liet nieuwe Een jubileum zonder feeststemming Vereniging „Chr. Blindenbibliotheek33 rekent op ons ngmg achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. JONGENS PAKJES HET JURY-RAPPORT Finale Miss Bril in Zandvoort WOENSDAG 29 MEI 1963 14e JAARGANG No. 97 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland SPECIALE AANBIEDING NIEUWLAND ZEGELS BRACHTEN VREUGDE KINDERMODES BROERSVEST 111 iiiinniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiininiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiüimüiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiHUfiiiiiuiiiiiiiiiiiiiinini MET EEN GELUKWENS VOOR „TWEE DIAMANTJES" Redakfie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertent.es: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Een halve eeuw heeft de Vereniging „Chr. Blindenbibliotheek" in alle stilte haar prachtig werk mogen doen. Tot 1958 met het boek in braille en daarna in braille en op de geluidsband. Vroeger konden alleen de blinden, die het puntenschrift goed machtig waren, van de' lectuur genieten. Maar zij, die op latere leeftijd blind werden en het brailleschrift slechts zeer gebrekkig of in het geheel niet konden lezen, vielen er buiten. Tussen blind worden en blind zijn, ligt een moeilijke weg. Men kan dit niet zó maar aanvaarden. Men verzet er zich tegen en sluit zich af van de wereld, die immers nu alleen maar tastbaar geworden is. Vaak duurt het maanden, voordat men dit over kan geven, moeite doet, om zich aan deze omstandigheden aan te passen. De blinde mens is vaak zo eenzaam en weigert de toegestoken hand Met het gesproken boek kan men deze mensen uit hun isolement verlossen. Hen weer de moed geven verder te leven. Ze zijn immers niet alleen, die dit overkomt Op papier makkelijk geredeneerd, maar nu de wérkelijkheid? De afdeling gesproken boek, Zeist en afde ling brailleboek Ermelo van bovengenoem de vereniging stelt alles in het werk deze blinde mensen ontspanning te bezorgen en met die ontspanning hen het geloof in de toekomst te geven. Want een blinde telt wel degelijk mee in de maatschappij, al lijkt het hem zelf van niet. NU kan iedereen de boeken lezen of horen lezen. Bijbelboeken, lectuur voor het gees telijk leven, reisbeschrijvingen, romans, jeugdboeken, maar ook studieboeken enz. Alles is in blindenschrtft overgebracht of op de band vastgelegd. Het werk van de bibliotheek van deze ver eniging is dan ook enorm toegenomen. Alleen van het gesproken boek gaan per jaar reeds 45.000 banden de deur uit en dit aantal wordt steeds groter Er is dringend behoefte aan en diegenen,-die zich hiervoor ingezet hebben, kunnen we alleen maar een ere-saluut brengen. Toch kunnen we ook méér doen. De ver eniging woont in bij „Sonneheerdt" en „Bartimeus". En hoewel dit een prettige „inwoning" is, zou men toch graag op ei gen benen willen staan. Om dat te bereiken, moet men bouwen of een bestaand pand kopen. En dan begrijpt u natuurlijk wel, waar of we heen willen. Er is voor dit doel geld nodig. Veel geld zelfs. Maar dat geld MOET er komen. Van ons, die elke dag opnieuw weer ge nieten van alles om ons heen. Die foeteren als het regent, maar die erop uit trekken, als de zon schijnt. De zon, die we kunnen zien. En de bloemen en de vo gels. Het leven is voor ons zo wonderbaar lijk. Iedere dag opnieuw een openbaring. Wie blind geboren is, beseft dat misschien niet zo erg, al zal hij er hevig naar verlan gen, om eens iets te kunnen zien. De mens, die op latere leeftijd blind ge worden is, die mens heeft het zo moeilijk. En daarom willen wij hem helpen. Wij, die zo bevoorrecht zijn. Er moet nog meer voor deze mensen ge daan worden. Het benodigde kapitaal, in begrepen de bouw en inrichting van een geluidsstudio, wordt begroot op 200.000.