Het nieuwe DE MASSALE HULDIGEVG BIJ SWARTTOUW achter de stopmand tvtt mnnx-rnTm: interessante terugblik HEITJE - KARWEITJE WOENSDAG 24 APRIL 1963 14e JAARGANG No. 87 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Wesfland IN HET SOMBERE BLAUWE HUIS KLINKT ELKE WEEK GEZANG Redakfie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 u Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Er zijn dezer dagen maar liefst 195 insignes door dc presidente van de Raad van het Bestuur van de N.V. Swarttouw's Con structiewerkplaatsen en Machinefabrieken bij trouwe werknemers opgespeld. Dit gebeurde voor het eerst in het bestaan van deze zaak en het betrof 7 mensen, die 40 jaar in dienst waren, 80 met 25 dienst jaren en 108 met een koperen dienststaat. Al deze namen noemen, zou kolommen vergen. Laten we dus volstaan met die 7, die het insigne met de DIAMANT verwier ven, nl. de heren H. G. van Hoogdalem, H. R. Lavree, M. C. Mosterd, P. de Geus, K. Heesbeen, J. Waard en I. L. Zondag. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat het insigne voor 25 dienstjaren versierd is met een rode robijn en die voor 12 Vi jarige dienst uit enkel goud bestaat. Bij de eerste huldiging waren aanwezig de directeuren, de heren G. N. Wols, A. Smits, P. Verpoorte en C. Englebert. De leden van de Raad van het Bestuur, de heren mr. H. G. Helders en C. Swarttouw waren verhinderd. Mevrouw Ch. E. Englebert-Verpoorte, pre sidente van de Raad van het Bestuur stelde het op hoge prijs, dat zij persoonlijk al deze insignes uit mocht reiken, juist, om dat zij deze mensen persoonlijk kent en ook hun huiselijke omstandigheden. Dat blijkt ook uit haar voorwoord in het eerste contactblad in januari jl. uitgegeven en waarin zij herinneringen aan haar vader ophaalt, die zo intensief met zijn personeel meegeleefd heeft, ook in de donkerste oor logsjaren. Zijn plotselinge dood in 1953 op zijn kan toor, dus een heengaan temidden van zijn werk, trof allen zeer en men zal hem dan ook niet gauw vergeten. Dat zijn dochter deze taak (de belangstelling voor een ie ders persoonlijk leven) heeft overgenomen, zal men alleen maar waarderen, hetgeen dezer dagen dan ook wel tot uiting kwam. In de loop der jaren hebben vele belang rijke industrieën zich gevestigd langs de Nieuwe Waterweg, die de verbinding vormt tussen Rotterdam en de Noordzee. Metaalverwerkende bedrijven hebben daar een vooraanstaande plaats ingenomen en één daarvan is ongetwijfeld Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek N.V., gevestigd te Schiedam aan de Wil- helminakade met directe verbindingen naar het Rotterdamse havengebied en de Noord zee. Dit bedrijf heeft zich ontwikkeld tot één van de belangrijkste constructiewerk plaatsen in Nederland en haar gerenom meerde producten vinden hun weg over de gehele wereld. Iets over de historie en prestaties van dit bedrijf. In Nederland waren in het begin van de twintigste eeuw nog maar weinig construc tiewerkplaatsen gevestigd. De kansen voor een nieuw bedrijf in deze sector schenen dus buitengewoon gunstig. Dat zag de heer C. L. Verpporte in en hij zette in 1911, in samenwerking met de heer C. Swarttouw, een kleine constructie-werkplaats op. Onder de bezielende leiding, mede dank zij de grote bekwaamheid, visie en stuw kracht van de oprichter en directeur, ont stond uit deze kleine werkplaats een grote moderne onderneming, welke op haar ge bied gerust gerekend mag worden tot de vooraanstaande in den lande. Kenmerkend voor deze grootste ontwikkeling is het feit, dat al na drie