liet nieuwe GRATIS KOPEN 6 Sectie Culturele Ontwikkeling achter de stopmand TUSSEN KADE EN SCHIP DE PLAATS VAN SCHIEDAM IN DE RANDSTAD BEROEMD RUSSISCH TONEELWERK DOOR TONEELGROEP „ENSEMBLE' AGENDA ZIE PAGINA SOUBRETTE WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 14e JAARGANG No. 67 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethe De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland TOERGENJEWS „EEN MAAND OP HET LAND" MONDACCORDEONVER. „BRAVO" Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Vandaag een citaat uit een rapport, dat naar aanleiding van de R.K. Kerk- bouwzpndag door het Bisdom Rotterdam aan de pers Is verstrekt en dat wezenlijk de plaats van onze stad raakt: ,Jden recente publicatie over „Stedelijke Randgroei" (E.TJ.-Kwartaalbe richt jaargang 12, 4de kwartaal 1962) wijst erop, dat de randzones van stede lijke gebieden thans snel in inwonersaantal toenemen. Industrie-vestiging en forensisme veroorzaken een vervaging van de vroeger duidelijk afge grensde grote stad. Er ontstaan nu ruime grootstedelijke gebieden. Men wijst er op, dat deze verstede lijking consequenties heeft zowel voor de samenstelling van de bevol king in de randgemeenten (o.a. meer emplové's) als voor de oriën tatie van deze bevolking op het voorzieningen-apparaat van de stad. Deze stille revolutie wordt zichtbaar in gemeenten als Hendrik Ido Am bacht, Ridderkerk, Capelle, Papen- drecht en Alblasserdam, vroeger dorpen rond Dordrecht en Rotter dam, en in Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Voorschoten, die de ijzeren long, tegelijk beklem mend en lucht gevend, van 's-Gra- venhage vormen. Niet rond een bestaande stad, maar rond een nieuw industrieterrein (Pernis, Botlek, Europoort en mis schien de Maasvlakte) stellen zich Vlaardingen op, Rozenburg, Spijke- nisse en Hoogvliet. Drie grote cirkels dus, 's-Gravenha- §e, Rotterdam en het Waterwegge- ied". We willen dit citaat graag aan de Schiedammers voorleggen, bepaald niet alleen omdat het iets alge meens en verhelderends over onze streek te berde brengt. Wat ons be klemt is de vraag, waarom de kwes tie van Schiedam in het midden wordt gelaten. Neemt onze stad, zo vragen wij ons af, zulk een ondui delijke plaats in bij de ontwikkeling die zich overigens met groeiende duidelijkheid aan het aftekenen is? Wij weten het wel en hebben daar op al herhaalde malen gewezen: Schiedam heeft bepaald niet alles mee omdat het zo vlak bij het gro tere Rotterdam gelegen is. De zuig kracht van een metropool is nu een maal vrij groot en dat haalt een stuk eigen leven uit de kleinere stad weg, zoals al de nodige keren ge bleken is o.a. bij de plannen om een eigen Schouwburg in onze stad te stichten. En ook onze middenstand heeft nog dikwijls de nadelen te dragen van Schiedams merkwaar dige ligging. Ondanks de kwaliteit van onze tegenwoordige winkelbe drijven is een deel van het publiek moeilijk af te krijgen van de ge dachte, dat Rotterdam meer te bie den heeft voor wie inkopen gaat doen. We moeten maar eens vooral op zaterdagen zien, hoe vol de trams van de Koemarkt vertrekken om de ze werkelijkheid bevestigd te zien. Een werkelijkheid overigens, die ook al door de vrij drukke vestiging van ex-Rotterdammers in onze stad een extra hardnekkig karakter krijgt. En dat is allemaal nog niet de enige moeilijkheid. Wat onze stad als centrum van neringdoen den ook mist is een behoorlijk ach terland. De Vlaardingers hebben hun eigen, zich ontplooiende, mid denstand en de Delftenaren ook. En al zij naar elders trekken is het op nieuw Rotterdam, dat de meeste aandacht voor zich weet op te eisen. Dat alles brengt mee dat Schiedam als winkelstad bepaald niet een gun stige positie tussen de serie zuster steden langs de Waterweg inneemt. Het ligt in de ogen van velen, en dat blijkt ook weer op verontrus- Vervolg op pagina 2 niiiiiiiiiiii Morgenavond I Passage Theater, 8 uur, Toonkunst- f concert, Rott.erdams Philharmo- I nisch orkest met Stefan Askenase, I piano, werken van Chopin, Dvorak en Delius I 16 februari 1 Ver. Vrienden v.h. Sted. Museum 1 en Mij. tot bev. der Toonkunst, 1 Aula Sted. Museum 8.15 uur I Museumconcert door Het Leonhardt 1 Consort, om. werken van Byrd, Biber, Böhm en Muffat. 