Het nieuwe n DE WERKING VAN HET LEERLING STELSEL IN DE PRAKTIJK k REGEN JASSEN 48.50 achter de stopmand mm WÊÊ U KOMT MAAR EENS AAN WOENSDAG 19 JUNI 1963 14e JAARGANG No. 103 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland MEDEWERKING VAN OUDERS GEVRAAGD URBAN IS WEER TERUG DAMES zomermantels MODES BROERSVEST 111. INTERN. WEDSTRIJDEN OP SKELTERS TIEN JAAR R.K. BOND VAN BEJAARDEN IN VOGELVLUCHT sblad Redakfie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. Hoe werkt het leerlingstelsel in de praktijk? We zouden hierop van daag terugkomen. In het werkboekje, dat aan de leer ling wordt uitgereikt, moet hij aan tekening houden van de werkzaam heden, die hem door de patroon zijn opgedragen. Wekelijks moet hij in het werkboekje ook een taak uit voeren, die veelal bestaat uit het maken van een technische schets of het beantwoorden van vragen, die betrekking hebben op het betreffen de vak. Regelmatig wordt het be drijf door een consulent van het leerlingstelsel bezocht, die 't werk boekje controleert en zich zo doen de op de hoogte stelt van de vorde ringen van de leerling. WKKRTERU6&Y MO» Na twee weken zwerven, nauwelijks eten vindend bij boerenschuren en vuilnisbelts, is Urban terug. Brand- mager heb ik hem tussen Boskoop en Alphen a.d. Rijn teruggevonden! Hartelijk dank aan ieder, die ons geholpen heeft met zoeken, telefo neren en alle mensen, die zo vele blijken van meeleven toonden. Urban maakt het goed. Het zorg vuldig uitgezochte voer en de ado ratie-betuigingen van z'n moeder laat hij zich graag welgevallen. Rien Poortvliet Als het noodzakelijk is, geeft hij aanwijzingen om de opleiding te verbeteren. Door dit boekje weke lijks af te tekenen verlenen de ou ders de volle medewerking, waarom gevraagd wordt, omdat zij dan re gelmatig van de gang van zaken op de hoogte blijven. En het kind zich gesteund weet door die belangstel ling. Wanneer de leertijd is verstre ken (voor gediplomeerde L.T.S.-ers meestal 2, soms ook 3 jaar) moet de leerling een examen afleggen in de praktijk van het gekozen vak. Wanneer hij voor dit examen slaagt ontvangt hij een door het Rijk er kend leerlingstelseldiploma. Daar de leerlingstelsels over het gehele land werkzaam zijn, heeft het diploma dan ook overal dezélfde waarde. De leerling ontvangt natuurlijk ook nog 'n getuigschrift van de avondschool, als hij deze met goed gevolg heeft doorlopen. Voor leerlingen, die geen technische school hebben doorlopen, bestaat ook de mogelijkheid een leerover eenkomst af te sluiten. In dit geval wordt de opleidingsduur met min stens één jaar verlengd. Bij grote bedrijven worden de leer lingen meestal in een bedrijfsschool geplaatst, uiteraard onder leiding van een leermeester. Bij kleinere be drijven is dit natuurlijk niet moge lijk. Hier werkt de leerling vaak on der de directe leiding van de oa- troon of een oudere maat. Toch is ook in deze gevallen de opleiding volgens het leerlingstelsel zeer goed mogelijk. Belangrijk is hier vooral, dat de leerling het juiste werk wordt opgedragen, waardoor hij dan alleen slechts in staat gesteld wordt zich volledig in zijn vak te bekwamen. Behalve de hierboven genoemde landelijke leerlingstelsels zijn er nog andere organen, de zgn. regio nale leerlingstelsels tot stand geko men, welke niet per bedrijfstak, maar in een bepaald gebied (meest al een provincie of gedeelte ervan) werkzaam zijn ter behartiging van de vakopleiding in zijn totaliteit. De consulenten van de r»-— leerlingstelsels oefenen controle uit op het regelmatig bezo„ scholen door de leerlingen en ver zorgen de acquisitie van het leer