tiet nieuwe 1-0 voor het Gemeentebestuur van [)en Haag Zietwat U biedt HUISVROUWELIJKE OVERPEINZINGEN DE JAGER ZOMER- PRIJZEN v.d.cllt-rk OVER „NIEUWLAND" GESLAAGD OMEGA TISSOT PONTIAC EEN RING SAG MIR WO DIE BLUMEN SIND I NJ Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. INGEZONDEN V De kunst een goede gastvrouw te zijn KOELKAST KOPEN EN GELD TOE KRIJGEN ZONDER AANBETALING PROFITEER NU BONTMANTELS SUèDE MANTELS MODES BROERSVEST 111 VRIJDAG 5 JULI 1963 14e JAARGANG No. 108 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-editiesKoornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Een klein berichtje in de dagbladen, weg gedrukt tussen grote artikelen over mis lukte kabinetsformatie en geslaagde raket- vluchten, trok één dezer dagen om zijn inhoud zo zeer de aandacht, dat het aan leiding is geworden voor dit (hopelijk ge plaatste) ingezonden stuk. Het bericht luidde ongeveer zo: „B. en W. van Den Haag hebben de Raad gevraagd maatregelen te treffen, opdat opzettelijke verontreiniging van de stad strafbaar ge steld zal kunnen worden". In hoeverre dit realiseerbaar is, wordt hier niet in discussie gebracht, daarop zal t.z.t. de toekomst een antwoord geven. Het is echter een dermate opmerkelijk tijdsver schijnsel, dat het méér aandacht verdient dan het onopvallende berichtje in de dag bladen. Waarom het een tijdsverschijnsel is, ligt vrij voor de hand, gezien de overal voorkomende personeelsschaarste, waardoor ook de Gemeente-instanties niet in staat zijn alle takken van dienst voltallig te bezetten. Het hoeft dus geen betoog, dat ook de dienst „reiniging" te kampen heeft met een groot gebrek aan personeel. Bovendien is deze dienst nog belast met een erfenis van voorgaande generaties, die de tewerkgestelden bij deze „dienstver lening aan de gemeenschap" een bijna spreekwoordelijk minderwaardigheidscom plex heeft bezorgd. Immers in de crisis jaren voor de tweede wereldoorlog, toen nog op een redelijke manier door de over heid voor een „schone straat" gezorgd werd, kon dat van dat toenmalige „over schot" op de arbeidsmarkt met minder scrupules naar een bron van inkomsten uitkeek dan thans de „arbeidsreserve" meent te kunnen doen. En juist daardoor is deze, ook voor de volksgezondheid zo belangrijke dienst, nog meer dan welke andere dienst onderbezet. Dit geldt niet alleen voor Den Haag, maar in een algemeen voorkomend ongerief voor alle stads- en gemeentebesturen en derhalve ook voor „de vroede vaderen" van Schie dam. Wie hiervoor de ogen sluit, bedrijft struisvogelpolitiek. Over „NIEUWLAND" is naar ik meen in dit blad in enkele artikelen de loftrom pet geblazen over het riant opgezette stads deel met z'n moderne flatgebouwen, z'n winkelgalerijen en de mooie aangelegde beplantingen, kortom een „tuinstad" van Schiedam. Akties als „Opgeruimd staat netjes" ten spijt, lijken echter vele straten en gazons vaak op stortplaatsen van huis vuil en worden aanplantingen met voeten betreden. Eén en ander zal tot gevolg hebben, dat ons toch mooie stadsdeel een weinig verheffende reputatie zal ver werven! Hiermede komen we dan aan de bedoeling van dit schrijven, nl. een beroep op alle inwoners van Nieuwland ons stads deel bewoonbaar te houden. Laten wij ter kompensatie van het noodgedwongen in gebreke blijven van gemeentewege, trach ten zóveel gemeenschapszin op te brengen, dat ieder zijn eigen trap, galerij, stoep, straat, de tuintjes en grasgazons „opge ruimd en netjes" houdt. Heus het is niet zo moeilijk om ook naar buiten uw woning, de ons aangeboren zin voor netheid, uit te dragen. Het