Het nieuwe HET BRABANTS ORKEST IN HET PASSAGE-THEATER deze week Sectie Culturele Ontwikkeling achter de stopmand Zal Koning Voetbal eindelijk Koning Winter verdringen AGENDA PETROLEUM JAARVERSLAG 1962 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schieda ALS HET DAN TOCH NIET ANDERS KAN Woensdag 13 maart 1963 14e jaargang nr 75 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Eindelijk ziet het er naar uit dat er in het komende weekeinde sprake zal zijn vao voetbal. Eindelijk, want heel wat maanden heeft Koning Winter zich de baas getoond over Koning Voetbal! Het werd hoog tijd en we hopen ook voor de andere veld sportbeoefenaars, dat het leed geleden is en dat tot de afwerking van de competitie kan worden overgegaan. Een voorproefje kregen we vorige week bij Nederland - België, hoewel dat achteraf zwaar is tegen gevallen. We zijn van mening, dat er ■woensdagavond bij Feijenoord - Reims meet te beleven valt, hetgeen we natuurlijk met eigen ogen hopen te aanschouwen. Dat de amateurs reeds aan de slag kunnen menen we te moeten betwijfelen, maar dat SVV aan de Havendijk Baronie zal ontvangen, lijkt vrijwel zeker Aan de Bosrand zal dus a.s. zondag weer voetbal te zien zijn en we hopen, dat de winterrust onze spelers geen kwaad gedaan zal hebben. In ieder geval heeft het zaalvoetbal bewezen, dat SVV nog meetelt, hetgeen de rood-groenen zon dag tegen Baronie zullen laten zien. GYMNASTIEK De destijds uitgestel de uitvoeringen van het Kethelse „Animo" zullen deze week vrijdag en zaterdag in „De Rank" gehouden worden. Om kwart voor acht zal deze Lustrumviering („Ani mo" bestond op 3 januari precies vijf jaar) beginnen, waarna een uit 14 punten be staande programma zal worden afgewerkt. De Kethelse bevolking kennende weten we zeker, dat beide uitvoeringen zeer druk be zocht zullen worden. Succes, Animo! In Honselersdijk was „Animo" jl. zaterdag de grote overwinnaar tijdens de aldaar ge houden wedstrijden. Niet minder dan acht eerste prijzen en één tweede prijs werden door „Animo" gewonnen en daarvoor krijgt deze nog jonge vereniging de pluim van de week. Ook twee ereprijzen werden door „Animo" veroverd en we feliciteren de deelnemers en hun leiding hiermede van harte. HANDBAL Op zaterdag 23 maart zal DWS een z.g. kampioenenavond houden waarover meerdere gegevens nog zullen volgen. De redaktie van „Sportief", club blad van handballend WF, schreeuwt om kopy en verzoekt de leden hiermede reke ning te willen houden. Aad Kalkhoven houdt er bij WF een plaboek op na mei krantenrecensie's over WF-Handbal. Veel plezier er mee, Aad en we zullen ons best doen om ook in je plakboek te ko men! KLAVERJASSEN De klaverjasliefheb- bers willen we nogeens herinneren aan de klaverjasavonden, die „Het Singelkwartier" organiseert en wel weer op dinsdag 19 en maandag 25 maart, zaal „Marijke", aan vang acht uur. Het doel is U toch bekend? Het is voor de actie: „Ons hart voor het gehandicapte kind." TAFELTENNIS De pluim van de week is al verhuisd naar „Animo", maar niette min hebben we heel veel waardering voot het feit, dat TSF 5 erin geslaagd is om kampioen te worden van haar afdeling doordat De Ruiter, Zuidgeest jr. en Tim mer met 10-0 van Hagero 3 wonnen. Niet onvermeld mag blijven, dat één van de Hagero - mensen aanvankelijk weigede te spelen op een zo schuin-aflopende vloer....! Voorzitter J.D. Degrcef huldigde na afloop Leen de Ruiter, Aad Zuidgeest jr. en René Timmer en wij sluiten ons daarbij volmon dig aan. Proficiat TSF'ers en veel succes tijdens de promotiewedstrijden. TSF 1 ver sloeg Nationale 1 met 7-3, het tweede team leed een eervolle nederlaag van 4-6 tegen Service 2 dat daardoor kampioen werd TSF 3 verloor met dezelfde cijfers van Germinal 4, TSF 4 boekte een verrassende 7-3 zege op de aanstaande kampioen Nas saukade 2 en het zesde TSF-team speelde 5-5 tegen Xerxes 10. Vervolg op pagina 2 Vanavond Ver. Vrienden v/h Sted. Museum, 8 uur. Causerie met dia's en rondleiding over tentoonst. Job Hansen door direc teur v/h Museum. 