Het nieuwe Bustocht Tan bejaarden in eigen stad REGEN MANTELS achter de stopmand riil.M'ii van all«' dag... KIJKDUIN 1963 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. MOOIE COLLECTIE MODIEUZE modes BROERSVEST 111 In gesprek met TOSCA BALM MET Z N VIEREN. MEDEDELING 's Maandags de gehele dag en 's Zaterdags om 5 uur gesloten zijn. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 14e JAARGANG Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125/ Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Het bestuur van de R.K. Bond van be jaarden en gepensioneerden heeft aan 70 bejaarden, die praktisch niet meer buiten komen, maandag een onvergetelijke middag bezorgd door hen een bustocht aan te bieden in hun stad, die ze in geen jaren vaak meer gezien hadden. Natuurlijk... via de kranten lazen ze wel van de veranderingen, die aangebracht wa ren. Van „Nieuwland", nu een complete stad bijna, maar dit zélf eens te kunnen zien.... De voorzitter van deze bond van bejaarden, de heer J. Leenderts, kondigde in juli aan, dat deze tocht eerdaags plaats zou vinden, maar hij wist toen nog niet precies, hoe of dat met 't vervoer geregeld zou moeten worden. De heer H. v.d. Meer, directeur van het toeristenbureau van de V.V.V. in onze stad wist daar wel raad op. Een bus was hiervoor de enige oplossing. Men stak de hoofden bij elkaar en zo doende kwam het, dat om half 1 chauffeur A. BUYS, geassisteerd door de heren van het bestuur van de bond en speciaal de heer J. SCHAEFFER ja juist, de bekende gymnastiekleraar, die zich bij de V.V.V. voor deze tochten heeft beschikbaar ge steld) de eerste 40 bejaarden uit huize „St Liduina" de gereedstaande bus in- bielpen. Wij zaten naast de heer A. Bles- ting, die in januari 98 jaar hoopt te wor den en al een jaar of 13 daar verblijft. Helaas is hij heel moeilijk ter been, zodat deze tocht, evenals voor zijn andere huis genoten, er een werd van een ongekende bewondering voor de moderne stad, die Schiedam in de loop der jaren geworden is. Men reed langs het parkeerterrein op de Singel, om daarna geconfronteerd te worden met het nieuwe stationsgebouw, een van de mooiste in Nederland, zoals microfonist J. Leenderts niet zonder trots vermeldde. Plukjes witte wolken aan een helderblauwe hemel, een stralende zon... We genoten met deze mensen mee, want wat had het des morgens nog gestort regend. Het industrieterrein in de Spaanse polder, onder het viaduct weer terug over de nieuwe Proveniersbrug Nieuwland door. En toen was daar ineens de secretaris van de bond, de heer J. Pelle met een sigaar voor de heren en een reep chocola voor de dames. Een vriendelijke geste van het be stuur. De microfonist wees op de nieuwe hoge Spieringhoekflat in de verte. Dan Kethel Tuindorp door. De pittoreske oude watermolen aan de Poldervaart. Bad „Groenoord" het Beatrixpark. Wat jammer, dat daar niet doorheen gereden kon worden, maar de bruggen zijn daar zo smal.... Een blik op de Rijksweg 20, de Beneluxweg. Langs de Spieringhoekflat het gezicht op de scheepswerf „Wilton Feijenoord". „Vlak voor u de Algemene Begraafplaats en daarachter het Slacht huis," kwam de stem achter de microfoon. Via de Julianalaan naar de Maasboulevard. Links en rechts het Julianapark, de tennis velden, de Dr. Noletstichting. Langs het aloude S.V.V.