Het nieuwe h^ounJslmLeiJ^ IN GESPREK MET WELFARE LEIDSTER L. M. LELY HUISVROUWELIJKE OVERPEINZINGEN Schiedamsche Cartonnagefabriek FELLE BRAND BIJ DE E.N.C.K. IN VLAARDINGEN te ptettip webben.fy'de OVER DE INTERPARADOXALE HOMOGENE DIFFERENTIATIE Verschijnt woensdag en vrijdag in'Schiedam en Kethel. Jaarlijkse verkoop van patiënten-materiaal „Het Zonnehuis" warm aanbevolen SOMS IS DAT EEN VERADEMING WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 15e JAARGANG No. 11 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redakfie en adver.ent.esBROERSVEST 1Z5, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren. dagel„ks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzend,ermi,n advertenties, d.nsdag en donderdag 6 uur 's avonds, -entrale administratie Randstad-edil.es: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaar'dinggn, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Ze ging bijna verloren in de enorme voor raad handwerkmateriaal, de kwieke wel fare-leidster van „Het Zonnehuis", mej. L. M. Lely. Hóógspanning in deze laatste dagen van voorbereiding voor de grote tentoonstelling, die vanmiddag geopend is en die u ALLEMAAL vanavond en mor genmiddag van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur bewonderen kunt in „Het Zonne huis", Boerhavelaan 1, waar de directrice, zr. A. M. Sanders u van ganser harte wel kom zal heten. Juffrouw Lely kwam ogen en handen te kort, maar we weten ook, dat zij er bórg voor staat, dat die tentoonstelling zal klinken als een klok. Want tenslotte is het toch een tentoonstelling van „haar patiën ten die zij met eindeloos geduld zover gekregen heeft, dat zij iets kunnen pres teren. Dat zij volledig MEETELLEN en dat hun werk op die tentoonstelling te zien is. DAAROM moet u beslist van avond en morgen eens naar „Het Zonne huis gaan. Er is een heel gemakkelijke verbinding met bus 39 en 40. U zult uw ogen uitkijken. U zult u af vragen, hoe KAN dit allemaal? En wat een enorme verscheidenheid Dat is het geheim van de welfare-leidster in dit tehuis. Van alle welfare-leidsters van het Roode Kruis in onze stad. Zij bezitten de gave chronisch zieken, die zich vaak zo overbodig voelen in deze gehaaste wereld vol dit en daf, stroeve, onzekere handen weer VAARDIG te maken voor handen arbeid. Borduurwerk, vlechtwerk.... Schenkt u straks en morgen eens extra aan dacht aan de onderzetters, tegeltjes met het mozaïekspel van kleine stukjes colo- vinyl, geschonken door de N.V. NED LINOLEUMFABRIEK te KROMMENIE. Vaak kunstig verwerkt in een heel modern patroon. En wat te zeggen van de juweel tjes van bijzettafeltjes? De durf om eigen fantasie uit te werken Theeblaadjes van vlechtwerk, oer-solide, maar vaak zo bijzonder verwerkt. En dan die kleine poppenwiegjes, in rond model gevlochten en volledig door juffrouw Lely aangekleed. U zult er beslist op slag uw hart aan verliezen! Weefwerk in alle vari aties, raffiamateriaal. Geborduurde halve en hele schortjes. Handwerktasjes van ge vlochten raffia. En dan te weten, dat het vervaardigen van dit materiaal vaak onder tranen werd geleerd. Dat men dacht: „dit leer ik nooit, ik kan nu eenmaal niets Maar dan was er weer een andere patiënt met een bemoedigend woord, een simpel hulpgebaar. En het gelukte Ze hebben allemaal zo HARD voor deze tentoonstelling, voor HUN verkoopdagen gewerkt. Ze verwachten er daarom dan ook zoveel van. En zouden WIJ hen dan teleurstellen? „Je moet van de mensen hóuden. Iemand, waarvan je houdt, daar doe je je best voor. En je krijgt er zoveel liefde voor terug...." Ze zegt het haast bedachtzaam, deze jonge vrouw, in dienst van het Roode Kruis en bekijkt haast met vertedering de prachtige loper, in warme kleuren geweven. Een be stelling, waaraan men dan ook met zorg gewerkt heeft. Kettingen, heel gewone, van kralen, maar ook exclusieve, zoals die heel moderne van leer met de typische hanger van koeieleer. Gezellige boodschappentassen, om zó mee te nemen. Bovendien zijn ze nog goed was- baar ook. Applicatiewerk, de mooiste ge borduurde tafellakens. Beesten van plastic. PoppenGezellige inkdappen. Gebor duurde dekservetten