TWEE FASCINERENDE WOORDEN: h"bed,ii( aJ'e° „LUYCKS HERRIJST" Zietwat HUISVROUWELIJKE OVERPEINZINGEN DE JAGER II Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. 15 JAAR S.G. VERLOVINGS RINGEN PAR\ONtG DAMES voor SUèDE JASJES Uw vertrouwde adres KOELKAST KOPEN EN GELD TOE KRIJGEN WILT U NOG SNEL SLAGEN EEN BAANTJE OM OP TE SCHIETEN VRIJDAG 31 MEI 1963 14e JAARGANG No. 98 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN net nieuwe Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk, met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland kwamen, die zeer zeker bij de herbouw Voetje voor voetje werkte men aanvanke lijk verder, geschraagd door het grote ver trouwen, dat men in deze firma had en dat vooral in die moeilijke maanden bestendigd is gebleven. Een keurig verzorgd boekje met een fleu rige plastic omslag ligt al een poosje op ons bureau. We hebben erover gewaakt, dat 't niet verloren zou gaan, want hierover wil den we schrijven. Maar tja, de tijd en de ruimte! We lezen het voorwoord van de heer J. A. Luycks, president-directeur van het 65 jaar oude bedrijf, dat begin van dit jaar in de as gelegd werd. 't Zou een verhaal in mi neur kunnen zijn, maar 't is het beslist niet. De fascinerende woorden „Luycks herrijst" werden een stimulans om de schouders eronder te zetten. Hulp stroomde aan alle kanten toe: Al kon men zich vier uur na het uitbreken van die brand tijdens een directie-vergadering, be legd ten huize van de president-directeur, ternauwernood realiseren, wat of het bete kende alles verloren te hebben. Nergens meer over te beschikken, geen gegevens. geen schrijfmachines Voor de mensen van zg. A.G.O. afdeling (arbeid voor geestelijk onvolwaardigen Het klinkt wat vreemd, maar als U bedenkt, dat in de zomermaanden een gemiddeld gezin 3,— aan voedsel weg gooit, is onze Marijnen koelkast 225 Itr. voor 2.60 per week ZONDER AANBETALING Beslist geen luxe. Ga maar kijken (en kopen) bij Uw vertrouwde adres. BROERSVELD 108 Speciale showroom op no. 134 die op de embalage-afdeling werkten, be tekende deze brand helemaal een zware slag. Zij zagen op dat moment méér verlo ren gaan dan een werkkring: een levensin houd, die voor hen van veel groter bete kenis was dan voor normale mensen. Maar ook zij zijn inmiddels weer aan de slag. En dat is goed Men is dus niet bij de pakken neer gaan zitten. Er is hard gewerkt. Met diepe vreugde kan men vermelden, dat onmiddel lijk van alle kanten hulp aangeboden werd. Ook uit het BUITENLAND. Na enkele dagen waren er al tekeningen van de pro- duktie-hal gereed; tweeenhalve week na de brand werden er al tienduizenden literfles sen slasaus bereid! Op vrijdag, 18 januari brak in de vroege morgen in ijzige kou die fatale brand uit, die alles verwoestte, maar op maandag, 21 januari had men dè beschikking over een paar kamers in hotel Casa te Diemen. De P.T.T. zorgde voor telefoon-aansluiting. Vier lijnen onder het eigen nummer. En de hele dag rinkelden die toestellen. De hulp van alle kanten aangeboden, was fan tastisch. Is het daarom wonder, dat met zoveel medeleven energiek aan een nieuwe toekomst gewerkt kon worden? Al betreur de men wel het verlies van het geschilderde portret van de oprichter van het bedrijf, het historisch archief, het gebrandschilder de raam, een geschenk van het personeel bij het 50-jarig bestaaan. Maar veel tijd om hierover te piekeren, was er niet. Het kostbaarste bezit, de in vele jaren op gebouwde klantenkring, moest behouden worden en