-veld.... Daarna een pracht gezicht op de Wilhelminahaven, de Jacht haven met al zijn bootjes. De moderne flats aan de Maasboulevard met het unieke uitzicht van passerende schepen op de Maas.... Hier werd even een kwartiertje gepauzeerd en kreeg men namens een lid van de charitas-commissie, de heer Jac. Collignon, een flesje limonade aangeboden en van de soosleden een gevulde koek, botervers. Voor deze mensen klonk in de bus een gul applaus en terecht.... Dan weer terug naar huis. ,,'t Was mooi en ik heb genoten, maar 't ging nog veel te gauw," verzuchtte mijn buurman. „Schiedam is wel veranderd in al die jaren. Wist u, dat burgemeester Honnerlage Grete 100 jaar geworden is ergens in Brabant en dat hij vroeger boekhouder was bij Melchers?" Wij weten 't echt niet, heer Blesting. Maar wij weten wel, dat u allemaal een ongelooflijke goede middag gehad heeft. Ook die de tweede rit om kwart voor 3 meemaakten, afgehaald op verschillende punten in de stad. 't Was eens wat anders, iets aktueels. Deze mensen hebben nu zelf de intense veranderingen in de stad, HUN STAD, waarin ze zoveel vreugde en leed vaak hebben gedeeld, met eigen ogen aan schouwd. En... ze zullen 't er dezer dagen nog weieens over hebben, daar zijn we beslist niet bang voor en dat is dan wel het beste bewijs, dat deze tocht inderdaad op prijs gesteld is. o.a. in Terlenka, Tegal, Poplin etc. 49.50, 59.50, enz. Ze is nog erg jong, Tosca Balm, maar ze wéét wat of ze wil. En ze zal haar doel ongetwijfeld bereiken, want ze is een door- zetster! Vorig jaar oktober begon ze in een zaaltje in Nieuwland met het geven van balletlessen. Nu komt dat leslokaal in het hartje van de stad en wel in één der boven zalen van gebouw „Arcade". Vanaf maandagavond 2 september a.s. kunt u haar vinden van 8-9 uur. De kinderen hebben elke woensdagmiddag, te beginnen met 4 september van 2 tot 4 uur les. Op 't ogenblik heeft ze al ruim 70 leer lingen maar de bedoeling is natuurlijk, dat er nog veel meer komen. „Ik ga me specifiek op jazz-ballet toe leggen, iets heel nieuws in onze stad en daar heb ik ook jongens voor nodig. Met de kleuters is het heerlijk werken. Niet alleen, omdat ze „juf" tegen me zeg gen, iets, wat je toch onmogelijk van de ouderen vergen kan, want ik word in november 19 jaar," zegt Tosca met een olijk knipoogje. „Maar als die hummels goed hun best gedaan hebben en dat doen ze, want ze weten, dat ze daarna een snoepje van me krijgen, maken ze met een grappig gebaar de verplichte buiging bij het einde van de les. En dan al dat grut, dat erom vecht, om naast me te lopen, als ik naar huis ga. Ik kom beslist handen tekort, maar ze zijn zo lief. Weet u, toen ik nog een dreumes was, zei ik al heel parmantig: ik word later balletdanseres. Mijn vader was 't daar beslist niet mee eens, al mocht ik wel naar balletles. Na het behalen van het mulo-diploma wist ik heel zeker, dat een jarenlange wens in vervulling zou gaan, al had mijn vader wel liever gehad, dat ik kleuteronderwijzeres was geworden of gewone onderwijzeres. In ballet zag hij beslist geen brood...." Ze kijkt even naar buiten, maar vervolgt dan heel beslist: „Ik heb tweemaal per dag les van PETER LEONEFF in Den Haag. Ik wil mijn staatsexamen doen in twee jaar. Ik weet, dat ik er hard voor zal moeten werken, maar ik wil er geen 4 jaar overdoen...." Is dit overmoedig ge zegd? Zou ze teveel van het leven ver wachten? Is dit alleen maar grootspraak? Je hoeft haar alleen maar even aan te kijken om te weten dat dit haar ernst is. Een jong meisje, boordevol idealen, maar die ze in de toekomst hoopt te verwezen lijken. Ze ziet die weg, die ze betreden zal, al voor zich uitgestippeld. Ik heb er alleen maar diepe bewondering voor, want niet alle jongeren weten van aanpakken. Haar ogen lichten even op, als ze met een glimlach vertelt, dat ze ook jong getrouwde vrouwen les geeft. Vooral na de geboorte van een baby zijn die grondoefeningen uitstekend. En vindt men, dat men te brede heupen heeft of te weinig kuiten? Tosca zal er wel voor zorgen, dat u na een poosje beslist geen klachten meer heeft! Hoe of 't mogelijk is dat zij ZONDER staatsexamen al lessen geeft? Peter Leoneff heeft haar een voorlopig diploma gegeven. Een stimulans, om 't be oogde doel eerder