tiet nieuwe FLITSEN VAN ALLE DAG Zietwat UNIQUE U biedt HET LEONHARDT-CONSORT wat Parijs nü brengt Sectie Culturele Ontwikkeling VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 14e JAARGANG No. 66 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schieda nu tegen voorseizoen prijzen Zaterdag 16 februari 20.15 uur, Stedelijk Museum BEDANKT, BURGEMEESTER ONS HART VOOR ,HET DAG VERBLIJF" Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties.- dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland VVVVVVVVVWVWVVVWYYVV-" VWVWWWWVWYVWWWVV^ Brood voor Schiedamse en Vlaardingse vogels De winter weet van geen wijken en dat betekent voor de vogels weer opnieuw honger. Uw brood kan bij mevrouw van Aperloo, Lekstraat 6b (Zuid), sigarenma gazijn „Hermes", Vlaardingerdijk 7, dames kapsalon Dalhuyzen, Aleidastraat 92 (W.) en bij mevrouw de Baan, Buys Ballotsin gel 84 en de kruidenierswinkels van B.B Brussé, Stephensonstraat 18 en Archime desstraat 21. Men kan het brood ook afge ven aan het dierenasyl in de St. Annazus terstraat. Deze actie geldt ook voor de Vlaardingse dierenbescherming. De C.J.V.. de Christelijke Jongeren Ver. afd. Schie dam, houdt morgenmiddag van 2 tot 5 een huis-aan-huis-actie voor de vogels. Houdt u uw brood klaar, het liefst in blokjes gesneden...? Actie zendingswerk voor Roeanda De actie van de Geref. Jeugdbeweging in Nederland „Heb het hart eens" t.b.v. het zendingswerk in Roeanda heeft ook bij de Schied. Geref. Jeugdver. „Het jeugdig Christendom" veel belangstelling. Verheu gend is daarbij vooral de medewerking van vele jongeren. Jaarlijkse Alg. Ledenver. van handballers W.F. De afd. Handbal van de Ver. „Wilton- Fijenoord" heeft haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden in het Wijk centrum. De agenda bestond uit 14 punten die snel werden afgewerkt. Als lid van de technische commissie kregen mevrouw A Verhoekx-de Groot en de heren J. Verhoef en H. Biesheuvel de speciale taak om de elftallen zo goed mogelijk op te stellen in het komende seizoen- Gezellige bijeenkomst van Schiedamse Reddingsbrigade De vijfentwintig instructeurs van de Schie damse Reddingsbrigade kwamen gezellig bijeen in gebouw Chr. Sociale Belangen, waar wij werden verwelkomd door voor zitter W. Drop en een gezellige avond hadden. Filmmiddagen voor „De Trekvogels" en „Buurtver. Gusto". De kinderen van bovengenoemde vereni gingen hadden een gezellige filmmiddag in gebouw Chr. Sociale Belangen en ge bouw „Irene". Ze genoten volop van de dolle avonturen van Abbott en Costello en vermaakten zich opperbest met de ge zelschapsspelen geleid door de secretaris, de heer H. de Smits. Voor het nieuwe seizoen zijn de openingswandeltochten be paald op 17 en 18 maart. Aan het secre tariaat Beijerlandsestraat 36 kunnen nieu we leden zich opgeven. „Het toverstokje" hield de kinderen van de Oranje Buurtver. „Gusto" volledig in zijn ban. De voorzitter, de heer W. Bedaf kan dan ook op een geslaagde middag terugzien en de kinderen zijn hem extra dankbaar, want als je na zo'n fijne middag ook nog getrakteerd wordt... Contactavonden voor gerepatrieerden. Misschien weet nog niet elke gerepatri eerde, dat de heer Erich Werdmüller von Egg sr. twee jaar geleden is begonnen met het houden van contactavonden in het Wijkcentrum in Nieuwland. De belangstel ling hiervoor is groot, ook uit kringen van niet-gerepatrieerden. Wij hadden hierover een kort telefoonge sprek met de heer Werdmüller von Egg. die het bijzonder op prijs stelt, dat via deze rubriek de aandacht