tiet nieuwe HET MOOISTE GESCHENK ZOMER- PRIJZEN Receptie met enorme belangstelling achter de stopmand Het is prettig werken bij de Schiedamsche Cartonnagefabriek i OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. op de hondersteverjaardag van Mevr. Geertruida Gezina Hommen-Ten Velthuis NOG ENKELE WEKEN BONTMANTELS SUèDE MANTELS MODES BROERSVEST 111 KComité S.G.S.: om diep je hoed voor af te nemen HOLLEN SCHIED. AQUARIUMVER. „NATUURGENOT IN HUIS' SEPTEMBER 1965? 14e JAARGANG Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delfi, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Een levensgrote taart, versierd met 100 witte en roze kaarsjes, een kunst werk van een van de kleinzoons van mevrouw Hom men prijkte op de lange tafel in de Vin- centiuszaal van Huize „St. Liduina", waar de honderdste verjaardag van mevrouw Geertruida Gezina Hommen-ten Velthuis j.l. maandag gevierd werd. Deze dag werd ingezet met een gezon gen meerstemmige H. Mis van Jos Vran ke, vertolkt door een koor van 16 zusters in de kapel en besloten met het lied „Looft den Heer" van de Klerk. In haar wagentje werd de jarige de kapel ingereden om met haar kinderen en klein kinderen, vrienden en bekenden, maar ook inwoners van het Huis aan dit Misoffer deel te nemen. Daarna een gezellige koffie tafel in de feestzaal van het huis, voor de ze gelegenheid nu vrolijk versierd met slingers en waar op de gordijnen de schild jes prijkten: 1863-1963 „Wat kon het bestuur van het Huis haar béter aanbieden dan een koffietafel", is de mening van zuster Fidelia, die intussen druk in de weer was, maar een waakzaam oogje op de jubilaresse hield. Alle zusters waren druk in de weer, zij stonden die dag voor niets! „Het ontbijt was zor gezellig", vervolgde zuster Fidelia. „Er werden talrijke herin neringen opgehaald en vooral het verhaal van het ontstaan van de catapult, opge haald door twee van haar zoons, daar werd braaf om gelachen. En de jarige gaf er haar eigen commentaar nog op door de microfoon. Want om iedereen in die gro te ruimte te bereiken...." Van 2 tot 3 uur was er receptie, geopend met gelukwensen van het bestuur, dat een heerlijke fles likeur aanbood, de perso neelsbezetting van het Huis, de vele zus ters. Voor elk van hen had de honderd jarige een apart bedankje. Hoeveel han den of zij in dat éne uur geschud heeft Zij zal er zelf geen antwoord op weten te geven. Ze leek ineens zo klein en nietig in die gemakkelijke stoel, een witte stola behoedzaam om de schouders geslagen. Een blosje op haar wangen. De achterkleinkinderen maakten hun op wachting. Er vormde zich een rij, waar achter burgemeeester Mr. J. W. Peek en echtgenote zich geduldig aansloten. Om haar dan te feliciteren met 't bereiken van deze leeftijd. Mevrouw Hommen werd er een beetje stilletjes van. Al die drukte leek haar even te machtig te worden. Maar dan was er weer het zorgzame gebaar van de oudste dochter. Niemand mocht zij toch op deze dag vergeten te bedanken voor de belangstelling voor de vele cade- aux, die ingepakt bleven. Er was eenvoudig geen tijd voor, om ze te bekijken. En de goede gevers zullen haar dat niet kwalijk genomen hebben. Geregeld flitsten de lampenZe had er een dankbare glimlach voor. En weer en in kort, en lang tegen Ook mooie sortering in imitatie bontmantels. speciaal voor de geschenken van mevrouw G. Brökling-Melchers, die haar geregeld in dit tehuis opzoekt, als zij als lid van de charitas-commissie van de R.K. Bond van bejaarden de zieken bezoekt.Maar bij me vrouw Hommen maakt ze graag 