Het nieuwe Zietwat UNIQUE U biedt HUISVROUWELIJKE OVERPEINZINGEN Bijna allemaal tevreden over hun ziekenfonds DE JAGER MENING VAN VERZEKERDEN: GERO WEMEF PARIJS VRIJDAG 21 JUNI 1963 14e JAARGANG No. 104 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethe De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland VERLOVINGS RINGEN GRATIS KES RUIME SORTERING VOLKSDANSEN BIJ ARMA SVV 2 KAN ZONDAG KAMPIOEN WORDEN Gewijd aan VALENTINA TERESJKOVA KOELKAST KOPEN EN GELD TOE KRIJGEN Marijnen koelkast 225 Itr voor f 2.60 per week ZONDER AANBETALING Redakfie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avono Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag In het „Ziekenfondsnieuws", een uit gave van de Centrale Bond van On derling Beheerde Ziekenfondsen, le zen wij, dat een opinie-onderzoek onlangs heeft uitgewezen, dat de meeste ziekenfondsverzekerden te vreden zijn over hun ziekenfonds. Van de 167 ondervraagde personen, willekeurig gekozen en verdeeld over vijf gemeenten, o.a. Utrecht, Amsterdam, Deventer, Harderwijk en Den Bosch gaven 132 (dus bijna 80%) een bevestigend antwoord op de vraag: „bent u tevreden over uw ziekenfonds?" Slechts 13 verklaar den niet tevreden te zijn en 22 ande ren verklaarden „gaat wel" of „geen oordeel". Van de 13 nee-zeggers wilden de on derzoekers graag weten, wat of hier van de oorzaak was. Bezwaren, die dikwijls heel weinig met het zieken fonds zelf te maken hadden, want klachten over arts of tandarts, of die de premie te hoog vonden, wil den daarvoor het ziekenfonds aan sprakelijk stellen. Dat kan natuur lijk niet. Heeft men iets tegen een tandarts, dan kan een andere aan gevraagd worden. Driemaal vond men de premie te hoog, tweemaal de wijze van pre- De nieuwste modellen Graveren en luxe verpakking fUOrutA IN ARTIKELEN. JUWELIER HORLOGER BROERSVEST 93 mie-inning en dan waren er nog klachten over het zelf moeten beta len van medicijnen en het geven van te weinig korting op brillen en bij tandartsen. Er waren drie nee-zeg- gers bij, die geen nadere toelichting wilden geven. Opmerkelijk is, dat tweederden van de ondervraagden niet op de hoogte waren van het bestaan van een ont- werp-Ziekenfondswet en dat slechts 18 het aandurfden over de inhoud van dit ontwerp iets te zeggen Uit het antwoord bleek echter, dat zij in feit niet op de hoogte waren van hetgeen minister Veldkamp in zijn wetsontwerp heeft voorgesteld. Men heeft echter beslist geen be hoefte aan meer ziekenfondsen Van de 167 ondervraagden waren er maar 14 (minder dan 10%) die op die vraag reageerden, met 8 geen voorkeur, gevraagd naar welk soort ziekenfondsen, 2: protestantse fond sen, 2: fondsen van de vakbeweging, 1: een r.k.-fonds en 1: een fonds met faciliteiten voor bejaarden. Hoofdzaak is echter, dat men tevre den is over het ziekenfonds. Zij, die boven de weistandsgrens zitten en dus „uit" het ziekenfonds zijn, on dervinden aan den lijve, in casu in hun portemonnee, hoeveel het zie kenfonds de verzekerden biedt. Men klaagt nu eenmaal graag in ons land. Waarom zou men dan niet klagen over een te hoge premie? Dat ver leert men wel, als men die premie niet meer mag betalenDan krijgt men pas respect voor het zie kenfonds. Als u naar het buitenland gaat Een buitenlandse reis is tegenwoor dig iets heel gewoons in vakantie- tijd. Maar voordat u weggaat, loopt u dan nog even bij het ziekenfonds aan, om te informeren, welke maat regelen u moet nemen om het risico van financiële kosten bij onver hoopt tijdens de vakantie optreden de ziekte zo goed mogelijk te dek ken. Het is even