Het nieuwe HET K.V.J. STELT EEN „SOCIAAL JAAR IN VOOR JONGE MEISJES 14.95 FLITSEN van alle dag. achter de stopmand EEN ZOON WOENSDAG 5 JUNI 1963 14e JAARGANG NO. 99 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Een jaar voor een ander klaar staan ZOMER AANRIEDING JAPONNEN DAMESMODES BROERSVEST 111 Gouden Bruidspaar Proficiat Kon. Ned. Ver. EHBO afdeling Schiedam Redaktie en advertenties: BROERS VEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag. De pandstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Natuurlijk heeft u er al zo terloops over gehoord en gelezen. Vluchtig, heel vluchtig zelfs. Maat nu lezen we het uitgebreid in „Stuwing", het blad van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en het slaat beter aan. Er is nu meer aandacht voor. In september a.s. (en hoe gauw is het zover) wil het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk in het Aartsbisdom een „sociaal jaar" instellen voor jonge meisjes vanaf 17 jaar. Aan die meisjes wordt dan gevraagd een heel jaar lang voor een ander klaar te staan. Zomaar vrijwillig een jaar lang, één jaar van hun leven klaar staan voor een ander. Later zal dat jonge meisje natuurlijk altijd klaar staan voor een ander, al zal de ervaring van dat éne jaar daar veel toe hebben bijgedragen Eind van deze maand weten vele meisjes nog niet, wat of zij willen. Een cursus volgen? En dan denken ze vaak: „wat jammer, dat ik nog geen 18 ben. Dan kan ik verpleegster worden". zijn echter ook meisjes, die het op kantoor helemaal niet naar hun zin hebben en er dan ook maar wat van maken. Tot ■wanhoop van hun werkgever. Deze meisjes voelen eigenlijk wel iets voor gezinsverzorgster, maar kunnen maar geen besluit nemen. Ze zijn op kantoor geen intelligente aanwinsten en weten eigenlijk niet, wat of zij willen. Tja, voor DIE meisjes zou een „sociaal jaar" een uitkomst zijn. Zij weten dan meteen, of ze geschikt zijn, of ze béter geschikt zijn voor dit werk dan voor kantoor. Je kan immers alleen maar goed werk verrichten, als je er hart voor hebt? Dat je eind van de maand je salaris krijgt, is natuurlijk een plezierige gebeurtenis, maar je moet dan ook echt het gevoel heb ben, hier heb ik voor gewerkt.... Het tekort aan krachten in ziekenhuizen, revalidatie-centra, sanatoria, bejaarden- en rusthuizen is groot. Daarvoor is dit plan de K.V.J. natuurlijk ingegeven, maar er zit ook zoveel goeds in. En het is beslist geen verlóren jaar Meisjes, die zich hiervoor opgeven en na een zekere selectie worden toegelaten, krijgen een twee weken durende voor bereiding op de taken, die hen wachten in de verschillende inrichtingen en instituten De voorbereiding zal bestaan uit theorie en praktijk: lessen over de mens in ver houding tot de ander (zo intens belangrijk in het leven), praktische ziekenverzorging, bejaarden- en kinderverzorging, hygiëne, huishoudelijk werk, excursies naar inrich tingen, een zekere culturele vorming, zoals Een werk, dat hun gehele hart zal hebben en daarom zal dat éne jaar beslist geen moeilijke opgave zijn. We geloven zelfs, dat de meisjes dan pas weten, wat of ze nu eigenlijk met hun leven willen doen. In dat éne jaar klaar staan voor de ander, ontdekken ze hun eigen capaciteiten en zijn ze alleen maar blij, dat ze tot dit besluit gekomen zijn. Een soort meisjes-dienstplicht dus? Ja, als je het zo bekijkt, dan zit daar wel iets van in. Ze hoeven alleen niet in de houding te staan. Zij doen dat wel op een andere manier. Met de leidster zullen ze in het eerste half jaar om de veertien dagen kontakt hebben, om met elkaar van ge dachten te wisselen. Te praten over hun toekomstmogelijkheden. Dergelijke bijeenkomsten worden in het tweede half jaar maar eenmaal in de maand gehouden, terwijl het jaar wordt afgesloten met een lang week-end. Dan zal men met elkaar de konklusie trekken van dit éne jaar van hulpbetoon. Van vrijwillig elke dag voor een ander klaar staan.... Het zakgeld per maand was niet hoog: 50.