tiet nieuwe Wij horen in deze randstad Holland Zietwat UNIQUE U biedt i'.rf. V N. ROBINSON CRUSOË GESLAAGD OMEGA TISSOT PONTIAC EEN RING VRIJDAG 28 JUNI 1963 14e JAARGANG No. 106 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland In gesprek met de heer K. J. Heyboer -ï pARlOWt0 - HERENKLEDING Schiedam Hoogstraat 174 SPORTIEF COSTUUM PROGRAMMA JEUGD JOLIJT KOOS OOSTERHOLT GEHULDIGD OPEN DEUR WERK zoals: Redakfie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Naast mijn schrijfmachine ligt een boekje met een fleurige plastic omslag. Een uitgave van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Ik wist daar niets van. Nü wel, maar dat komt door het gesprek, dat ik met de heer K. J. Heijboer had. Een dynamische figuur, ondanks zijn 81 jaar. Een gezellige man, om mee te praten. Al zal hij voor mij altijd dé man van de C.A.B. zijn en.... blijven. Hij probeert er zo nuchter mogelijk over te praten, maar toch klinkt nog in zijn stem de diepe vreugde door over het tot stand komen van het „K.J. Heijboer- fonds", dat zal blijven bestaan. Ook na zijn dood en dat schenkt hem de vol doening, dat het werk, op heel bescheiden voet in 1926 begonnen met drie gebrek kige kinderen van verschillende scholen (er werd met een onderwijzeres een tocht gemaakt naar Bloemendaal) uitgedragen zal worden tot in lengte van dagen.... Maar ik dwaal afMijn bijzondere interesse voor het fraai verzorgde boekje geldt speciaal een inleiding op blz. 13 met een „kop" in keurig handschrift, een ar tikel geschreven „Van 1903 tot 1928 door K. J. Heijboer". Zo U het nog niet weet, de heer Heijboer is een hartstochtelijke korfbalspeler ge weest. Actief tot zijn veertigste jaar heeft hij deze sport beoefend. Verschillende wedstrijden gefloten o.a. de eerste inter land op 12 januari 1921 in Antwerpen. Het artikel van de heer Heijboer is geïllu streerd met heel oude foto's, waaruit ik hem met geen mogelijkheid kan halen. Hij wijst me een heel jónge Heijboer aan. Mannen en vrouwen in gedegen kleding teerde spelen". Er kwamen drie school clubs. Voortvarend als de heer Broek- huysen was, durfde hij het aan over te gaan tot oprichting van een Ned. Korfbal- bond. Met zijn helaas nu overleden vriend, de heer H. Krijn nam de heer Heijboer deel aan de tweedaagse Openlucht-cursus, die de heer Broekhuysen namens de Rot terdamse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding in de Paasvakantie in 1904 leidde, en... hun liefde voor de korfbalsport was geboren, om nimmer meer te wijken. Zelfs nü heeft die de belangstelling van deze krasse, vitale man, die eens op de kweekschool in Middelburg in 1898 als zestien-jarige het verwijt durfde uiten, dat men verstoken bleef van sport en hij, die de sport juist zo'n gróót hart toedroeg. „Oefening kweekt kracht", de korfbal vereniging in Dordrecht, waarnaar hij elke week een avond ging. De beoefening van „slingerballen" en de eerste onprettige gewaarwording van de bal zo zwaar als lood tegen zijn neus aan te krijgen. 't Zijn préttige jaren geweest. Ik had het zelfs zó druk, dat ik pas op mijn veer tigste jaar trouwde, zegt hij met een olijke knipoog. Zijn vrouw, tien jaar jonger, onderbreekt tweemaal dit gesprek voor het aanbieden van een kopje koffie. Ieder jaar is er een reünie en ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag vorig jaar werd de heer Heijboer een receptie aangeboden in Caland West, waar hij voor het eerst kennis maakte met de vrouw van Mr. Boekei uit Amsterdam. Ik houd ontstellend veel van kinderen. Ik ben 40 jaar bij het onderwijs geweest, waarvan 35 bij het B.L.O. In 1918 kwam ik hier in Schiedam. Bijna 25 jaar ben ik bent?" Ik heb daar mijn hele leven aan moeten denken, vooral toen ik nog voor de klas stond. En in de ijstijd heb ik mijn kinderen nooit verboden „ijsje te gaan piepen" of over de schotsen te gaan. Want ik WIST, dat ze 't toch niet konden laten. Dat was al in MIJN tijd, toen we thuis met gebogen hoofden voor onze strenge moeder stonden en dachten: „we gaan tóch". Wel heb ik de kinderen het GEVAAR ervan gedemonstreerd. In de vakanties vroeger meehelpen op het land: hooien, melken, de paarden mennen. Wat of dat voor een kind is....! 