liet nieuwe Israël tlanól REGEN MANTELS achter de stopmand ISiJsrn wan all** dag... INTELLIGENTIA Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Een unieke presentatie uit het oude joodse land SLECHTS 1 KEER IN HET JAAR MOOIE COLLECTIE MODIEUZE modes BROERSVEST 111 JONG ISRAËL DANST WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 14e JAARGANG No. 117 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Israël staat nu al vele jaren in het centrum van de belangstelling. Nimmer voorheen werd het wonder vertoond van een kunstmatig in het leven geroepen staat, die levensvat baarheid bleek te hebben. Uit de diaspora, de verspreiding over de gehele wereld, trokken de joden na de laatste wereldoorlog in groten getale terug naar het „be loofde land". Moe van eeuwen ver volging, moe van moord en uitplun dering. Maar het nieuwe volk, dat Israël ging bewonen was allerminst een uitgemergelde, schichtige men sensoort. Met het zwaard in de ene en de ploeg in de andere hand maakten zij de dorre woestijn tot vruchtbare, bloeiende tuin. Voortdurend vechtend tegen de vij andige buren en tegen de vijandige natuur herwonnen zij hun zelfver trouwen. Hun in Israël geboren kinderen worden „sabra's" genoemd. Het zijn fiere, energieke mensen ge worden voor wie het jood-zijn geen scheldwoord, maar een naam van een volk, een dapper werkzaam volk is. Deze sabra's, wier ouders uit de meest verscheidene delen van de wereld stammen, maakten thuis kennis met een ongelooflijke veel soortigheid van cultuurelementen. West-Europa, Amerika, het Verre en het Nabije Oosten droegen allen hun deel ertoe bij. Studenten van de TECHNION HIGHSCHOOL uit Haifa, allen sa bra's, wisten uit deze veelheid een programma van dansen op te bou wen, dat zijn weerga niet kent. Ook brengen zij Israëlische liederen ten gehore. Zij zijn daarmee voor treffelijke dansende en zingende ambassadeurs geworden van hun jonge land. Hun optreden ademt de nieuwe geest die heerst in het oude Palestina. De dansen die zij brengen zijn bezield van een grote dans- vreugde, vergelijkbaar misschien met het optreden, twee jaar geleden in het Vakantiefeest, van de Sene galese negerdansers. In het patroon van deze nieuwe Israëlische danskunst vinden wij elementen terug uit de Balkan, wij zien het mysterieuze Oosten, maar ook West-Europa valt terug te ken nen, evenals dansen uit Arabië en de zeer eigen stijl van de Yemeniti- sche dansen. Ook het nieuwe Israël levert zijn aandeel. Er is een danstafereel uit de kibboets „Kavkav", waarin de arbeidsvreugde van boer en werk man in zang en dans wordt uitge beeld. Israël zou Israël niet zijn, als er geen reeks dansen in het pro gramma was opgenomen geïnspi reerd op de Bijbel. Tijdens een korte tournee door ons land vorig jaar, hebben de studen ten enorme successen geoogst. De Groene Amsterdammer schreef toen „Laat ze het volgend jaar voor een langer bezoek komen". Ook de overige persorganen waren unaniem in hun lof voor dit jonge gezelschap. Hun gehele optreden tintelt van een dynamische levenslust en vrolijk heid, die uitstekend past bij de een voud van hun rappe en lieflijke dansen. Wij zijn er gelukkig mee, dat dit gezelschap voor één enkele avond in het Schiedamse Passage Theater zal optreden. Niet aleen omdat wij dat dappere volkje aan de Middellandse Zee een warm hart toedragen, maar ook en vooral omdat er in Schiedam, waar „nooit iets kan", dan toch maar iets van wereldklasse te zien zal zijn. Morgenavond zal het Passage The- ter weerklinken van het luide ap plaus van een Schiedams publiek, dat daarmee tonen zal iets werkelijk goeds ook waard te zijn. De Schiedamse Gemeenschap heeft de toegangsprijzen zeer laag gehou den: drie gulden of twee gulden per persoon, om de gang naar het the