van IEDERE gerepatrieerde in onze stad hierop geves tigd wordt. Wil men elkander goed be grijpen, dan moeten gerepatrieerden en stadgenoten contact met elkaar hebben Voor velen is de overgang erg groot. Wij weten uit eigen ervaring, hoe moeilijk juist die maanden zijn. Het adres van de heer E. Werdmüller von Egg is: Schimmelpenninckstraat 49, alhier. Secretaris-penningmeester A.N.M.B. overleden. In de leeftijd van slechts 44 jaar is geheel onverwacht overleden de heer W. van der Stelt, bezoldigd bestuurder van de A.N.M.B. en secretaris-penningmeester van de afd. Schiedam van de A.N.M.B. De heer v.d. Stelt was ook tweede voorzitter van de N.V.V., bestuurders-secretaris van de vakgroep Beambten in de A.N.M.B. en bestuurslid van de Ver. „Het Volksge bouw" Zijn stoffelijk overschot is gister middag op de Algemene Begraafplaats ter aarde besteld... Leden V.C.J.C. kregen pantomine-les De heer JAN BRONK van het Ned. Pan- tomine Theater gaf aan leden van de V.C. J.C. uit Schiedam, Breda, Lekkerkerk, Dordrecht en Gouda les in pantomine. Kinderen in de leeftijd van 12 tot 15 jaar kregen gelegenheid bepaalde opgaven van Zojuist ontvangen: JAPONNEN DEUX PIECES TROIS PIECES VOORJAARSMANTELS EN REGENMANTELS hem na te doen! Daarna gaf Jan Bronk met assistentie van zijn twee medewerkers een voorstelling van „De Roversballade'' en... de Tour de France! Zilveren jubileum van Mej. R.G.P. Visser Vanaf deze plaats nog even graag een ge lukwens aan het adres van de directrice van de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor het feit, dat zij op 1 januari jl. haar zilveren jubileum her dacht. Al is dit feit, dan „geruisloos" voor bij gegaan, bezoekers van deze leeszaal en bibliotheek zullen in al die jaren haar goe de zorgen wel gewaardeerd hebben... Vervolg op pagina 2 Op 16 februari a.s. zal het Leonhardt Consort voor de Vereniging Vrienden van het Museum en de Mij. tot be vordering der Toonkunst in de Aula van het Museum een concert geven. In onze kleine concertzaal wordt dit een evenement, want in dit ensem ble worden de oude instrumenten bijzonder stijlvol bespeeld. Het Leonhardt-Consort heeft zijn faam al gevestigd tot buiten onze landsgrenzen. U weet misschien dat alle oude violen verbouwd zijn om een grotere toon te kunnen voort brengen. De stand van de toets is daartoe veranderd. Het L.C. speelt op niet omgebouwde instrumenten te weten, 2 violen, 2 altviolen, gam ba, violencel en klavecimbel. Zij brengen een concert vein oude muziek ontstaan rond 1600. Er zal een zes-stemmige Fantasia van Wil liam Byrd (1543-1623) klinken, mu ziek van een groot meester, die op één lijn gesteld mag worden met Nee, niet door mij, ik hoop er nooit gebruik van te maken. Ik moet U bedanken namens lepe Tirtus, namens Jan-met-de-losse- handjes en namens alle andere linke jongens van de Schiedamse onderwereld. Een van hen is eventjes bij mij langs geweest. Hij zat op mijn studeerkamer achteloos met een breekijzer te spelen en zei: „Schrijf es een lekker stukkie an Peek". „Pardon?" vroeg ik. „Leg nou niet te kliere en rammel wat uit je schrijfmachien!" commandeerde hij, terwijl hij speels mijn portefeuille rolde. Je bent te vroeg", plaagde ik, schrijvers hebben nog geen sub sidie". Hij wierp me de portefeuille terug en pikte een sigaar. Wat wil je nou eigenlijk?", wilde ik weten. Nou gewóón", legde hij uit„Een stukkie om te bedanken voor de nieuwe cellen die aan de Lange Nieuwstraat gebouwd worden. De krengen die er nu staan zijn niet te harden. Ze voldoen niet eens