- Het lijkt een enorme som. Maar als ieder een wat geeft. Als iedereen hierachter schaart, dan zal dat pand er komen, opdat dit zegenrijke werk voortgezet en uitge breid kan worden. Goede lectuur betekent voor een blinde toch oneindig veel meer dan voor u? Het bestuur, bestaande uit Dr. D. Gros heide, (voorzitter), Utrecht, J. Sprayt, (secretaris), Ermelo, G. Lenderink, (pen ningmeester) Zeist, mevr. R. I-ngwersen- Blankenberg, Amsterdam, J. ten Have, Haarlem, 1 Laansma, Zeist, E. Lamme, Hilversum, W. Th. Stolk, Zeist, Dr. P. M. Veldkamp, Hilversum, B. Vijfwmkel, Rot terdam, mevr. G. B. Tazelaar van Graf horst, Amsterdam, H. Zwikker, Nijmegen en J. W. Ooms (directeur) te Woudenberg rekent op de steun van ons allen. En daarom geven wij graag het gironum mer 156.000 van de Spaarbank Protestants Nederland te Utrecht door t.g.v. het Bouw en Inrichtingsfonds van de Chr. Blindenbi bliotheek. Als dit gebouw straks verrijst, laat u allen dan kunnen zeggen: „daar heb ik ook iets voor gedaan!" in leuke katoentjes, leeftijd 2—7 jaar. MAAT 1 ,75 Slechts 25 ct. stijging p. maat Zojuist ontvangen: nieuwe modellen TRISEL JAPONNEN maten tot en met 48 29.95 Ongeveer 110 bejaarden en minder validen in Nieuwland hebebn maan dag een fantastische dag gehad en dat dank zij de opbrengst van de Nieuwland-zegels, die de winkeliers voor een goed doel besteed hebben. Op hun kosten mochten deze men sen een dag uit met drie autobus sen, waarin behalve verschillende winkeliers, ook 4 mensen van het Roode Kruis hadden plaats geno men. Men vertrok precies om 9 uur vanaf „Vemax" aan de Mgr. Nolenslaan, waarheen de invaliden met particu liere wagens vervoerd waren. Via Den Bosch reed men naar St. Mi- chiels Gestel, waar men om half 12 aan een uitgebreide echt Brabantse koffietafel aanzat. Men kreeg hierna de gelegenheid wat rond te wande len of zo maar gezellig te zitten op een terrasje in de zon. Want die liet die dag geen verstek gaan! Om 2 uur werd de reis voortgezet en reed men nu door het noord oosten van Brabant, richting Nijme gen, dwars door de Betuwe en via Rhenen en de Grebbeberg naar Leersum Hier gebruikte men eerst een appe- retiefje, waarna een uitgebreid diner wachtte, tot in alle perfecties ver zorgd. De heer Jac. de Winter bracht de initiatiefnemers namens alle deelnemers de dank over voor het gebodene op deze dag, die niet gauw vergeten zal worden. Langzaam reed men toen op huis aan, waar men precies om 9 uur weer op de plaats van bestemming was. Ook nu werden minder goed ter been zijnden naar huis gebracht en behoorde deze dag weer tot het verleden. Een opmerking van de heer Stoopman geven we nog even door: „ik wist niet, dat het zo fijn was iets voor deze mensen te doen. En ik kan er alleen maar de hoop bij uitspreken, dat danks zij onze Nieuwland-Zegels er volgend jaar twee- of driemaal zoveel mensen ge lukkig gemaakt kunnen worden". Nieuwlandwinkeliers aan u de taak die wens in vervulling te doen gaan volgend jaar! Tussen de beschuiten met muisjes en de kraamvisites door (dank U, het is een zoon, vijf pond, alles héél best!) heb ik het jury-rap port doorgeneusd. Het is weer een knap boek geworden, vlot geschreven en met bijzonder veel nuttige raadgevingen. Weet U wat mij deze keer zo aangenaam trof? Dat deze jury niet zo maar een jury is. die „geval voor geval" ob jectief beoordeelt, nee, je kunt duidelijk lezen, dat ze met de to