- met vrije kost en inwoning en 25.- van de instituten, waar of ze te werk ge steld werden, vanzelfsprekend met sociale voorzieningen. Maar daartegenover zal zoveel goeds gestaan hebben, omdat men de ander goed kon doen. En is dat niet het allerbelangrijkste in het leven? Het meisje, dat later een gezin vormt, zal geen twee linkse handen hebben. In dat éne jaar heeft ze zoveel geleerd. Jammer, dat het K.V.J. voorlopig met dit sociale jaar alleen in Utrecht en omgeving, het Gooi, Den Haag en Amsterdam start, al ligt het wel in de bedoeling om bij voldoende succes ook inrichtingen en insti tuten elders in het land in te schakelen. Het staat er zo heel eenvoudig, maar het zegt zo onnoemelijk veel: „Het sociale jaar wil op de eerste plaats nadruk leggen op de levensopdracht, die tedere Christen tegenover zijn medemens heeft. Vooral in onze maatschappij, waarin het leed mindet zichtbaar is geworden, doordat voor iedere nood een loketje bestaat". Maar het meisje zal in dat éne jaar kans hebben gezien die barricade van dat loketje weg te nemen DIVERSE MODELLEN Hij (wat een gróót woord voor vijf pondjes mens) ligt in zijn xviegje en sabbelt tevreden op één van de stukjes garnaal, die al helemaal „vinger" heten. Ik sta er peinzend naar te kijken met mijn volle tachtig kilo en kan maar één ding zeggendit is een wonder". Een gewoon wónder, want wonderen ZIJN gewoon, ze gebeuren immers iedere dag. „Dat daar", denk ik verder, „zal over een jaar beneden door de kamer kruipen, over vier jaar naar een kleuterklasje gaan, over twaalf jaar zijn zenuwen vervreten aan het toelatings-examen voor het Lyceum en over zestien jaar tot de ontdekking komen dat ie een verschrikkelijk ouderwetse vader heeft". Ach ja, zo stap je uit de luier of je bent al aan het puberen. Het leven gaat ontzettend snel. We moesten eigenlijk maar genieten van het ogenblik, van deze dagen vol bloemen en hartelijke wensen, van elke ochtend dat ge kookte eitje op bed, (de zuster zorgt ook bijzonder goed voor de kraamheer!). Maar je blijft vooruit zien: zal hij astronaut worden of beheerder van een frietentent? Een geléérde of zo maar een domme jongen die dik geld verdient in de handel? Zal hij het zware juk van „directeur ener N.V." van mijn schouders overnemen of pleizierig kankeren op een vreemde werkgever? Zal ik hem 's nachts uit een studentenkroeg moeten slepen of op een stille zondagmiddag be zoeken in een klooster? Ik heb eens gelezen dat er in ieder kind vier en twintig duizend mogelijkhederP zitten, twaalf duizend eigenschappen van Moeders kant en twaalf duizend uit vaders stamboom. Maar wat hij later ook worden zal, ik hoop dat ie altijd beseffen zal dat het beter is te géven dan te némen en dat je pas dan echt gelukkig kunt zijn als je goed bent voor andere mensen. Een betere wens, mijn zoon, kan ik niet voor je bedenken. Sebastiaan. Zanguitvoering van ,JEuphonia" en Jong en Blij". In de Dr. Noletstichting zong het ge mengd koor „Euphonia" o.l.v. de heer Th. Stam, aan de piano mevr. Th. Pals-de Wildt de volgende wer ken: „Hab sonne im herzen, Unter- lander Heimuch, Will kommen früh- ling, Sag beim abschied, Vorbei, Avé Maria, Jezu dulcis, De kleinste en een oud Hollandse potpourri". Daar na liet het adspirantenkoor „Jong en blij" zich horen in Zonneliedje, Wan deling in Tirol, Ode aan Holland, Als in ons hart, Hava Haquila, De hoempabar, Imaculata en tot slot Mariaklokjes. De meisjes variëren in leeftijd van 12 tot 18 jaar. Na een korte pauze traden vier so listen op, vocaal en instrumentaal. Eerst de 11-jarige accordeoniste Wil ly van Dommelen met Sneeuwwals, Zeeman en de tango Extase. De heer J. Heinsbroek, bas, zong twee wer ken uit de opera Die Zauber Flöte" van Mozart. Annie de Haas en Koos