aan de wettelijke voorschriften. Je schaamt je gewoon dóód as je der zit!" „Ha, je bedoelt de verbouwing van het hoofdbureau van politie!" begreep ik. ,JZo is het", gaf hij toe. „Kijkes", ging hij verder, „rook je altijd van die rot sigaren?" Nou afijn,wij oplichters, in brekers en laaienlichters, je ken ons noeme zoals je wil, maar wij hebben ook ons éérgevoel!" „Tóch?", smaalde ik. Ja zekerjullie denken misschien dat wij gemakkelijk aan de kost komen? Jullie weten waarschijnlijk niet dat wij een C.A.O. hebben, met snipper-nachten, vakantie-toeslag en de hele santé- kraam?" Jijn jullie misschien ook Koninklijk goedgekeurd?" „Nee", felde hij terug, „maar dat is jouw Nieuwe Stadsblad ook niet!" „Goed, laten we er geen ruzie om maken", suste ik. ,J)at ken je inderdaad beter late as je tenminste niet tegen zieken huiskosten en begrafenis verzekerd ben", dreigde hij. „Waar was ik gebleven?" Jn de cellen van het politie-bureau!" hielp ik. Juist. Nou dat is tinnef. We hebben er bij de Bond al dikwijls over geklaagd. Je mag gerust weten dat we zelfs gedreigd hebben Schiedam te verlaten om ergens anders ons werkterrein te zoeken." ,J)at zou een ramp voor onze stad betekenen!", huichelde ik. ,Jo is het broer. Maar dank zij Peek gaat het beter worden." „Stromend water, centrale verwarming en televisie?", veronder stelde ik. „De juiste plannen heb ik rog niet gezien, maar in elk geval gaan ze der eindelijk eens wat aan doenNou, de mazzel!" ,JJé!", riep ik hem na, „mag ik misschien mijn vulpen terug?" Sebastiaan. ZWWWVWS' /VWWVVWVWVVV^A/VWVVWVVVWVV.VVWVVVWWVVWV/VWVVVVWWWVVVVVVWWVVWWV'/V '.v/wvw.vww vv Purcell en Mozart! Koningin Elisa beth gaf hem het privilege om mu ziek te drukken en had hem in dienst als hofmusicus. Behalve van Byrd wordt er engelse muziek van William Lawes 1602— 1645) en Peter Philips (1560-1633) uitgevoerd. Het programma ver meldt o.m. voor violisten bijzonder interessante muziek van H. I. C. Bi- ber (1644-1704) voor 2 violen en con tinuo. Biber was één der eerste com ponisten, die gebruik maakte van dubbelgrepen op de viool en om nog ingewikkelder samenklanken eenvou diger speelbaar te maken gebruikte hij dikwijls „scorda cura" d.w.z. sna ren die anders gestemd worden. Gustav Leonhardt treedt solistisch op met een suite van de Lüneburger Georg Böhm (1661-1733). die uit de Noord-Duitse organisten traditie componeerde en waar de fuga-ach- tige componeer trant de contra-pun- tische wonderstukken van Bach zich reeds aankondigen. Bach bezocht Böhm als jonge man en dankte aan hem misschien de latere relatie met Buxtehude. Van de Zuidduitser Ge org Muffat (1645-1704) speelt het Sc heie ensemble een suite, die reeds enige malen door de radio geklonken heeft, maar dan meestal op een tijd, dat een normaal mens zich niet in een luister-positie kan zetten. Nu zal men van dit alles op 16 febru ari in werkelijkheid kunnen genie ten. EEN GEZONDE KLEUTER VRAAGT UW AANDACHT Fantastisch, ja, dat bent u inderdaad ondanks het feit, dat ik vorige week in al mijn enthousiasme ver gat ons gironummer te ver melden! Ik kan het nu wel dromen en U? Ik hoop, dat het waar is: 620-127 t.n.v. tw., Het Nieuwe Stadsblad! Ja, de actie „Dagverblijf" waaraan we zo graag ons hart willen geven, omdat daarmede de éigen Schie damse gehandicapte kinde ren gebaat zijn, begint heerlijk op toeren te ko men. Ondanks de nare kou, die gladheid bracht u tóch aan ons bureau N.N. 2,50, evenals v. W. N. 2,50 en K. H. 2,50. Een moeder van „drie gezonde kinde ren" 5.en mevrouw P.R. 10.Dank, heel hartelijk dank, lieve men sen, om even bij ons langs te komen. Dank ook vooral namens al die kinderen Ons giro-nummer 620-127 van Het Nieuwe Stadsblad was toch geen „vergeten" nummer deze week! Met vermelding „Dagverblijf" op het strookje noteerden wij van J. v. V. 2.50, L. G. H. 2.50, Mej. C.H.M 5.en van een mevrouw die onbekend wenst te blij ven 25.