liet nieuwe L t HARGA-FILOSOFIETJES Schiedamsche Cartonnagefabriek onze uren £dptettif wekken, fy' de Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. In 1967 ingebruikneming HET PROBLEEM IN DE PIEKUREN" yèi i Er ging een trein naar Zwolle De onbereikbare sprong van Dr. Jungerius AFSCHEID S.G. DIREKTEUR VANAVOND AANMELDINGEN VOOR O.B.K. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Per* WOEMSnxr: 1963 16a JAARGANG No. 9 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), teleioon 010 267368 263939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. tnzendtermi|n advertenties, dinsdag en donderdag 0 uur s avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmar kt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland DE METRO Wie een tramrit naar Rotterdam maakt, wordt sinds maanden ge confronteerd met de bouw van de „metro", de verkeerstunnel, die zal lopen van het centrum (Centraal Station) naar het zuidelijke „stadshart". Met de mogelijkheid van doortrekking naar groeiende ■wooncentra. In 1958 was men ervan overtuigd, dat deze ondergrondse tunnel er komen moest. En wel zo snel mogelijk. Hiervoor is een be drag van 175 miljoen gulden uitge trokken. Een goede geldbelegging, als men bedenkt, dat tijdens een „piekkwartier" 5000 passagiers kun nen worden vervoerd en maximaal zelfs 40.000 per uur per richting. Een kleine groep deskundigen maakte studiereizen naar Duitsland, de Ver. Staten en Canada, om profijt te kunnen trekken van de ervaringen met ondergrondse spoorwegen in het buitenland opgedaan. Een tra ject van het Centraal Station via het Weena, Hofplein, Coolsingel, van Hogendorpplein, Schiedamsedijk, Parallelweg, Hillelaan, Maashaven, Mijnsherenlaan, Zuidplein met de stations Centraal Stadhuis, Beurs, Leuvehaven, Rijnhaven, Maashaven en Zuidplein werd geprojecteerd. Een afstand van vijf kilometer. Er is rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de verlenging later wordt doorgetrokken in de richting Zuidwijk, Pendrecht en Hoogvliet en in het noorden naar de toekom stige woongebieden ten oosten van de Kralingse Plas... Enorm belangrijk is, dat straks het voorlopige eindstation van de „me tro' *bij het Centraal Station van de Nederlandse Spoorwegen aanslui ting zal geven op de diensten van de N.S., op interlokale bussen en lokale bussen en trams. Op de Cool singel zullen de stations temidden van kantoren, winkels en bioscopen komen te liggen. Op de Zuidelijke oever zullen de stations de omlig gende woonwijken bedienen. Zij zul len gevoed worden door de bus- en tramlijnen. Het ligt in de bedoeling de interlokale busdiensten op het station Zuidplein, het voorlopige eindstation op de Zuidelijke oever te concentreren, waardoor dit station dan zal kunnen uitgroeien tot een „metro-busstation". Het aantal bus diensten via de bestaande Maastun nel (de trots van 1942) en de Wil lemsbrug kan beperkt worden, om- dnt een aanzienlijk deel van de pas- s :ers de reis via de „metro" zal olgen. Door het bouwen van f senstailingen denkt men ook de (brom)fietsers te weerhouden van verkeerstunnel en brug gebruik te maken, waardoor ook weer ontlas ting van die drukke verbindingen ve-kregen zal worden. Berekend im mers werd dat in Rotterdam-Zuid, ir 'us'ef wijken als Pendrecht, Zuid- wijk, Lombardijen en Groot Yssel- roonde in 1965 rond 83.250 woningen zi'Hen bevatten. Dat er in dat jaar mar schatting 291.500 inwoners zul len zijn, van wie er 116.500 tot de v kende bevolking zullen behoren. Van die laatste groep zullen er 52 800 op de Rechter