'n praatje en daarom was ze ook op de receptie met een heerlijke taart en een fles eau de co logne. Bloemstukken van de kinderen en klein kinderen, van de dames van de „Liduina- afdeling" (haar zaal), van de grote zaal, een gezellig opgemaakt stukje van Klaartje de huishoudelijke hulp en toeverlaat van haar zaal. Een prachtige fruitmand van het Gemeen tebestuur van Schiedam. Een fruitbakje van de groenteboer van haar dochter, waar ze het laatst bij ingewoond heeft. En dan de vele losse bouquetten, ook van zaken relaties van haar kinderen, hetgeen zij bij zonder op prijs stelde. „Een dag om nooit te vergeten". Het klonk met recht uit het diepst van haar dank baar hart. Zij zal maandag in een bonte rij de vele herinneringen van al die jaren aan zich voorbij hebben laten gaan. Zij zal ge weten hebben, dat vreugde en verdriet vaak hand in hand gingen. Bijna 5 jaar is zij nu in Huize „St. Lidui na". Zij heeft deze weg vrijwillig en ver standig gekozen, omdat zij zich gedragen wist door de nooit aflatende liefde van haar kinderen en kleinkinderen. Helder van geest en met een bijzondere belangstel ling voor het dagelijks gebeuren, is 't im mers een uitverkiezing op deze manier zo oud te mogen worden? Van ganser harte wensen wij u, mevrouw Hommen graag alle goeds verder toe. 't Is een vermoeiende dag geweest, maar nu al les achter de rug is, kunt u alleen maar dankbaar zijn, dat er zoveel belangstelling voor u was. En mogelijk zal de vraag bij u opgekomen zijn: „waar heb ik dit alle maal aan verdiend?" Het antwoord kunnen we u wel geven: u schonk zo ontzettend veel in uw leven aan anderen. U had een grote bewondering voor uw moeder en u zei, dat u in uw le ven later nooit meer iemand zoals zij meer had ontmoet. Mogen wij u tot besluit verklappen, dat uw kinderen dit nu van u zeggen? En is dat niet het mooiste geschenk op uw hon derdste verjaardag? Er zijn avonden, die je beslist niet mag missen in je leven.Eén zo'n avond was die van het Comité S.G.S., dat op zater dag, 7 september een contactavond organi seerde en waarvoor ik met mijn man een uitnodiging kreeg. In de grote zaal van „Musis Sacrum" zochten we een tafeltje. Achteraf zou juist dat tafeltje een goede keus geweest zijn want naast me zat Maar daarover later. De heer E. Werdmüller von Elgg begroet te alle aanwezigen en legde de nadruk op het feit, dat S.G.S. (Samenwerkende Ge- repatrieerden Schiedam) géén vereniging is. Dat er dus géén leden zijn en dat er ook géén contributie geïnd wordt. Men be taalt alleen de entree-prijs op de avonden en de onkosten worden onderling bestre den. Drie jaar geleden begon men met een klei- groep en hield men de bijeenkomsten in een kleine zaal in Nieuwland. Er werd onderling over gepraat, de belangstelling groeide en toen trok de heer Werdmüller von Elgg de stoute schoenen aan en huur de de grote zaal in „Musis Sacrum". Dank bracht de spreker aan de steun van de eigenaar van „Toko Baroe", die hem nooit in de steek gelaten had. „De Indi sche Steurs" draagt hij kennelijk een goed hart toe. Dank bracht spr. ook aan de medewerking van de vertrouwde band „Electric Johny and his Skyrockets" uit Rotterdam, om vervolgens te besluiten met de vraag of twee of drie mensen uit de vriendenkring bereid waren hem in zijn werk, dat steeds uitgroeit, bij te staan. On getwijfeld zal hierop gunstig gereageerd worden. De gordijnen weken vaneen.