't Zijn herinneringen, die hij er in al zijn enthou siasme doorheen gooit en dan de spontane uitroep: „laatst zag ik een paard in het hartje van Amsterdam, al was het dan gespannen voor een schillenwagen" Hij heeft 't altijd druk gehad in zijn leven en hij zit nóg niet met de armen over elkaar, al zou hij er dan nu de leeftijd wel voor hebben. Voorzitter geweest van de Bond van Lichamelijke Opvoeding. De „Kunstkring" opgericht. Het verlies hier van drukt hem. Hij was een van de op richters. Zijn werk voor de S.G. (één van de zeven geitjes van de Wolft)! Hoe het lawaai van de kinderen altijd verstomde, als hij het toneel betrad, maar als geen ander de kunst verstond de aandacht van de kinderen gevangen te houden. Je bent verplicht, dat wat je in je hebt aan een ander over te iragen. Ik heb dat altijd gedaan en u mag gorust weten, dat ik het werk voor de C.A.B. voor de ge- brekkigen als het mooiste in mijn leven beschouw. We waren hieraan al bezig, toen er in 1927 een verzoek uit Rotterdam kwam gericht aan het Bureau Onderwijs V kent dat verhaal allemaal. V hebt er in Uw jeugd dagenlang van litterusmullen misschier hebt U er uw huiswerk wel voor ver geten! Herinnert U zich nog wat eigenlijk de móóiste dag van Robinson is geweest toen hij daar op zijn dooie eentje op het eiland zat? Dat was de dag dat hij „Vrijdag" ontmoette. Zelfs de grote fantasie van de knappe schrijver kon het niet voor elkaar broeden om iemand „zonder gezelschap" gelukkig te krij genHij voelde dat er een tweede persoon bij moest. Maar zelfs die twee waren tenslotte blij dat ze samen weer naar de bewoonde wereld konden. Weef U, wij mensen, wij hóren nu een keer bij elkaar. Wij kunnen elkaar niet missen. Op kantoor, in de werkplaats, in de straat, in de verenigingwe zouden het verschrikkelijk vinden om daar altijd alleen te moeten zijn. Natuurlijk, er zijn er onder Uw kennissen en Uw naaste omgeving misschien meer dan genoeg die U graag naar Australië zag vertrek ken. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat U aan iedereen rond U heen een hekel hebt, maar dan nog gaan Uw gedachten niet uit naar de eenzaamheid, maar naar een andere in Uw ogen betere gemeenschap. En als wij dan toevallig hier in deze stad tot de Schiedamse Ge meenschap horen, graag of met tegenzin, dan lijkt het mij toch voor de hand te liggen om van die gemeenschap een prettige ge meenschap te maken. U kunt natuurlijk gaan zitten wachten tot anderen dat voor U doen en er zijn al een heleboel anderen hard bezig, maar het zou veel vlugger en veel beter gaan als iedereen meehielp. Ieder op zijn eigen terrein, met zijn eigen capaciteiten. U zoudt bijvoorbeeld eens kunnen beginnen met donateur van de Schiedamse Gemeenschap te worden. Dat kost U vijf gulden per jaar. U krijgt daar het interessante maandblad voor en U steunt het werk. Die vijf gulden kunt U brengen in dat leuke houten V.V.V.