ater nog aantrekkelijker te maken. De kaarten voor deze zeldzame avond zijn verkrijgbaar bij de V.V.V. aan de Plantage (telefoon 66000) en natuurlijk ook (zolang de voorraad strekt) 's avonas aan de zaal. ISRAËLISCHE HUMOR Het Hebreeuws, dat iedere Israëliër moet leren is een moeilijke taal. Vooral het tellen is lastig. Dat blijkt uit het volgende Joodse mopje. Een voorbijganger vraagt aan een agent in het Hebreeuws: „Kunt U me zeggen hoe laat het is? Maar alstublieft in het Engels!" We zitten in de vakantieweek, die morgen avond officieel ingeluid wordt door bur gemeester mr. J. W. Peek in het Passage Theater, voordat de dansgroep uit Haifa (u gaat toch ook kijken naar het pro gramma „Jong Israël danst?) uw aandacht gevangen zal houden. En daarna....? Daarna komen de wagens in onze stad, die op het grote parkeerplein- „het attractie-centrum" (een vreselijk of ficieel woord, ik zeg liever kérmis) op zullen bouwen. De jeugd zal er niet weg te slaan zijn, want hun hulp wordt door de exploitanten altijd zeer op prijs gesteld. En ze zijn beslist niet karig. Want al die ijver belonen ze met vrijkaartjes. Als je er vlakbij woont, zal je hun komst misschien met vrees in het hart verbeiden, want al die herrie....! Maar weest u nu eeps eerlijk. Wat IS een vakantieweek zónder een kermis? Zonder kans op bergen geluk met die trek- tafels, die ballententen, de kans om ein delijk eens midden in de roos te schieten. Die aparte sfeer. Die zalige geur van de poffertjes, de frite-kraam, al die „geluks- tentjes". 't Leven is DAN zo fascinerend. Natuurlijk loop je als vrouw eerst met een wijde boog om het waagzegsterdomein heen. 't Is Immers allemaal onzin, houd je je zelf heel degelijk voor. Ze zegt maar wat. Altijd is er een buitenkansje op komst, maak je een mijlenverre reis „over water" Als 't helemaal compleet is, krijg je er zelfs nog een erfenis bij. Je houdt je adem in bij al die „goede lijnen in je hand". Niet te LANG, natuurlijk, want het leven is zo verrukkelijk en je moet straks beslist nog even in die kabel baan of de rups. Of weet ik veel.... Maar je weet 't NU al. Je zal die my- terieuze vrouw niet voorbij kunnen lopen Ergens heb je een zekere, binding aan haar. Al zal je natuurlijk weer tegen jezelf zeggen: „och, wat, allemaal onzin." Maat heel diep in je wonderlijke hart blijft de hoop, dat wat ze zei, allemaal uit zal ko men... 't Verrukkelijke van een kermis is ook, dat iedereen zijn masker verliest en een gewóón mens wordt. De burgemeester of de commissaris van politie of een deftige notaris of advocaat of een specialist of een bankdirecteur of zelfs St. Nicolaas incog nito, zij mogen allemaal zomaar genieten van een zakje „friet" of een zure bom. Ze mogen helemaal zichzelf zijn, vergeten, wat of ze in het dagelijks leven zijn. DAARVOOR is de kermis in het leven geroepen. Al eeuwen lang hebben de mensen, of ze nu steen-rijk waren of zo maar heel gewoon, van deze onbekommerde sfeer genoten. En dat is GOED. Je kan onmogelijk deze wereld van intens plezier, van dolle avonturen góed beleven, als je je maatschappelijke positie op zo'n avond niet kunt vergeten. Weet u, DAN is het beter, dat u gewoon maar thuis blijft. Of.... u zou een feestmasker op moe ten zetten. U denkt er maar eens fijn ovei na. Maar wéét, dat zo'n masker erg be nauwd is. Dat je nooit heerlijk aan die stok met gesponnen suiker ('t summum van heerlijkheid) zalig kunt likken, als je dat onding op je gezicht hebt. Tien tegen een, dat je mombakkes dan één kleverige massa wordt, want je éigen mond is immers zoek.... Ze zijn er al de wagens We zullen méér dan eens in de buurt van dat grote parkeerterrein aan het eind van de Broersvest te vinden zijn. We zullen dat bedrijvige gedoe met intense voor pret