21 maart Passage Theater, 8 uur. Toonkunstcon eert Brabants Orkest en Hans Henke mans, piano, o.m. werken van Beetho ven en Schubert. 28 maart Passage Theater, 8 uur. Schiedamse Kunstkring, Toneelavond. 30 maart Aula Museum, 8.15 uur, Vrienden v/h Sted Museum. Concert door Koos Ver heul, fluit en Jan Vermeer, piano. AMAMAMVVV/VVVVW/tAAA/VVVVWl4AMMAWVWVVVVVWVWVWVVVWVM Donderdag 21 maart 1963 om 20.- uur zal het Brabants orkest concerteren in het Pas sage Theater. Dirigent: Hein Jordans Solist: Hatis Henkemans, piano. Programma: Jan van Dijk - 2e Symphonie L. v. Beethoven - le Piano concert F. Schubert 8e Symphonie („Onvolt.") R. Strauss - Tijl Uilenspiegel Ludwig van Beethoven 1770-1826 le Piano concert, opus 15 in C Beethoven heeft vijf piano concerten ge schreven, waarvan de eerste vooral zijn weg gebaand hebben als componist. Hij schreef deze als jongeman te Wenen omstreeks 1800 en droeg de solo partij zelf voor, het geen de aantrekkelijkheid van de uitvoe ring verhoogde omdat Beethoven in die tijd een zeer gezocht pianist was. De grote aantrekkingskracht, welke de mu ziek van Beethoven op de mensen uitoe fent, is vooral toe te schrijven aan het feit dat zijn werken getuigen van zijn rijk en diep bewogen gevoelsleven. Ook dit werk is virtuoos geschreven en alleen al het prachtige Largo bezit een me lodie waarvan alle pianoliefhebbers zullen genieten. Ook de grappige muzikale mo tieven in het Rondo, vertolkt door een pia nist als Hans Henkemans, zullen alle Beet hoven liefhebbers zonder twijfel in de con certzaal met oor en oog willen genieten. -f Franz Schubert 1797.- 1828 Symphonie No. 8 in b („Onvoltooide") Schubert de grote liederen componist bezat een aangeboren talent en een bijna onuit puttelijk melodische bron. Hij componeer de zo snel dat hij zich geen tijd gunde tot correctie, het werd als het ware in trance geschreven. Het aantal zijner werken is enorm in vergelijking met zijn korte leven Hij componeerde o.a. werken voor koor met en zonder begeleiding, vijf missen, opera's, meer dan 600 liederen, kamermu ziek, talrijke piano-werken, en enige sym- phonieën. De Symphonie No. 8 werd om onbekende redenen nimmer voltooid. Hoewel de gebruikelijke symphonie vorm vier-delig is, bleef het hier bij een Allegro en een Andante. Op geen enkele wijze is dit als storend te beschouwen, integendeel, het geheel is vol homogeniteit, waarin een bijzonder in het gehoor liggende sierlijke melodie enige malen sterk naar voren komt. Richard Strauss 1864 -1949 Till Eulenspiegel (1895) R. Strauss brengt hier een buitengewoon levendige en geestige vertolking van de schelmenstreken van Tijl Uilenspiegel zo als: Uilenspiegels dolle rit door de potten en pannenkraam op de markt, zijn schijn heilig gedrag als boete prediker, zijn mis lukte liefdesverklaring, zijn wrok hierna gekoeld op de heren der wetenschap en ten slotte de terechtstelling na het snel uitge sproken vonnis. Als slot het weemoedige epiloog plotseling besluitend met een Het was een bijzonder sympathiek gebaar van onze technische be drijven om, in deze,dagen van brandstof-schaarste, petroleum door de waterleiding te laten lopen. Zo gauw we het proefden hebben we alle kookkachels naar de veiling gebracht en ons een serie van die gezellige oudewetse „pieterolie-stelletjes" aangeschaft. Helaas: de bedoeling was goed, maar de petroleum uit onze water kraan bleek toch niet van zo'n beste kwaliteit dat we er iets mee konden doen. „Weet je wat?", sprak ik tot mezelf „Want ik wéét nog al wat!" ik stuur een monsterflesje naar „het internationale bureau voor onderzoek van aardolie-producten" en vraag hun mening. Na veertien dagen ontving ik een lijvig rapport van zeven en veer tig pagina's waarin precies stond wat ze er van vonden. Veel heb ik er, eerlijk gezegd, niet van begrepen, maar wél las ik dat het H 20-gehalte van de onderzochte vloeistof veel te hoog was. Nu kan alles wat ik me uit mijnH.B.S.