lingstelsel bij het bedrijfsleven, bij de ouders en natuurlijk ook bij de leerlingen. Dit gebeurt door het ge ven van voorlichting op ouderavon den en/of het brengen van huisbe zoeken aan ouders van leerlingen, die binnenkort deTechnische School zullen verlaten. Bovendien verlenen zij medewerking aan het tot stand komen van de leerovereenkomst. Het Regionale Leerlingstelsel treedt ook zo mogelijk bemiddelend op bij eventuele moeilijkheden, die er met leerlingen kunnen ontstaan, hetzij in het bedrijf, hetzij in de school. De taak van het Regionaal Orgaan ligt hier dus meer op het sociaal- pedagogisch terrein. ENORME COLLECTIE o.a. in nylon vanaf 19.95 reeds vanaf Mensen die zingen zijn blij, of hebt U soms wel eens „Holadiééé!" gegalmd vóór U de belasting-aanslag openmaakte of de trappen van het kantongerecht op moest? Nee, maar wel als U 's morgens vroeg de zware koffers in de auto droeg om met vakantie te gaan en op alle feestjes en partijen. Als vader neuriënd thuis komt heeft ie een goeie dag gehad! Zingen is gezond, zingen is pleizierig en als je het doet met een heel stel mannen bij elkaar en dan nog onder bekwame leiding kan het zelfs bijzonder mooi zijn. Misschien hebt U het te druk om lid te worden van een koor, mis schien vindt U dat U te oud bent om er nou nog aan te beginnen. Laat dan Uw zoon het eens proberen. Ga eens met Uw knulletje van zes of ouder naar een repetitie op woensdagavond in de zaal Arcade. Van half zeven tot half acht wordt daar gerepeteerd. Loop er gewoon eens binnen en ga eens luisteren. Ze leren daar niet alleen zingen, ze krijgen ook algemene muziekles, ademhalings oefeningen en leren omgaan met leeftijdgenootjes. Dat zijn vier pedagogische klappen in één keer. De vereniging die U da,t alle maal aanbiedt heet ORPHEUS, het Koninklijk Schiedamse man nenkoor dat in 1966 honderd jaar bestaat en kan bogen op een roemrijk verleden, een bloeiend heden en, met Uw hulp, een klin kende toekomst. „Om de contributie hoeft U het niet te laten", schrijft de secre taris. Hij vindt het ook niet nodig dat U uw komst van te voren meldt, iedereen is welkom. Van acht tot tien (op diezelfde woensdagavond, in diezelfde Arcade zaal) is er repetitie voor de volwassenen. U hoeft heus niet meteen méé te zingen. U wandelt er maar eens binnen om te kijken. Ze zullen echt niet proberen U ondersteboven te praten. Ze vragen al leen maar dat U eens komt. Als U een paar keer geweest bent gaat U er misschien zin in krijgen, gaat U bij U zelf denken: „Ver dorie, das leuk, daar zou ik best aan mee willen doen". Wat zegt U? U kunt geen noot lezen? O, maar dat hóeft helemaal niet. Dat leren ze U zingenderwijs. Het blijft ook niet bij repe teren. Orpheus geeft uitvoeringen, hier in Schiedam, maar ook op andere plaatsen in het land. Dan maken ze er meteen een uitje van. U leert mensen kennen, U gaat vriendschap sluiten en zo nu en dan is er een feest met de dames erbij, dat is reuze gezellig. Ik zou zeggen: loop eens aan! Sebastiaan. •W%AAA/V\AA^«A#>^«AA/W»*A/V\AA#\/S/W\/WVWWVWS/\A/\/V\/VN/W*««/\A/V\/\/\/VWWWW\/V\/\/S*A/\/%^>A/\/W\/W\/W\/V\/WWWVWWWW\/V* Via de school of door een huisbe zoek van de regionale consulent zul len de ouders van leerlingen, die dit jaar de hoogste klassen van deTech nische School verlaten, nadere in lichtingen over het leerlingstelsel ontvangen. Maar men kan zich nu al wenden tot het Regionaal Leerlingstelsel Zuid-Holland Zuid, 's-Gravendijkwal 18a, Rotterdam-3. Telefonisch te be reiken onder nummer 010-34928. Op zaterdag 22 juni te 2 uur worden op de karting-baan te Bodegraven de internationale