Het nieuwe Sfeervolle plechtigheid in Groesbeek K Schiedamsche Cartonnagefabriek Ziet..... wat UNIQUE U biedt. f£jjÜï9 m REGEN MANTELS 39.50 achter de stopmand 4(et m plettig weétk fy'de IK HEB MIJN MOLENAAR W.F. BEDRIJFSSCHOOL BIEDT VELE MOGELIJKHEDEN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. 4 onderscheidingen voor medewerkers aan het Ned. Oorlogsgraven Comité MOOIE COLLECTIE MODIEUZE modes BROERSVEST 111 Gecombineerde najaars-show van Modehuis „Marlen" i PM) WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 14e JAARGANG OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Op het Canadese Militaire Kerkhof te Groesbeek, overspoeld door milde zonne stralen als een eerbiedige groet van de herfst aan hen, die een pelgrimstocht maak ten naar het graf van hun dierbaren, klonk zondagmiddag het lied: „O God, our help in ages past", vertolkt door het mannen koor „De Verenigde Zangers" uit Nij megen. De nabestaanden van de 79 Cana dezen luisterden ernaar, om na de officiële plechtigheid hun bloemen neer te leggen bij het graf van de zoon, man of broer. Een moeder van 81 jaar, die daar wat ver loren tussen al die rijen van kruisen stond. Wij maakten met het echtpaar Th. Collig- non (ja juist, van het Ned. Oorlogsgraven Comité, dat hun zo na aan het hart ligt) en de heren de Jong en van Aalst, leraren aan de Willem de Zwijger-ulo en de R.K. Technische School „St Jozef" deze reis naar Nijmegen, om getuige te zijn van deze plechtigheid. In hotel „Erica" in Berg en Dal kwamen de afgevaardigden van het Nederlands Oorlogsgraven Comité bijeen, waar ook per bus de 79 Canadezen, ver gezeld van hun gastheren, arriveerden. Zij waren vorige week per speciaal charter- vliegtuig in ons land aangekomen, om in de omgeving van Groesbeek een vriendelijk onthaal te vinden bij particulieren, die het deze pelgrims een week lang zo gerieflijk mogelijk maken. Maandag brachten zij een bezoek aan de Canadese oorlogsgraven in Bergen op Zoom. Indrukwekkend huldebetoon Per bus reed men daarna naar het Cana dese Kerkhof in Groesbeek, waar de stoet zich bij het hek opstelde. Achter de fanfare „Wilhelmina" uit Groesbeek trok men naar het monument. Burgemeester Mr. C. H. Hustinx legde namens de gemeente Groesbeek een krans neer, gevolgd door een afgevaardigde van The Royal Canadian Legion en het Neder landse Oorlogsgraven Comité, die ook kransen neerlegden. De hymnes en volksliederen werden be geleid door bovengenoemde fanfare, o.l.v. dirigent Th. Cranen. Het mannenkoor „De Verenigde Zangers", dirigent Jac. v.d. Zand vertolkte o.a. „Popule Meus" van G. da Palestrina, „Beate Mortui" van Men delssohn en de hymne „O God, our help in ages past" Pater B. Steneker sprak nu een kort ge bed, herinnerend aan hen, die hun leven voor ons gaven en besluitend met het „Onze Vader". „Ecce Quomoto Monitor" van Jac. Gallus, de hymne „Abide with me", het eerste couplet van „God save the Queen" en het „Wilhelmus" werden door alle aanwezigen overgenomen, met onder steuning van het mannenkoor. Daarna kre gen de nabestaanden de gelegenheid hun eigen bloemen neer te leggen op het graf, o.a. in Terlenka, Tegal, Poplin etc. 49.50, 59.50, enz. het enige, wat hun overbleef van diegene, die hen lief was. Een graf met een een voudig kruis, gelijk aan dat van zovelen op dit kerkhof. Met het verleden, diep in hun hart weggestopt, werden ze nu na zoveel jaren weer geconfronteerd. En het bleek goed hier te mogen vertoeven. Zelf te kunnen zien, hoe of de mensen in Nederland, voor