Het nieuwe V. - BARONIE deze week betekende hervattim van de competitie achter de stopmand Sectie Culturele Ontwikkeling Niemand van ons*7 AGENDA COM NU MET SANG WOENSDAG 20 MAART 1963 14e JAARGANG No. 77 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland VOL PUUR HUISHOUDELIJKE INTERESSEN Geref. Gem. Koor Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Eindelijk is de voetbalcompetitie hervat en niemand zou in december gedacht hebben dat het 17 maart zou worden alvorens het bruine monster weer vele voetbalharten harder zou laten kloppen. Eigenlijk was dat woensdag reeds het geval bij Fijenoord-Reims (wat een pres tatie overigens van „ons" Feijenoord om zich in de halve finale van de Europa-Cup te spelen) maar zondag middag betkende de wedstrijd SVV- Baronie voor Schiedam toch de her vatting van de voetbalcompetitie in de betaalde sector. Over het resul taat zijn we niet ontevreden. Een 1-1 gelijk spel tegen het veel hoger geklasseerde Baronie is lang niet slecht en het geeft in ieder geval te kennen, dat de rood-groenen de smaak weer te pakken hebben. Jam mer, dat Longa en EDO elkaar aan een puntje hielpen, maar a.s. zon dag kan SW in Haarlem EDO er onder zien te houden, hetgeen weer een stijging op de competitieladder kan betekenen. Hermes DVS zal het tegen Haarlem ook heel moeilijk krijgen, want de Haarlemmers be zetten de derde plaats. Niettemin kan het terreinvoordeel van door slaggevende betekenis zijn en wan neer de blauw-witte supporters hun jongens luide aanmoedigen, dan moet een redelijk resultaat mogelijk zijn. Dat SFC in de „winterrust" niet stil heeft gezeten, bewezen Jan van Buytenen c.s., want in Achthuizen werd FIOS met 5-2 verslagen! De bovenste plaats bleef het aeel van SFC en aan de blauw-zwarten de taak om daar dit seizoen niet meer van af te gaan. Het ziet er echt wel naar uit, dat een kampioenschap verwacht kan worden. Wat het programma van volgende week zondag betreft: de KNVB heeft al die wedstrijden verschoven naar zaterdag 30 maart i.v.m. de in terlandwedstrijd Zwitserland-Neder land. Op zaterdag 30 maart volgt dan toevallig het returnprogramma van a.s. zondag, dus SVV-EDO en Haarlem-Hermes DVS. „Schiedam" gaat ten bate van het St. Nicolaas- feest een doel pun tenactie organise ren, waarbij een dubbeltje betaald moet worden voor elk doelpunt, dat door 't eerste team wordt gescoord. Het motto luidt: „Een mooie stunt: vijftien gulden voor een doelpunt". BILJARTEN. In „Biljartnieuws" van het District Schiedam doet secreta ris J. H. van Duyl een voorstel om twee biljarts aan te kopen (mogelijk van de eigenaar van Beyersbergen, de heer v. d. Meer) en om die dan te schenken aan de Bond van Be jaarden te Schiedam, echter onder voorwaarde, dat het District Schie dam op zaterdagen gebruik mag maken van de twee schoollokalen in de Lange Nieuwstraat, waar de bejaarden hun „soos" hebben. Men hoopt nog enkele zakenlui bereid te vinden de kosten zoveel mogelijk te dekken. Een pracht voorstel dat moet slagen! HANDBAL. Op zaterdag 23 maart zullen bij DWS de kampioenen van dit seizoen gehuldigd worden, t.w. dam'es-senioren 2, dames-junioren 1, jongens-adspiranten en heren-seni oren 2. Het feest zal in zaal Marij- nen gehouden worden en om acht uur beginnen. Behalve de huldiging zal een DWS-toneelgroepje een stuk opvoeren, waarna natuurlijk een ge zellig dansje niet ontbreekt. KLAVERJASSEN. Maandag 25 maart en dinsdag 2 april zullen door de klaverj as-afdeling van „Het