gadeslaan. En zaterdagmiddag om 2 uur' MOET ik u dan echt nog zeggen...? Tot ziens allemaal in ons attractie centrum o.a. in Terlenka, Tegal, Poplin etc. 49.50, 59.50, enz. Op 28 mei j.l. heeft de heer Pieter Groertendaal in het openbaar (ex cathedra) beweerd dat „de stukjes van Sebastiaan zelfs doof de Intelligentia van deze stad worden gelezen, ofschoon ze daar natuurlijk niet voor uit kunnen komen". Ik heb daar ontzettend lang over moeten denken. Op de eerste plaats wilde ik weten: Wie zou hij hier nu „Intelligentia" noemen. Ik ben erachter gekomen. Ik ken ze alle twee en vanavond zitten twintig duizend Schiedammers zich af te vragen: „Wie zou de andere zijn!") Ik moet zeggen dat ik mij bijzonder gevleid voel met die twee intelligente lezers. Het is natuurlijk nooit mijn bedoeling geweest die mensen voor de gedachte van de S.G. te winnen. Men mag van de Jntelligentia" verwachten dat ze het nut van de S.G. van de eerste dag af volkomen begrepen hebben en zich onmiddellijk als donateur hebben gemeld. Nee, als ik achter mijn schrijfmachien kruip is dat om „het grote publiek", de doorsnee-Schiedammer, de gewone man te bereiken. Want de S.G. is er voor IEDEREEN Voor de leden van de Gemeenteraad, voor de bestuursleden van de diverse secties, voor de verenigingsmensen, de hoofden van scho len, de H.H. doktoren en apothekers, de ondernemers, de kantoor bedienden, de winkeljuffrouwen, de pastoor en dominees, voor de doodgraver en de bakker, voor de politieagenten en voor al de andere lieden die samen de Schiedamse bevolking vormen. Dus ook voor U meneer. Ja, ook voor U. Ik ken U waarschijnlijk niet, maar toch schrijf ik U. Het is nodig dat U weet dat er in Schiedam al vijftien jaar „iets gaande" is. Er wordt aan U gedacht, aan U persoonlijk! Wij willen dat U het in Schiedam een beetje prettig vindt, dat U zich niet alléén voelt. Er worden voor V plannetjes beraamd. Ze gaan voor U een kermis neerzetten, genoeglijke avonden organiseren. Uw kinderen kunnen voor een klein prijsje een week naar Hoek van Holland. U zult een wielerronde kunnen zien. U kunt lid worden van één van de vijf en twintig toneelgroepen, van een zangkoor of van een fan fare. Er is zelfs een klein kamer-orkestje. U kunt U cultureel ver heffen aan ik weet niet hoeveel mooie, interessante gebeurtenissen. ,,'t Zal wel weer om geld gaan", hoor ik U mopperm. Nee, meneer, NEE. Dat mag wel, maar het hóeft helemaal niet. U hoort bij de Schiedamse Gemeenschap. Gefeliciteerd daarmee. Profiteer ervan. Sebastiaan. of veel huiselijker gezegd: op ónze kermis. Likkend, etend, dwaas gillend, maar boor devol pret. Want één keer in het jaar Och lieve mensen, EEN KEER in 'net jaar. Bérgen kwartjes heb ik een apart poiie hiervoor opgespaard. En die kwait es móe ten rollen. Een week lang Bewoners van de Broersvest en de Singel... Er zal weer veel van u gevergd worden „Je moet er maar iedere middag n avond in zitten", hoor ik u al mopperen. Maar als u naar die gezellige drukte kijkt Als u al uw grieven vergeet....? U kijkt verwonderd, onthutst. KAN dat dan bij zoveel herrie? Natuurlijk, als u zelf maar een stap op dat terrein zet, dan hoort u dat allemaal niet meer, maar zit u er middenin en geniet u alleen maar. Een week van dwaze pret, van lekker je- zélf kunnen zijn. Wat jammer, dat dat maar één keer in het jaar is.... P.S. Van louter baldadigheid geef ik met mijn balpoint een lelijke kras op mijn gloednieuwe Terlenka-rok. Geen nóód. Met een stukje huishoudzeep wrijf ik alles weer weg. Gratis dp voor alle mensen, die altijd vol met die inkt zitten.... MIEKE LUIJCKS PRODUCEERT WEER In de loop van augustus zal Luijcks in het voor een belangrijk deel al weer herbouwde eigen bedrijf zijn produktie niet alleen op het peil van vóór de