Maasoever wer ken en het openbaar vervoer ver vecht er 33'/3 procent (17.600) van té gaan vervoeren. Bij goede voor zieningen mogelijk zelfs 50% De doeltreffendheid van elk open- b vervoermiddel, wordt bepaald dl "n -.estaties tijdens Te piek uren, In Rotterdam zullen naar m --A Een blik in één van de vijf „metro-stations", dat van de Leuvehaven. schatting zestig procent van de be noorden de rivier werkende bewo ners de Zuidelijk gelegen stadswij ken tussen vijf en zes uur naar huis gaan. Als zij daarbij gebruik maken van openbaar vervoer (een percen tage van 33»/j naar men aan neemt) betekent dit, dat 60% van 17.600 is 10.560 personen. Om de piekhoogte te bepalen, moet een aantal correcties worden toegepast. Bij slecht weer immers zal niet 33' maar minstens de helft van de wer kenden via het openbaar vervoer reizen of 15.840 personen. Tijdens het piekuur des avonds keren ook niet-werkenden huiswaarts. Hun aantal heeft men bepaald op onge veer 2.500. Hoogvliet en Spijkenisse leveren eveneens enkele honderden reizigers, een 800 neemt men aan, zodat het totale aantal op een 19.100 gesteld kan worden. Daarvan zullen er 5000 per bus en ongeveer 14000 met de metro reizen. In het piek uur van 5 tot 6 liggen ook weer „pieken": de hoogte van vijf uur tot kwart over vijf. Wanneer men ook daar rekening meehoudt, dan komt men aan een uurcapaciteit in 1965 van 25.700 reizigers (5000 per bus, 20.700 met de „metro"). Met deze toeloop en nog veel meer is bij de plannen voor de „metro" rekening gehouden. HOE WORDT DE „METRO?" Een vraag, die iedere Schiedammer graag beantwoord zal zien, omdat hij als „naaste buurman" interesse voor dit gigantische bouwwerk heeft. De „metro" zal ten noorden van de rivier door een tunnel lopen. Op de zuidelijke oever zal zij in een viaduct overgaan. De bovengrondse bouw van het traject bespaart der tig miljoen gulden vergeleken met de kosten voor een ondergrondse weg. De stations worden in twee ver diepingen gebouwd. De centrale hal komt bij de bovengrondse stations direct onder de straat te liggen. Daarboven komen de perrons. De verbinding tussen hal en perrons ge schiedt met vaste- en roltrappen. Kaartjes-automaten komen in de centrale hal van alle stations te staan. De loketten en tourniquets zullen toegang tot de perrons geven. Interessant is intussen, dat juist de zer dagen twee van de vijf stations (Stadhuis en Leuvehaven) gereed zijn gekomen. Grote trajecten on dergronds en onderwater zijn al voltooid. Binnenkort wordt met de bouw van de „metro-treinen" be gonnen. Het seinhuis en de remise voor deze treinen zijn al in aanbouw en de bestelling voor de installatie voor de seininnchting zal een dezer dagen wel afkomen. BOUW VAN 27 TREINSTELLEN.. Werkspoor in Utrecht heeft de opdracht ontvangen tot bouw van de eerste serie van 27 treinstellen. Ieder treinstel (lengte wordt 29 me Dat hebben we er nou van, wij wet dat mooie, grote moderne station. Vroeg of laat moest er wel iemand komen die dacht: „kom laat ik eens in de trein stappen" Nou was het zo erg niet geweest als die iemand een retourtje had genomen of als die iemand toevallig nét niet Fred Pfeifer had geheten. Fred Pfeifer, de direkleur van de Schiedamse Gemeenschap (een mooi kan toor, een goede brommer, een opgeruimd karakter, een vlotte pen, een enorme dosis idealismeWat doet die man? Loopt ie even een proeflokaal binnen, dan zeg je „enfin", gaat ie naar het kantongerecht, dan denk je: „Het kan de beste gebeuren", dragen ze hem het ziekenhuis in, je blijft hopen: „Daar komt ie wel