wie deze gesneuvelden eens het hoogste offer gaven, hun jonge leven, waarvan zij toch ook zoveel ver wachtingen moeten hebben gehad, er zorg voor gedragen hebben, dat HUN graven goed verzorgd zijn. En zullen blijven. Vier onderscheidingen, waarvan één voor de heer Th. Collignon Bij terugkomst in het hotel werd een kopje thee geserveerd, waarna burgemeester Hustinx zich tot alle aanwezigen richtte in een korte toespraak en er op wees, wat of het Royal Canadian Legion allemaal ge daan heeft voor haar nabestaanden. Een afgevaardigde van The British Legion onderscheidde onze stadgenoot, de heer Th. Collignon met nog drie grote mede werkers van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in ons land, de heren Dijkstra, v. Os en Spoel met de „Honorary Member". Een verdiende hulde aan stille medewer kers op de achtergrond, zich tenvolle in zettend voor dit werk, dat voortgang moet blijven vinden. Dat is de gelofte eens ge daan, toen alle wonden van schrijnend verlies nog zo vers waren. De tijd heeft ze geheeld. Maar NOG zijn er graven, die nimmer door nabestaanden werden be zocht.... DAARVOOR is de jaarlijkse collecte. DAARVOOR dient Klaproosdag. Want men zal dan pas kunnen aanvaarden, als men bij dat graf gestaan heeft. Als men gezien heeft, dat het niet vergeten wordt. Een ere-taak van het Nederlandse volk als dank voor de verkregen vrijheid. Denken wij, maar vooal ook de jongeren daaraan, als straks een beroep op hen ge daan wordt voor de collecte van Klaproos- Mevrouw E. Verstraten, eigenaresse van het modehuis „Marlén" in Broersveld 76 is behalve een kundige zakenvrouw ook een charmante lady-speaker. Zij heeft dit verborgen talent in zich pas maandag middag- en avond ontdekt en daarom breng ik haar graag alle hulde voor het presen teren van haar eerste show, tot in de punt jes verzorgd en ook gebracht door haar eigen dochter (Lenny), de verkoopsters van de zaak en een bevriende relatie voor de grote maten, mevrouw T. Frank, Tanja, Yvonne, Monique, Lenny en mevr. Frank, als er eens een show is met veel A-griepjes, dan zal ik u beslist allemaal warm aan bevelen! Nu gauw een duik genomen in al die aantekeningen.... Dat is het heerlijke van een show, je komt ogen en handen tekort! En er was zoveel te zien. Een prachtige collectie sportieve pullovers, sporttruien (de wintersport beoefenen we nu toch in EIGEN land?) geklede jum pers. Gedragen op Helanca-pantalons in diverse kleuren. Ongelooflijk, dat mevr. Verstraten de collectie uit eigen voorraad koos en zelf experimenteerde en combi neerde in twee avonden.... U wilt graag de mode-kleuren weten voor het geval u geen gelegenheid had deze unieke show bij te wonen? Ze zijn deze winter uitgedacht in dranken, nl. cognac, whisky en sherry. Rood in allerlei nuances sterk favoriet, maar ook biljard-groen. Dan veel geborduurde truien. Ik zag een lichtblauwe Shedandjumper, beeldig ge borduurd met korenblauw en wit. Een zwarte pullover met hoge col, gedragen op een biljard-groene Shetland rok, de jumper geborduurd in dezelfde kleur groen. Speelse streepverwerkingen in trui en, „de Harlekijn-lijn", witte en zwarte blokken verwerkt in een groene trui, ge dragen op een zwarte Helanca-pantalon of de wit met rode jumper, rijk geborduurd aan onderkant en mouwen en nu getoond op een strech-Helanca-pantalon, alleen ge schikt voor kleine maatjes Spencers.... ze zijn er weer! Beeldig die korenblauwe op een smetteloos witte over hemdblouse, grappige kettingversiering op één van de