vraagt bij gezamenlijke deel name maar héél weinig tijd en u beleeft er zelf véél plezier van! Onderschat in dit verband vooral ook niet de opvoedkundige waarde van „het goede voorbeeld" te zijn voor de kinderen. Leer de kinderen, dat schillen, klokhuizen, ijsco- en snoeppapier- tjes niet zomaar ergens op een trap of portaal, in een tuin of op straat mogen worden achtergelaten, maar vóór het naar school gaart of het spelen gaan in de vuil nisemmer gedeponeerd worden. En niet zoals ook vaak gebeurt uit het raam of vanaf het balkon naar buiten gooien. Ook hier geldt, „goed voorbeeld doet goed volgen". 1-0 dus voor B. en W. van Den Haag. Dit houdt echter in, dat de inwoners van de Residentie (of althans een gedeelte daarvan) met 0-1 achterstaat om in de trant te blijven en zich daarvoor stellen aan de zijde van diegenen aan wie elk gevoel van gemeenschaps- of burgerzin vreemd is. Laten wij Nieuwlanders hieruit onze lering trekken en zorgen, dat wij als inwoners van deze mooie stadswijk onze verantwoordelijkheid tegenover de gehele gemeenschap waarvan wij deel uitmaken kunnen en zorgen, dat maatregelen als in Den Haag niet nodig worden. Op de bres voor een „schoon" Nieuwland, waarin het „goed wonen" zal zijn voor ieder. Een blijvende waardering voor deze prestatie, geeft U met een ZWITSERS MERKHORLOGE zoals: Of in een geschenk van goud bijvoorbeeld: met ot zonder edelsteen. Zeer uitgebreide collecties. Prijzen reeds vanaf 36.50 DRLOGER lUWELlik t. EDELSTEEN KUNDIGE F GA. •0TTERDAMS6DU* Ut VCHtEDAM Aansluitend op het bovenstaande heeft een overpeinzing over alles wat met deze kwes tie annex is, geleid tot de navolgende vragen aan het adres van B. en W. van Schiedam; le Is door het gem. bestuur van Schiedam in alle richtingen de mogelijkheid on derzocht om te komen tot het aan leggen van één. of,, meer speeltuinen waar de jeugd zonder gevaar van ver keersongelukken kan spelen en waar lastige overigens plichtsgetrouwe agenten geen ballen afpakken van voet ballende jongens? Vanaf deze plaats zal het toch zeker niet nodig zijn een be toog te houden over het bezighouden van de jeugd, die zal leiden tot minder baldadigheid en jeugdcriminaliteit. 2e Is door het gem. bestuur nooit in over weging genomen, het bromverbod in de weekends in het Beatrixpark uit te breiden voor alle dagen? Het zal ter ondersteuning van deze vraag wel goed zijn ter uwe kennis te brengen, dat bromnozems tot 's avonds laat met grote snelheden en veel lawaai de enige oase van rust in Nieuwland „Zeg me waar de bloemen zijn, waar zijn ze gebleven?" U kent dat grammofoonplaatje, gezongen door Marlène Dietrich of verinoord door een of andere voor mijn gevoel „ontzetteling"die géén stem, maar misschien wel een jong leuk figuurtje en brutaal veel lef heeft. Als IJ het goed wilt horen, laat Marlène het dan zingen. Ze geeft het lied alles wat het nodig heeft. Het is een mooi lied. Het blijft niet bij de bloemen, die zo snel verdwenen zijn, er wordt ook gevraagd naar de meisjes, naar de mannen, de SOLDATEN, de graven van die soldaten en tenslotte weer naar de bloemen die op de graven van de soldaten bloeien. Telkens volgt de vraag: „zul len we het ooit begrijpen?" Ik heb eruit willen horen de grote vraag: „Waarom moet alles ten gronde gaan, waarom zal er altijd een oorlog komen?" Waarom kunnen we het mooie niet mooi laten en er stil van ge nieten? Misschien is dat de bedoeling van de schrijver niet geweest, maar ik heb het zo geproefd: een groot verdriet om de verniel zucht. Jongens gooien ruiten in, volwassenen breken harten, politici ma ken