met bijpassende vin gerdoekjes. Portefeuilles van leer, sleutel étuis (aan het leer heb ik zoveel voor werk, zegt juffrouw Lely). Borrelsets, panlappenNIET die saaie witte, maar gekleurde in alle variaties. Babygoed, oerdegelijke vaatdoeken, schrijf mappen, herensokken, stofdoekenzakken.... Er zal een grabbeldame zijn! Een dame met een „grabbeljurk" aan, hét evenement op de tentoonstelling. Vraagt u maar ge rust, of u daaruit wat vissen mag, er zit genoeg in! Zo ronddwalen, al is 't voor een GOED DOEL, maakt dorstig. Geen nóód, u kunt heerlijk even op adem komen. U kunt genieten van een kopje koffie met een croquetje of een slaatje. En als u dan ook nog weet, dat de op brengst hiervan geheel ten goede van DE BOOTTOCHT voor de patiënten van „Het Zonnehuis" komt? DAN strijkt u natuur lijk met al uw pakjes daar even neer. We denken weer aan het kamertje van juffrouw Lely.... We zien weer al dat ma teriaal voor ons. NU zal het zoveel beter tot zijn recht komen, nu, dat is vanavond en morgenmiddag- en avond. VERGEET u die data niet. Loopt u er gezellig even langs. Neem een goede ken nis of familielid mee. Het is zo 'heerlijk dit werk van deze mensen te kunnen steu nen. Hun te laten voelen, dat ze er echt nog wel bij horen. Dat ze er altijd bij zul len horen, ook al bestaat hun gemeenschap slechts uit 54 personen en is TWEE-DER DE daarvan aktief. Wij wensen u, zuster Sanders van „Het Zonnehuis", de Welfase-leidster van het Roode Kruis en bovenal de patiënten daar fijne dagen met heel veel belangstelling toe. En... hartelijk dank, dat u ons in staat stelt UW WERK, waaraan u uw hele hart gaf, te kunnen kopen.... Als ik huisvrouwen tegen het lijf loop, die beslist super-volmaakt zijn, dan zak ik als een plumpudding in elkaarEn dan doe ik voor de zoveelste maal mijn best. De eerste dagen lukt dat wonderlijk wel, tot dat de krant belt. Totdat ik ergens met spoed naar toe moet en dan zijn al die goede voornemens wegge vaagd. Zomaar met één veeg. Ook dat gaat me wonderlijk goed af! Deze week had ik een heerlijk ge sprek met een huis- en tegelijk za kenvrouw! Tussen alle drukte door, genoten we zomaar van een kopje koffie, geurige koffie. Goed, we za ten alebei boordevol haast, we moesten nog zo ongelooflijk veel doen. En toch was het góed, zomaar heel eventjes op adem komen. Ik wist, dat ik weer eeuwen op die beroerde bus zou moeten wachten. Ik wist, dat ik die tijd niet verloren kon laten gaan en toch Toch ging ik even gezellig bij Haar zitten. Dit half uurtje kon er gerust wel af, ik zat nu eenmaal toch in tijdnood en dan is het goed Och, u kent dat misschien allemaal wel. Ook de doodgewone huisvrouw Wat maakt het nu uit, of je morgen strijkt of overmorgen. Of je morgen de ramen zeemt en de volgende week de douchecel een oplawaai geeft. Of je de huiskamer de huis kamer voor dood keertje laat en dat nieuwe boek eindelijk eens inkijkt... kiijkt Je hebt er geen tijd voor, zoals je eigenlijk overal geen tijd voor hebt. Je moet zo ontstellend veel doen. dan denk je ineens, nu doe ik het een beetje kalmer aan. Nu ga ik eens lekker zitten en laat de boel de boel Of je drinkt zomaar op een middag heerlijke koffie. En dan geniet je van dat kostelijke verhaal van je gastvrouw, als ze je opbiecht, dat zoveel bij haar in de keuken eigen lijk mislukt. Dat ze altijd boordevol goede voornemens zit, maar daar zo weinig van terecht brengt Dan is het net, of er een pak van wel minstens twintig kilo zomaar bóem van je hart afrolt. Je laat het achteloos op de grond liggen, want je bent het heerlijk kwijt. En dan neemt de heerlijke voldoe ning bezit van je bezwaarde hart, dat je beslist niet alleen zo'n klungel bent! Heerlijke, bevrijdende gedach te, waarvan je intens geniet. Het IS immers niet zo, dat je een totale mislukkeling bent. Het IS immers niet zo, dat je als huisvrouw gefaald hebt. Daar tegenover staat immers het feit, dat je toch op een andere manier wel goede dingen doet? Je sust daarmede doodgewoon je opstandig geweten. Waarom zou je ook niet? Je doet immers ijselijk je best een volmaakte huisvrouw te zijn? Het idee alleen al, dat je dat