van de Ne derlanden van 1845. Op 9 febmari 1961 sloeg burgemees ter Mr. J. W .Peek hiervoor de eer ste paal. Eind van dit jaar zal on ze eerste burgers in een van die flats zijn intrek nemen Men zal a.s. maandag terugdenken aan het eerste project van de Com binatie in opdracht van de Gemeen te Schiedam: de bouw van 126 wo ningen aan de Vlaardingerdijk te Schiedam. Architecten: Spryt en Ir. den Butter. Er werden twee flat gebouwen voor bejaarden gezet met in totaal 172 woningen onder dezelf de architectuur en opdrachtgeefster. Het benzinestation „De Brandaris" aan de Rotterdamsedijk Dan het machtige flatgebouw, „De Grensflat" aan de Rotterdamsedijk, dat eind mei 1951 in gebruik werd genomen. De plannen oor deze flat werden op initiatief van de S.S.N. (89 woningen) en de daarbij aan sluitende 128 woningen aan de Rot terdamsedijk, gemaakt door ook weer dezelfde architecten. Rotterdam kreeg belangstelling voor de S.S.N. Men zocht al ge ruime tijd naar loodsen, geschikt voor elke industrie. De S.S.N. bouw de op eigen initiatief bijzonder praktische loodsen, o.m. in de Spaanse Polder. En men had er succes mee! Want door deze con structie is het mogelijk een groot vloeroppervlak te overkappen zón der kolommen. De overspanningen bedragen 40 m, de loodsen zijn brandvrij en de vloerbelasting be draagt 1200 kg per m^. Deze con structie bevat twee voordelen: ten SPECIALISTEN IN OLIEHAARDEN Gaf Uw oliehaard wel het hoogste rendement, dat moge lijk was in de afgelopen kou de periode? Zo niet, bel dan 62809. eerste: geen ruimteverlies en ten tweede: doelmatiger planning voor produktie en transport mogelijk. De architecten hiervan zijn Nuyl Heikens te Vlaardingen Mej. Ir. W. C. M. Jansen alhier, ont wierp in samenwerking met het ar chitectenbureau Kuyper, Gouwetor, de Ranitz en Bleeker te Rotterdam de zo bekende flat voor werkende vrouwen aan de Beukelsdijk in Rot terdam. In de tijd van nog geen twee jaar bouwde de S.S.N. die flat geheel voor rekening van de R.V.S. Levensverzekering Mij N.V. De N.V. Electrostoom in Rotterdam Noord breidde uit! In recordtijd kwam daar dank zij de S.S.N. een doelmatige bedrijfsruimte tot "stand KUNT U PROFITEREN VAN ONZE KOOPJES IN ALLE AFDELINGEN. ningen werden in de Chopinlaan te Hillegersberg i bureau: Lockhorst, Koldcwijn, van gebouwd. Architecten- Eijk. Verschillende opdrachten wer den ook voor de scheepvaartmij Wm. H. Müller Co. uitgevoerd, o.a. een huidenloods en meer lood sen aan de Jobshaven, een weegbrug en douaneloods. Architect: B. van der Lecq Als U hoopt'een pornografische uiteenzetting te krijgen over het ,&vond-uurlijke" gedrag van een bepaald soort pubert\es, moet ik U teleurstellen. Het wordt yvel VIES, mijn verhaal, héél vies. "I Of vindt U het fris om des morgens uit te glijden over „xlatgene, wat eens een hond tot voedsel heeft verstrekt"? HONDEN-liefhebbers: Het is NU de tijd Uw geliefde huisdier óp te voeden. Zolang het beestje vrij rond mocht lopen, kon U altijd zeggen: „hij wéét niet beter en de natuur is niet tégen te houden." Sinds er echter hondsdolheid is geconstateerd MOET U de hond aan een korte lijn houden en dat DOET U natuurlijk ook. Maar waarom moet U hem dan aan die korte lijn zich laten néérzetten in de propere portiekjes van Uw stadgenoten? Waarom gebruikt U deze