dat is ook gelukt, dank zij aller inspanning. Ondanks de Siberische tempe ratuur baanden de mensen met houwelen en stootijzers zich een weg door sneeuw en ijs. Was na 4 weken het terrein van de brand opgeruimd en dit klaar voor de nieu we start. Een paar mensen hadden kans gezien een gespaarde sorteerband, een paar ketels en een spoelmachine weer bruikbaar te maken. Na 5 weken waren er al weer 3 spoelmachines in gebruik metwarm water. Alle belanghebbenden werden door middel van dagelijkse bulletins op de hoog te gehouden van de stand van zaken op ieder gebied. Er werd op het hoofdkantoor een „ideeënbus" opgesteld, waar heel wat bruikbare suggesties uit te voorschijn Op 28 mei j.l. is in Musis Sacrum de vijftiende verjaardag van de Schiedamse Gemeenschap gevierd.... met „hutspot en klapstuk". Zeer veel medewerkers hadden aan de uitnodiging van het Dage lijks Bestuur gehoor gegeven. Er waren zelfs enige donateurs in de zaal! De voorzitter constateerde met vreugde dat onze gemeenschap de kinderschoenen ontwassen is en nu begint met die opwindende periode, die wij „DE PUBERTEIT" zouden kunnen noemen.... U weet wel, die leeftijd van de baard in de keel, de pukkeltjes op het voorhoofd en de drang om de hete wereld ondersteboven te woelen. De hoofdschotel van het feest was bereid door ene Groenendaal. Tot voor kort een rustig, bedachtzaam, nauwgezet, accuraat man, serieus en eerbiedwaardig. Nu: een U kunt het geloven of niet een dartele, sprankelen de, bijzonder geestige PUBER! „Wat Kan kan, kan Groenendaal al lang", zei hij in jeugdige over moed en hij bewees meteen dat het nog waar is ook! Het beste bewijs dat deze Pieter Groenendaal hélemaal met de S.G. is méégegroeidzoetjes in het begin, wat aarzelend en tas tend, voorzichtig zijn weg zoekend.... en na vijftien jaar: Boor devol BRAVOUR! Dat ie in wezen toch helemaal volwassen is, kwam plotseling tot uiting bij zijn diep-ontroerend afscheidsgedicht aan wijlen onze onvergetelijke vriend Edward den Hoed. Overigens ontzag hij zich niet om de belangrijkste figuren van Schiedam er even gezéllig en pittig dóór te halen, wat hij daarna weer onmiddellijk goed maakte door ze met een fraaie vaas vol fleurige blommen te verblijden. De Heer en Mevrouw Gudde vergastten ons op enige voortreffelijk voorgedragen fragmenten van Bomans én Carmiggelt (wat zou de S.G. zijn zonder onze sectie Toneel?) en Hans Peters omrangde het geheel met knappe piano-tierlantijntjes. Het KLAPSTUK was echter de grootscheepse hulde door voorzit ter de Wolf aan de heer C. Lansbergen, die de ere-penning ontving voor het eerst voorzien van de daar eigenlijk al lang bijbehoren de oorkonde Als IEMAND ooft deze penning verdiend heeft dan is het de eenvoudige, sympathieke voorzitter van Crescendo. Natuurlijk kwam zijn hele corps met slaande trom en schallende bazuinen aangetreden. Een verrukkelijke avond, die directeur Pfeiffer wel enig hoofd brekens gekost zal hebben, maar VIJFTIEN JAAR betékent ook wat En nu met zijn allen vlijtig óp naar de volwassenheid! (Het dona teurschap kost nog steeds slechts vijf gulden per jaar). Sebastiaan. Modern bewerkte en gladde ringen in breedten van 3 t.m. 10 mm., in alle maten uit voorraad leverbaar. Gratis graveren. Kan op worden gewacht. •OTTUUUtMUDUK UI «CHWDAM Nu heeft men zich weer in zoverre her steld, dat men in staat is 60% van het overbekende assortiment te leveren. De verkoop bedraagt nu al ruim 75% van de normale omzet en men hoopt en ver trouwt, dat de herbouw