-tijd herinner gemakkelijk op een half folio-velletje, maar dat H 20 gewoon „WATER" bete kent heb ik toch onthouden. „Verrek", heb ik tot mijn lieve ega gezegd, „zou het dan tóch de bedoeling zijn dat we die rotzooi DRINKEN?" Zodat we flessen spuitwater lieten aanrukken. Tenslotte leven we voorlopig nog in een vrij land en niemand kan ons dwingen „WATER" te gebruiken dat naar petroleum smaakt. Toen ik enige dagen oprispend achter mijn bureau had gezeten, kwam een vriend me vertellen dat er van die practische norit-be kertjes in de handel zijn. Als je daar het vocht uit de kraan drup- pels-gewijs dóór laat siepelen zijn alle bijsmaakjes verdwenen. Dat dóen we dan maar! PROOST! Sebastiaan. schalkse juichkreet, waarmede de compo nist wil zeggen: „Men bracht hem ter dood. maar de herinnering aan hem leeft voort!" Schiedamse muziekliefhebbers, kunt U zich een aantrekkelijker programma voor stellen? U zult dit zonder twijfel niet wil len missen. Zorg dat U tijdig aanwezig bent om zeker te zijn van een goede plaats. En dan de Schiedammers die menen dat klassieke muziek in een concertzaal niets voor hen is „Daar snap ik toch niets van" zeggen zij, „geef mij maar een Lustige Wit- we of iets dergelijks, die beurt je tenminste op na een vermoeiende dag". Dit laatste zal niemand in twijfel trekken, maar U zult zien dat hei hierbpven vermelde concert ook vóór U „een avond UIT" zal beteke nen en wel op een wijze als U niet had ver wacht. Neem de proef eens en U zult na afloop zeggen: Wat een pracht avond. Jacob en Geertruida Hoek-Stichting. Kon deze Stichting in het jaaE-erslag over 1961 melding maken van steeds groeiende werkzaamheden, ook in 1962 bleek, dat vele van onze blinde medemensen vaak nog dringend steun nodig hebben. Wel hebben overheidsregelingen in het leven van min der goed gesitueerde blinden grote veran deringen ten goede gebracht, de uitkerin gen, waaronder de verschillende blinden vallen, zijn niet hoog te noemen en gezin nen, waar de huisvrouw blind of zeer slecht ziende is, hebben grotere uitgaven dan normaal. Vooral, wanneer slijtage aan kleding of huisraad gaat optreden, zitten velen, die niet onder een regeling vallen, die hierin voorziet en die niet tot het af betalingssysteem willen overgaan, voor fi nanciële moeilijkheden. De bijstand, die de Stichting verleent, be staat niet uit geldelijke toelagen, maar be treft, om een voorbeeld te noemen, steun aan diegenen, die door een bijzondere stu die, zich een betere positie in de maat schappij trachten te verschaffen Dan moe ten b.v. boeken in braille worden overge bracht en moet een bandrecorder de plaats van een cahier met aantekeningen vervul len. Aan alle aanvragen om recorders voor het lezen van gesproken boeken kon nog niet worden voldaan, zodat ook in de vol gende jaren nog gelden hierin moeten wor den geïnvesteerd, terwijl ook voor het on derhoud van deze instrumenten een flink bedrag benodigd is. Mochten anderen-par ticulieren of instanties een recorder voor een blinde willen aanschaffen, zullen wij gaarne een adres van onze lijst ter beschik king stellen Hoe eerder alle blinden, die daarvoor in aanmerking komen, van een recorder zijn voorzien, hoe prettiger dit is. De mensen, die er een bezitten, zijn er dol gelukkig mee en voelen zich vaak uit hun isolement gehaald. Recorders geven dan ook ongedachte mogelijkheden. Na het ontslag om gezondheidsredenen van de Voorzitter, Notaris J.B. Jungerius, was de Stichting zo gelukkig, in deze functie te kunnen aantrekken Notaris W.A. Hoek, Meent 94 te Rotterdam, wonende te Schie dam. De overige Bestuursleden zijn de He ren W. Kok, J.F. van der Vlugt en J.H.C. Theben. Bij de Secretaresse, Mevrouw E. M. den Boer-Bijl, Graaf Florisstraat 5 te Schiedam worden gaarne aanvragen om hulp en tips voor hulpverlening ontvangen Bij het eerste lustrum van ons huwelijk zei ik ferm: „als we 25 jaar getrouwd zijn, dan zeggen we lekker niets. Dan gaan we met de kinderen gezellig ergens eten, naar een schouwburg of weet ik veel, maar asje blieft geen gehannes in een zaal!" We waren het daarover gloeiend eens, maar och, toen waren de kinderen nog klein! Een listige verzekerings man (heeft u ooit in uw leven wel eens andere ont moet?) sloot ons even na onze trouwdag een verze