jaar na de oprichting de oorspronkelijke fabriek aan de Buiten havenweg te Schiedam te klein werd en een nieuwe fabriek betrokken moest wor den aan de Havenstraat te Schiedam. In 1926, dus 12 jaar daarna, bleek de on derneming ook uit deze fabriek gegroeid en werd een tweed.., grotere fabriek ge opend aan de Nieuwe Waterwegstraat. In deze fabriek inmiddels ook al enige malen vergroot) werden de constructie- werk plaatsen ondergebracht. In het oude com plex werden de machine-afdelingen gehand haafd. In 1940 kwam een nieuw modern kantoorgebouw tot stand, eveneens aan de Nieuwe Waterwegstraat. Nieuwe magazij nen, kleedgelegenheden en kantines werden na de stilstand in de moeilijke oorlogsjaren daarna in gebruik genomen. Kleedgelegen heden, waslokalen en kantines kunnen wed ijveren met de beste in den lande. Een zwaar verlies trof de onderneming op 10 oktober 1953,, toen de heer C. L. Ver poorte, die de onderneming vanaf de oprich ting zo eminent had geleid, onverwachts overleed. Allen, die met hem hebben mo gen samenwerken, zowel in deze onderne ming, als in de Verpporte - Swarttouw Vlamovensteenfabriek Velp N.V. en Cu- lemborg N.V., waarvan hij president-com missaris was, houden zijn nagedachtenis dan ook in hoge ere. De dood van deze onvergetelijke man maakte het noodzakelijk de vorm en de leiding van de onderneming ingrijpend te wijzigen. Vorming van nieuwe N.V. Er werd een nieuwe Naamloze Vennoot schap gevormd, welke de productie op nor male wijze voortzette. De algemene leiding van deze N.V. kwam aan een Raad van Bestuur, onder welke een directie, bestaan de uit de heren G. N. Wols, directeur en P. M. Verpoorte, onder-directeur. In 1945 was de heer Wols al benoemd tot onder directeur. Het repareren van schepen en werktuigen van het Stuwadoorsbedrijf van de heer C. Swarttouw behoorden tot de eerste werkzaamheden van deze onderne ming. Hierna volgden de fabrikage van stalen ramen en centrale verwarmingen voor de broeikassen in het Westland. De olieindustrie begon op te komenMen legde zich toe op de fabrikage en montage van komplete olie-opslaginstallaties, w.o. begrepen tanks, pijpleidingen, pomphuizen enz. In de fabrieken van de onderneming werden deze installaties in onderdelen ver vaardigd. Deze onderdelen konden ter plaatse op de terreinen van de verschillen de olie-maatschappijen, zoals Shell, Stan dard Oil, Mobil Oil, Vacuum Oil e.a. wor den samengebouwd, hetzij door speciaal geoefende montageploegen van de onder neming, hetzij door personeel van de op' drachtgevers. In alle werelddelen tot in de verste uithoeken der aarde kan men heden tankinstallaties afkomstig uit de fabrieken te Schiedam aantreffen. De totale tankin- houd, gebouwd door de onderneming, be draagt ca. 5 miljoen m3, waarvan men dan ook met gepaste trots gewaagt. In ons land werden grote installaties ge leverd voor de petroleumhavens van Rot terdam en Amsterdam, maar ook aan de B.P.M.. Pakhuismeesteren en de Nieuwe Matex van het Phs. van Ommeren concern te Rotterdam (Pernis en Vlaardingen) als mede aan de Amatex en de Gemeente Amsterdam te Amsterdam. Een chemische industrie ontwikkelde zich uit de olie-in dustrie Ook deze ontwikkeling besloot de onder neming te volgen en apparatuur hiervoor werd in het productie-programma opgeno men, met als gevolg, dat vele zware che mische apparaten aan de olie-industrie werden geleverd, doch daarnaast ook be langrijke opdrachten vetU werden voor andere chemische industrieën, zoals de plas tic en kunstzijde-industrie (A.K.U.), de kunstmestindustrie stikstofbindingsbedrij- ven) de steen-industrie e.a. Hiernaast wer den toch andere staalconstructies niet ver waarloosd. Belangrijke opdrachten werden uitgevoerd voor de staalconstructies van gebouwen. In ons eigen land kunnen o.a. genoemd worden constructies voor de G. E.B. te Rotterdam en garages voor de R.