gelegenheid niet om hem te leren zijn noodzake lijke behoefte te déponercn in de goot? Die korte lijn voor U en voor de hond een verdrietige maat regel, ik geef het toe is de kans van Uw leven. De kans om hem daar te laten zitten, waar hij het minst ergernis geeft: langs de stoep. Langs de stoep, lieve hondenbezitter, en NIET in een portiek. Ik kan nu verder nog wel „in geuren en kleuren" de ellende be schrijven van portiek-bezitters, maar ik meen duidelijk genoeg ge weest te zijn. Ze hebben mij altijd verteld dat iemand die van dieren houdt „een goed méns is...." Ik dacht dat „een goed mens zijn" op de eerste plaats inhield een goed mede-mens, een goede burger zijn.... De conclusie is aan U l Sebastiaan. "/WWWWV V/V/WWVWWWV r"VVV\^/'.*/VVVVVVV\^A'VVVVVVVWVWVV\- met een modern exterieur, wasruim ten en ontspanningslokaal. Archi tect: ir. K. I. Ruige In opdracht van uc- «ionmgbouwver. „Onze Woning" werd de nog voor kort volkomen onbekende polder „Honderd en Tien Morgen" te Hil legersberg bebouwd met moderne, doelmatige woningen. Een groot deel daarvan nam de S.S.N. voor haar rekening en bouwde 556 wo ningen en 24 garages, ontworpen door het architectenbureau Kuyper, Gouwetor, de Ranitz en Bleeker. Prachtige foto's in dit gedenkboek bewijzen, dat het nu goed wonen is in de „Honderd en Tien Morgen" Zeven praktische middenstandswo- Op het v.m. vliegveld „Waalhaven" verrees het modernste koelhuis en pakstation van W. Europa naar een ontwerp van ir. K. I. Ruige en beho rende bij het complex van de Coop. Tuinbouwveiling der Zd. Hullandse Eilanden. Eveneens op eigen initia tief en geheel voor eigen risico kwam een kolomloze hal op dit vliegveld tot stand. Architecten: Nuyt Heikens te Vlaardingen Een klein stukje geschiedenis ter onderbreking van al deze bouwre- sultaten Lang voor de tweede oorlog was aan de Hugo de Groot straat te Rotterdam gevestigd de „Timmermanswerkplaats Gebr. Smits". Een kleine, bescheiden zaak, waaruit NU het moderne grote be drijf van thans gegroeid is. Men had 't toen slechts kunnen dromen! In 1911 had de heer J. Schotel een werkzaam aandeel als jong opzich ter bij de bouw van een rioolgemaal te Schiedam, terwijl in 1915 de heer Noordzij tijdens zijn militaire dienst de eerste prijs wist te be machtigen bij een huisvlijt-tentoon- stelling in Leiden. De belangstelling voor het bouwen was er toen al! Foto's uit het archief van de S.S.N. De heer P. J. Smits, een van de grondleggers van de S.S.N., pose rend met zijn twee zoons voor een in aanbouw zijnd project. Een van die twee zoons, de heer A. R. Smits, is een van de huidige directeuren. De andere is de heer C. L. Noordzij. De bouw van 246 woningen aan het NoordpleinZaagmolenkade was 't grootste werk, dat door de firma Noordzij in 1928 werd uitgevoerd. Foto's van de in gebruikneming van het eerste kantoorgebouw aan de Couwenhovenstraat 72 Feeste lijk in de bloemen de heren J. Scho tel, P. Noordzij, P. J. Smits, M. Smits, C. L. Noordzij, F. B. Scbotel en A. R. Smits. Men ging vol goede moed verder In opdracht van de Dienst van Volkshuisvesting van de Gemeente Rotterdam verrees „Zuidwijk", een miljoenenproject! Huizen, beant woordend aan de moderne eisen, waarbij zowel interieur als exte rieur de hedendaagse esthetica weerstaan. Architecten: M. van Vervolg op