irief uit WAT HET BRUIDJE MOET DRAGEN 3d rib anten LET OP GERUIS IN HEI HOOFD Cjfootherloq in met _So ten li art SPELEN IS BIJZONDER BELANGRIJK VOOR HET KIND SCHOONHEID ONDER HET WERK doorï WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT: VAN TOP TOT TEEN Zwitserse organza is hét materiaal voor de jeugdige trouwjapon met strikjes op het lijfje en een sleep, die ook als stola gedra gen kan worden. Let op het nieuwe kroon tje en de korte sluier, charmant gegarneerd met bloemen. Voor de gast een zachtrose pakje met een paarlen broche. Katoenen organdi is het materiaal van de cowboyhoed en de rand is gevoerd met jute. De trouwkaarten zijn gedrukt, de bruids meisjes zijn gekozen en de plaats, waar de wittebroodsweken zullen worden doorge bracht, is bepaald. Het is de tijd, waarin het mei-bruidje vele problemen heeft op te lossen...... Wat is de mode van dit seizoen, welke kleuren moeten de japonnen van de bruids meisjes hebben en wat moet gedragen wor den tijdens de huwelijksreis? We geven hier enige suggesties, die moge lijk kunnen dienen tot oplossing van die problemen: De trouwjapon Organza is de favoriete stof als overrok op een zijden onderlaag. Indien men lange mouwen prefereert, kun nen deze gemaakt worden van doorzichtig organza. Kies een japon met verlaagde of verhoogde taille met een kort bolero-jasje tot net onder de buste. Voor een kort mo del is de prinseslijn zeer flatteus maar combineer deze japon niet met een lange sluier want dan gaat het effect totaal ver loren! Voor de dames, die liever een ge kleed ensemble hebben dan een bruidstoi let zijn er slanksluitende japonnen in pas- telkleurige echte zijde. Hierbij behoren mantels in dusterstijl in dezelfde stof en in bijpassende tinten. BruidsmeisjesHoudt men van citroen geel kant op een iets donkerder taft-onder grond? Een ander goed idee is, dat de bruid een boeket heeft in pasteltinten en dat de japonnen van de bruidsmeisjes in dezelfde kleur als het boeket gehouden worden. Het mooist is zachtrose of ijs- blauw. Kapsel Het haar wordt weer veel opge stoken, vooral achterop het hoofd. Een hoge knot met een kroon van bloe men of geborduurd satijn er omheen, is een mode, die in 1960 door prinses Margaret werd ingevoerd. Deze mode wordt nog steeds door velen nagevolgd. Belangrijk is, rekening te houden met de lengte van de bruidegom. Als hij aanzien lijk langer is dan zijn bruidje, zal hij wat kleiner lijken als zij zo'n hoog kapsel heeft! Veel bruidjes dragen tegenwoordig een heel klein hoedje, voor op het hoofd. Het mag een pilledoosje zijn of een creatie van linten of wellicht een zijden pom-pom, op het haar bevestigd met kammen en met een voile eraan bevestigd. De enorme sluiers van het afgelopen sei zoen hebben plaats moeten maken voor een net tot de schouders reikende sluier van vele lagen tule. Slepen zijn bevestigd in de taille, in plaats van bij de schouders. Ensemble voor huwelijksreis De grote mode van het seizoen is de zijden imprimé- japon met een luchtige organza of chiffon mantel in hetzelfde dessin. Draag er geen gebloemde hoed bij; dat zou teveel van het goede zijn. Bewaar die gebloemde hoed liever voor een effen-ensemble en draag bij de imprimé een grote sombrero of een Gi- gi-hoedje, dat achterop het hoofd gedragen wordt in de belangrijkste kleur van het bloemdessin. Indien men het ensemble nog vele malen wenst te dragen, dan is een mantelpakje praktischer. Grove materialen, zoals linnen in de oorspronkelijke kleur of in wit, ge ven mogelijkheden te over om er een cloche of nauwsluitend kapje bij te dragen, geheel bedekt met rozen, margrieten of bladeren. VROUWEN IN HET NIEUWS Het kleine Luxemburg viert thans zijn dui zendjarig bestaan en de festiviteiten zijn vooral gericht op de 67-jarige grootherto gin Charlotte. Zij regeert reeds 44 jaar over Luxemburg en zij is zodoende de oud ste van de regerende vorsten en vorstinnen. Hoewel zij haar dagelijkse werkzaamheden twee jaar