de wereld kapot. Baldadigheid, harteloosheid, HAAT. Kleine jongetjes worden op den duur en met zo nu en dan een flink pak slaag wel een beetje braver, de kalverliefde van tieners gaat ook wel over, maar de HAAT van volwassenen maakt dit leven zo ellendig. Ik ben er zelfs van overtuigd dat IEDER van mijn lezers wel iemand kent die hij graag de nek om zou draaien. „Die pokkelijer aan de overkant, die fielt in de werkplaats, dat loeder hiernaast of Dat er zo'n haat is tussen hem (of haar) en IJ ligt nooit aan U. Ik heb ook wel eens ruzie gehad en het heeft ook nóóit aan mij gelegen! Maar nou stilletjes voor ons-zelf: Is dat heus helemaal waar? Zijn U en ik helemaal volmaakt? Doen wij alleen maar wat eerlijk, wat netjest, wat goed is? Zijn wij echt niet een beetje gauw „beledigd", hebben wij altijd eerst gedacht: Dat kan ie zó nooit bedoeld hebben" of: „Hij doet wel lelijk, maar alles bij elkaar is 't toch geen kwaaie vent?" Niks ervan: Rang, boven derop: BARST, dat néém ik niet". Denken wij, nobele, onkreukbare lieden als we zijn, zo lang moge lijk het goede van een ander? Moet U eens over piekeren! Sebastiaan. wreed verstoren en over paden en we gen brullen, ja zelfs dwars door de grasgazons razen. 3é Zou het gem. bestuur willen overwegen meerdere papierbakken te plaatsen en wel in de straten waar géén winkels zijn, zodat bij betrachting van netheid de kinderen deze zullen leren ge bruiken? 4e En last not least, wil het gem. bestuur ernstig in overweging nemen over te gaan tot het plaatsen van enkele Naast het nut voor op straat spelende kinderen, die liever hun behoefte tegen de muur doen dan naar 4-hoog lopen, is het herhaaldelijk voorgekomen, dat melk- en broodbezorgers en andere langs de weg timmerende lieden hun behoeften ook tegen de flats en schrik niet, zelfs in de trapportalen doen. Eventuele adhesie - betuigingen worden gaarne ingewacht bij de heer G. Visser, Jan Oudegeeststraat 17. HHIftUll Je ziet nu niet anders. Elke dag mensen met koffers en tassen beladen. Het is volop vakantietijd en wie niet in een pension of hotel verblijft, logeert bij familie. Het is dan meteen de gelegenheid om eens ge zellig te praten, vooral als die familie of kennissen een eind uit de buurt wonen en je elkaar praktisch in het jaar niet ziet. Dan KUNNEN die weken echt gezellig zijn. Gezellig voor u, die ze ontvangt, maar ook gezellig voor diegenen, die een paar weken in uw huis vertoeven. U heeft erop gerekend, dat ze komen. De logeerkamer ziet eruit, om door het befaamde ringetje te halen. Uw hele huis heeft u voor die logeerpartij op zijn kop gezet, zo zijn wij Hollandse huisvrouwen. Maar nu komt hetU bent gewend elke week te poetsen en te boenen, dat het een lieve lust is. U kan geen stofje velen. Vanzelfsprekend een heel goede eigenschap, maar wéét u, voor uw gasten is het niet zo leuk, als u in die twee weken, dat u ze bij u heeft, toch uw werkschema door voert Ik ken mensen, die daar persé niet vanaf kunnen wijken. Maandag wassen en strijken, dinsdag die kamer, woensdag die, donderdag het gehele huis zemen en vrij dagmorgen de keuken. Dat is nu eenmaal jaren zo... En al heeft u nu gasten, u houdt zich aan dat werkschema vast. De gasten kunnen toch hun eigen gang gaan....? Tja, érgens klopt dat natuurlijk niet. Heeft u weieens bij iemand gelogeerd, die zo vreselijk ongezellig was? U voelde u opgelaten, want van die fijne gesprekken kwam geen spetter terecht. U draafde de gehele dag maar mee met stofdoek en stofzuiger. U streek, u poetste en u boende. En u dachtMAG ik zeggen, wat u dacht? 