een kleine moeite en u kunt er in tijd van nood heel wat profijt van hebben. Brengt u uw vakantie in het eigen land door, dan is het allemaal wel heel eenvoudig. Bij al uw paperas sen vergeet u natuurlijk nooit uw ziekenfondskaart mede te nemen. Met dat bewijs immers kunt u bij elke huisarts in welk deel van het land ook, terecht. Natuurlijk, men moet de medicijnen even zelf betalen, maar als u weer thuis bent, dan krijgt u op vertoon van de kwitantie (niet vergeten daarnaar te vragen) dat geld weer terug. Hetzelfde geldt voor tand heelkundige hulp. Tot slot wensen wij u een heel pret tige vakantie toe met heel mooi weer, waar of u ook bent. En mogen wij u er nog op wijzen, dat de Centrale Bond van Onder ling beheerde Ziekenfondsen CBOZ beschikt over een (bescheiden) stu diefonds, waaruit in bepaalde ge vallen een bijdrage kan worden ver leend aan personen, die studeren voor tandarts, apotheker of arts. Degenen, die menen voor een uitke ring uit dit fonds in aanmerking te komen, kunnen zich schriftelijk richten tot de secretaris van het CBOZ-studiefonds, Israëlslaan 13, Utrecht. Je moet het alleen maar weten De Schiedamse Arbeiders Gymnas tiekvereniging „Arma" heeft succes met de door haar georganiseerde volksdansen. Er is grote belangstel ling voor, hetgeen bleek uit de op komst op 13 juni j.l. Iedere donder dagavond wordt in het gymnastiek lokaal aan de Broersvest geoefend en liefhebbers hiervoor kunnen zich alsnog aanmelden, mits men de leef tijd van 16 jaar heeft bereikt. De leiding berust bij de heer Marius Korpel, die begint met de grondbe ginselen van het volksdansen. Ook diegene, die nog nimmer deze dans beoefende mag komen eii zal onge twijfeld het volksdansen onder de knie krijgen. Verder zijn bij „Arma drie adspirant- meisjes gezond en wel weer thuis gekomen van hun reis naar Finland. Zij waren met de rytmische bonds- ploeg van de N.C.S. naar het inter nationale sportfeest geweest in Hel sinki. Zij zijn o.m. in Kopenhagen en Jivaskijla opgetreden en natuurlijk ook in Helsinki en wel met rytmi sche gymnastiek en volksdansen. De reis was onvergetelijk en het bestuur van „Arma" is er trots op, dat Gerda en Corrie Rotteveel en Coby Zagwijn deze reis hebben mogen meemaken. Zondagmiddag vindt aan de bosrand de laatste competitiewedstrijd Nou bedoel ik met Parijs niet bepaald de Folies, waar je meisjes kunt zien zoals je ze niet behoort te zien of Mont Martre waar die baardige verver voor de drie honderd zeven en negentigste keer de Sacré-Coeur nagenoeg uit zijn hoofd staat op te schilderen en waar iedere dag die „clochard" met een flesje wijn op het verzakte bankje wat locale kleur zit aan te brengen en waar je overigens touristisch genept wordt zolang je maar wiltnee, een knus terrasje langs de Champs Elysee, een wandeling door de lange, smalle Rue du Bac of langs de Seine, het Bois-de-Boulogne of een tochtje naar Versailles. „Het is of je van Egeraat hoort Parijs is zo ongeveer het tegendeel van Schiedam. Je zoudt kun nen zeggen dat ze zich verhouden zoals het Zwanenballet met een klompendans, een versleten hoge hoed met een nieuwe pet, een glas cognac met een beker karnemelk of Juliette Greco met tante Riek. Als je over de Place de la Concorde loopt is het moeilijk om te bedenken dat we thuis ook zo'n fijne „Koemarkt" hebben en hoe goed het Beatrix-park ook bedoeld mag zijn, Pare Versailles blijft grootser. Je kunt heel smakelijk eten in EUROPOORT, maar laten we het toch maar niet vergelijken met de honderden geraffineerde eet huisjes in de Franse hoofdstad. U zult zich