te bereiken.... Bijzonder veel plezier doet het haar, dat in het nieuwe schooljaar de balletklas van de St. Catharinaschool nu onder haar lei ding komt te staan. Een bewerking van een operette heeft ze al in haar gedachten. Een groepje van haar leerlingen heeft u onlangs op de wagen van het sporthuis Ter Braak in de lichtstoet kunnen zien. „Een goede reclame", zegt ze zakelijk en ik heb er veel leerlingen door gewonnen". Behalve dus liefde voor het ballet in alle vormen, ontwerpt Tosca graag zelf alle costuums, al geeft ze eerlijk toe, dat haar moeder die voor haar vervaardigt. Daarvoor heeft ze werkelijk geen tijd. Tosca is een jonger zusje van Anneke, die destijds met Corrie Sens een grammofoon plaat maakte. „Jammer genoeg zingen die twee niet meer", zegt Tosca. U weet nu de lesuren, maar nu nog de prijs. Voor geen enkele Schiedamse huis vrouw een bezwaar om haar kind naar die lessen toe te sturen, want tot en met 12 jaar bedraagt het lesgeld ƒ4,- per maand en boven de 12 jaar 5,-. Krijgt Tosca 2 of 3 kinderen uit één gezin, dan geeft ze reductie, ,,'t Grappige is, dat ik er al 4 uit één gezin heb. Allemaal na elkaar opgegeven". Met haar ontwapende lach zal ze 't wel klaren. U kunt zich telefonisch bij haar opgeven of thuis: Vlaardingerdijk 259b, telefoon 67325. Wilt u liever eerst even de kat uit de boom kijken, loopt u dan op maandag avond 2 september of woensdagmiddag 4 september in gebouw „Arcade" aan de Lange Haven even langs. Van ganser harte succes Tosca in je nieuwe home en dat je wens in vervulling mag gaan: nóg meer leerlingen en volgend jaar juli je staatsdiploma. MIEKE Ik zat de op-één-na-laatste zijn om te beweren dat Dick Bos geen groot artiest is (de laatste zal hij waarschijnlijk zélf willen zijn). Hij heeft mijn Kijkduin-genoegens meesterlijk wéér gegeven.... Dat wil zeggen: de genoegens, die ik met had voorgesteld. De wer kelijkheid was zo: Kijkduin moet vroeger een badplaats geweest zijn. Uit borden met „kwallen", „gevaarlijke zee" en „verboden te zwemmen" hebben archeologen dat met aan waarschijnlijkheid grenzende zekerheid" vastgesteld. Het was in elk geval prettig, dat wij, behalve ons badpak, ook een viertal dubbele borstrokken per persoon hadden meegenomen, want die konden we best allemaal tegelijk over elkaar aan. We werden met een arrestee van het station gehaald en regelrecht- tiaar een iglo gebracht, waar het haardvuur vrolijk knapperde en de glaasjes levertraan al gereed stonden. Enige eskimo's hadden voor een heerlijk maaltje robbenvlees ge zorgd. In de tentjes waar in lang vervlogen tijden ijs en limo nade te koop waren, verkocht men nu polkabrokken en bekers hete anijsmelk. De man, wiens voorouders vermoedelijk in schep jes, emmertjes en strandballen deed, had een handeltje in schaat- senband en oorwarmers. Waar ik op een van de strekdammen een halfblote vent met een werphengel had gefantaseerd, stond nu een zwaar in bont ge hulde harpoenier opwalvissen te loeren. De kinderen die mij wekenlang gezeurd hadden om voor een dub beltje „ezeltje te rijden" op het strand, mochten voor drie gulden een kwartier op de rug van een rendier zitten. De fietsenstalling was de plek waar je even je ski's kon neerzetten. Toen we genoeg hadden van het robbenvlees hebben we ons ver der gevoed met gebakken sneeuwballen-op-mariakaakjes. Maria- kaakjes zijn dingen die je onder alle omstandigheden kunt eten omdat er bijna geen smaak aan zit. Enfin, we zijn weer thuis. Mijn vrienden vinden dat ik „mooi blauw" geworden ben.... Sebastiaan. De gebreide dekens voor India Op 9 augustus schreven wij over de ge breide dekens-aktie van Marianne Engelse, waarvoor mevrouw A. S. F. W. Ruseier- v.d. Broek, Prinses Wilhelminaflat aan de Vlaardingetdijk 260, tel. 69925 zich als contactadres