geleden overdroeg aan haar oud ste zoon Jean, is zij in naam nog hoofd van het land en in die hoedanigheid heeft pre sident Kennedy haar eind april j.l. ook uit genodigd voor een bezoek aan de Verenig de Staten. Moeilijk leven. De groothertogin is rijzig en elegant en zeer koninklijk in haar verschijning. Haar vader was groothertog en haar moe der kwam uit de Portugese koninklijke familie. Zij trouwde met prins Felix de Boubon. Het echtpaar kreeg zes kinderen twee prinsen en vier prinsessen. Groothertogin Charlotte heeft het in haar leven niet gemakkelijk gehad. Zij kwam in 1919 aan de regering, juist in een periode, toen de toekomst van het koningshuis in Luxemburg er zeer somber uitzag. Charlotte's oudere zuster, Marie Adelaide, regeerde over Luxemburg toen het land bezet was door de Duitsers in de eerste wereldoorlog. Zij werd ervan beschuldigd pro-Duits te zijn geweest en deed afstand ten behoeven van Charlotte, die de oorlog ver van haar land in afzondering had door gebracht. Marie werd non en stierf vijf jaar later. Groothertogin Charlotte kreeg niet alleen te kampen met vele politieke moei lijkheden maar ook met ernstige finan ciële zorgen. De koninklijke familie had grote schulden. Oude familiekastelen moes ten worden verkocht om de last te vermin deren. Gevlucht. Zij had de meeste problemen tot een oplos sing gebracht, toen de tweede wereldoor log uitbrak. Charlotte verklaarde met de moed der wanhoop, dat haar land neutraal wenste te blijven. Toen de Duitsers deson- (Jflni— bedoor zij te vluchten in plaats van onder dwang van de bezetters te blijven regeren. Bij de grens tussen Luxemburg en Frankrijk hield een Duitse wacht het echtpaar aan. Charlotte gaf opdracht het bevel te nege ren en door te rijden. De Duitsers weifel den met schieten, zodat de vlucht gelukte. Korte tijd later werd haar paleis bezet- Zij stuurde haar gezin naar de Ver. Staten maar zelf bracht zij de oorlogsjaren door in Lissabon en in Londen. Dikwijls sprak zij via de radio tot haar volk en zij werd op grootse wijze verwelkomd, toen zij in 1945 terugkwam als eerste van de Europe se vorsten. Thans streeft zij voor een gro tere eenheid in de wereld en haar instel ling van thans is dezelfde als tijdens de oorlog, toen een vriend van haar zei: „Zij heeft het hart van een vrouw maar de ziel van een soldaat!" Deze week heb ik een nieuw fornuis ge kregen en ik schrok toen ik de muur en de vloer die steeds achter en onder het for nuis verborgen waren geweest, onder ogen kreeg. In haast en met brandende wangen van schaamte heb ik het ergste vuil pro beren weg te werken. Maar helemaal schoon kon ik dit stukje keuken pas krij gen toen het oude fornuis helemaal van zijn plaats was gehaald. Nu staat er het nieuwe fornuis maar het is net zo zwaar en onverplaatsbaar als het oude. Volgens mij moet het mogelijk zijn, zonder in extra kosten te vallen, een mo del fornuis te maken dat vlot verplaatst kan worden. Ook vraag ik me dikwijls af, waarom de fabrikanten van handtassen hun produkten vaak voeren met beige kunstzijde, die in een tijd van niets onder de ballpointinkt en lippenstift zit. Het is me bekend dat dure tassen met leer zijn gevoerd, maar het zou toch mogelijk zijn de goedkopere modellen te voorzien van een plastic ■voering, die af en toe eens schoongemaakt kan worden. Eu liever niet in die onaantrekkelijke kleur beiee. alstublieft! Ik gebruik graag een theepot van aarde werk, zodat ik de vlekken die zich binnen in ontwikkelen kan zien en af en toe ver wijderen. Nu heb ik een vraag voor de pot tenbakkers: Zou het niet mogelijk zijn het materiaal dat men gebruikt voor de thee potten te behandelen met een soort van silicone, zodat de looizuurvlekken gewoon afgewassen kunnen worden en wij huis vrouwen er niet zoveel werk meer mee hebben? Kranen Hoelang blijven een gootsteen en badka merkranen glimmen na een poetsbeurt? Mijn ervaring is, dat de glans na enkele dagen al verdwenen is. Het