Singel kwartier" weer klaverjaswedstrij- den worden georganiseerd voor de actie: „Ons hart voor het gehandi capte l^nd". Er worden 3 x 1500 pun ten gespeeld en de prijzen bestaan uit huishoudelijke artikelen. Aan vang acht uur. Klaverjassers voor! (Zie ook het slot van deze sportru- briek). TAFELTENNIS. In de voorlaatste week van de tafeltennis competitie heeft TSF zijn theoretische kans op de titel met succes verdedigd door Germinal 4 met 64 te kloppen. Bij TSF 3 was De Winter de grote man, waardoor kampioen Raket 2 met 7-3 werd verslagen en TSF 3 mogelijk nog onder degradatie uit komt. TSF 4 had weinig moeite met Stadhuis en won met 8-2, waarbij Zuidgeest sr. ongeslagen bleef. Van kampioen TSF 5 werd niet anders verwacht dan een royale overwin ning op HPV 4 (en die kwam ook) terwijl TSF 6 teleurstelde door een 7-3 nederlaag tegen SVZ 2. Dat het NOAD niet slecht gaat be wijst het feit, dat het eerste team door een overwinning op de Haagse „(Salamanders" niet zal degraderen en dat de junioren A een prachtige zege op Eendracht behaalden en nu het kampioenschap in eigen handen hebben. Ook NOAD zoekt naar een geschikte oplossing voor de scheve vloer in de Korenbeurs en het be stuur ziet verlangend uit naar goe- de ideeën. Een Sporthal zou een goede oplossing wezen, maar zo op timistisch is NOAD nog niet. A.s. vrijdag wordt in de Korenbeurs NOAD aGerminal a gespeeld en mogelijk worden de junioren op 29 maart in dezelfde Korenbeurs kam pioen. VOLLEYBAL. De beide eerste teams van SVC behaalden de volle buit. Dames 1 klopte Shell met 3-0 (15-3, 15-6 en 15-12) en Heren 1 versloeg het sterke DRL, eveneens met 3-0 (15-12, 15-12 en 16-14). De lagere te ams deden het minder goed. Heren 2 kreeg met 3-0 klop van Spivo, ter wijl Heren 3 door omstandigheden niet opkwam (onvolledigheid) en zo doende twee kostbare punten ver speelde. WANDELEN. Zonder deelgenomen te hebben aan een wandeltocht ont vingen we van de w.s.v. „De Trek vogels" een keurig blauw-wit lintje met letters in gouddruk. „Voor de prettige samenwerking" aldus se cretaris H. de Smits. Welnu, dat vin den we een leuke geste en we zullen het lintje zuinig bewaren. Wat die samenwerking betreft zullen we trachten die te blijven bestendigen! Dank U wel. Trekvogels! De Trek vogels zelf waren jl. zaterdag weer druk in de weer bij de opening van het wandelseizoen. Met vier groepen trokken de leden naar Rotterdam om daar deel te nemen aan de wan deltocht, die was georganiseerd door de W.K.R. met als doel de openings mars. Het batig saldo was bestemd voorMies Bouwman met haar actie „Open het Dorp", 's Morgens regende het pijpestelen maar 's mid dags zorgde de stralende zon ervoor dat de trekvogeltjes al zingend het parcours uitliepen. Alle deelnemers dus ook de nieuwelingen be reikten de finish en kregen een foto van Mies Bouwman en de medaille met de sleutel van „Het Dorp" erop. De Trekvogels noteren graag nieuwe leden (vanaf acht jaar) die alle ge wenste inlichtingen kunnen krijgen bij de heer H. de Smits, Beyerland- sestraat 36 in Schiedam-Zuid. Wan neer zij zich nu aanmelden, dan kun nen zij straks reeds meedoen aan de Avondvierdaagse. Rest ons nog de pluim van de week uit te delen. Welnu, die gaat naar de klaverjasvereniging „Het Singel kwartier" die belangeloos bovenver meld klaverjastournooi organiseer de t.b.v. de actie „Ons hart voor het gehandicapte kind". In hen eren wij allen, die voro dit goede doel acties steunen en organiseren, zodat de