pag. 2 ,Je bent een idealist, dat bereik je nóóit „Je moet er mee doorgaan, je móet er over blijven schrijven, want deze kinde ren van Schiedam hebben recht op onze hulp Twee tegenstrijdige menin gen, zoals u ziet. Misschien was ik even een beetje down, zou ik te hoog gegrepen hebben? Is het beslist niet mogelijk deze kinderen, u weet het, er zijn er 1000 tot 1200 in onze stad, ons hart te geven? Is dit tevéél gevraagd? „Je moet er over blijven schrijvenDaar klamp ik me maar aan vast. Ik zou ook niet anders kun nen, want ik weet, dat ik op u rekenen kan, ondanks het stroeve begin We hebben al zoveel aan „Open het Dorp" gegeven. Ik weet dat ook, maar 't was heerlijk dit te doen. Maar niet alle kinderen, niet alle jonge, gehandicap temensen komen voor dit „Dorp" in aanmerking. Er zijn er, die een liefdevol te huis hebben en dan denk ik aan Eric Zonneveld, die op 17 juni 10 jaar wordt. Ik heb gepraat met zijn moeder. Ik heb een dikke kus van Eric gehad voor 't zakje snoep, dat ik voor hem meebracht en waarop hij reageerde met „o echt!" 't ls een geestig joch, dat tussen ons gesprek door al lerlei opmerkingen maakt. En het hele gezin is zo dol op hem. Eric werd te vroeg geboren na een vreselijke dracht, waarbij zijn moeder van het begin af aan erg be roerd was. Ze had haar zoontje na de geboorte even gezien, maar ze was hele maal niet in orde en zag liefde, alle tederheid kreeg toen juist dit ventje. Ze zag een donkere toekomst voor zich, maar 't was hun kind en 't zou alle liefde in zijn leventje ontvangen, waarop 't meer dan anderen kinde ren recht heeft. Dit is im mers iets, wat je opgelegd wordt 't Lijkt wel, of Eric al het verdriet van die eerste moeilijke jaren in haar aan voelt. Aanhankelijk als hij toen niet, dat Eric een mon gooltje was. Een dag later ging hij naar het ziekenhuis met een zieke lever. Acht dagen later lag mevrouw Zonneveld er ook Wekenlang achter de scher men, ziek en moe. Tot ze dit overwon en overal be langstelling voor kreeg Naar hun nakomertje vroeg, hij was toen al drie maanden. Ze was er enigszins op voor bereid, mar de klap kwam toch wel hard aan. Alle is, komt hij telkens dicht bij haar staan en kust dat vertrouwde gezicht. „Hij heeft zoveel behoefte aan liefde. We zijn allemaal dol op hem. Mijn getrouwde dochter van 27, mijn ge trouwde zoon van 23 en dan Bea, de jongste dochter van 20, die nog thuis is. We zijn zo rijk met hem, hij is als het ware het zonnetje in huis. Al denken we na tutu lijk vaak aan de tóe komst. Ik ben nu 51. Als m-m man en ik er niemeer zijn. Al zóuden mijn kin deren voor hem willen zor gen, 't is toch niet gezegd, dat dat gaan zal. Er zou een verzekering voor deze kinderen moeten zijn. Dat ze later toch een goed on derdak hebben. We zijn lid van de oudervereniging „Philadelphia" en toch moe ten we 't daar nog eens over hebben". Als om al die ernst te ver jagen, zegt Eric: „o, echt!" Probeert dan om de snoep jes na te tekenen, leest parmantig een lesje uit zijn leesboek voor. Waar voor we enthousiast klap pen, want daar is dat ke reltje erg opgesteld. Heer lijk, daf er op school zo veel met deze kinderen be reikt wordt. Hij kan zich zelf nu aankleden, klopt netjes, als hij de kamer binnenkomt. Doet voor zijn moeder wel eens een boodschap met een brief je en een mandje