weer uit" Niks van dat alles: uitgerekend Fred Pfeifer, die we helemaal met missen kunnen, laat zich imponeren door dat enorme spoorweg paleis en: weg Fred! Financieel, historisch of medisch is het totaal onverklaarbaar, zulke dingen gebeuren. Je zou het een „natuurramp" kunnen noemen Maar noch het Roode Kruis, noch de U.N.O., noch zelfs het rechter bovenhoekje van Het Stadsblad kan hier hulp bieden. Ik constateer dus eenvoudig het feit, al drijft mijn schrijfmachien van ellende- tranen. Fred Pfeifer nam de trein naar Zwolle, Fred Pfeifer komt nooit meer terug We zijn hem kwijt. Gewoon. Als een gestolen fiets, als een omgezaagde boom O ja. er is een nieuwe direkleur voor hem in de plaats gekomen. De Schiedamse Gemeenschap „araait" voort. Er is ook een nieuwe „eind redacteur" voor het S.G.-blad en een nieuwe redacteur. Deze drie mensen kunnen die ene Pfeifer aardig vervangen alleen ikblijf verweesd achter. Wat U niet wist: een morele, technische, culturele steun voor de drie honderd stukjes op dit plekje, is vertrokken naar Zwolle Al mijn letterkundige be- drijfrels werden door zijn kundig oog critisch bekeken. Meer dan eens wist hij blunders te voorkomen, zere tenen te ontzien, door een enkel schrapte, een woord-verandering. Als een hond die zijn baasje kwijt geraakt is, jank ik verder door het leven Sta ik U straks te grieven, vergeef het me astüblieft. Bedenk: Fred Pfeifer ij naar Zwollemet de trein. SEBAST1AAN ter) krijgt een gelede constructie en zal 80 zitplaatsen en 196 staanplaat sen bieden. De lengte van de per rons van de „metro" zal 120 meter worden, hetgeen betekent, dat elke tre'.n maximaal vier van de e treinstellen zal bestaan. De bieedte van de perrons wordt drie en halve meter, waar het zijperrons betreft. Eén enkele trein meer en men zal in enkele minuten meer dan 1000 passagiers van Rotterdam-Zuid naar Rotterdam-Zuid vice versa kunnen vervoeren. Antracietgrijs wordt de kleur van de treinen met een gele band en blauwe raampartijen. Licht grijs wordt het dak. Op een terrein aan de Hilledijk en de Parallelweg zijn de bouwwerkzaamheden ten be hoeve van de remise en het sein huis, waaruit de treinenloop zal worden geregeld, al in volle gang. De kosten van het grote „metro emplacement", dat hier zal ontstaan, raming kosten op vijftien miljoen gulden, zal in de eerste helft van 1966 moeten worden opgeleverd. Dan zullen ook de eerste „metro treinen" in Rotterdam hun opwach ting maken. Tot begin 1967 wan neer ze officieel in gebruik zullen worden genomen, zal men voldoen de gelegenheid hebben om het dan beschikbare materiaal, personeel en installaties op hun waarde te testen. Een speciaal systeem van signale ring en beveiliging, vanzelfsprekend behorend tot het meest en verst ont wikkelde op dit gebied, daarmede zal de Rotterdamse „metro" worden uitgerust. Dit principe zal berusten op treinbeïnvloeding van buiten af volgens een systeem, waarbij infor maties via „de rails" zullen worden overgebracht naar de appartauur in de „metro-trein". De noodinstallatie zal volgens deze methode onafhan kelijk van de bestuurder in werking treden wanneer ook maar een en kele voorwaarde van de vele, waar aan het veilige treinverkeer zal moe ten voldoen, niet wordt voldaan. Bedrijvigheid dus volop in Rotter dam... Er komt nu „tekening in de bouw van de „metro", waarnaar de mensen in Rotterdam-Zuid reikhal zend uitzien. Maar nog veel verder... Een verlichting zal de Van Brie- nenbrug" (voltooiing eind decem ber van dit jaar) brengen in de verkeerssituatie, bijzonder