afvragen: Hoe zal die nou op zijn afgezaagde thema van de Schiedamse Gemeenschap terecht komen?" Eerlijk gezegd, lieve lezer, dat zit ik mezelf ook al een half uur af te vragen. Ik kan kwalijk gaan beweren dat Schiedam een tweede Parijs wordt als U allemaal vijf gulden per jaar in het potje van de donateurs werpt. Ik kan alleen maar DIT zeggen: Wij wonen nu eenmaal in Schiedam en we zullen het ermee moeten doen. Er zijn plannen voor een sporthal en deze keer zijn ze „in een ver gevorderd stadium", dank zij het enorme enthousiasme van één man, van één Schiedammer (verrekt jammer dat ik zijn naam niet kan onthouden, anders zou die hier in een lauwerkrans wor den afgedrukt Misschien zou die man ook veel liever in Parijs zitten net als U en net als ik. Maar hij is nu éénmaal hier en hij probeert er van te maken wat er van te nuiken is.... Hé.... ik wilde dat er TIEN van zulke mannen waren. We kunnen niet allemaal sporthallen uit de grond stampen, we kunnen wel allemaal IETS doen. U weet wat ik toch weer bedoel. Adieu Paris ,een weer nuchtere Schiedammer groet U. Sebastiaan. n/vvvvvvvn/vn/sa/vvs/x/vn/naa/vvvvvvsaazvvsa/vvvvvvn/vvvvvvvvvvn/vvna/vna/x/na/vaaaa/vvvvna/vvx/vs/vvvvvvxa/n/n/n/na/vvvvvs/vvvvvvnaa/vvsaaJ' plaats tussen de reserves van S.V.V. en Vitesse uit Arnhem. Wanneer de rood-groenen reserves de volle winst in Schiedam weten te behouden kunnen zij zich zondag middag kampioen noemen van de reserve 2e klasse betaald voetbal en moeten dan met Velox spelen om promotie naar de reserve eerste klasse. De S.V.V.-ers hebben 1.1. zondag een verdiende 2-1 overwinning in Arn hem op Vitesse behaald waarbij het tot het einde buitengewoon span nend was. De Arnhemmers zullen dus zondag alles op alles zetten om revanche te nemen, aangezien Vites se slechts 2 punten achterstaat op S.V.V. en dus nog gelijk kan komen. De S.V.V.-ers hebben dus zeker nog niet gewonnen. De wedstrijd vangt aan om 2 uur n.m. Eerlijk gezegd, heb ik danig in de piepzak gezeten, Valentina, dat je het aandurfde, om tegelijk met eeii man om de aarde te dartelen in je Wos- tok VI. Al vind ik het wel een heel verstandig besluit, dat je alleen de ruimte verkoos, want met een man aan boord Nou ja, aan boord? In de capsule bedoel ik, had je beslist geen leven gehad met een man naast of achter je. Nee, zó was het veel beter en kwam je volop in de belangstelling. De wacht was immers op de eerste vrouwelijke astronaute in de we reld? Verstandig, dat je vlak voor de vlucht ook nog even naar de kapper geweest bent. Al ben je dan gewicht- zorgd zijn. Heel belangrijk in het loos, je kapsel moet toch goed ver leven van een vrouw. En die ruimte- helm MAG ik je verklappen, dat je eruit zag om te stelen? Ik weet, dat je nu bloost, maar 't is nu eenmaal de mening van heel de wereld en wat wil je, als je foto in alle kranten af gedrukt staat? Ik heb al die dagen de t.v. aan la ten staan, want heel diep in mijn hart hoopte ik op een extra uitzen ding en 't leek me trouwens wel ge zellig voor je, als je wist, dat je niet voor niets je gesprekken tot ons richtte. Hartelijk bedankt voor je groeten aan „alle moeders in de we reld". Daar hoor ik dus ook bij. Gra.ag had ik je stem gehoord, een zachte lijkt me, of hebben ze die in Rusland niet? Nu ben je dus „volgens plan" weer veilig terug op de aarde. Mét je met gezel luitenant-kolonel Valeri By- kovsky. Je mag het natuurlijk kin derachtig vinden, maar ergens vond ik het toch wel leuk, dat JIJ het eerste in je cabine ontwaakte (5 uur, toen draaide ik me nét nog even om) en ook het eerste