„The Sky rockets" presenteerden zich met vrolijke klanken. Aarzelend begaven enkele dans- paartjes zich op de vloer. Het echte con tact tussen de nieuwelingen, ook, van bui ten de stad, moest nog geboren worden, maar daarvoor was niet zoveel tijd nodig! Huug Sachs, die de groeten uit Den Haag en „Tong-Tong" overbracht en vooral de ouderen deed genieten van zijn voordracht „De avonturen van Si Willem". De Indische taal is zo rijk aan humor.... Jammer, heel erg jammer, dat er zoveel van deze voordracht verloren ging voor hen achter in de zaal. Mogelijk, dat daar een volgende keer rekening mee gehouden kan worden. Weer het optreden van het muziekgezelschap. Het zangeresje Wieneke den Hartog uit Schiedam veroverde aller harten. Het ijs was nu gebroken. Men was echt onder elkaar. Kostelijk het getwist, ook van oudere mensen. „Zo goed voor mijn spit hoorde ik een man zeggen met een veelzeggend gebaar naar zijn lenden. Maar hij was van de dansvloer niet af te slaan! We zagen daar ook mevrouw Strik, de maatschappelijk werkster van „Huma- nitas". „Op dat twisten raak ik nooit uit gekeken", verzekerde mijn buurvrouw me, mej. J. F. A. M. Vrijmoed, maatschappelijk werkster van de Katholieke Gerepatrieer- denzorg in Zuid-Holland. Al vanaf 1955 werkt zij voor de gerepatrieerden met een staf van 10 vrijwilligsters voor Schiedam en Vlaardingen. Een hele overstap na het werk in het rampgebied in Zeeland, maar dat ze met beide handen aangreep, on danks het feit, dat zij nóóit in Indonesië geweest is. ,,'t Is heerlijk voor deze men sen te mogen werken. Ze zijn zo vriende lijk, zo gastvrij. Op elk uur van de dag ben je welkom. Soms zit ik al om 10 uur achter een bord met rijst...." 't Klinkt ongelooflijk, maar ik kén die situatie. Ik heb immers zelf 11 jaar in dat land gewoond, dat je nooit vergeet, omdat daar de mooiste jaren van je leven waren. Maar dat was ook vóór de oorlog. Het optreden van Bennie Scholtmeijer in een fascinerende Balinese dans: „de eer tegenover zijn Goden". Op de achtergrond gamelan-muziek, aanzwellend in toon, om dan tot een fluistering over te gaan. De wending van het hoofd van de danser, de sprekende gebarentaal van zijn handen, de exotische drachtIets van het oude heimwee, dat nooit slijt, moet op dat ogen blik in ai die harten van de toeschouwers geleefd hebben. Dit was wel het aller mooiste van heel de avond. Wij hótlen door de tijd. Het kan niet vlug genoeg gaan. Wij kunnen niet wachten, wij willen ONMIDDELLIJK bediend worden HAAST, haast! Steeds snellere machines, steeds kortere levertijden, vooruit, OP SCHIETEN. Wij rennen zelf, wij laten anderen draven: „Zit ze achter de vodden", vlugger, nog vlugger! Als mijn grootvader in 1896 een partijtje ijzer nodig had, ging hij rustig achter zijn lessenaar zitten, doopte zijn pen in de inktpot en schreef in keurige, precieze lettertjes een briefkaart aan de leveran cier. 's Avonds nam de jongste bediende die briefkaart mee en deed hem op de post. Drie dagen later werd hij ontvangen en een week misschien twee weken later kwam de bestelling op een paard- en-wagen voor de smederij gereden. Wij doen dat anders: Wij grijpen jachtig naar de telefoon, snauwen kort wat we nodig hebben en decreteren dat er „ontzettend veel haast" mee is, „we staan er op te wachten". Zo werken we ons-zelf en anderen naar een hart-verlamming. U moet eens opletten hoeveel zakenlieden plotseling „ineenstorten" V moet eens nagaan hoeveel van Uw kennissen broom, librium of andere zenuwstillende medicamenten slikken. Is dat nódig? „Het is een teken des tijds" zult U zeggen, vroeger werkten de mensen elf of twaalf uur per dag, nu nog maar 45 uur in de week. Het tempo