van de fabriek in het najaar een feit zal zijn. In grote trekken wordt het dan dezelfde fabriek als die er, nog slechts maar 5 jaar, stond. De grote produktiehal 38 X 80 m zal het eerst herrijzen. Er zullen daar bin nen enkele maanden reeds Luycks artikelen gefabriceerd worden, o.a. de befaamde Franse mosterd en frite-saus, terwijl in ju li/augustus reeds de nieuwe oogst augur ken en zilveruitjes in deze herbouwde hal zal worden verwerkt. Twee woorden, twee fascinerende woorden krijgen gestalte, want inderdaad, „Luycks herrijst". En wij kunnen de directie van deze N.V. hiermede van harte gelukwen sen, dat dit op zo korte termijn mogelijk is geworden. Hetgeen beslist NIET het ge val geweest zou zijn, als het personeel, het hart van het bedrijf, hier niet achter ge staan had. En dan al die relaties Men heeft juist door die ramp kunnen ervaren, hoe hoog men overal aangeslagen staat. Hieronder de schouders zetten was voor iedereen alleen maar een ere-zaak 0 DEMONSTRATIE Zie adv. Radio v. d. Vlies op pagina 5 'i Y i ''*1 ik zat er zo heerlijk in het zonnetje. Zo maar op een doordeweekse dag gezellig thuis en het was nuLodderig keek ik naar de klok op de Koemarkt: vijf voor 11. Balen van tijd dus en van dit zonnetje moest ik profiteren. Dus sloot ik braaf mijn ogen en zeilde weg. Neen, geen snurk- partijtje. Zomaar een klein gewetensonder- zoekje. Poeh, daar kon ik beter niet aan beginnenDus sperde ik mijn ogen maar weer wagenwijd open en bestelde mijn tweede kopje koffie. Als de kelner niets vroeg, zou ik er ook niets bij nemen. Mensen iets weigeren is zo verdraaid moei lijkOei!.... alarm! Te laat! Want Ireen stevende al op me af. Een schorrige hoes- terige Ireen, die me zwijgend een waslijst van namen overhandigde. Ik keek onthutst. Snapte er geen barst van. Wat moest dit nu? „Ik bel dagelijks mensen om abbonné te maken voor een blad. Het gaat lekker, maar ik heb vandaag haast geen stem en dit werk moet gedaan worden, anders krijg ik misschien wel mijn ontslag Ze keek triest naar het voorbij denderende verkeer. En ik kreeg meteen visioenen van droge boterhammen en zo. Tja, wat moest ik nu? Haar in de mist laten zitten of Mensen iets weigerenIk wist, dat ik het niet kon, maar toch hapte ik met di rect toe. Dit leek me zo'n hondebaan. Als iemand botweg „neen" zou zeggen. Och, ik ken mezelf immers op een prikje We dronken eerst maar gezellig koffie. Vergeefs probeerde ik een ander hiervoor in te zetten, tenminste, ik dacht hevig na, maar niemand 'had tijd. Dat betekende dus alleen maar Och, u begrijpt het allemaal al. Nog geen half uur daarna zat ik achter een vreemd bureau en zakte Ireen op de bank in een stapel kussens weg Zielepoot, ze zag er toch wel beroerd uit. Bah, wat was ik toch een egoïst. Bellen nu maar Ik zette mijn liefste stem op, maar dat werd een fiasco, want de mijnheer, dacht, dat ik een meisje was. Een vriendinnetje van zijn dochtertje. Ik hapte even naar adem. Louter uit voorzorg, dat ik zou gil len van de lach en dan nam die snuiter so wie so geen abonnement. Nou, hij nam het tóch niet want zijn vrouw las alle dames bladen..... Ik zoog mijn wangen in en zei verbaasd: „allemensen, wat een dure vrouw maar toch wel leuk. Fijn, bedankt mijnheer en tot een volgende keer". Alle damesbladenHad je het ooit zo zout gegeten? Volgende patiënt. Gelukkig een mevrouw. Ma?' die stond op het punt om ri: ar een schoonheids-sa1 „u te gaan. Of ik een andere keer wilde bellen? Ik haastte me haar gerust te