'Of toch maar liever niet doen? Al zou het voor een heleboel van die gastvrouwen beslist een openbaring en een goede les zijn, want daar gaat u natuurlijk NOOIT meer naar terug. Als u gasten heeft, dan mag u gerust met de Franse slag in die twee weken uw huis houden doen. U heeft erop gerekend, dat u gasten kreeg en is het dan zo'n groot offer, om 14 dagen alles eens rustig aan te doen? Zo maar een gezellige gastvrouw te zijn? U heeft toch zelf deze mensen bij u te logeren gevraagd en dan is het toch vanzelfsprekend, dat u alle tijd voor hen beschikbaar houdt? Samen in de ochtenduren het gewone huis werk doen, bedden opmaken en stoffen. Om half 11 kunt u dan gezellig achter de koffie zitten, het menu van de dag be spreken en er op uitgaan. Genieten van de zomer, die nu eindelijk eens gekomen is. (Of die nu blijft, 'i een zorg!) Natuurlijk Het klinkt wat vreemd, maar als U bedenkt, dat in de zomermaanden een gemiddeld gezin 3,aan voedsel weg gooit, is onze Marijnen koelkast 225 Itr. voor f 2.60 per week Beslist geen luxe. Ga maar kijken (en kopen) bij Uw vertrouwde adres Thans gevestigd: BROERSVELD 105. hebben we allemaal graag mooi weer, de wereld lijkt dan zo geheel anders en de mensen toegankelijker. Maar heeft u de pech van plensbuien aan de lopende band, laat daardoor uw humeur niet bederven. Er zijn zulke gezellige zomerjassen, maat er zijn nog leukere régenjassen. Wat deert u al die druppels? Ik las eens ergens, dat regenwater zo enorm goed is voor uw huid. U er zelfs jónger door wordt. Mijn liefje, v c wil je nog rr.eer? Laten wij huisvrouwen, die gasten ont vangen in deze vakantietijd nu onderling eens die afspraak maken, dat we in die 14 dagen het werk het wérk laten. Als ze weg zijn, haalt u die schade wel weer ruimschoots in. Het is zo dwaas, zo vreselijk overdreven. En vooral zo be nauwend voor diegenen, die bij u logeren... Misschien heeft u daar zelf nooit bij stil gestaan. U vond dit allemaal zo vanzelf sprekend, u zou niet anders kunnen En het verbaasde u wel, dat die gasten eigenlijk nooit meer terug kwamen. Tja, wat wilt u? Zou u dat doen? Ik weet, dat er huisvrouwen zijn (uit het aller- degelijkste hout gesneden), die dat wel doen. Maar daartegenover staan zoveel anderen, die hevig teleurgesteld, er niet meer aan denken om naar die leuke vrien din toe te gaan. Ze hadden zich zoveel van die logeerpartij voorgesteld en wat kwam ervan terecht? Dan kan je net zo goed brieven schrijven. Hoewel schrijven....? Ik heb er minstens zesennegentig broertjes aan doodVeel leuker is het om elkaar na maanden weer eens te zien. Om met elkaar te praten. Er zijn altijd zoveel dingen, die je hevig interesseren. En dan de belevenissen met de kinderen. Oei, Wat deren u al die druppels? Ik las eens slaakt dan alleen maar de verzuchting, wat jammer, dat de tijd zo gauw gegaan is. Maar ik kom weer eens gauw terug.... Dat „gauw" duurt dan natuurlijk weet een jaar, want altijd is er wel wat en je kunt eigenlijk alleen maar weg, rustig weg, als iedereen vakantie heeft en ze zich thuis niet behoeven te behelpen. Laat u DAN de voldoening hebben, dat u een gezellige gastvrouw geweest bent. Dat en in kort, *L en lang tegen die dagen ook voor u echt gezellig waren. Tien tegen een, dat u dan met uw huis houdelijk werk maar moeizaam op gang kunt komen, want wat was het toch ge zellig. En u vergeet dan, dat juist u die kunst verstaat om die sfeer te scheppen. Heerlijk, als u zo'n huisvrouw en gast vrouw bent. Ergens zit mijn duim stevig tegen uw plafond aan....

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1