landde. Ten slotte had je die voorrang eerlijk ver. diend en danals vróuw heb je daar toch recht op? Jammer, dat we elkaar beslist niet verstaan, anders zou ik 't er echt op wagen, je even op te bellen. Als vrouw tegenover vrouw zou je me beslist exclusieve belevenissen ver tellen. Maar tja, die taal van jul lie. In Amerika zijn er ook vrouwen ge noeg, die zo graag de aarde om wil len. Als je daar op bezoek bent, moet je hen vooral vertellen, hoe of je je voelde en of je echt niet een keertje bang geweest bent. Of had je die grote plasticzak altijd heel dicht bij je? Toch wel een uitkomst, vroeger al met schoolreisjes. En als de nood het hoogst was, liet je natuurlijk gauw even een gordijntje zakken. Tenslotte hoefde niet iedereen alles te zien. Tijdens je 49ste omwenteling (o, Va lentina, het wordt me weer zo wee om mijn maag, maar ik haal diep adem) ben je dus veilig geland. Je hebt daarboven van alles gezien. De sterren had je zó maar kunnen pluk ken. Och, had er één voor mij ge plukt. Maar die verzuchting zal je dezer dagen meer horen. Je bent nu textielarbeidster af. Een typisch vrouwelijk beroep heb je verwisseld voor dat van astronaute. Een ongehuwde astronaute (nog) en dat is misschien maar goed. Want weet je, als je getrouwd zou zijn, had je dit niet kunnen volbrengen. Je man had je beslist niet laten gaan en die bloedjes van kinderen.... Al die dagen hadden ze voor het raam om je zitten huilen. Nee, het is góed, dat je volkomen vrij je ca bine in kon stappen. Al wist je, dat je moeder naar je luisterde en al die uren, ook, als je sliep, bij je was. Want je kan dan 26 jaar zijn, in haar ogen blijf je een kind. Zo zijn alle moeders, waar ter wereld ook. Zondag wordt je op het Rede Plein fehuldigd. Ik zal naar je kijken. Ja, om nou, ik ben nog niet aan va kantie toe (hoewel....) maar Mos kou is tenslotte niet naast de deur. Als ik niet zo bang voor een vlieg tuig was, zou ik zeggen, wat lét me? 't Zou natuurlijk een super-inter- vieuw zijn met een extra vette kop erboven. Tja, er zit wel een wereld van muziek in, maar ik blijf toch maar rustig thuis. Heb ik nu een t.v. of niet? Maar ik zal extra aan je denken, als je gehuldigd wordt. Als premier Chroetsjev je kust (hij zal zich best extra geschoren hebben) en dan die woorden herhalen, die je daar boven ook gehoord hebt„uw stem klinkt alsof u van een feest komt". Je hebt dus naast al je technische capaciteiten ook nog een mooie stem. Och, als ik zo naar je foto kijk, kan dat ook niet anders. Je bent op en top vróuw en al die hulde zal je be slist niet naar je hoofd stijgen. Wordt maar fijn omroepster, zodat heel het land van je stem kan ge nieten. Ik heb maar een aftands radiotoestel maar ik zal dan tóch proberen om Moskou op te vissen. En.als je in de studio veel tijd over hebt, leer dan gauw de Nederlandse taal. Of een andere. Russisch is beslist voor ons niet te verstaan. Beslist „njet". Dag Valentina. Proficiat met dit suc ces. Je zal misschien maar kórt een vrouwelijke astronaute zijn. We le ven tenslotte in een erg vooruitstre vende tijd. Maar op het ogenbük ben je nog 's werelds éérste. En daar zijn we toch wel machtig trots op. Want daarvoor behoef je beslist niet in Moskou te wonen. Zó chauvinis tisch zijn we nu toch ook weer niet Mieke. Het klinkt wat vreemd maar als' U bedenkt, dat in de zomermaanden een gemiddeld gezin 3,— aan voedsel weg gooit, is onze Beslist geen luxe. Ga maar kijken (en kopen) bij Uw vertrouwde adres BROERSVELD 108 Speckle showroom op no. 134

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1