competitie-wed strijden in de lOOcc en 200cc klasse verreden. Dit belooft een spannend evene ment te worden, aangezien de top- rijders uit Nederland, Amerika, Duitsland en België hieraan zullen deelnemen. Het gaat vooral om een uithoudings- proef. Iedere deelnemer moet 90 ronden rijden waarin 270 bochten voorkomen. Hierbij kunnen snel heden tot 100 k.m./u. worden be reikt. De verwachting is, dat het record van 22.06 seconde per baan, thans op naam van de Nederlander F. Hezemans, zal worden gebroken. Aangezien de Nederlandse rijders in de buitenlandse wedstrijden een steeds invloedrijker rol spelen, wor den deze competitie-wedstrijden met spanning tegemoet gezien) 28 januari 1954Een beetje on zeker betreed ik de grote zaal van gebouw Arcade" des middags om kwart voor 3 met de opdracht een vergadering van de R.K.-Bond van bejaarden bij te wonen en daarvan een verslag te maken. Ik voel me ineens erg „pieperig" bij zoveel grij ze haren en soms moeizame stap pen en ga maar ergens zitten Als de voorzitter de vergadering opent, grabbel ik gauw mijn steno-, bloc te voorschijn en noteer. Ik knik hier en daar. Och, bejaarde mensen zijn altijd zo vriendelijk en dan klinkt ineens de stem van voor zitter A. van Dongen: „Komt u maar gezellig bij ons aan tafel zit ten. Dan schrijft u makkelijker." Hij heeft meteen op dat moment mijn hart gestolen, al durfde ik tóen nog niet te zeggen: „U bent een schat". Nu ik dit tik, denk ik aan de jaren, die achter ons liggen. We hebben altijd oneindig veel plezier gehad en dan hóór ik nog die daverende stem van secretaris Jac. de Winter over de Lange Haven galmen in on ze drie dagen van „Bonbeja", de grootste fancy-fair, die we ooit ge had hebben. Ze sloeg wel een enor me bres in mijn huishoud-porte- monnee, want het was heerlijk overal een kansje te wagen. En dan die fluisteringen van de waarzeg ster Natuurlijk kwamen ze niet uit, zo is het leven nu eenmaal. Maar 'twas toch fascinerend, om ernaar te lui steren. Ergens in ons hart is toch altijd nog wel plaats voor roman tiek Zes jaar lang ben ik tweede secre taresse geweestIk ben blij, dat het hoofdbestuur nooit inzage van de notulen gevraagd heeft! Och, no tulen behoeven beslist niet dor en puur zakelijk te zijn. Daar zorgde ik wel voor. Op de grote feestvergadering jl. donderdag was ik zo verschrikke lijk trots op onze oud-voorzitter, de heer A. van Dongen, die tot ere voorzitter werd benoemd en dat ik het was, die hem die onderschei ding op mocht spelden. Van harte nog proficiat en dank, heel hai :e- lijk dank voor al uw goedheid, uw milde humor. Uw kostelijk reage ren op al mijn dwaze opmerkingen. Ik kon immers nooit ernstig zijn! Dank, heel hartelijk dank heer de Winter, mijn oude eerste secretaris, voor al uw vriendelijke woorden tot mij gericht bij mijn afscheid. Je kan immers maar één ding goed doen in het leven? Hartelijk dank ook voor de knots van een doos bonbons. Ik begin dus nu volgende maand maar aan mijn „lijn". Inderdaad, we hebben prettig sa mengewerkt, al trok ik dan wei eens té hard aan die Klazenbaard. En nu dit allemaal verleden tijd is, kan ik u nu wel zeggen, dat ik op die middagen altijd met kloppend hart in de zaal zat. Want als St. Nicolaas in het land is Fijn, dat hij ook aan mevr. Le Pair gedacht heeft. In de dood van haar man onze penningmeester, nog geen maand na de jaarvergadering, verloren we een groot werker. Bon bons ook voor zijn assistente, Mej. C. Vaartjes, alsmede voor de trou we hulpen in de soos, mevr.' Poor ter, Hersbach en Kerkhof. Sigaren voor het oudste bestuurslid, de heer Landsbergen, maar ook voor de kleine, dappere Jac. Collignon, de veteraan op het gebied van ver garen van tombola-prijzen en donateurs. Ook de heer van Troost, oud-bestuurslid, werd niet vergeten en tot slot dc geestelijk adviseur, pater L. van Pinxteren S. C. J. Zondagmiddag, 16 juni in de foyer van gebouw „Arcade" De voorzitter van de feestcommis sie, de heer Jac. de Winter, heette in het bijzonder van harte welkom de Diocesaan secretaris, de heer F. Keesen, het bestuur van de R.K.