Het nieuwe tp ptettig mrrfcm faf de Schiedamsche Cartonnagefabriek ALLEMAAL-OP TWEE NA-DE HARTELIJKE GROETEN VAN KOM VAN DAT DAK AF!! KINDEREN VAN ONS VOLK a 0 burgerlijke K^Htand WIET JE KWETTER OPEN BRIEF VAN VAANDRIG HERSBACH AAN DE ONBEKENDE HOPMAN!! OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. EERRTE PAAL GESLAGEN VOOR KANTOORFLAT WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 15e JAARGANG No. 7 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Ze zat op een mooie oktober-avond plotseling tegen mijn ruit te tikken. Ik herkende haar direkt: mijn lieve mussen-vriendin Wietje Kwetter. Onmiddellijk schoof ik het raam omhoog en zei: „Meid, kom derin!" Misschien herinnert zich dat ik jaren geleden iedere week braaf haar „meemwaars" voor U uit het mus' vertaald heb. Toen zij naar Den Haag vertrok heb ik haar met een traan in het oog nagewuifd. Het was een blij weerzien. Ze was een beetje zwaarder geworden, een beetje déftiger: vijf maal moeder, tien maal grootmoeder, twintig maal overgrootmoeder en veertig maal bet-overgrootmoeder Ze leeft met Jan Mos haar goede mannetje samen in een dakpan voor bejaarden, waar ze het heel erg naar hun zin hebben. „En hoe kom je zo opeens naar Schiedam?" wilde ik natuurlijk we ten. „Om een héél ernstige reden!" zei ze. Omdat Wietje altijd een echt vro lijke, onbezorgde mussen-vrouw ge weest is, dacht ik aan een grapje, maar nee, haar reden was ernstig. „Stel je voor sjilpte ze er zijn hier in de stad twee dames die ge zegd hebben: „Ze moesten alle mus sen dood maken" „Dat zijn geen dames geweest," ont kende ik heftig, „dat waren katten!" Niks ervan, Wietje wist het uit uiterst betrouwbare bron: DAMES! „Laten we dan tenminste zeggen „katten van dames!" want ik ben iemand die altijd graag een beetje gelijk heeft. „Maar waarom willen die twee jul lie allemaal dood?" was mijn vraag. Er volgde een heel verhaal. ERGENS is een allerliefste dame, die drié maal daags korstjes brood strooit voor mijn soortgenootjes, die dat wéten, die dat reuze fijn vin den en die daar al op zitten te wach ten drie maal daags een groot algemeen mussenfestijn! Die dame strooit haar korstjes (van haar brood dan) op het dakje van haar eigen loodsje. Daar pikken mijn soortgenoten ze op. Een enkele vlug gerd laat wel eens een brokje vallen U weet wij mussen hebben nu eenmaa" een slordige inborst en dan komt er wel eens wat bij de bu ren van die dame." „Nou én?" ik zag daar allemaal niets dramatisch in en zéker niks wat met de doo(l gestraft dient te worden. „Nou" piepte Wietje met van veront waardiging overslaande kwetters, „Nou, die buurvrouw en de wérk- ster van die buurvrouw doen als maar lelijk over onze schat-van-een- weldoénster. Ze bellen haar op per telefoon en ze eisen dat wij verhon geren en dat we eigenlijk allemaal maar pardoes hardstikke dood ge maakt moeten worden Hoe vind je dat, Sebastiaan?" Ik heb haar zachtjes tegen mijn schouder uit laten snikken en toen zijn we samen Wietje Kwetter en ik net als vroeger achter mijn schrijfmachien geklommen. Samen vragen we aan ALLE Schiedamse huismoeders: Hebt de vogels lief, laat ze hun korte leven genieten Er zijn al zoveel echte katten die op hen loeren!! „Das een mooie zin" vond Wietje Gunst, knul, ik moet weer gauw naar mijn bejaarden-pannetje Vergeet vooral niet ALLE Schiedam mers mijn hartelijke groeten te doen '„Alle?" vroeg ik (misschien dat ze er twee wilde uitzonderen) Maar niks hoor: zó zijn de mussen niet: „Alle!" sjilpte ze. Sebastiaan. GEBOREN: Tina A., d.v. W. Beelen en N. H. Snijders; Menko, z.v. M. Lowes en J. Snijders; Frangois F. A., z.v. J. K. Tomeï en M. R. Busé; Dirk z.v. P. Krommenhoek en A. J. Poldervaart; Rosita d.v. L. J. Philipse en G. M. van der Vlies en M. Albrecht; Jo- van der Vlie sen M. Albrecht; Jo- chen N. z.v. W. J. D. Dijkshoorn en R. Junker; Harald M. z.v. W. J. D. Dijkshoorn en