21 februari Passage Theater, 8 uur, Schiedamse 1 Kunstkring Toneelgroep Ensemble met Toergenjews „Een maancj op het land" 1 24 februari 1 Monopole Theater 10.30 uur Nivon filmochtend met „The Big 1 I Circus" in de hoofdrollen o.m. 1 Victor Mature, Red Buttons en 1 Ronda Weming 28 februari i Passage Theater 8 uur, Kaholieke Kring. Toneelavond. Ongeveer 16 jaar geleden kwam Professor Peter Scharoff, één der laatste levende medewerkers van Stanislawski en diens Moskaner Künstler Theater, voor de eerste maal naar Nederland om voor het toen- VvAAAAMAAAAAMAAAMAAAAAAAAAAAAAA/vVWv'y/.'.'A'y.' -NAAAAAAAA/v'./W.A. V.AAAAAAAA/W\AAAAAAAAAA/SAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA£ De toneelvereniging U.D. brengt op woensdag 20 februari a.s. „Soubrette" op de planken van Musis Sacrum. U.D. hoef ik niet meer aan U voor te stellen. „Soubrette" mag U vertalen als „kamerkatje". Ik heb één en twintig bladzijden van het stuk gelezen en toen wist ik genoeg. Ik wist dat het een bijzonder amusante avond zal wor den en wilde voor mezelf de spanning er niet van tevoren uithalen. Het begint zoals meestal de toneelstukken van U.D. beginnen met een deftig gezin dat hopeloos in de knoei zit. Voor zover ik het stuk ken de eerste één en twintig pagina's ontstaan er alle mogelijke zotte situaties omdat wij toeschou wers weten dat de dingen niet zijn zoals ze zijn, terwijl sommige van de spelers het ook weten, anderen maar half of helemaal niet. Enfin, het hangt van jokkebrokkerijtjes en gevaarlijke momenten aan elkaar. Kortom, een écht U.D.-stuk om nou eens lekker bij te lachen. Ik kan U niet zeggen of de T.V. op woensdag 20 februari „bar-ver- velend" of alleen maar gewoon vervelend zal zijn. Ik durf echter met een gerust hart te beweren dat U.D. ontzettend plezierig zal zijn. Alle spelers van Geron en alle spelers van Brederode zullen zeker in de zaal aanwezig zijn omdat je een gevaarlijke concurrent nu eenmaal maar liefst zo goed mogelijk in de gaten houdt. De spelers van de andere clubs zullen er zijn omdat er van U.D. altijd heel wat te leren valt. De jury zal er zijn omdat ze er móet zijn. Nou, en als U niet te lang wacht met kaarten kopen is er misschien voor U nog ergens nét een plaatsje vrij. Ik heb een gereserveerde stoel, dus wat mij betreft: Haal het doek maar op!" Sebastiaan. malige „Comedia" de enscenering te ver zorgen van Toergeniews „Een maand op hét land". Sindsdien komt deze nog immer vitale en prachtige regisseur geregeld in ons land om enkele gastregie's op zich te nemen. Zijn voorstellingen van „De Ker sentuin", „De Meeuw", „De Drie Zusters" „De Revisor" (om slechts enkelen te noe men) zijn stuk voor stuk belevenissen in de Nederlandse toneelwereld geworden en ook deze tweede montering van Toergen jews meesterwerk is zonder de geringste twijfel weer een schitterende diamant in Scharoff's kroon. Omdat Toergenjew zich, anders dan Tsjec- hov, beperkte tot het schilderen van de oppervlakte, waaronder de werkelijke ge voelens achtergronden en zielsconflicten verborgen blijven, zou een onervaren toe schouwer zijn werk zonder enige drama tische kracht kunnen vinden, maar voor het genieten van deze verfijnde en subtiele liefdesgeschiedenis, met een brandende hartstocht zonder één enkele kus behoort het publiek zich open te stellen voor dat- gene wat Stanislawski de „ondertekst" noemde. In de tekst zelf wordt slechts aangeduid; de