pluim over hen allen verdeeld wordt Ga sportief door met deze actie en laat de pluim van de week U nog meer stimuleren om dit liefdadige doel tot een goed einde te brengen Jan Sportief onder reaie van l^olert de \Jriei 99 Onder auspiciën van de Schiedamse Kunst kring zal het Nieuw Rotterdams Toneel op donderdag 28 maart een opvoering geven van „Niemand van ons" "Zeit der scbuld- losen) Van de jonge oostpruisische auteur SIEG FRIED LENZ, die als schrijver van novel len en hoorspelen reeds naam had gemaakt. „NIEMAND VAN ONS" speelt in een totalitaire staat, waar een mislukte aanslag is gepleegd op de President. Eén van de daders, een lid van een ondergrondse vrij heidspartij, is gegrepen, maar ondanks fol teringen heeft hij geweigerd de namen van zijn vrienden te noemen. De President, die zijn populariteit niet in gevaar wil bren gen, wenst geen openbaar proces of terecht- 21 maart Passage Theater, 8 uur. Toonkunst- concert. Brabants Orkest met Hans Henkemans, piano, o.m. werken van Beethoven en Schubert. 28 maart Passage Theater, 8 uur, Schiedamse Kunstkring, Nieuw Rotterdams To neel met „Niemand van ons", van Lenz. 30 maart Aula Museum, 8.15 uur, Vrienden van het Stedelijk Museum. Concert door Koos Verheul, fluit en Jan Vermeer, piano. re^ie o stelling. Hij komt op het originele idee de verantwoordelijkheid af te schuiven op ne gen willekeurige burgers. Hij laat daarvoor „neutrale" lieden uitkiezen, mannen die zich afzijdig hebben gehouden van de po litiek en die zich ook niet verantwoordelijk voelen voor hetgeen er in hun land ge beurt. Ze zijn midden uit hun werk gehaald en opgesloten: de hotelier, de consul, de bankier, de dokter, de drukker, een stu dent, een chauffeur, een boer en een inge nieur. Hun opdracht is: de verzetsman te bewegen zijn vrienden te verraden, of hem te doden. Oorspronkelijk weigeren de ne gen verontwaardigd. De jonge verzetsman heeft gehandeld uit idealisme; hij is ge wond. De dokter verzorgt hem, de anderen voelen sympathie of medelijden. Maar als de uren verstrijken, als het duidelijk wordt dat de verzetsman nooit de namen zal noe men en de negen dus gedoemd zijn, om in hun gevangenis te blijven, slaat de stem ming om. Iedereen denkt aan zijn eigen belangen. De hotelier heeft de volgende dag een groot en belangrijk diner; de ban kier kan op de bank juist nu niet gemist worden, de boer weet dat zijn enige geit zal verhongeren.... Langzamerhand ontstaat er een giftige at mosfeer, waarin alles mogelijk is. Enkelen zijn zich daarvan bewust en er wordt beslo ten, die nacht om beurten te waken. Maar tijdens zijn wacht slaapt de boer in en als hij wakker wordt, is de verzetsheld dood. Iemand heeft hem gewurgd. Wie? De President vraagt niet naar de dader. De negen hebben hun taak volbracht. Ze zijn vrij Dirigent: Dirk Jansz. Zwart. Zaterdag 23 maart a.s. hoopt bovenge noemd koor een concert te geven in de Geref. kerk aan de Kuiperstraat te Rotter dam-Delf shaven (bij* Marconiplein 2 prachtige werken staan op het program ma, n.l.: le het „MAGNIFICAT" van Joh. Chr. Bach. 2e „EIN DEUTSCHES REQUIEM" van Joh. Brahms. Het Magnificat (De Lofzang van Maria) is een mooi werk, dat niet vaak wordt uitgevoerd. De verzen 46 t/m 55 van Lucas 1 worden hier op een welsprekende en har monische wijze vertolkt. Ein Deutsches Requiem van Joh. Brahms is van ontroerende schoonheid. Brahms heeft slechts 1 werk geschreven op geeste lijk gebied, een Requiem, niet zoals te doen gebruikelijk in de