stellen. Bah, wat een r... werk. Maar enfin, de moed maar met op geven. Een schattig beverig stemmetje. Kennelijk een lief omaatje, die hele verha len opdiste over haar rabarberschaaltje. En nog veel meer. Drie zoons had ze en twee dochters. En allemaal zo goed en zo geluk kig getrouwd. Er was geen speld tussen te krijgen, maar toch ook wel geen abonne ment. Och, dat lievertje was natuurlijk blij, dat er eens iemand belde Een vriendelijke mannenstem. En een gulle lach, of zijn vrouw soms„Lieve kind, ik heb geen vrouw". Ik keek naar Ireen, maar die lag met gesloten ogen. Ergens in me zit nog altijd de koppelgeest. Als die twee elkaar eens zouden ontmoeten. Liefde op het eerste gezicht of zo. Kon ook best bij het derde komen. Och, de engel nam een abonnement voor zijn moeder. Daar zat dus nog muziek in voor Ireen. Moest ze dat blad zelf maar bij hem thuis gaan brengen. Mis... 't werd een adres in Hoens- broek. Maar heel stiekem zette ik toch een kruisje achter zijn naam Een juffrouwEen heel verontwaardigde juffrouw, want ze vond dat blad een ver schrikking. Waar of ik de moed vandaan haalde, om haar hierover te bellen? En toen zei ik zomaar iets heel geks. Ik zei, dat ik vroeger weieens bij haar thuis geweest was. Diepe stilte aan de andere kant. Bent u danIk hoorde haar den ken, wat was ik toch begonnen? Ik wist niet eens, hoe oud of ze was en waar c* ze vroeger gewoond had. Lekker spannend toch wel. Als je Sonja bent en ik meen dat niet te betwijfelen, doe dan beslist geen moeite. Rang, haak erop. Ik keek naar het appa raat. Zou ik nogeens bellen en zeggen. Wie weet, wat of die Sonja vroeger uitgespookt had. Maar tja, eerst maar een ander er tus sendoorNu een jonge moeder. We zijn zo gelukkig met dit babytje, dat ik echt geen tijd meer heb om te lezen. Och, hoort u haar lachen, ik heb haar op mijn arm..." Natuurlijk zei ik ja, al hoorde ik praktisch niets. Tenslotte heb ik ook die verrukke lijke tijd gehad. Maar toch lukte het mij haar ervan te overtuigen, dat er zoveel nuttige dingen in dat blad staan. Ja, u wilt graafe de naam weten, maar toch zeg ik het lekker niet. Een mevrouw met een filmsterrenklank. Een beetje sloom en toch hevig haar best doend om aktief te zijn. „Nee, beslist geen interesse, het leven is toch al zo vermoei end." Nee, rang. Iiaak erop. Wat een baan. Wat een r... baan. En er pas één gestrikt. Arme Ireen, het werd beslist een droge boterham voor haar. Maar ik zou het nu eens met luider stemme aanpakken. Droefheid.... Iedereen was kennelijk blassé van lezen of gunde er zich de tijd niet voor. Zouden er nu werkelijk vrouwen zijp, die hiermede iets kunnen verdienen? Hoe deden ze dat dan? „Je hebt je dag kennelijk niet. Maar straks lukt het beslist beter. Dat is bij mij ook altijd". Ik knikte berustend. Begon op nieuw. Om een lang verhaal kort te ma- kerf: 5 abonnementen. En die zielige, nij dige juffrouw heeft toch ook een abonne ment genomen. Met pijn in mijn rug en mijn hoofd en wet ik veel, ben ik naar huis gegaan. En .-'-sar belde een vriendelij ke juffrouw of mevrouw me, of ik een abonnement op het Algemeen Dagblad wilde hebben Toevallig lezen we die krant ook, maar ik kon aan de klank van haar stem merken, dat ze mij niet erg geloofde, want ik stond niet op de abonnementenlijst. Het bureau op de Hoogstraat zal haar wel gerustge steld hebben. Maar ik vind het een baan om op te schieten Dames-, Kinderkleding BROERSVEST 111 TELEFOON 67416 SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1