catastrofale brand hebben hervat, maar zelfs nog méér produ ceren dankzij een door de installatie van nieuwe machines vergrote ca-* paciteit. Behalve de grote productie- hal zijn ook de magazijnen en de expeditiehal weer gereed. De laatste fase van de herbouw is thans ingegaan. Tegen het einde van het jaar zullen ook de cantines en de kantoren herbouwd zijn. Begin '64 zal de officiële ingebruik name plaatshebben. Daarmede z; dan een in de geschiedenis van de Nederlandse industrie unieke pres- Rotterdamse beeldhouwster Irene van der Laan exposeert. Irene van der Laan, een dochter van de bekende Rotterdamse beeld houwster KEES van der LAAN, heeft werken van haar hand in de etalage van Galerie Wiegman in de Plantage staan. Loopt u er een dezer dagen eens langs. U zult er beslist geen spijt van hebben. Artistieke jeugd kan zich weer uit leven in Stedelijk Museum. Traditiegetrouw kan de jeugd zich weer in een der bovenzalen van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat t.m. 17 augustus uitleven. Iedereen mag schilderen, wat of hij wil, al hebben degenen, die tekenin gen of schilderijen maken, betrek king hebbend op de tentoonstelling „Schiedam, het nieuwe station aan de oude lijn" een extra kans. Want de beste prestaties worden be loond door de Nederlandse Spoor wegen met een gratis reis naar en bezoek aan het Nederlands Spoor wegmuseum te Utrecht. De heer Paalman heeft intussen be kend gemaakt, dat men tijdens het bezoeken van het Museum de ge legenheid krijgt op het terras van het binnenplein even uit te rusten en iets te gebruiken. Tenslotte is een museumbezoek erg vermoeiend. Klaverjassers, opgelet. Op de avonden van 14 en 15 aug. zijn er twee klaverjasconcoursen in de kantine van de N.V. „Excelsior" aan de Buitenhavenweg. Beide avonden beginnen om half 8. Schrijft u vanavond nog in bij de heer A. Levering, Zuidlandsestraat 12 of aan het V.V.V .-huisje in de Tuinlaan. Het inschrijfgeld bedraagt per koppel ƒ1.- Hengelaars: vergeet u het concours niet op a.s. zaterdag? En dan zeggen we in een adem door: hengelaarsters, ook U mag dit niet vergeten. De mannen zien in U beslist geen concurrenten meer, hoe zouden zij? Als het stralende weer nu ook maar aanhoudt, dan zal het allemaal daar best lukken in het Beatrixpark. En ouders...? U komt toch ook kijken? U waagt toch ook een kansje om te raden hoeveel cm (maatvis) er gedurende beide con coursen gevangen wordt. Wie dus het meest gevangen heeft, krijgt een prijs, maar ook, als u het goed ge raden heeft of er zo dicht mogelijk bij bent. Wie zouden die bekers en de extra prijs, beschikbaar gesteld door de eigenaar van het paviljoen „De Kethel", winnen? Wij wensen u allemaal intussen een vlotte vangst toe.... Maar één vlag op de Dam.... Maandag hingen er ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prin ses Irene overal vlaggen in de stad uit. Opmerkelijk, dat er maar één vlag op de Dam uithing. Die was van het bureau van „Het Nieuwe Dagblad". MORGENAVOND!! in het PASSAGE THEATER De „Haifa Technion Highschool" brengt het oude Bijbelse land op de planken. Arabische dansen. Balkan Dansen, nieuwe dansen uit de KIBBOETS 'KAVKAV', dansen uit YEMEN en dansen geïnspireerd op de BIJBEL. Voorts: ISRAËLISCHE LIEDEREN!! Toegang: 3.en f 2.— V.V.V., Plantage te'efoon s avonds aan de zaal. Voorverkoop en plaatsbespreken 66000 Voorzover voorradig ook ZIE VOOR DE REST VAN HET FEESTPROGRAMMA PAG. 3 tatie zijn geleverd. Dankzii een ongekende collegiale •ïodev.king v-.::i <Lt.:be drijven en een niet aflatende saam horigheid en een geweldig enthou siasme van alle bij de herbouw be trokkenen. kon Luüoks Producten V binn-y ccn ,iu zijn totale verwoesting in oude glorie herrijzen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1