-huisje bij het postkantoor of storten op de rekening die de S.G. heeft bij de heren Mees en Zoonen. O, wist U dat al? Waarom deed U het dan niet? Sebastiaan. tijdens een cursus op het Schuttersveld te Rotterdam in 1904 onder leiding van de onderwijzer Nico Broekhuysen, de schep per van het korfbal. Als leraar aan de Amsterdamse Schoolvereniging verbonden, bezocht deze man in 1902 een internatio nale cursus voor handenarbeid in Naas een stadje in Zuid-Zweden. De cursisten, ook vrouwen, onstpanden zich in de pau zes met openluchtspelen. Een „gemengd" spel dus en één van die spelletjes was „ringböll". Het speelterrein was 45-25 meter en de doelpalen met een horizontaal aan de kop van iedere paal geplaatste ijzeren ring, drie meter hoog. Dit spel sloeg zo bij de heer Broekhuysen in, dat hij in Amsetrdam zijn leerlingen hierop onthaalde. Een korf zonder bodem verving die ijzeren ring, echter van de- hier bij het onderwijs geweest, zoals u weet. Ik woonde in Rotterdam, omdat deze stad me tóen niet trok. Ik heb 't lang volgehouden op de fiets hierheen te komen. Maar in 1924 kwamen we hier wonen, tóen het laatste huis van de straat, St. Liduinaplein 8. Vanuit de keuken kon mijn vrouw over de jonge aanplant heen Vlaardingen zien. Ik herinner me nog goed, dat iemand van het politiebureau me na mens wijlen commissaris Ellenberger kwam waarschuwen, dat 't hier toen „gevaarlijk" wonen was. Dat bleek ook wel, want mijn prachtige Fongers-fiets met drie versnel lingen, een elektrische lamp enz. en achter op de bagagedrager een loden cape werd uit de schuur gestolen. Maar ik was ge lukkig verzekerd, al was het natuurlijk wel spijtig VACANTIE-AANÊIEDING: hypermoderne „Gold-Finishd" kamgaren 79.- zelfde afmeting, zoals die thans nog bij de korfballers in gebruik is. Korfbal veroverde Amsterdam en vandaar uit werd er pro paganda gemaakt op de scholen, ook op de lagere. Vandaar, dat in de hoofdstad een bond voor Lichamelijke Opvoeding ge sticht werd, de A.B.L.O. In het boekje schrijft de heer Heijboer ook: „Levendig herinner ik me hoe in de herfst van 1903 in de voorzaal van „Ti- voli" aan de Coolsingel te Rotterdam dr. Zuidema namens de A.B.L.O. in een ge degen toespraak een beroep deed op le raren en onderwijzers, om nu ook eens te denken aan de lichamen der leerlingen en niet alleen aan de hersenen. M.a.w., geef naast het léren ook de kinderen gelegen heid tot het beoefenen van gereglemen- Het Sterrebos was nog ongereptIk ben een echte natuurliefhebber en ik had mijn eigen „Twentse hoekje" daar. Toen Schie dam aan de verfraaiing van zijn stad be gon, 'ging ik ervan houden en ik kan me nóg verwonderen over de snelle groei van het Westen en over mijn plannen jaren geleden, om, als ik gepensioneerd was dan naar de Achterhoek te trekken. We zijn verbrand of Gelderland, maar ook op Brabant en Utrecht. En.... vanzelfsprekend Zeeland, tenslotte ben ik in Serooskerken geboren en kom ik uit een gezin van 9 kinderen, 5 jongens en vier meisjes. Mijn vader, een bouwer, kon nogf' eens op ons mopperen en ik hoor nog die flinke, stoere timmerman toen zeggen: „heb je er wei eens aan gedacht, hoe of je zélf geweest om samen te werken. Dat is lang gebeurd, maar nu zijn we zelfstandig, net als de afdeling Vlaardingen en Delft. De heer Koert Lub, hoofd van de Dr. Kuyper- school, was toen voorzitter en ik secre taris-penningmeester. Dat er weer een Heijboer in het comité zit! Nee, louter toeval, géén familie maar de „kleine Heijboer", die ik al jaren ken, heeft een grote ijver en dat heb je nodig in dit werk. Ik ben nu ére-voorzitter, maar ik sla geen vergadering over. Toen ik op mijn 60ste jaar gepensioneerd was, had ik zeeën van tijd en die heb ik goed benut. In de oorlog zat ik in de evacuatie-commissie. Heel Schiedam was in groepen verdeeld. Voor zieke mensen waren er karren, die gecharterd