MOET dus hoger liggen.... maar dat is niet waar! Wij hebben tegenwoordig véél betere machineswat vroeger met de hand gedaan moest worden, gaat nu automatisch. Nee, wij jachten omdat we géld willen verdienen, véél geld, meer geldWij denken dat we bestaan om „zaken te doen", om rijk te worden Wij zijn helemaal vergeten dat er ook nog andere dingen in het leven zijn: kinderen, bloemen, een goed boek, vrienden, gezellig heid, toneel, muziek, herinneringen, toekomstplannen, IDEALEN. Ik bedoel niet: de „ideale" ijskast, de „ideale" brommerik denk aan het streven om „een goed mens" te zijn, gewoon een goed mens. Niemand zal van U verlangen, dat U „uw laatste cent" aan eeti ander geeft, ook niet „de op-een-na-laatste cent". Zo nu en dan eens een cent is al goed, al wilt U dan wel zo vriendelijk zijn om het woordje „CENT" niet letterlijk te nemen, er niet het onnozele muntje in te zien, waar we als kind wonderen mee konden doen, maar dat nu praktisch zonder waarde is. GEEF eens iets van U zelf: in geld, in tijd. Nee, niet de jas die U al jaren niet meer gedragen hebt of het costuum met die scheur in die mouw, STEUN „metterdaad"Vraag mij niet „aan wie dan?' Er wordt immers iedere dag een beroep op U gedaan! Sebastiaan De heer C. Jochems, tweede secretaris van „Natuurgenot in huis", verzoekt ons mede te delen, dat deze vereniging zich tot doel heeft gesteld de leden door middel van de georganiseerde avonden met dia- en film lezingen hun kennis te verrijken. Daarom is men ook tot samenwerking gekomen met de zustervereniging „Aqua Fauna" om tweemaal per jaar een avond te or ganiseren, een samenwerking, die ook in dit nieuwe seizoen voortgezet zal worden. Nederland telt ruim 250 aquariumvereni gingen met duizenden leden, waaronder ook Schiedams oudste aquariumvereniging „Natuurgenot in huis". Tezamen vormen zij de Nederlandse Bond Aqua-Terra (N.B.A.T.), die maandelijks het orgaan „Het Aquarium" uitgeeft, dat ieder lid GRATIS ontvangt. We hebben het fraai verzorgde september-nummer ingekeken en we kunnen u slechts zeggen: gaat u van avond naar de eerste contactavond in zaal 6 van gebouw „Arcade" aan de Lange Haven. De heer Vlickman uit Haarlem zal dan aan de hand van kleurendia's zijn lezing houden onder de titel: „Ter weers zijden van de vloedlijn". Bovendien wordt vertoond de film: „Met de IJm. 48 ter garnalenvangst". Belangstellenden, ook de jeugd, zijn van harte welkom. TEL. 69161NA 6 UUR 'S AVONDS, TEL. 66459 Muziek voor jong en oud... We zagen zelfs de heer Werdmüller von Elgg achter de drums, gesteund door de elektrische gi taren, nü bespeeld door mensen uit de zaaL Er is zelfs zaterdagavond een eigen orkest gevormd, dat nog naamloos is, maar dat we een volgende keer zeker weer zullen horen. De vocalist deed het goed, zo ook Ronald v.d. Steeg. Kroepoek, loempia's, katjang... Ze werden in de foyer voor een geringe prijs door de dames verkocht en ze smaakten voor treffelijk. Mensen van S.G.S. MAG ik zeggen, dat ik trots op u ben? Dat ik diep ontzag heb voor alles, wat u voor uw landgenoten in onze stad over heeft. En dat u voor iedere gerepatrieerde klaar blijft staan, maar ook voor de oud Indisch gast van vóór de oorlog. Ook die is van harte welkom op uw avonden. Hartelijk dank voor het gebodene op deze avond en daarmede vertolk ik ongetwijfeld de gedachten van alle aanwezigen op zater dag jl. U heeft het nieuwe seizoen bij zonder goed ingezet en ik kan slechts zeggen: tot ziens de volgende keer! K ITr-Trr

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1