- E.T. In het buitenland was een zeer be langrijke opdracht die voor gebouwen voor de High Commissioner of South Africa te Bloemfontein. In bruggenbouw is de onder neming ook zeer aktief geweest. Met de vervaardiging van kleine vaste- en beweeg bare bruggen voor het weg- en treinverkeer werd begonnen. In combinatie met andere Nederlandse fabrieken werden later ook grotere bruggen gebouwd, zoals de ver keersbruggen te Arnhem, Nijmegen en Ra venswaay ende Moerdijk-spoorbrug. Vele sluisdeuren met bewegingswerken werden geleverd. Naast de normale staal constructies omvat het huidige produktie- programma voornamelijk de fabrikage van tanks en tankinstallaties, pijpleidingen en chemische apparatuur (welke ook worden uitgevoerd in speciaal staal), bruggen, sluizen, zinkers en pontons. De onderne ming beschikt over een grote staf van des kundige medewerkers, geleid door perso- Toert die dag voor de zoveelste keer de bel ging, was de maat vol. Zagen die welpjes dan niet dat er een zegeltje op de deur zat Het was er toch al zo opzichtig mogelijk opgeplakt en als ze dat dan nóg niet zagen, dan.dan.nou ja, dan moesten ze maar eens een brilletje aanschaffen, want dan was hun gezichtsvermogen bar en boos. Woedend deed ik de deur open, haalde diep adem en wilde net het verhaal beginnen, toen ik plotseling bleef steken, want het was de slager. Ik blies mijn adem uit, zodat ik weer een normale omvang kreeg. „Vandaag maar lamsbout", zei ik schaapachtig, friemelde wat aan het gordijntje, zei wat over het weer, rekende af en deed met een zucht de deur dicht. Hij moet wel gedacht hebben Dit mocht niet weer gebeuren en even later deed ik met een zonnig gezicht de deur open. En daar op de stoep stond een dikke rode welp met sproeten en zijn petje in de hand. Hij draaide het petje een keertje rond, keek toen op en met een verlegen gezicht begon hij.maar ik had de deur al dichtgegooid, om hem meteen ech ter weer open te doen, want het was zo'n zielepoot. Toen ik dus weer open deed stond het welpje er nog met grote ogen en zijn mond open van verbazing. Het petje lag op de grond.. Het arme schaap raapte zijn petje op en begon het rond te draaien en na deze ceremonie fluisterde hij bedeesd: Hebbie nog een heitje voor een karreweitje?" „Kom binnen", zei ik en manoevreerde hem de keuken in en stopte hem een af droogdoek in zijn hand. Tezamen stortten we ons in de afwas. Om de conversatie wat op gang te brengen, vroeg ik zo langs mijn neus weg of hij het wel leuk werk vond. Hierover moest hij lang tiadenken, maar eindelijk zei hij dan: „Ik vind het wel leuk werk, maar het is altijd een beetje eng om bij vreemde men sen te gaan. Ze smijten soms zo met de deuren. Dan denk je wel eens.... maar ja, onze akela zegt altijd: „Met de pet in de hand, kom je door het ganse land." Pauze. ,Ja, en de akela zegt ook altijd dat je tevreden moet zijn met wat je krijgt, maar ja zeg, soms ploeter en zwoeg je je eigen het leb- bessie en wat krijg je dan? nog maar één enkel kwartje. Dat is natuurlijk geen stijl, maar de akela zegt...." „Nou ik vind dat ze gelijk heeft hoor, we zijn geen miljotiairs." Het jochie trok zijn neus op en keek naar het plafond, en toen naar buiten. Ver\>olgens liet hij het