kering af voor de zilveren bruiloft! Het was een be drag van niets, maar die 100,zouden we dan kunnen gebruiken voor de onkosten van die avond! Want de afspraak was im mers op die dag dan een avondje uit en tegen nie mand wat zeggen? Het leek me een heerlijk idee en wat heb ik die 100.al vaak in gedach ten uitgegeven Ik heb zelfs nog geprobeerd, toen we ons koperen aandeel achter de rug hadden vast de helft op te nemen. Maar de verzekeringsman trap te daar niet in. Ergens vond ik dat wel een onbil lijkheid, al begreep ik toen al, dat we met die armza lige 100.lang "iet uit zouden komen Twee jaar geleden begon het al. Ja, u begrijpt het goed, dat gemier over een feest in een zaaltje. Met hand en tand heb ik me er tegen verzet, maar het hielp mets. Het was ook een ongelijke strijd, want wat begin je met maar liefst vier man tegen je? Ja vier man, mijn bloed eigen, mijn twee dochters en dan nu ook een verloof de van de oudste. Die zet helemaal de boel op stel ten! Van alles heb ik er tegen in gebracht. Ik heb sme kend gekeken, toen hau tain, ik heb gedreigd op die dag de mazelen te krij gen, want daarmede ben ik in mijn kindertijd meen ik niet bedacht, of het viel niet op in de tropen, en dacht mijn moeder mis schien, dat het ,rode hond' was. Maar niets hielp Achter mijn rug om wordt er zwaar gesmoesd. Zijn er ineens geheimzinnige spaarpotjes. Wordt er zo langs hun neus weg lieflijk aan me gevraagd, wat of ik toch eigenlijk graag zou willen hebben op die dag Ik veins niets af te weten van „die dag!" Alle dagen zijn gelijk! Maar dat wordt doodgewoon genegeerd. En ik voel me alleen maar doodongelukkig „U moet niet zo egoïst zijn. Pappa vindt het best leuk en u kunt er nu een maal niet onderuit. Dit feest moet gevierd wor den", zegt mijn oudste dochter gedecideerd. „U hoeft er niets aan te doen. U zult eens zien, hoe leuk het wordt", valt haar ver loofd haar bij. En mijn jongste dochter kijkt al leen maar heel erg veron gelijkt Ik werp mijn man een hondse blik toe Met negatief resultaat! En vroeger bereikte ik daar mee alles Enfin, blijkbaar is hij dan toch wel veranderd in de loop der jaren. Ik bekijk hem eens aan alle kanten en voel, dat ik grond ver lies. Want hij zit in het complot en wat begin ik als enkeling daar nu tegen? Ik kan niet gelovfen, dat hij nu ineens zo enthousiast voor een zaaltje is? Voor uren zo maar stil zitten? Voor handjes geven aan de lopende band! We hadden toen toch een andere af spraak gemaakt? Is hij die nu helemaal vergeten? Mistroostig trek ik mijn schouders op, voel me aan alle kanten verraden en verkocht. Ik Nee, ik heb niet gesoebat om dat feestgedoe achter wege te laten. Goed, als er. dan zo erg gefeest moet worden, alïéz dan maar. Mogelijk dat mijn wens met onze gouden bruiloft geëerbiedigd wordt! En dan schiet ik toch in de lach! Want dan zijn we allebei stokoud, vast wel! Hoewel stokoud ben je tegewoor- dig pas als je 125 bent. Die vlieger gaat dus ook niet op! Ik kom er echt niet meer uit. En ónderuit! Ik geef me gewonnen, al is 't dan vandaag pas officieel op papier! Vandaag zullen ze lezen, dat ik gecapitu leerd ben. Dat ik me over gegeven heb aan de (feest) vijand! Ik duw lankmoe dig dat gezellig etentje on- der elkaar enz. heel diep in me weg! Hoe had ik ook kunnen denken Ik snuit voor de zoveelste maal mijn neus. Lees dit schoons met lodderige o- gen over. Als dit kleine ve nijnige groepje achter de rug is, zal ik er toch maar werk van maken, dat we een zaaltje krijgen! Er kruipt een rilling over m'n rug. Nee, die is beslist van dit grappige griepje! Als het dan toch niet an ders kan, dan maar braaf zitten in een zaaltje en zo. Tenslotte mag een mens nu eenmi al niet egoist zijn! Ik herhaal die regel hardop, want er zit toch wel een heleboel waarheid in. Al weet ik nu wel, dat ik na die feestdag toch mijn zin zal krijgen! En lieve mensen, er bestaat nog zoiets als zalennood Best mogelijk, dat op die dag geen zaal beschikbaar is! Heel stiekem duim ik! Ja juist, voor beter weer! MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1