(U bent een echte schat!) mevrouw H. L. S. 5.mevrouw C. B. 10.—, W. D. 10.— en J. v. d. V. 10.U bent allemaal schatten, dank. heel hartelijk dank. Wat loopt het toch lek' t! Dan de spaarkaart van mevr. S. met K.E.S.-zegels: 3. H. D. gaf bij me af 2.50 en uit de spaarpot van Jo- pie S. kwam ook nog 1.50 Losse Sperwerzegeltjes werden in mijn handen ge stopt, waarvoor ik een apart doosje gemaakt heb, want er zijn er, die ge vraagd hebben, of ze ook zegels mogen geven. U mag alles geven, ik verzamel wel voor u! Wat of de EINDSTAND op het ogenblik is? TWEE HONDERD DERTIEN gul den in nog geen drie we ken! MAG ik nog eens zeg gen dat u allemaal fantas tisch bent Ik weet, dat ik alles tégen heb op 't ogenblik: de felle kou, de uitverkoop, de „uitgevroren" bouwvak kers. En toch tóch laat u me niet in de steek. Om dat u weet, dat we met z'ti allen een beetje méér :*on in deze leventjes kun nen brengen. U weet, dat bij „Waar Dat Wiel draait" voor deze actie K.E.S.- zegels verzameld worden. Maar misschien heeft u bij de kassa van de firma BERVOETS een dezer da gen ook gezien, dat daar een busje hangt voor dit zelfde doel. Hartelijk dank heer Gemke. En dat u me maar gauw mag bellen, dat dit busje vól is! Ik kreeg begin van de week een grappig fotootje in handen van een gezonde kleuter, die op 17 augustus 2 jaar wordt. Op het moment dat ze even haar bolletje onder de luier van dat nieuwe broertje litstak „knipte" haar oom haar. Of was 't, omdat ze een beetje nieuwsgierig was en luisterde naar het gesprek over deze actie! „U doet toch ook mee?" schijnt ze met haar grete ogen te vragen. „Wij kunnen deze kinderen toch niet in de steek laten?" Ze heeft gelijk, dat kleine hummeltje. Voor haar is het leven elke dag een feest, een verkennen van allerlei plezierige dingen, steeds opnieuw. Straks zal ze met haar grote broer buiten mogen spelen En dan ben ik, waar ik u hebben wil! SPEELMID DAGEN voor gehandicapte kinderen, waaruit dan la ter groeien zal de Stich ting „Dagverblijf". Ik weet nu, .dat ik op u rekenen kan. Als u zelf kinderen heeft zoals deze parman tige kleuter, dan doet u immers, wat uw hart u in geeft. Uit dank, dat uw kinderen gezond zijn. Juist '.oals die moeder van die .trie kinderen het zo goed '.ei deze week. Als je met je neus gedrukt wordt op zoveel leed in EIGEN stad. Can, ja dan wilt u .och ichi niet ach terblijven. U mag het afgeven aan ons bureau, Broersvest 125. U MAG ook gireren op ons nummer 620-127 t.n.v. Het Nieuwe Stadsblad met ver melding: Dagverblijf Dank u wel nogmaals alle maal! Dank je wel kleine kleuter voor je vragende blik. 't Doet er niet toe, hoe of je heet, waar of je woont. Je bent een fijne gezonde kleuter. En ik hoop, dat iedereen aan je verzoek zal voldoen: iets geven voor die kinderen, die NIET zo bevoorrecht zijn zoals jij MIEKE P.S. Volgende week hebben we speciale bandjes voor bussen op de toonbanken verkrijgbaar, waarop deze actie staat afgedrukt. Win keliers, iets voor u? Perso neels- en sportverenigin gen? Scheepswerven, fa brieken? Onze actie „Dag verblijf" móet en zal sla gen. Ik gelóóf in u .1

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1