bord uit zijn handen vallen. Hij schrok er zelf van, maar ik had er de hele tijd al op zitten wachten en de spanning was nu tenminste gebroken. Hij keek ech ter beteuterd naar de grond. Toen bloosde hij en zei: ,£>e akela zegt dat scherven geluk bren gen." Hij raapte de scherven op en gooide ze in de vuilnisbak. Toen ging hij weer verder en zei maar niets meer. Gelukkig was de afwas eindelijk klaar. Ik had er twee keer zo lang over gedaan als anders. Het welpje zette zijn petje op en zuchtte. Hij kreeg twee kwartjes en ik vroeg of dat genoeg was. ,Ja hoor." zei hij, „de akela zegt dat je altijd tevreden moet zijn met wat je krijgt." Ik vroeg me af waar hij het lef vandaan haalde. Toen hij de deur uitging bleef hij nog even staan en zei toen verbaasd: Jéé, zat er al een zegeltje op de deur, nou dan had ik me die moeite wel kunnen besparen. Maar ja, de akela zegt Ik smeet de deur dicht. ,flet arme schaap", dacht ik en lachte schamper. Joséphine Vincent. nen met hogere- en middelbaar technische of administratieve opleiding Thans zijn 500 man in dienst, allen vakmensen. De onderneming betrekt het voor de fabrikage benodigde materiaal, ca. 14.000 ton per jaar van diverse Euro pese walswerken en voornamelijk uit de Beneluxlanden. Voordat dit staal verwerkt wordt, verwijdert men daarvan de wals- huid, hetzij door zandstralen, hetzij door beitsen. De onderneming beschikt over een moderne beits- en fosfateer-inrichting, die tot de grootste van Europa behoort. In deze inrichting worden tevens platen gebeitst en gefosfateerd voor bevriende be drijven, o.a. ook voor verschillende scheeps werven. Voor de verwerking beschikt de onderneming over een groot aantal moder ne machines, voornamelijk van Amerikaans, Duits en Engels fabrikaat. De sociale voorzieningen voor het perso neel laten niets te wensen over. Men kent er speciale pensioenfondsen, ziekenhuisver zekeringen, personeelsver. enz. Aan de vakopleiding en algemene ontwik keling van het personeel wordt alle aan dacht besteed, terwijl velen op kosten van de onderneming diverse dag- en avond scholen bezoeken. •Al deze gegevens, ontleend aan het met prachtige foto's verluchte boek van Swart touw's constructiewerkplaatsen en machi nefabriek N.V. geven wij u daarom, bij ge legenheid van de massale huldiging graag door. Waarbij wij aan de betreffenden on ze hartelijke gelukwensen toevoegen Ja, ik had het beloofd eens langs te komen, als de vrouwenclub „Onder Ons" van de Alg. Bond van Bejaarden op donderdag middag bij elkaar kwam in „Het Blauwe Huis" aan de L. Nieuwstraat. Maar tot tweemaal toe moest ik door omstandighe den verstek laten gaan Donderdagmiddag 18 april was ik ver dan En ik kan alleen maar zeggen, dat de ont vangst bijzonder hartelijk was en zo over rompelend. Want in haar welkomstwoord tot mij gericht, maakte de voorzitster, me vrouw P. Semeyn-Jongebreur bekend, dat men spontaan collecte had gehouden voor onze actie en dat zij nu een bedrag van ƒ50.- aan mij kon overhandigen. Ik was hier zo ontzettend blij mee. Deze dames hebben veelal alleen maar een in komen van A.O.W. en toch presteerden zij het om tot een bedrag van 50.