neelgroepen méé geleefd hebben, dat ze zich verheugen over een vooruitgang ten opzichte van vorige jaren, dat ze bijna vader lijk weten te prijzen en aan te moedigen. Deze jury is zo langzamerhand een stuk vhn onze eigen gemeen schap geworden, geen neutrale buitenstaanders, geen koele, zake lijke „examen-commissie". Dat GERON één zou worden stond als een boom. Over twee en drie heb ik voor mezélf héél lang zitten dub benU.D. kwam, overpeinsde ik, misschien iets vlotter over het voetlicht, maar daar staat dan weer tegenover dat Brederode een bijzonder moeilijk stuk had gekozen en dat toch aanvaardbaar wist te brengen. „Een Salomons-oordeel" noem ik de beslissing van de jury om U.D. en Brederode samen de tweede prijs toe te kennen, want „Soubrette" en „De Tuinschuur" zijn eigenlijk NIET met elkaar te vergelijken. Wat Tot Steun in den Strijd" betreft, mannen van vader Roden berg: Van harte proficiat. De vierde plaats in de A-afdeling is met zulke tegenstanders een prachtig resultaat. „Het Zuiden is er naar mijn mening, die de mening van een léék is, dus ga nu nergens ruiten ingooien! een beetje „bekaaid" afgekomen. Ik had ze in mijn onwetendheid! wat hoger ge taxeerd. EINDCONCLUSIE: een geslaagde wedstrijd, een bloeiend Schie dams toneelleven en als de adviezen van „onze" jury ernstig ter harte worden genomen, fry^Raat het amateur-toneel in onze stad een glorievolle toekomst taTMjioet. (Mag ik er dan, tussen haakjes, even een fraaie pluim aan toevoe gen voor het bijzonder actieve sectie-bestuur? Sebastiaan. Op de avond van donderdag 30 mei a.s. zal in Hotel Bouwes te Zandvoort worden uitgemaakt wie zich Miss Bril 1963 zal mogen noemen. Aan deze finale nemen negen kandidates deel, namelijk de dames: N. C. v.d. Hoo- gen, Nijmegen; E. Onstenk, Arnhem; J. de Knegt, Amsterdam; R. A. Hofland, Rotter dam; A. Bamberg, Rijswijk; G. Groen- wold, Oostenvolde; J. Polvliet, Goes; J. Haan, Eindhoven; L. Dijkstra, Bergeyk. Reserves zijn: Mej. G. Niesten, Leeuwar den en Mej. A. Reyven, Tilburg, 's Morgens zullen genodigden uit alle delen van het land deelnemen aan een gezellige zoekwedstrijd „Waar is Miss Bril?" De negen finalistes en de twee reserves zullen op diverse plaatsen verborgen wor den. Op elf verschillende punten zullen de speurders en hun Miss later met elkaar de lunch gebruiken om zich daarna gezamen lijk per bus via Haarlem naar Zandvoort te begeven. gets, net leven is voor ons zo wonderbaar Leersum. gaan volgend jaar! t be «aariem naar Zandvoort hij'weer ^met^ziinj eezinnetkf naar Z™ Onze burgemeester is de stad uit. Gisteren waren ze 60 jaar getrouwd, de 82 jarige heer J. D. van Hees en zijn 80 jarige bruid mevrouw M. van Hees-Robbesom. Hij was in Breda in dienst, toen hij jaren geleden de kittige Marie Rob- besom tot zijn meisje uitkoos, al ontstond die vriendschap, doordat ze allebei een broer hadden, die doofstom was. De een was letter zetter (later bij De Telegraaf) en de ander kleermaker. Bij deze twee „diamantjes" heb ik aan de vooravond van deze grote dag „en gezellig gesprekje gehad. Neen, een groot feest in een zaal of zo gaven ze niet. Zo maar gezellig met de kinderen en kleinkinderen, broers en zussen, neven en nichten, thuis. Op die leeftijd doe je het lie ver rustig aan Tachtig jaar en daarvan 60 jaar getrouwd Ik probeerde ver geefs zo tussendoor uit te rekenen hoe dikwijls deze kwieke huisvrouw (want dat is ze nog!) afgewassen heeft, brood gesneden en gesmeerd, gewassen, bedden opgemaakt, ge naaid en versteld. Och al die kar weitjes, die in ons domein nu een maal thuis horen. Hoewel 't