waren. Maar gelukkig, dat is niet nodig geweest. Ik ben nu secretaris voor Rotterdam en omstreken van de Algemene Bond voor gepensioneerde ambtenaren. Als ik zo op al die jaren terugzie Ik wéét, dat ik een „ijzeren heerser" ge weest ben. Voor mij was er geen „ofof" Veel mensen heb ik daardoor vaak tégen me in het harnas gejaagd, maar ze werden later tóch mijn vrienden. Mijn kinderen kregen van de school en dan bedoel ik de schoolkinderen schoenen voor hun St. Nicolaas. Ik kocht ze altijd bij van Doorn in het Broersveld. En nu kopen we er nog onze éigen schoenen, hetgeen zeer op prijs gesteld wordt. Als ik tot mijn schrik bemerk, dat ik al bijna twee uur met hem zit te praten wuift hij dit weg. 't Was gezellig oude herinneringen op te halen, is zijn bescheid. Maar het is tenslotte etenstijd.... En dan krijg ik de „K. J. Heijboer-pen- ning" te zien, geslagen ter blijvende her innering aan zijn betekenis voor het daad werkelijke spel e dan begrijpt u na tuurlijk, dat dit het korfbalspel is. Bijdragen van vrienden en bewonderaars maakten dit mogelijk ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Vorig jaar werden voor het eerst 6 van deze medailles uitgereikt op de jaarvergadering van Utrecht aan hen, die voot het korfbalspel bijzordere verdienden hebben gehad.... Het echtpaar Heijboer heeft twee kinderen, een zoon, leraar aan een gymnasium in Apeldoorn en een dochter, getrouwd met een binnenhuisarchitect in Overveen. Morgenochtend vroeg gaan ze met vakantie. Mag ik hen vanaf deze plaats hartelijk dank zeggen voor het vriendelijk onthaal en plezierige dagen toewensen? MIEKE in de week van 1 tot en met 6 juli 1963. Maandag 1 juli: Zeepkistenrace, Brielsestr. Dinsdag 2 juli: Wielerwedstrijd, Parcours: Buys Ballotsingel. Woensdag 3 juli: Volksspelavond, Nieuwe Maasstraat, gedeelte bij houthandel de Wetering. Vrijdag 5 juli: Autopedwedstrijd, Dr. Zamenhofstraat. Uitgezonderd de wielerwedstrijd, waaraan jongeren van 12 tot 16 jaar kunnen deel nemen, is deelname aan de andere activi teiten mogelijk voor jongeren van 8 tot 12 jaar. Deelname aan bovengenoemde activiteiten is geheel gratis. De bekende oud-captain van het eerste cricketteam van Excelsior, Koos Ooster- holt, is afgelopen zondag op waardige wijze gehuldigd na een eveneens waardige loopbaan als sportman. De heer J. Oosterholt speelt niet alleen al 35 jaar cricket bij Excelsior, maar heeft er bovendien al 350 wedstrijden bij zijn vereniging opzitten. Ook speelde hij diverse malen in vertegenwoordigende teams mee. Dat het na de overwinning op PW af gelopen zondag gelukwensen regende, liet zich begrijpen. Bij al die felicitaties willen we graag de onze voegen en Koos Ooster holt daarbij als voorbeeld stellen voor alle sportbeoefenaren van onze stad. Koos Oosterho't is een voorbeeld van velen en we wensen deze „oude rot" nog vele jaren van sportieve "enoegeri! De commissie voor het Open Deurwerk organiseert a.s. zondag 30 juni haar vol gende zondagmorgensamenkomst in de grote zaal van gebouw Irene, Nieuwe Ha ven 155. Aanvang 10.30 uur. In deze samenkomst zal de studenten- predikant van Rotterdam, ds. E. van Brug gen spreken over het onderwerp „CHRIS TENDOM en GELD" Na de inleiding zal er ruimschoots gelegen heid worden gegeven tot het stellen van vragen. Iedereen is in deze samenkomst hartelijk welkom. Een blijvende waardering voor deze prestatie, geeft U met een ZWITSERS MERKHORLOGE Of in een geschenk van goud bijvoorbeeld: met of zonder edelsteen. Zeer uitgebreide collecties. Prijzen reeds vanaf f 36.56 HORLOGE* jUWELifeit EDELSTEENKUNDIGE E.G.A.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1