R. Junker; Leentje d.v. J. F. Akkerman en G. M. Agter- sloot; Welmoet M. d.v. C. van der Geer en B. B. de Leeuw; Carolina M. T. d.v. J. C. J. Ham en J. M. T. Jacobs; Peter J. z.v. J. van Noort- wijk en E. M. Petri; Leonardus T. M. z.v. H. J. Timmers en H. W. van Velzen; Elizabeth d.v. S. J. C. van der Pluijm en M. S. M. Dalhuizen; Martin J. z.v. A. Liefting en E. C. Vogelij; Hillegonda M. A. d.v. H. M. van Deurzen en I. E. C. M. Lobrij; Eduard H. J. z.v. H. J. Paalvast en A. L. Groenewegen; Adrianus P. M. z.v. A. W. M. Zwamborn en A. L. M. Timmers; Pericles H. z.v. G. Mene- xis en T. J. van der Linden; Cornelis J. z.v. K. de Man en J. de Zwart; Caroline d.v. F. P. van Eijk en J. van Rikxoort; Martinus J. J. z.v. M. J. Kerkhof en S. J. M. Vaarting. OVERLEDEN: J. J. L. Scheffers, 72 jaar; C. J. H. Scheuller, 93 jaar; B. Bekink, 75 jaar, weduwe van H. Kiela; A. Sizoo 67 jaar; C. Niefop, 65 jaar; H. M. Vlasveld, 77 jaar, weduwe van J. Lips; B. van den Enden, oud 1 jaar; T. Hoenderkamp, 61 jaar. Geachte Hopman, Verbazend groot was mijn verwondering bij het lezen van Uw brief, die afgedrukt stond in het Nieuwe Stadsblad d.d. 16 ok tober 1963. Verwonderd was ik, niet om Uw brief maar wel om de wijze van reage ren. Want het is natuurlijk nonsens, dat wij, leiders van de St. Stephanusgroep, niet op de hoogte zouden zijn met de verken ners wet; integendeel, daarvoor zit onze groep te goed in elkaar. Wegens deze kwestie, die U verkeerd heeft begrepen en daarom ook geheel en al scheef getrokken heeft, zal ik hieronder laten volgen, hoe de zaak precies in elkaar zit, opdat ik dan wat U schreef, recht kan zetten. Wij, leiders van de St. Stephanusgroep, hebben een verslagje gestuurd naar Het Nieuwe Stadsblad over de gehouden ouder avond; dat is op zich niets bijzonders, evenmin als het bericht, dat drie ouders zouden zorgen voor 2500, Dat op dit bericht een reactie is gekomen van verschillende personen, die ons een gift deden toekomen, dwong ons deze per sonen te bedanken. Men schreef o.a.: „Vaandrig, ga door totdat U 100 x 25, hebt". Langs welke weg kon dat beter gedaan worden, dan langs dezelfde weg, waarlangs wij ons bericht hadden gelan ceerd i.e. Het Nieuwe Stadsblad. Dat daarna een vader de advertentie liet plaatsen en Mieke ons ter goeder trouw oe- hulpzaam wilde zijn met het schrijven van dat enorme stuk, kan niemand, ons ver wijten. Hoe men er dan bijkomt om ons in de schoenen te schuiven, dat wij niet op de hoogte zijn van de verkennerswet, is ons een raadsel. Wij zijn juist de mensen die ons helpen, dankbaar en hebben dit op de een of andere manier willen laten blijken. Dat U onze wijze van handelen bedelen noemt, dat is Uw zaak, dat zijn Uw opvattingen. Maar voor ons is dank baar-zijn voor een verkregen gave of gift of hulp in welke vorm dan ook iets van zelfsprekend, we zouden haast zeggen pre cies volgens de verkennerswet. Dat U vragen via Mieke beantwoord wilt zien, vinden wij niet fair. U had toch ook even de moeite kunnen nemen om U even bij mij persoonlijk op de hoogte te komen stellen. Ik heb toch mijn naam en adres niet verborgen gehouden? Wanneer U even om nadere inlichtingen gevraagd had, was alles U duidelijk geweest. Dan had U met Uw jaren ervaring wel anders ge reageerd; dan was U niet zo maar in de pen geklommen. Nu heeft U een verkeerde, niet eerlijke wijze van handelen van de leiding van de St. Stephanus naar buiten uit gebracht. Gelukkig zijn wij in onze kringen bekend genoeg, zodat u geen schade heeft berokkend. In Uw brief begint U een van de zinnen met „als een leider te lui is". Ook hier moeten wij U met klem tegenspreken. De drie vaders vonden het juist, dat zij ons de financiële zorgen uit de hand namen, omdat wij toch al zoveel aktiviteiten on dernamen. Voorts beweert U, dat Mieke haar naam te grabbel zou gooien, als zij haar naam voor de oplossing van onze moeilijkheden inzette. Wanneer