- te komen. Ik ben u er heel erg dankbaar voor. Ik heb u dat allemaal al gezegd, maar ik wil het alleen nog maar eens herhalen. Dit was werkelijk een verrassing, want ik dacht, dat ik alleen maar naar uw zang koortje moest komen luisteren! Dat zangkoortje, nou, je mag gerust van een koor spreken met een bezetting van ruim 50 stemmen, liet weldra iets van zich horen onder de bezielende leiding van de heer C. J. VREDENBREGT, die al ruim 7 jaar elke week op zijn begeleidingspost is en dit wat graag doet. Van half 4 tot half 5 zingen deze dames op hun wekelijkse clubmiddag (van 2 tot half 5) en ze doen dit met plezier. Gezellig worden de stoelen dan bij elkaar geschikt, men vangt dit zanguurtje met het clublied aan en dan doet men een keus uit de 49 liedjes, keurig in mappen gebundeld. Het programma is zeer gevarieerd, al heb ben de dames een duidelijke voorkeur voor zonnige liedjes en als u dan bedenkt, dat niemand een noot kan lezen, dan is dit toch wel een compliment aan de leider en aan de dames waard! Met veel overgave en maatgevoel (al was 't spijtig, dat er een paar alten ziek waren), zong men, dat het een lieve lust was en een gul applaus waard. Zij behoefden 't niet met nadruk te vertolken: „Zingen is ons leven, zingen is ons lust!" Maar ze grijpen ook hóger! Wat zegt u van het Nonnenkoor uit „Casanova", mu ziek van Johann Strauss, het alombekende Slavenkoor en het verrukkelijke Wiegen lied van Schubert? Ze had er een blosje van op haar wangen, de tengere mevrouw M. v.d. Waal, het 89 jarige oudste lid. Maar haar ogen straalden toen ze vertelde, dat dit de fijnste middag van heel de week was. Al moest zij wai eerder weg om voor haar dochter te zorgen Heerlijke, overbekende liedjes nog uit mijn schooltijd, zoals „Hoe schitteren duizend bloemen", „Als de winter vlucht voor de lentelucht" en „Het Zonnelied" van Ca tharine van Rennes Fijn, dames, dat u het allemaal zo gezellig heeft. Ik vond het fijn kennis met u te maken en graag heb ik de uitnodiging aan genomen, om uw gezamenlijk verjaardags feest mee te vieren straks in oktober. De vrouwenclub „Onder Ons" telt 81 leden, dus dat wordt me het feestje wel en ik vind de gedachte erg origineel! NU was er op deze middag een traktatie van mevrouw den Held uit de Marconi straat, die de „gouden bruid" is. Vanaf deze plaats vanzelfsprekend mijn hartelijke gelukwensen en dat u beiden maar een fijne dag moogt hebben. De vrouwenclub „Onder Ons" bestaat al 9 jaar. Het bestuur wordt gevormd door de dames P. Semeyn-Jongebreur, voorzit ster, mevrouw den Breker, secretaresse (tevens penningmeesteresse van de bond, waarvan haar man, de heer D. J. den Bre- -ker voorzitter is en me eventjes vertelde, dat deze bond 1962 leden heeft!en mevr J. M. de Zeeuw, penningmeesteresse. Op 11 mei hoopt men een bustocht naar het bloemencorso in Aalsmeer te houden en eind mei gaat men naar Keukenhof. Nogmaals hartelijk dank dames voor al uw gastvrijheid en vooral voor uw prachtige gift. En mag ik dan geheel in deze zang sfeer besluiten met uw clublied, gedicht op de wijze van „O^ de grote stille heide!" Tot ziens allemaal en veel plezier op uw bustochten. Clublied van de Vrouwenclub „Onder Ons" van de Alg. Bond van Ouden van Dagen: Als de oude dag gaat komen, voor de werkman en zijn vrouw, Wordt het leven wat eentonig, Dus verveelt men zich al gauw, Kom dan naar het Blauwe Huis, Daar is iedereen gauw thuis, Eén recht en eén averecht 3 X In de soos van de bejaarden komen vrouwen bij elkaar, Heren hebben daar geen toegang, Donderdagmiddags is voor haar. En zij werken daar met lust, Handwerk laat hen nooit met rust, Eén recht en één averecht 3 X Dat men nooit van ons getuigen, vrouwen uit de stad Schiedam. Dat we 't hoofd niet willen buigen, Als verschil van mening kwam. „Onder Ons" blijfrtoch de naam, Dat zij lang nog blijft bestaan, Eén recht en één averecht (3 X MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1