zakjes. Heel goed hierbij uit komend de wijnrode Helanca-pantalon. Prijs van de spencer, u gelooft het beslist niet: ƒ14,95! Heel mooi en bijzonder fijntjes de witte pullover met V-hals, de aparte kabelsteek versiering (zat u daar vroeger ook altijd zo mee te wurmen?op raglanmouwen en voorpand. En met de korenblauwe pan talon een sportief geheel. Noorse jumpers in wel 6 kleuren verkrijgbaar. Een jumper met een Perlonbont-voorpand Mocht u uw hart verloren hebben aan de grijze jumper met de smetteloos witte hoge col (maar hoe houden we die zo?) witte blokgarnering aan onderpand en mouwenBijzonder geslaagd was ook deze creatie nu met blauw boord en zacht roze bies afgewerkt. Geruite rokjes.... In plissé, maar ook strak in warme dessins van Terlenka, wollen kamgaren en wol. Een lust voor het oog en zo voortreffelijk gecombineerd. Een rok en een jumper is voor de Neder landse vrouw toch een geliefde dracht, maar nu met de Franse couturiers op onze hand, kunnen we in modehuis „Marlén" beslist keus maken, ook al hebben we zelfs maat 50 of 52. Na de pauze een kleine greep uit de col lectie wollen jersey japonnen van Franse coupe. Eenvoudig van snit, maar door de koperen knoopgarnering bijzonder geslaagd. Vooral de sluiting aan de brede manchet ten voldoet enorm en was ook terug te vinden in het geestig korenblauw wollen plissé (blijvend!) jurkje. De prijs verklappen: 34,50.... Mogen wij u nog vertellen, dat de rokken bijna allemaal gevoerd zijn en dat er zelfs taftrok-voeringen met kant zijn? Vraagt u maar eens naar dat leuke pied de poule- Vrijdag, 13 september j.l. liet ik U weten dat ik een molenaar zocht. Zaterdag, 14 september meldde hij zich bij het kantoor van „Het Stadsblad". Vroeger kón het niet. Ik kan U niet zeggen hoe leuk ik het vind dat een spontane Schiedammer zo onmiddellijk reageerde. Vrijdag, 20 september heb ik hem op visite gehad: een stevige, gezonde man van bijna vijftig jaar. Hij herinnerde zich héél precies wat er eind 1944 tussen hem en de Hongaarse soldaat was voor gevallen. Hij wist dat er méér dan dat ene gesprek was geweest en vertelde mij op boeiende wijze wat hij in die tijd allemaal had beleefd en op welke avontuurlijke, levensgevaarlijke manier hij naar Holland teruggevlucht is. Een complete roman. Hij verzocht mij onze gemeenschappelijke Hongaarse vriend enige foto's en heel veel hartelijke groeten over te brengen en hoopt straks een brief uit Hongarije terug te krijgen. Ik zal er voor zorgen dat dat allemaal gebeurt. Twee dingen vind ik, voor mezelf, bijzonder belangrijk: ten eerste dat ik wéét dat er in Schiedam hartelijke kerels wonen en ten tweede dat er in alle mensen, die je soms zo achteloos voorbijloopt op straat iets zit, dat de moeite waard is. Ieder mens leeft zijn eigen leven en ieder leven is boeiender dan een ver zonnen verhaal. Het leven van mijn molenaar was een stoer, een fris, een prettig verhaal zo één waarvan je zeggen kunt: Die vent heeft er wat van gemaakt. Éérlijk, ópen en geen gezeur. De harde weg van een jongetje uit een gezin met vijftien kinderen, arm, met alleen maar lagere school-opleiding. Door energie en met zijn heldere kop geworden tot een der bedrijfsleiders van een grote zaak. Hij reed in een be hoorlijke auto. Toch geen zelfgenoegzaam mannetje, integendeel. Het verhaal van mijn molenaar heeft me onzegbaar goed gedaan. Ik hoop hem nog, dikwijls te ontmoeten. Ik houd van deze echt Hollandse kerels. Natuurlijk zijn er meer Schiedammers zoals hij. En dat geeft