zij dat zou doen, dan zou zij dat ook' doen voor U, hopman, want U bent lid van dezelfde broederschap als wij. U schrijft voorts dat wij het gebedelde geld aan onze minder valide medebroeders moeten geven. Waarom hopman? Op de eerste plaats is dat geld helemaal niet gebedeld, op de tweede plaats bent U helemaal niet op de hoogte van ons aktie- programma, waar wel degelijk aan onze minder valide medebroeders is gedacht. Maar U kan niet verwachten, dat wij onze akties die wij volgens een programma gaan voeren, voor U of wie dan ook ken baar maken. Trouwens, wat heeft U er in dit stadium mee te maken? Maar noch de minder valide verkenners, of welke minder gezonde mensen ook kun nen niet wegnemen, dat ook onze ver kenners uit hun noden geholpen moeten worden. Intussen, hopman, kunnen wij U wel meedelen dat wij ervan overtuigd zijn dat wij het streefbedrag van 2500,in het voorjaar zullen bereiken. Dat is dan te danken aan de medewerking van de ouders van onze verkenners. Als ook, wij leiders van de St. Stephanus groep ons steentje eraan kunnen bijdragen, zijn wij tevreden. En als het eenmaal zo ver komt, dat wij verantwoording zullen (moeten) afleggen, dan zullen wij dat niet doen bij U, collega leider, maar op hoger niveau, dat ook over U zal waken. Hoogachtend, Vaandrig J. W. Th. Hersbach, Goereesestraat 13b, Schiedam Noot van de redaktie: We hopen, dat hiermede alles recht gezet is. Dat de betreffende hopman zich in ver binding stelt met vaandrig Hersbach. In de verkennersregels zullen toch wel de woorden voorkomen: altijd elkaar de ver zoenende hand reiken. En moeilijkheden eerlijk uitpraten! Discussie hierover verder gesloten. MIEKE Gistermiddag heeft burgemeester Mr. J. W. Peek de eerste paal gesla gen voor een particulier gebouw, dat de firma D. BARON aan de W.- zijde van het station gaat neerzet ten. Er is van Gemeentewege hier veel belangstelling voor, omdat hierme de 't stationsplein afgebouwd wordt. De eerste paal betrof een particulier gebouw, omvattende een garage, een benzine-verkooppunt met service (Esso), een auto-showroom, waar boven een kantoorflat komt van acht verdiepingen en een dakverdie- ping. Een zuiver zakelijk object dus, waarop wij a.s. vrijdag uitvoerig terugkomen. „Ik waarschuw voor de la-a-a-aatste ke-e-e-e-eeer „Man, ik zit niet eens op een dak!" Nee, maar U zit nog veel ge vaarlijker: U zit op een brommer die dertig kilometer per uur mag rijden. Nemen wij even aan, dat U een keurige jongeling bent en de 30 km. grens niet (of nauwelijks, want zó kinderachtig zijn we nou ook weer niet) overschrijdt. PATS.... een botsing.... bij die snelheid betekent dat een val van NEGEN meterdus vanaf een flink hoog dak! Ja, precies: een ROT-SMAK! Vaders en Moeders, Uw kinderen met hun brommerze balan ceren op een dak van negen meter hoog! Daar mag U écht wel eens over nadenken. Natuurlijk is UW kind de éne voorbeeldige uitzondering, die zich angstvallig aan alle regels van het verkeer Jwudt tussen haakjes ként hij of zij al die regels?) In 1962 telde de politie vijf honderd zeven en zestig ongevallen met een brommer in onze stad. ALS er persoonlijke ongelukken bij waren gelukkig lang niet allemaaldan waren de kwetsuren ALTIJD aan het hoofd! Niet iedere jongen en zeker niet ieder meisje heeft een ijzeren kop! Zit ik U bang te makenNee, lees mijn eerste zinnetje: ik waar schuw. TOT 26 oktober kan men zich opgeven voor de z.g. „Brom fiets-cursus", die door onze politie samen met het Verbond voor Veilig Verkeer wordt gehouden. Die cursus betreft vier dinsdag-avonden van 8 tot 10 uur. Ja, dat is nog al wat, maar er staat ook nogal wat op het spel: Misschien zelfs het LEVEN van Uw kind. Na die cursus wordt een examen afgenomen en als dat goed wordt afgelegd komt er een fraai di plomaen voor Ueen rustig geweten. Zo'n brommer gaat hard! Zelfs als ze het bij 30 km. per uur la tenAan het