lijkt me een goed idee, dat de fabrikanten van kranen en de mensen van de reinigingsartikelen de koppen eens bij elkaar steken. Ik heb kleurloze lak op de kranen geprobeerd, maar daar heb ik niet veel resultaat mee geboekt. Heeft iemand ook gedacht over het maken van een ontbijtblad met pootjes eronder voor twee personen? Ontbijt in bed is "tn miin rwnkb^vt^ Om de een of andere geheimzinnige reden hoort u tegenwoordig minder mensen kla gen over geruis in het hoofd dan twintig jaar geleden. Maar de klacht komt toch nog vrij vaak voor en kan grote last veroorza ken. Het geruis varieert vaak zeer in sterk te en soort, van brandalarmbellen tot een kikkerachtig gekwaak. Veel mensen hebben alleen last van geruis in de oren. De meest voorkomende oorzaken in deze gevallen zijn koude in het hoofd, vuil in het oor of het innemen van bepaalde me dicijnen, zoals kinine of soms aspirine. De remedie is nogal duidelijk. Als het werkelijk nodig is kinine in te ne men dan zal de dokter medicijnen voor schrijven die hetzelfde resultaat hebben als kinine onder die nare geluiden in het oor. Een koek in het oor kan worden bestreden met wat druppels olijfolie maar doe zo'n behandeling nooit thuis op eigenhoutje. Vraag eerst de dokter om raad. Geen lucifers Ga NOOIT met een lucifer of met een haarspeld in uw oor peuteren, gebruik een zachte doek Chronische geluiden in het oor, die vaak de vorm aannemen van gestoot of gebons, verdienen de aandacht van de dokter. Bij oudere mensen vooral kunnen geluiden in het hoofd de eerste tekenen zijn van ader verkalking of verhoogde bloeddruk. Soms beklagen patiënten met een normale of beneden-normale bloeddruk zich over geruis in het hoofd. Bij hen kan er sprake zijn van bloedarmoede. Hoe het komt is niet gemakkelijk uit te leggen, maar deze gevallen zijn gemakkelijk te genezen. Vooral jonge meisjes hebben vaak tijdelijk last van deze geluiden in het hoofd. Moeilijk slapen In het algemeen is het dus wenselijk ir. geval van klachten over geruis in het hoofd een bezoek aan de dokter te brengen behalve wanneer het gebons maar een dag of wat duurt bij een verkoudheid. Zijn diagnose zal in de meeste gevallen lei den tot een spoedige genezing. Er blijven echter verscheidene ondefinieer bare klachten over, die oudere patiënten vooral het leven zouden kunnen zuur ma ken, en waar de dokter niets aan kan doen. Het geruis kan de patiënten zelf uit de slaap houden. Enkele patiënten die ondervonden dat een hardtikkende wekker hen hielp bij het in slaap komen. Zij luisteren zo sterk naar de wekker dat ze het geruis in het hoofd niet horen. Het is niet verwonderlijk dat deze klacht vaker voorkomt op het platteland als in de stad, in een stad hoort men 's nachts immers zoveel! Onze kinderen en wij Het werkwoord „spelen" heeft verschillen de betekenissen als het in verband wordt gebracht met volwassenen en kinderen. Voor een volwassene betekent spelen ont spanning, maar voor het kind is het spel een middel om zich te ontwikkelen en de wereld te leren kennen! Na enkele maanden reeds speelt de baby met één hand, daarna met beide. Het kind ontdekt ze als het ware en naarmate het ouder wordt, ontdekt het al spelende de wereld. Zo zal het kind later liever met der potten en pannen van zijn moeder spelen dan met zijn eigen speelgoed. Het is im mers veel leuker voor het kind te spelen zoals de grote mensen, want een pan is voor het kind grote mensen-speelgoed. Men mag het spel van het kind niet onder schatten. De kleine, die zijn kruiwagen voor zich uitduwt of de grotere, die over de rand van het trottoir probeert te lopen zonder er af te vallen, oefenen beiden hun evenwichtsgevoel en hun vaardigheid. Spel leert tucht! Wanneer het gezamenlijke door volwas senen georganiseerde spelen betreft, lijkt het normaal, dat het kind naar de volwas sene luistert, zich dus onderwerpt aan een wil, die sterker is dan de zijne. Interessan ter is het echter het spel te observeren, dat