v. d. Loos zongen en speelden op htm gitaren Marigot, Love my, No more en Tommy uit Tennessie. A1 met al een bijzonder geslaagde avond, waarvoor de eerw. moeder overste een dankwoord sprak en al le aanwezigen een tot spoedig weer zien toeriep. Oud Schiedam en verzameling gedistilleerd-industrie. Tien Nederlandse gouachisten, t.w. Benner, Bitter, Bouthoorn, Haanstra, van Heel, Homan, Molin, de Moor, van der Spoel en Wagemaker houden van 8 tot 30 juni in het Stedelijk museum een tentoonstelling van Oud Schiedam in aquarellen, tekeningen en schilderijen. Eveneens wordt de verzameling betreffende de gedistil leerd-industrie in een nieuwe opstel ling tentoongesteld. sfeer scheppen, feest vieren, stijl in op treden en tenslotte ook sport en ontspan ning. De meisjes zullen na die weken vooropleiding in ziekenhuizen, sanatoria, etc. lichte werkzaamheden gaan verrichten, die zullen bestaan uit assistentie bij de ver zorging van kinderen, hulp in de verpleeg- dienst, verzorging van bejaarden. linil!llllllll!lil[llllII!lllllllllllllllllll]l[lllll]lllll[lllllllllinilllllllllllllllllll!!lllllllll!IIIIIIIIIIHIIIll"llll!IIIIIW Weet u, de kas lijdt doorlopend aan nen hebben. Och, ik weet het, je Die cursus vangt half jseptember Tweemaal zilver. Aan alle relaties van het bekende bandenvernieuwingsbedrijf „Tyreso les" werd ter gelegenheid van het zilveren jubileum een gramofoon- plaat toegezonden, gemaakt door de bekende caberetier Sieto Hoving. Aan deze gramofoonplaat was echter een quiz verbonden, waarbij een slagzin, betrekking hebbende op Ty- resoles, prijsbepalend was. De heer C. van Yperen, werkzaam bij Garage Kalfsbeek, alhier, be schikt wel over bijzonder goede ca paciteiten, want uit de vele duizen den inzendingen werd hij door een deskundige jury aangewezen om in de prijzen te vallen. Op 30 mei werd hem door een deputatie van de zil veren jubilaris Tyresoles een mas sief zilveren balpen aangebodefi. Onze hartelijke gelukwensen. Ds. J. B. Schouwink plotseling overleden. In de leeftijd van slechts 63 jaar overleed plotseling ds. J. B. Schou wink, terwijl hij op bezoek bij een bejaard kerklid was. In de 19 jaar, waarin deze dominee als voorganger van de Ned. Protestantenbond te Schiedam heeft gewerkt, heeft hij zich bemind weten te maken en laat zijn heengaan een groot gemis ach ter. Zaterdagmorgen om kwart voor 10 had er een rouwdienst plaats in de N.P.B.-kerk aan de Westvest, waarna zijn stoffelijk overschot werd gecremeerd. Vanaf 8 juni om 5 uur gesloten. Verschillende kruideniers, speciaal in de Singelwijk, willen graag vanaf 8 juni om 5 uur des middags sluiten. Als de huisvrouwen hier allen aan meewerken en bijtijds de boodschap pen in huis halen, dan kan dat mak- kelija. Er zijn trouwens al genoeg huisvrouwen, die op vrijdag alle boodschappen binnen hebben. Rest op zaterdag dan alleen nog maar de broodbelegging Bus 41 rijdt weer over de Rotterdamsedijk. Tot grote vreugde van de mensen uit Schiedam-Zuid rijdt bus 41 weer over de Rotterdamsedijk Op 16 juni a.s. vieren de heer en mevrouw Jac. Roeling-J. M. Roeling- Vredenbregt hun gouden huwelijks feest. Zowel bruid als bruidegom behoren nog tot de oude Schiedam mers. Ze zijn hier geboren en hebben hier hun gehele leven gewoond. De heer Roeling is een bekend Schie dams caféhouder. Zijn arbeidsterrein lag in 2 straten, nl. de Broersvest 95 en de Vlaardingerstraat 5. In de zaak aan de Vlaardingerstraat die thans al geruime tijd door zijn schoonzoon wordt gedreven, kan men hem nog dagelijks treffen. Het bloed kruipt nu eenmaal. Op 16 juni zal het feest in familie kring gevierd worden terwijl er die middag voor de vele bekenden en re- latie's gelegenheid zal bestaan het bruidspaar de hand te drukken. A.s. zaterdag, 8 juni organiseert de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken, afde ling Scliiedam, een feestavond. In