eigenlijke bedoeling moet door de toeschouwer aangevoeld worden met behulp van een zo sterk mogelijk inleven in de rol door de acteur. Stanislawski zelf hierover: „Op deze wijze wordt men in „Een maand op het land" in de eerste plaats op de innerlijke schildering gericht, waarmee zowel publiek als spelers volstrekt contact behoeven. Neemt men deze innerlijkheid weg uit het werk van Toergenjew, dan verliest dit zijn gehele zin en er bestaat geen reden het in het theater te gaan zien". Scharoff heeft in de exacte Stanislawski- traditie een grootse voorstelling gebracht, die voor iedereen een gang naar het theater rechtvaardigt en dan ook zonder meer sterk is aan te bevelen. Sigrid Koetse speelt de hoofdrol trots en sterk, kwetsbaar, maar in wezen beheerst Daardoor blijft de blijspeltoon met alle tragische bij-nuances, luchtig gehandhaafd. De vriend des huizes Rakitin wordt dank zij fan Retèl, wiens spel de laatste tijd hoe langer hoe meer aan innerlijke bewogen heid wint, een vriendelijke, scherpzinnige bijna-cynicus, die de liefde voor de vrouw van zijn vriend eerlijk opbiecht, zonder de schijn van een raisonneur aan te nemen Julien Schoenaerts speelt de onderwijzer met een zo natuurlijke argeloosheid, zo zeer als de van nature tot verliefdheid en liefde opwekkende onbevangen jongeling, dat hij ongedwongen, schuldeloos de aan stichter van de amoureuze perikelen op het landgoed van Islajwe wordt. De dokter van Max Croiset is met zijn onbeschaamde opportunisme van de underdog, die al even weinig respect heeft voor de hoogteplaats ten als een overdreven voorstelling van eigen deugden en ondeugden, een prachtige blijspelfiguur, die zich nimmer laat ver leiden tot het gemak van de voor de hand liggende kluchteffecten. Magda Janssens weet in het kleine rolletje van de moeder de volle autoriteit van een landeigenaresse te leggen. Lex Goudsmit maakt van de buurman een hoogst aandoenlijk mal kereltje en Marja Habraken geeft het pleegkind Werotsjka precies die van kinderlijkheid tot rijpheid komende accenten mee, welke deze rol vrijwaren van onnozelheid. De zelfverze kerde, van verfijnde gevoelens gespeende landeigenaar speelt Jos Knipscheer zo ver blind als een gerust echtgenoot en een in zijn agrarische problemen opgaand man maar kan zijn. Verder werken aan deze kostelijke voor stelling nog mee Carla Dura als de gezel schapsdame Nel Kars als het dienstmeisje Katja en Louis Bongers als de bediende. Het zeer fraaie en zeer handzame decor is van Harry Wtch, die ook de van subtiel kleurgevoel en sierlijke coupe getuigende kostuums heeft ontwerpen. De Leidse hoogleraar Karei van het Reve heeft de vertaling verzorgd van Een maand op het land. Vrijdag 15 februari a.s. hopen de C.J.V. Mondaccordeonver. „Bravo" en de C.J.V. Toneelgroep „Ons Doel Getrouw", een muziek- toneel- en dansavond te geven in gebouw „De Rank" te Kethel. „Bravo" brengt muziek in moderne stijl en „ODC" speelt een thriller in 3 bedrijven, getiteld: „Zij leven onder ons". Na afloop is er een gezellig samen zijn met medewerking van het kwintet Wim Schulze. Dit duurt tot diep in de nacht. Kaarten a 1.00 zijn verkrijgbaar bij: de heer IJsselstein (Spaarbank), Po pulierenlaan 5, Kethel, tel. 64068. Gebouw „De Rank", Schiedamse- weg, Kethel. Gebouw „Jeugdhaven", Lange Ha ven 129, Schiedam, tel. 64057. De heer J. Nauman, Nieuwe Dam- laan 667, Schiedam. 