ingezet heeft. In verschillende bladen heeft gestaan, dat de dekens uit 99 stukjes moesten bestaan. Dit moeten er echter 88 zijn. Mocht u zelf een deken helemaal in elkaar willen zetten, dan moet dat om en om gebeuren en met een overhandse steek. Alle inlichtingen hierover verstrekken mevrouw Ruseier en de initiatiefneemster: Marianne Engelse, Verzetstraat 80 te Nieuwerkerk aan de IJssel. De oud papier-aktie voor „Het Zonnehuis" en de C.A.B. Natuurlijk heeft u allemaal rekening ge houden met de aktie van mevrouw A. Verhoev-Poot en bewaart u uw oude kranten en tijdschriften in keurige sta peltjes tot 7 september, wanneer tientallen auto's, voorzien van een speciaal opschrift onze stad zullen doorkruisen. Bijzonder blij is mevrouw Verhoev met het „agentschap" in de Gorzen, waar mevr. Schwagermann, Beierlandsestraat 21 zich over al het papier zal ontfermen. Medewerking krijgt zij van mevrouw van Geijl, terwijl de auto's van haar man ook voor dit doel beschikbaar zullen worden gesteld. Mochten er nog meer autobestuur ders zijn, die de patiënten van „Het Zonne huis" en de pupillen van de C.A.B. een goede dienst willen bewijzen op zaterdag, 7 september, belt u dan even mevrouw Verhoev, tel. 62324 of aan haar huis: Stad houderslaan 33. Jongeren van onze stad...? Mag zij ook op jullie medewerking rekenen? Een paar uur van je vrije zaterdag voor diegenen, die gehandicapt zijn en vroeger altijd voor een ander klaar stonden. KAN mevrouw Verhoev op jullie rekenen Met z'n vieren stonden ze dezer dagen voor het loket van ons nieuwe station, twee jongens en twee meisjes. Het waren broertjes en zusjes, dat kon niet missen. Vier dubbeltjes legden zij op het betaal- bord en met „vier perronkaartjes" gaven zij te kennen wat de bedoeling was. Zij wisten niet, dat ook de perronkaartjes per 1 juli waren opgeslagen en wel met honderd procent. Zij kwamen dus veertig cent tekort. Toen de ambtenaar achter het loket hen dat meedeelde, keken zij ietwat beteuterd. Een meelevende dame, die op haar beurt stond te wachten, vertrouwde het zaakje blijkbaar niet helemaal en vroeg, wat de kinderen met z'n vieren op het perron moesten doen. „Onze broer Willem komt uit Eindhoven en we willen hem met z'n wieren afhalen", luidde ver legen het antwoord. Twijfelend of ze de teleurgestelde kinderen vier dubbeltjes er bij zou geven, kwam de dame tot een Salomo's oordeel, dat de kinderen accep tabel genoeg vonden om het uit te voeren. „Weet je wat jullie dan moeten doen? Laat de oudste (dat ben jij zeker, zusje?) met de jongste, Willem op het perron gaan afhalen en wachten jullie twee dan maar voor het station, dan zien jullie Willem toch ook nog". Aldus geschiedde. Er werden twee perron kaartjes gekocht, twee kinderen wachtten buiten het station en een half uur later trad Willem het Stationsplein op, op weg naar huis. Naast hem liepen zijn broertjes en zusjes, netjes in het gelid, met z'n vieren.... Het postagentschap Boerhavelaan zal v.a. 2 september t/m 13 september 1963 wegens vakantie gesloten zijn. Stortingen en betalingen zullen op het hoofdpostkantoor van 8.30 tot 3 uur plaats vinden. In verband met de invoering van de 45-urige arbeidsweek voor de werknemers in het Slagersbedrijf zullen onderstaande Slagerijen met ingang van 2 september a.s. K. BAKKER, Hoogstraat 166. P. M. CLAASSENS, Nic. Beetsstraat 55. F. ENGELAGE, Oosterstraat 111. C. VAN DE GEER, Broersvest 95. W. VAN GELOVEN, Aleidastraat 44. H. DE GRAAF, Lange Kerkstraat 25. J. VAN GRAAS, Rubensplein 5. J. A. VAN HOORN, Aleidastraat 58. G. MALTHE, Mesdaglaan 1. J. C. A. POOT, Broersveld 159. B. SCHOLTE, Hoogstraat 104. J. H. SLIEKER, Hoogstraat 5. P. VAN DE VLIES, Buitenhavemveg 160. A. J. A. v. d. WATER, Dam 52.

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1