spontaan door een groep kinderen wordt georganiseerd. Men zal dan ontdekken, dat hierbij altijd een zgn. „leider" is, wiens overwicht men erkent, die men bewondert en wiens bevelen men opvolgt. Voorts zijn er de spelregels, waaraan zij zich moeten houden en tenslotte moet er een keuze ge maakt worden uit de spelletjes, hetgeen veelal bij meerderheid van stemmen gaat. Geeft dit niet een goed beeld van de tucht en de organisatie, die onze samenleving kenmerken? Aanleren van nieuwe woorden. Of het nu een individueel of collectief spel betreft, of het nu gaat over mooi speel goed of over doodeenvoudige stukken hout, die voor speelgoed doorgaan, het spel draagt er in belangrijke mate toe bij, dat het kind zijn „technische" woordkeuze uit breidt en in het geheugen vastlegt. Zo zal een meisje, dat tot haar pop spreekt, het t?ijv. al spoedig, niet ppeerjpïbben over een rokje met ruitjes maar over een Schots rokje. Elektrische treinen, bouwdozen, ve le buitenspelen vergemakkelijken het aanle ren en het gebruik van woorden, die er verband mee houden! Heeft U wel eens een kind gadegeslagen, dat speelt? Is het U daarbij niet opgeval len hoe ernstig het ermee bezig is? Voor het kind is het echt iets, waarin hij zich verdiept en dat hem helemaal in beslag neemt. Het is dus noodzakelijk het spel van het kind te eerbiedigen. Men mag het niet storen zonder geldige reden en men mag ook niet de waarde van het spel on derschatten. Ook moet men nalaten van een kind, dat graag speelt, te zeggen: „Hij denkt alleen maar aan spelen". Een kind namelijk, dat lang speelt, dat afwisseling in zijn spelletjes brengt, dat er steeds weer nieuwe uitvindt en dat er volkomen in op gaat, is in vele gevallen intelligenter dan het kind, dat niet van spelen houdt, want dit laatstgenoemde kind weigert in feite het zo noodzakelijke oefenen van lichaam en geest, dat voor kinderen zo belangrijk maar het grootste dienblad dat ik kon vin den, was nog te klein voor twee. Indien een fabrikant zou zeggen dat zo'n dienblad onhandig te vervoeren zou zijn, dan stel ik voor een langwerpig blad te maken, met een uittrekbare kant, zodat er ruimte genoeg is voor de kopjes, de toast, de jam pot en de borden. Er zijn speciale spuitbussen voor allerlei zaken, van insectenverdelging tot ramenlap- pen. Ik zou nog graag een badreinigings- middel in dezelfde vorm willen zien om al dat gebuk en geboen overbodig te maken. Wat mij ook nog handig zou lijken is een wekker, die na vijf minuten nog eens af loopt. Als U net als ik ben, vindt ook U het heerlijk nadat de wekker is afgelopen nog even te blijven liggen om na te denken over hetgeen U de komende dag gaat doen. Het gevaar is evenwel dat men dan gemak kelijk weer in slaap kan vallen. Een tweede waarschuwing na vijf minuten zou dit gevaar, naar ik hoop, kunnen be zweren. {Van onze schoonheidsspecialiste) Huishoudelijk werk behoeft niet vervelend te zijn. Stofzuigen, wrijven, dweilen, schrobben en stof afnemen (wat een lijst!) kunnen die nen voor het maken van een plan tot ver hoging van de algehele lichamelijke fitheid en vermagering. Om te beginnen dient men het volgende te bedenken. Strakke, krapne kledm» is ongeschiikt al., men veel moet bukten en boze. Inspannend voor spieren is ook het vertillen van zwaar meubilair. Schoonheid bij het werk. Maak het huis houdelijk werk nuttig door ademhalings oefeningen te houden en de spieren van het middenrif te verstevigen. Sta recht en loop goed als men veegt en stofzuigt. Haal tafels en stoelen weg, in plaats van diep te bukken. Oefen schouders en bovenarmen bij het stof afnemen door met royale bewegingen te werk te gaan (dit geldt natuurlijk niet voor meubelen die vol staan met kostbare snuisterijen). Wrijf tafels en vloeren even eens met royale bewegingen. Buk niet ak men iets wil oprapen. Plaats (t, «v ,ir. men laat zich dan door d= k men tkken waarbij de rug

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 6