't Was een schat je en ik verloor er dan ook op slag mijn hart aan. Och, hoe gaat dat in deze barre kou de dagenZeker, 't heeft éven gedooid, maar net niet lang genoeg, om alle ijs van plantsoenen enz. te laten verdwijnen. En als je dan zóiets ziet Zoiets, waarmede je het voorjaar onstuiming aan je hart zou willen drukken, dan twijfel je geen moment pacer. Dan geef je, voordat je 't zelf eigenlijk wel weet, die winkeldeur zelfbewust toch weleen zetje en vraag je naar die. Je houdt even je adem in, als je 'm aan hebt! Je éér ste strakke jurk in al die jaren! Je ziet heus wel, dat die je staat en je sust je opstandig geweten met de vage belofte, dat die schoe nen écht nog wel even kun nen wachten. Hé, waarom heeft een mens altijd zo'n plichtsgetrouw geweten? Waarom mag je nu niet zorgeloos dit geval kopen? De maat is prima, allet -> de hals, die wijkt teveel. „Daar wordt iets aan gedaan" be looft de vriendelijke ver koopster. Je zóu nu gerustgesteld moeten zijn en toch voel je je zo onzéker, 't Zit 'm na tuurlijk in dat strakke ge doe. Een plooirok of een rok met een paar plooien is natuurlijk veel gemakke lijker, ik kén mezelf im mers? Maar dan denkt ik weer aan de opmerkingen van de dochters. Wanneer of ik nu eindelijk eens een strakke iurk kocht? Tja, het leven is niet zo bar eenvoudig met twee van die grote dochters. Besluiteloos blijf ik nog even naar het spiegelbeeld kijken. Probeer niet te zuchten, als ik tot deze aan koop besluit! Maar ben een paar minuten later dit al- ies weer prompt vergeten. Toch lukt 't me niet zege vierend juist tegen déze dochters te zeggen, dat ik zomaar een strakke jurk ge kocht heb. Beter kan ik hen maar meteen met het feit confronteren. Hetgeen dan ook gebeurt! Ik doe ijselijk mijn best onverschillig te kijken, als ik een paar dagen daarna des avonds „show" loop O, lang niet zo elegant als die ranke Franse manne quins vorige week in de Boussac-show georganiseerd door de firma van Doore- maaien in Musis Sacrum. Vérre van dat zelfs, al heb ;k chzc week wel honderd maal aan hen gedacht, want wat een narigheid geeft zo'n strakke jurk. Ik pro beer niet verongelijkt te kijken, als de dochters una niem van oordeel zijn, dat déze jurk.... Alsof ik no tabene geen smaak hebIk heb heus ook wel ingezien, dat die me afkleedt, dat ik er zelfs slank in ben, dat de kleur me goed staatAl leen dat probleem met zit ten Doodongelukkig probeer ik 't op een puntje van een stoel. De dochters gieren alleen en mijn man schudt zijn hoofd! Wat spijtig, dat er iets aan veranderd is, anders zou ik die jurk best kunnen ruilen. En ik zeg dat boos! Hardop! En nóg- eens Een lawine van protesten. Als ik dat toch doe. Nu heb ik eindelijk eens iets anders en nu Ik laat ze maar praten. Toe vallig ken ik de chef van die zaak heel goed. Hij zal dit best kunnen begrijpen en me terwille zijn. Ja, als er niets aan veranderd was Mijn jongste dochter (we hebben toevallig dezelfde maat) onderdrukt kennelijk haar verlangen naar mijn verguisde aanwinst en pro beert ook onverschillig te zeggen„Nou ja, als u er zo mee in uw maag zit!" Nou nóg mooier Ik zit er helemaal niet mee in mijn maag. Ik kan al leen niet zo gemakkelijk zitten, dat is alles. En mag een mens alsjeblieft makke lijk willen zitten? Och, waar maak ik me toch zo dik over? Goed, érgens is 't een teleurstelling, maar iedereen hult zich toch in zo'n geval, want als ik zo eens om me heenkijk Maar dat is 't 'm juist! Ik ben zo heel anders. Ik plof altijd overal maar neer en dat kan makkelijk met die zalige Terlenka-rokken, kreukvrij en zwierig ge plooid. En nu dit stomme, strakke geval Goed, ik zal 'm moéten dra gen. Er is ineens een licht punt! Er zijn immers dik wijls recepties, staande re cepties! Dan zal ik een da me zijn in deze ideale jurk! Met een berustend gebaar hang ik 'm in de kast. Mijn eerste voorj aars-aanwinst, want er zitten korte mouw tjes in. Zonde, om hierover nu een vestje te dragen Zéi u iets van struisvogel politiek? Néén toch! Alleen.... als ik binnen kort heel gedecideerd zeg, dat ik liever blijf staan, och, dringt u er dan niet verder op aanHeeft u dan astublieft enig begrip voor deze situatie, want 't is heus zo fijn niet, om (soms) vrouw te zijn Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1