Latijnse taal. Brahms kon als Protestant de Latijnse tekst niet gebruiken voor de vertaling. Om uit te drukken, waartoe zijn ziel hem drong, nam hij de Heilige Schrift en in deze schat van woorden vond hij de stem mingen die overeenstemden met de behoef ten van -;jn hart. Uit het Oude Testament koos he woorden, die steeds weer op nieuw nens in de ziel grijpen en uit het Nieuwe Testament die gedeelten, welke getuigen van heilige geloofsverzekerdheid. Het koor heeft onder de bezielende leiding van zijn dirigent deze werken ingestudeerd en zullen mei de volgende solisten alles in het werk stellen U een onvergetelijke avond te geven. Trees Oesterheerd, sopraan, Kees van Zuy- lekom, bariton en Jaap Zwart, piano. Het geheel staat onder leiding van Dirk Jansz. Zwart. Vier jaar later is de oppositie aan de macht. Het Staatshoofd heeft een onder zoek gelast naar de moordenaar van de verzetsman, nu één van hun helden. Acht van de negen één van hen leeft niet meer zijn weer opgesloten en zullen niet uit hun (luxueuze) gevangenis worden vrijgelaten, voordat zij de dader hebben aangewezen. De student, nu rechter onder het nieuwe regime, leidt het onderzoek. Wie pleegde de moord, die hem bevrijdde? Het blijkt, dat elk van de mannen een bijzondere re den had- vaak een minder fraaie reden- om zo gauw mogelijk naar huis te kunnen te rugkeren. In de loop van het verhoor ont staat weer die gevaarlijke stemming, waar in een misdaad mogelijk wordt, waaraan zij allen medeschuldig zullen zijn. De boer, die zich verantwoordelijk voelt en die het minste heeft te verliezen', wil de rirhuld op zich nemen, maar zijn offer wordt met aan vaard. Tenslotte weet één van hen een her haling van het drama te voorkomen; hij betaalt dit met zijn eigen leven. Aan de eis is voldaan. Het staatshoofd geeft op dracht, de gevangenisdeur te openen en zeven mannen keren „schuldeloos" terug in de maatschappij. Medespelenden zijn o.m. Bernhard Droog, Lo van Hensbergen, Pieter Lutz, Robert Sobels en Hans Tiemeyer. Ik zat boordevol plannen! Dégelijke plannen, die he laas niet uitgevoerd kon den worden, want er kwam altijd wel „iets" tussen! Als ik de telefoon in mijn hand had om die goede genius te bellen, die mij onlangs een lift aanbood (desnoods door het gehele land!) dan had je het gemier al. En dan dacht ik heel berus tend: „mórgen!". Mórgen ga ik er naar toe." Ik zat eerlijk gezegd wel erg krap in mijn tijd! Maar van 28 februari tot 10 maart heb ik steeds maar gezegd: „morgen!" En spijtig heel diep ge zucht, toen die 10de maart om was, want tóen waren al mijn kansen verkeken. Heel sip lees ik nu, wat ik eigenlijk gemist heb! U bent toch wel een beetje nieuwsgierig? U leeft vol komen met mijn wel en wee mee? Nu dan, ik had zo dolgraag naar die 18de Internatio nale Huishoudbeurs in het R.A.I.-gebouw gegaan. Ja, zóet maar, natuurlijk zag ik er wel wat van op het t.v.-scherm. Maar er zelf tussen drentelen, heerlijk op je gemak nieuwe snuf jes bekijken en ijverig in je agenda noteren, want tenslotte bestaat er nog zo iets als een verjaardag en komt de goede Sint eind van het jaar. Hoewel dat nog wel een bar eind is NU lees ik, dat die Huis houdbeurs is uitgegroeid tot het jaarlijks nationale gebeuren voor de Neder landse huisvrouw. Ik heb dus wél wat gemist, orga nisatoren, maar tja, die tijd! Ik zag er eerliik geen kans toe, al beloof itc u wel dat ik er een volgende keer finaal „uit zal breken!" Uit alle delen van he* land zijn ze