- Middenstandsbond, de Leren A. M. Schoof (hij wordt in november 65, bestuur!) en J. Vredebregt, de heer J. Oostlander, oud-directeur wn Sociale Zaken (wat heb ik dikwijls góede lootjes voor u getrokken) en het bestuur, dat op deze middag de heer J. A. Leenders als nieuwe voor zitter kon begroeten. Natuurlijk is er gespróken, ook door het 86-jarige lid, de heer J. van Kemenade. Waren er feesteliike bloemen en een prachtige mand van de Algemene Bond van bejaar den. Een schriftelijke gelukwens van B. W., een prachtig geteken de felicitatie van het lid, de heer Groenendaal. Dan al die mensen, die blijk gaven van hun belangstel ling. Noem ik in de eerste plaats de eerw. geestelijken, de pastoors A. C. v. d. Brekel en Oudshoorn, pa ter Marcelis en Klappe, de beide heren van de St. Liduina Stichting, P. J. M. Meijer en A. S. v. d. IJssel. De speciale gast, de heer F. Keesen, zo dikwijls op onze vergaderingen het woord voerend. De huidige di recteur van Sociale Zaken, de" heer Mr. G. J. Roelofsen, die zoveel be langstelling voor de bejaarden in onze stad heeft. De afgevaardigden van het R.K.-Vrouwengilde, de da mes L. EverardBeukers en Bre ve. Leden en oud-leden 't Was allemaal oer-gezellig en het schonk oneindig veel voldoening, dat ik zoveel jaren voor u heb mo gen werken endat ik er toch altijd bij zal blijven horen. Altijd zal ik zo onverwachts en óngeno- digd even bij u komen binnenwip pen. Omdat ik nu eenmaal een stukje van uw inventaris ben! Dank, heel hartelijk dank voor uw goedheid, 't Was fijn voor u te wer ken. Mijn opvolgster zal mijn taak net zo goed, zo niet béter vervullen. Daar ben ik geen moment bang voor. Vn'jdagavo»*d r m half 8 wc~dt deze feestweek van het tienjarig bestaan van de bond, besloten met een gro te cabaretavond in Musis Sacrum. Zorgt, dat u er allemaal bij komt. Maar zorgt u vooral, dat de bond in ledental groeit. Dat is dan uw feestgave, want het gehele jaar blijft in dit dubbele lus trum-teken staan. Het bestuur herinner ik alleen aan de woorden van Mr. Roelofsen zondag middag: „probeer 't enthou siasme los te krijgen". Ik heb van uw plannen gehoord en ik weet, dat u mij van alles op de hoogte zal houden. Een aparte ge lukwens aan de heer J. A. Leenders de nieuwe voorzitter. Maakt u het werk van de heer van Dongen vér der af. Laat u hem in korte tijd de vreugde kunnen smaken, dat 't dui zendste lid ingeschreven is. U zit zo boordevol plannen. Werk ze uit, voer ze dóór Tot slot en dan weet ik, dat ik hier bij de mening van alle leden ver tolk: heel hartelijk dank heer de Winter met uw feestcommissieleden dat u erin geslaagd bent, dit tien jarig feest tot een gebeurtenis te maken, waarover men nog lang zal praten. Enmocht u de Klazen- baard nogeens aanplakken, ik be loof u met allebei de handen op mijn hart, dat ik er nooit meer aan zal trekken. Hoewel het natuurlijk wel verleidelijk zal zijn Tot ziens allemaal. MIEKE. LUXE AUTOVERHUUR H. v. RIJSWIJK Zn. Opel Rekords 1963; Slmca 1000 1963; Opel Kapltan 6 persoons; Simca 6 persoons. Mlddelharnissestraat 3, Telefoon 63547.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1