hoofdbureau van Politie in de lange Nieuw- straat kunt U een invulformulier halen. U kunt het ook laten... Dan zien ze U vroeg of laat wel met een angstig, betrokken gelaat bij één der ziekenhuizen „Hoe is het met mijn kind?" „Het valt nogal méé meneer, het is niet zó erg mevrouwLaten we hopen dat ze dat dan zeggen. Laten we voorlopig maar niet meteen het allerergste denken Want wéé dan Uw wroeging. Bij een brommer HOORT een brommer-cursus. Ook voor ouderen natuurlijk! Dat vindt de politie (en nou kunt U wel zeggen: die uitslovers met hun bonnenboekje en hun kapsones). IK zeg: Zij zijn er om U te beschermen. En laten we nou maar héél erg dankbaar zijn dat de politie de moeite neemt om U en uw kinderen boven de zestien uitvoerig uit te leggen HOE en WANNEER zij moeten reageren. Dat voorkomt een heleboel ellende.... U weet: Voorkomen is béter dan genezen. KOM van dat verrekt gevaarlijke dak af zolang U geen diploma hebtTot 26 oktober kunt U zich opgeven. Ik waarschuw maar één keer. DEZE keer! Sebastiaan. Het Landelijk Bureau der Nationale Collecte doet een beroep op U Slechts eenmaal in het jaar doet het Landelijk Bureau der Nationale Col lecte een beroep op U. Slechts een maal in het jaar schrijft men uit voerig over het onvoorstelbaar leed van die ouders, die een zorgenkind hebben. Ruim 250.000 geestelijk gehandicap ten of zwakzinnigen zijn verdeeld in drie groepen, te weten de diep zwak zinnigen, die dusdanig zwaar gehan dicapt zijn, dat ze uitsluitend opge nomen kunnen worden in inrichtin gen, die geheel gericht zijn op deze groep van opvoedkundig ongrijpba- ren. De behandeling van deze groep is dus geheel ingesteld op verple ging en verzorging. Dan de twfeede groep, de zgn. „im becielen". Zij vertonen in vele geval len lichamelijke gebreken, maar kunnen zich zelf wel wassen, aan kleden en eten. En onder goede lei ding op beschuttende werkplaatsen tot een behoorlijke arbeidsprestatie kunnen komen, mits deze arbeid is aangepast aan hun bijzondere licha melijke en geestelijke omstandighe- len. Echte zelfstandige mensen zul len het niet worden" en opname in 'n internaat is in vele gevallen de aan gewezen weg. Tot slot, maar tevens de grootste groep: de debielenZij kunnen zich in onze maatschappij, waar veel arbeid via de lopende band wordt verricht, wel handhaven, mits DES KUNDIGE hulp of begeleiding aan wezig is. Deze deskundige hulp nu wordt geleverd door gespecialiseer de MAATSCHAPPELIJKE werkers in dienst van stichtingen, die dank z" het particulier initiatief in het le ven zijn geroepen. Op het ogenblik kent men de „Ne derlandse Vereniging voor Sociaal- Pedagogische Zorg, de Ver. van de H. Jozef van Cupertino", „de Prot. Chr. Ver. tot Bevordering van Soci ale en Pedagogische Zorg", die met hun tientallen stichtingen nauw SA MENWERKEN over 't gehele land, en deze samenwerking vera.ikerd hebben in de „Federatie Nazorg B.L.O.". Specialisten, geestelijke ad viseurs en gespecialiseerde maat schappelijke werkers proberen in teamverband de moeilijkheden op te lossen, welke zich in het leven van de zwakzinnigen voordoen. Er zijn bovendien drie OUDERVER ENIGINGEN, waarin de ruders van de geestelijk misdeelde kinderen zich hebben georganiseerd, te weten „Helpt Elkander" (algemeen), „Phi ladelphia" (Prot. Chr.) en „Voor het Zorgenkind" (R.K.) Er is een subsidie van de overheid, maar er is altijd ook een tekort. Dat tekort kunt u aanzuiveren, met uw bijdrage straks in de col lectebus of op de giro van de heer D. de Bruin, P.K.O.laan 1393, giro nummer 516323. Drs. A. J. v. d. Made dankt u bij voorbaat namens het Landelijk Bu reau der Nationale Collecte voor uw pift, die zal worden verdeeld onder de bovenstaande organisaties. U loopt deze bussen straks toch niet zomaar voorbij? U denkt toch aan het gironummer van de heer de Bruin TEL. 69161, na 6 uur is avonds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1