gekomen. U vraagt hoe veel? Lieve mensen, valt u niet van uw stoel af, want het zijn er maar liefst 18700. En dat heb ik zó maar voorbij laten gaan! De dinsdag, woensdag en donderdag waren topdagen met elk 30.000 Tienduizenden, vooral groepen van vrouwenorga nisaties, kwamen per toe- ringcar naar Amsterdam. Maar er waren ook duizen den huisvrouwen, die pro fiteerden van de speciale aanbiedingen van het dag tochtenprogramma van de Nederlandse Spoorwegen. Doch ook uit Duitsland en België kwamen ze per a tobus voorgereden, meld den zich toen nog 2000 za kelijk geinteresseerden uit de gehele wereld bij de buitenlandse dienst van de Beurs. Hoewel ik dus veel gemist heb, ben ik tóch' blij, dat deze 18de Internationale Huishoudbeurs in alle op zichten geslaagd is. Maar daar- twijfelde immers geen huisvrouw aan? In Ik gr—il nog van harl proficiat en maar dat weet u nu al! Iets dichter bij huis kan ik straks terecht en wel bij de Internationale Bakkerij tentoonstelling „NEBATO 1963", die van 13 tot 17 mei a.s. wordt gehouden in het Ahoy-complex te Rot terdam. Deze vakbeurs is óók toe gankelijk voor het publiek en dat is toch wel heel ple zierig. Als huisvrouw inte resseert alles je, wat met het bakkerijbedrijf te ma ken heeft. En nu ik de ge legenheid krijg (met zo vele andere huisvrouwen) om te zien tot welke pres taties de bakkers van van daag in staat zijn, zulien we onze ogen goed de kost geven in 'n kolossale show van brood en gebak, waar in zullen zijn onderge bracht de 3000 inzendingen van een nationale vakwed strijd op een oppervlakte van 15.000 mA De bezoekers zullen door middel van een gesloten t.v.-circuit op tal van plaat sen van de te ïtf-cnste'ling em kriVje krijgen in deze aantrekkelijke brood- en banketshow. De NEBATO 1963 in de eer ste plaats een vakbeurs, zal dagelijks ononderbroken geopend zijn van des mor- ?ens 10 uur tot des avonds 0 uur. In mijn agenda staat inmiddels de ope ningsdatum! Van brood naar vis is een redelijk overstapje! Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afd. vis, schaal- en schelpdieren be richt ons, dat „de prijzen er uit zijn!", d.w.z. voor de best verzorgde haring en vis. De gelukkigen, die de Produktschapprijzen 1962 wonnen, waren schipper M. Dijkhuizen van de VI. 153, schipper M. van der Harst van de Sch. 196, schipper C. Dubbelaar van de Kw. 121 en schipper M. Kramer van de Sch. 27. Zij wonnen de prijs voor de best verzorgde gezouten haring. De prijs voor de best ver zorgde vis werd gewonnen door schipper H. Krab van de IJm. 99, schipper D. Kuyt van de Kw. 155 en schipper A. van der Plas van de IJm. 59. De strijd om „het vaantje" is weer een goede sportieve wed strijd geweest De Sperwer (ja juist die bekende kruidenierswin kels) bestaat 35 jaar en dit zevende lustrum wil men niet zo geruisloos voorbij laten gaan! Er zijn vanzelf sprekend extra jubileum aanbiedingen, maar u kunt ook bij uw Sperwer-winke lier een Sperwer-reisclub- spaarboekje aanvragen voor de fantastische reis naar Oostenrijk. De 2500ste deelnemer hiervoor is al ingeschreven. In de periode tussen 20 mei en 13 september zullen elke week twaalf toering- cars uit Nederland vertrek ken. Een tiendaagse reis naar Oostenrijk met prima hotelaccommodatie voor slechts 118.per per soon. Ik raad uw gedach ten: Sperwer-zegels verga ren! Ieder volgespaard boekje heeft een waarde van 24.50. Informeert u er morgenochtend direct naar! M.W.S.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1