het programmaboekje staat, dat die EHBO hier in onze stad reeds 45 jaar bestaat. Deze feestavond wordt dus een jubileumavond, want de vereniging werd opgericht op 17 april 1918 U weet het natuurlijk allemaal wel, dat de EHBO in al die jaren vele honderden stadgenoten de beginse len der E.H.B.O. heeft bijgebracht. Dat er per jaar meer dan 1000 onge vallen worden behandeld én dat de vereniging daarvoor gratis mate riaal beschikbaar stelt. Daar heeft u misschien nooit bij nagedacht, als u met een of ander ongelukje naar uw buurman snelde. U wist, dat hij EHBO'er was. Dat hij u kon helpen en hij deed het dan ook graag. Als u erg in de war zat op zondag of zo, dan mocht u zelfs terugkomen Nu u dit allemaal leest, schudt u hevig van ja met uw hoofd. Die mannen zijn altijd fantastisch. Mag ik u daarom wat vragen, zonder dat deze jubilerende EHBO hier iets van afweet? bloedarmoede. Dat kan ook niet an ders, want iedere dag wordt er bijna materiaal gebruikt. Voor u, voor uw kinderen, voor uw buur man. Ja, weet ik veel. Dat kost ber gen geld. En dat komt heus niet met scheppen binnen. Ho leden en donateurs, nu niet zo nijdig kijken. U doet uw plicht. Maar nu wij? Een beetje bescha mend, vindt u ook ni£t, dat wij hele maal niets doen? U kunt dit goed maken, door u als donateur op te geven. U mag het bedrag bepalen, al zeg ik er wel bij, dat het mini mum bedrag 2.50 per jaar be draagt Het is natuurlijk een schijntje. Maar als we allemaal dat bedrag overmaken Dan heeft die goede secretaris, de heer G. J. van Eden, Vlaardingerdijk 335a, alhier een plezierige dag. Laat u die mem ook eens onbezorgd van die feest avond genieten, als hij weet, dat u hier allemaal op reageert. Geen zor gen aan je hoofd. Links en rechts je medemens kunnen helpen. Denkt u daar eens over na. De vereniging zou geen beter cadeau van ons kun- denkt er eigenlijk nooit bij na. Je vindt het zo vanzelfsprekend, dat je op dat adres bellen kunt, waar zo'n EHBO-bordje buiten hangt. Het is goed, dat die mensen cr overal zijn. Maar het is beslist niet goed, dat we die hulp zo maar klakkeloos accep teren en daar niets tegenover stellen Maakt u vandaag goed, wat u al die jaren verzuimd heeft. Stopt tï dan ook vandaag nog uw enveloppe met inhoud bij de heer van Eden in de bus. Ja, juist, op de Vlaardingerdijk 335a. Vindt u het te ver weg, schrijft u dan even een postwisseltje. Maar het fijnste zou wel zijn, als zater dagmorgen uw gave binnen was. Dat de heer van Eden dan op die feestavond kan zeggen: och, vult u dat zelf maar in. Niet zo heel moei lijk te raden. U zult zeggen, maar hiervoor zijn toch ook collecten. Natuurlijk zijn die er. Maar het blijft toch altijd krap aan. Ieder jaar wordt er een cursus ge organiseerd voor opleiding van nieuwe en verdere scholing van ge diplomeerde EHBO-ers. aan en duurt 1b weken Een avond in de week vergt u dat aan tijd, maar stel daartegenover eens, wat u later voor een ander kunt doen. Het secretariaat zou gradg een over zicht willen hebben van de nieuwe inschrijvingen. Tenslotte gaat ieder een zowat op vakantie en dan komt er helemaal niets van. Voelt u dus veel voor dit werk, geeft u zich dan meteen op als cursist voor de op leiding 1963-'64. U zult daar beslist geen spijt van hebben. Tot slot wens ik bestuur en leden van deze 45-jarige EHBO veel nieu we leden en donateurs toe. En op de feestavond a.s. zaterdag veel ple zier met 't gezelschap van Jos Tepel, dat op die avond de volgende arties ten zal presenteren, o.a. André van Heyst, conferencier, The Crazy Brothers, Scot en Black, de Wido's, de Fratelli's, Willy Valjo en Olga en Berry. Deze avond wordt besloten met een groot bal met medewerking van het bekende dansorkest „The Rhytm Aces", o.l.v. Jos Tepel. De zaal in gebouw „Arcade" is open om 7 uur. Aanvang half 8. MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1