vlak om de hoek. Gistermorgen had zijn moeder nog tegen hem gezegd, als je straks terug komt, moet je nog een pakje sigaretten halen. Hij bracht dit direct al mee! En daar heeft zijn moeder toe extra voor geklapt en zijn ze samen dat pakje gaan betalen, want Erie had het in z:;n voortva rendheid zo maar ge vraagd! Maar 't feit, dat hij dit onthouden had, daar was zijn moeder zo blij mee. Iedere morgen brengt ze dit ventje naar de bus en gaat ze hem in de middag weer halen. Met die kou en gladheid was 't vaak een verschrikking, omdat de bus dan zo onge regeld reed. Niemand, die echter op 't idee kwam, die drie verkleumde moeders even binnen te halen „Ik weet, dat Eric nooit §oed zal worden. Maar ik en dankbaar, dat er te genwoordig zoveel voor de ze kinderen gedaan wordt bij vroeger vergeleken. Ik heb nooit gedacht, dat hij nog zó zou worden. Hij zag er verschrikkelijk uit en 't was hem zo aan te zien. Nu is dat allemaal veel minder. Dat de mensen naar hem kijken, och, daar ben ik aan gewend. Al zal ik nooit vergeten, dat een paar jaar geleden twee dames in de trein zo vreselijk moesten lachen, toen Eric nog zo moeilijk sprak. Dat vergeet je niet gauw meer Ze springt gauw op een an der onderwerp over. „Weet u, 'i roet schrijven, dat S nostol zo goed is voor dp.e kir deren, ik heb °r zulke prachtige resultaten mee bereikt en Eric is er dol op". Ieder kind heeft een bij zondere gave. Ook deze Eric Zonneveld. Hij is dol op muziek, zoekt op de ra dio zelf Veronica op en weet precies de instrumen ten te noemen. Helaas is de pickup kapot en kan hij geen plaatjes draaien. Voor de TV heeft hij hoe- fenaamd geen interesse, ijn moeder zegt me een rijksdaalder per maand voor onze actie toe. En u zal 't mij niet kwalijk genomen hebben, dat ik dit geweigerd heb. De hulp moet komen van ons, ou ders met gezonde kinde ren. Eric's ouders hebben zorg genoeg. Voorlopig ga is eerst bij al mijn kennis sen eens kijken, of ze nog een pickup over hebben. Want plaatjes moet dit fij ne joch kunnen draaien, vooral ook, omdat hij niet buiten speelt Ik weet, dat ik deze week bij een van de zonnigste geval'ei. van onze gehandi capte kinderen thuis ge weest ben. Ik weet, dat er nog veel erger zijn. En •oor deze kinderen wil ik me inzetten. Zij krijgen straks hun speelmiddagen, maar ik 'o"jr toch, zij het op een nog verre achter grond, „Het Dagverblijf" zien Hartelijk dank, mevr. v. D. voor uw gave van 2,50, hartelijk dank giroover schrijvers: D.D. 2.50, L.M.O. 2.50, Mevr. J. W. v. d. H. 10, J. H. 5, me vrouw A. M. L. 2.50 en een gift van mevr. H. H. van 2.50. Totale stand nu 108.50. De bekende zaak op de Hoogstraat, waar „Dat wiel draait" geeft zoals u weet KES-zegels. Maar nu zal men in de winkel vragen, of de klanten ze sparen. Zo niet, dan worden die KES-zegels geworpen in een bus, waarop staat „Mieke's actie „Dagver blijf". Héél, héél hartelijk dank voor deze bijzondere ges te en ik wens u van ganser harte een goede omzet toe! We gaan straks de schoon maaktijd in en dat bete kent Winkeliers, ik heb al meer gezegd: jullie zijn schat ten! Maar als er nog an dere KES winkeliers zijn, die dit voorbeeld na willen volgen? Laat al onze toon banken maar vol bussen staan! Ergens in mijn hart zingt het Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1