vroe ger toch wel een beetje anders lag. Daarbij vergeleken zitten we nu wel op fluweel, want een of ander appa raat „doet" wel wat voor ons! Ze trouwden dus al op jonge leef- t'jd en de heer van Hees werf con ducteur bij de tram, later h- ,v|con- hij weer met zijn gezinnetje naar Breda. De verdiensten bij de tram waren daar beter, maar het bleek, dat hij niet al te best tegen het trillen van de tram kon. In de Fabristraat hier in Schiedam begonnen ze een wasserij. Elke week 600 overhemden en maar liefst 1800 boorden, 't Was hard werken, ze hadden vaak weken van maar 28 uur slaap, maar de zaak liep prima. Of mevrouw van Hees het hier wen nen kon in Schiedam? Haar ant woord is heel ontwapenend: „ik had beste schoonouders, die mij als hun kind beschouwden en dan, waar je boterham is 't Werd daar in de Fabristraat gauw te klein. De tijd kwam van slappe boorden en manchetten, och, u weet dat allemaal nog wel. Het energieke echtpaar nam er grote wassen bij. Maar in de Fabristraat kreeg men geen vergunning voor stoom, dus werd naar iets anders uitgezien en gevonden in een pand aan de West- vest. 't Zat hen daar niet mee. Men ver huisde naar de Warande met een hoge huur: 85,— in de maand. Té hoog voor die tijd, maar al die zor gen werden overglansd door de ge boorte van een dochter. Bep het na komertje, dat als een geschenk kon zijn, want zij werd op 9 fe bruari geboren. Drie zoons had het echtpaar toen. Een was er overle den, de helft van een tweeling. En nu die dochter, waarop ze helemaal niet meer gerekend hadden en dje toen zoveel vreugde bracht en nóg brengt. Want zij is bij hen in huis. Met haar gezinnetje is ze de hele dag om hen heen, al hebben ze bo ven een eigen inwoning. Maar het kleinkind Patricia is dol op hen en die liefde is vanzelfsprekend weder kerig Men verhuisde naar Rotterdam, waar men vroeger ook een was- en strij kin richting had in de Bingley- straat. Nu werd het dan Busken Huetstraat. Later nam een van de zoons die zaak over en werd een van de eerste tramconducteurs vertegen woordiger bij de zeepfabriek van Dongen. Tot aan zijn 67ste jaar Ruim 30 jaar wonen ze nu op de Rotterdamsedijk 86. Het kanarie pietje hupt elke dag vrolijk in zijn kooitje rond, dat op tafel staan. Het is het pietje van de kleindochter Patricia, die er met oma en opa hele verhalen over houdt. Gezellig voor het raam! Maar straks gaat ze naar de kleuterschool en gisteren zal ze wel een beetje verbouwereerd geweest zijn bij zoveel drukte. maar nu komt zijn plaatsvervanger ons feliciteren". Mevrouw van Hees zal wethouder Sabel wel verteld heb ben, hoeveel er in al die jaren ver anderd is. Maar dat ze 't nu goed hebben. Dat 't cadeau van de kinde ren, een prachtig tv toestel hen al in december voor deze dag geschonken toen mevrouw van Hees een beetje aan het sukkelen was, elke dag op nieuw vreugde geeft. Ze hebben veel meegemaakt. Ze hebben lief en leed samen gedeeld. Ze zijn allebei nog goed gezond. En ze behoeven niet bang te zijn, onbe zorgd achter te blijven Als ze dit lezen, is deze onvergete lijke dag voorbij. Maar in hun hart staat de herinnering met gouden letters neergeschreven, want al vierden ze deze dag „onder ons", het was feest met de drie zoons, schoondochters, dochter, schoon zoon, 14 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. Om dan maar te zwijgen van de broers en zussen, neven en nichten van dit echtpaar. Van ganser harte nog proficiat „dia mantjes"! Ik deed dit al persoonlijk. En dat u nog maar vele jaren bij elkaar mag blijven MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1