mij de vaste overtuiging dat er in Schiedam heus nog veel te beleven valt, dat de Gemeenschap nog groeien kan, dat er onder de slappe pudding van de massa bruikbare, harde kernen zitten. Sebastiaan Bovengenoemde school is de cursussen in het nieuwe jaar met bijna 300 leerlingen begonnen, hetgeen betekent, dat er een 100 leerlingen bijgekomen zijn. Jongens hebben toch wel degelijk een zwak voor de metaalindustrie en op de W.F. bedrijfs- school kunnen ze alle kanten uit, want ze kunnen een cursus volgen voor bankwer ker, draaier, frezer, schaver, scheepsbe- schieter, plaatconstructiewerker, afschrij ver in de scheepsbouw, scheepsmetaalbe- werker, ketelmaker, vormer, pijpenbewer- ker, booglasser, modelmaker, elektrisch lasser en elektrisch monteur. In het eerste jaar (het voorbereidend leer jaar) krijgen de jongens een studieloon van 23,85 per week en in het tweede leer jaar 27,90 per week. Jongens van 14 jaar, die van de v.g.l.o.- school komen, krijgen speciale opleidingen en kunnen na een 3-jarige cursus examen doen voor het volledige Bemetel-diploma. Maar jongens, die reeds een l.t.s.-diploma bezitten, kunnen al in twee jaar dat di ploma behalen. Willen zij daarna nog ver der studeren, dan is er bij Wilton Fije- noord hiervoor een speciale STUDIE FONDS. De cursisten ontvangen in het derde leerjaar het C.A.O.-loon plus pres tatie-toeslag, terwijl het bedrijf voor hen, die goed htm best doen op een spaarbank boekje 100 storten in het voorbereidend jaar en 150.- in het tweede leerjaar. Tijdens hun opleiding genieten de jongens alle SOCIALE VOORZIENINGEN van het bedrijf, maar ook wordt de helft van hun studieboeken betaald. Zij krijgen ook GRATIS werkkleding en drie weken va kantie. Verdere inlichtingen over deze school verstrekt de directeur hiervan, de heer W. G. E. Valk. rokje, waarop een warm getint oranje Italiaans vestje gedragen werd, ruitgarne- ring langs kraag en sluiting. Een apart ge heel. Verdiept in al dat moois (voorlopig nog op papier!zou ik bijna vergeten, dat de kapsels van de mannequins verzorgd werden en hoe?door de dames van kap salon „LILIAN" en de bijpassende tassen, HANDWERKTASSEN, welwillend wer den afgestaan door „DE STEENBOK". De hertshoornbeugels voldeden hierop bij zonder. Zo ook de byouterieën tegen voor delige prijs te bekomen in het modehuis, dat met de naaste buren in het Broersveld een ideale samenwerking toonde op deze show. Jersey-pakjes... Een zwart met heel bescheiden witte garnering aan mouw en hals, hoog zakje op voorpand, gladde rok. Najaarscostuums, een heel sportieve regen mantel, geheel nieuwe lijn met afneembare cape. Een gezellige camel-jas, eenvoudig met kraag en revers. Tweed mantels, nog steeds gewild. Een grijze Flaush-mantel, dito in royalere maat, heel aparte stikver- werking in voorpand, rond weglopend on der de armen. Deze stiksels terug te vin den in de kraag. Op de valreep zeg ik u nog even, dat IMITATIE-BONTMANTELS in de mode zijn. En... dat de cocktailjurkjes hartver- overend en van een uitgesproken stijl wa ren, waarvoor het publiek terecht gul was met het applaus. Dat weer opklaterde, toen de mannequins met een toef anjers in hun armen voor het laatst het plankier afkwamen. Vanachter de „schermen" kwam nog een bouquet anjers voor de lady speaker. De heer J. de Klerk deelde in de hulde voor de omlijsting van piano-muziek. Proficiat mevrouw Verstraten met uw allereerste mode-show MIEKE TEL. 69161. na 6 uur !s avonds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1