wat be treft de verbindingen tussen de Lin ker en de Rechter-Maasoever. De eivolle Maastunnel en de Willems brug zullen hierdoor aanmerkelijk ontlast worden. CIJFERS DIE VOOR ZICHZELF SPREKEN... In Rotterdam heeft het openbaar vervoer plaats via 14 tramlijnen en 27 autobus lynen. De totale lengte bedraagt 355 kilometer... Per jaar verwerkt het 160 miljoen reizigers; 60% daarvan gaan met de tram, de andere met de bus. Twee oeverver bindingen zijn er: een brug en een Zondagmiddag, 1 november 1964, ruim vijf over half 4... Gedepri meerd had ik de gehele wedstrijd „de streek-derby" S.V.V.-Fortuna Vlaardingen gevolgd. Gelaten had ik al die vreugde van de Vlaardingers over me heen laten gaan. Ze ver dienden het. S.V.V. „breide" teveel. Je peinste broddelwerk als gevolg. Dus twee doelpunten. Voor Fortuna Vlaardingen...! Jammer, heel erg jammer dat Dick van Dijk zijn eigen show niet kon geven. Och, u ként het gehele ver haal. Dr. Jungerius, lenig als een jonge kater nam nogal eens een aanloopje over het hek, om gekreun te smoren... En toen kwam ineens het heilige vuur over de Rood-GroenenIk stond plotsklaps naast de lange dok ter van S.V.V. Ik hoorde hem roe pen. En toen dat fantastische. Dat onvergetelijke...! In een paar mi nuten twee juweeltjes van doelpun ten. Al wat S.V.V. was, stond als één man rechtop, juichte en riep. „Ont stellend leuk. Dat is ontstellend leuk". Het zijn de woorden van Dr. Jungerius, die ik u hier weergeef. Hij maakte een even ontstellende sprong van vreugde in de lucht, die ik nét niet kon halen. Het viel ove rigens in die heksenketel van pure vreugde ook totaal niet op... Vriend en vijand van S.V.V. zullen het toch - mét me eens zijn, dat van Meeteren een kei is. En voor de weglopers ruim een kwartier voor het einde: een voetbalwedstrijd duurt echt tot kwart voor 4. Deze meesterlijke doelpunten heeft u nu juist gemist. En dat is toch ergens jammer. Al geef ik ruiterlijk toe, dat die van Fortuna er ook mochten zijn. U mocht soms denken, dat ik een pure S.V.V.-kist ben...? Mieke Wij maken vrienden en bekenden van de Heer A. Pfeifer er op attent, dat er tijdens de afscheidsreceptie van de oud-voorzitter van de Schie damse Gemeenschap de Heer F. A. de Wolff a.s. zaterdag van 4 tot 5 uur in de aula van het Stedelijk Museum, ook gelegenheid zal zijn de scheidende direkteur de hand te drukken. Niet morgenavond, zoals we in ons artikeltje berichtten, maar vanavond kunnen ouders met hun kinderen zich vervoegen in maison „Tivoli" om hun jongens of meisjes op te geven voor het nieuw te vormen Jeugdorkest. Ook krijgt u daarvoor volgende week woensdagavond, II november nog de gelegenheid. inifiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiüMifl tunnel. In 1942 werd bij de opening van de Maastunnel geraamd, dat zij de maximum-capaciteit van 12 mil joen motorvoertuigen per richting per jaar (1.162 per uur per rich ting) na 30 jaar zou bereiken. Meer dan 17 milj. voertuigen passeerden in 1957 de tunnel, in 1958 19,7 mil joen en in 1963: 26,2 miljoen. Eén personenwagen op 61 inwoners was er in 1953, in 1959: 1 op 24 en in 1963 1 op 14... Meer dan 2.800 voertuigen per uur per richting gaan door de tunnel en dit laatste neemt met de dag toe. Het verkeer op de brug n is de laatste jaren ook aanmerke lijk toegenomen. In 1955 pas er -n 5,8 miljoen motorvoertuig r jaar de bruggen. Acht jaar latei al 10 miljoen... (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 60500, na 6 uur 's avonds -e, A

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1