tenmiste probeert, is al een tien met een grif fel waard. Griffels zijn wel uit de mode, maar een goede bailpoint dan? Best, als ik 'm nodig heb, is die al tijd leeg. Ook een beroerde geschie denis maar daar wen je ook wel aan. Het beste is daarom dan ook maar er een dozijn van in voorraad te nemen. Voordat die leeggeschre- ven zijnI Iemand zei laatst eens tegen me: „ik lees je stukjes altijd, maar er zijn er ook bij, waar ik me aan er ger Ik had perplex moeten kijken, maar ik deed het niet. Ik vroeg alleen, welke stukjes of dat waren...? Ten slotte moet een mens daar altijd re kening mee houden. Ik kreeg er helaas g' 2n antwoord op. Dat is natuurlijk wel jammer. Ik had ze anders in vervolgen ge schreven! Zo ben ik ook wel weer! En dan die verzoekenKunt (en dan kennen ze me nog niet, "an daar dat officiële!) niet hier of daar over schrijven? Soms is het echt wel de moeite waard, maar als iemand me vraagt te schelden op al die mensen, die konijnen voor hun pleizer houden en dat de buren zoveel last van die lucht en de vlie gen (in de zomer dan) hebben, dan zit ik toch wel even met de handen in het haar. Ik kan toch moeilijk zeggen, konijnenfokkers, denk om de lucht! Als het goede „houders" zijn, dan zorgen ze echt wel dat die hokken brandschoon zijn en de bees ten tegen Kerstmis extra gemest Als je dan met de feestdagen van n kluifje geniet, dan moet je na tuurlijk niet denken: zou die poot van die of die zijn? Want dan lust je beslist niets meer. Het is dood zielig, maar ze zijn er nu eenmaal voor. Hoewel ik me nu weer niet voor kan stellen, dat iemand, die met zoveel zorg voor deze beesten in de weer is geweest is, hiervan kan genieten. Nee, dat zal dan ook wel niet. Of ik er dan voor kan zorgen, dat de kinderen een beetje meer liefde voor de plantsoenen en de bomen hebben. Alles wordt tegenwoordig maar vernield. Ik krijg weer diepe rimpels in mijn voorhoofd, want als ik me van die taak zou kwijten, da nzou ik een heks op een vliegende bezemsteel moeten zijn. Het eerste ben ik al (u ziet al, ik ben u net een slag voor!) en die vliegende bezemsteel Nee, het leven is echt zo eenvoudig niet. Je bent echt wel van goede wil le, maar de kunst om het iedereen naar zijn zin te maken? Zou daar voor een boek geschreven zijn? Een heerlijk, lijvig boek, vol wijze raad gevingen, verpakt in een prachtige, kunstlederen band? Er zouden gou den letters op moeten staan, dan zou i'k tenminste ekle dag tussen al die andere bandjes niet zo moe ten zoeken Toevallig sprak ik dezer dagen één van de zeldzame intellectuelen die Schiedam heeft, en waar, laat mij er dat vooral bij schrijven onze stad zo uitermate trots op is. Hij heeft me een vreugdeblos bezorgd door mede te delen dat hij een trouw lezer van mijn stukjes is, „alleen", voegde hij er speels a™to* "fk vt,ui niet dat ik altijd helemaal aan mijn trekken kom lk heb U al eerder gezegd dat ik voor alle Schiedammers schrijf en dus zoveel mogelijk leesbare- dat wil zeggen „voor ieder een leesbare woorden gebruik. •Maar kom", dacht ik, „vanavond eens voor dat handjevol geléér den. Welnu: De dialectiek van de supersonische dwangneurose gekoppeld aan de navrante - bijna diabolische althans toch in meerdere of mindere mate uiterst vaccinerende, zoal niet geheel para-norrnale, gestaltegeving van de huidige constellatie moet toch onbewust de denkende mens leiden tot de hoezeer in zich ook alcoholische, ik zou bijna zeggen: intermusculaire terughou dendheid overigens niet te ontkennen cerebrale overconsumptie waaraan wij in deze dynamische tijd niet mogen voorbijgaan. In dit verband lijkt het mij nuttig ons even te bezinnen op de overcomplete semi-Therapeutische diagonale peristaltie van de opgroeiende jeugd, waarbij wij vooral niet over het hoofd mogen Zien de prenatale analphabethische gevolgen van de rentabiliteit ener te ver doorgevoerde diagnostiek, die zo gemakkelijk zou kun nen afglijden naar een lichtvaardige domicilie, die zeker in onze tijd als een te verwerpen contemplatieve interruptie moet wor den gekenschetst. Het is zonder meer duidelijk dat de hyper-sensitieve influenza die Zich zo vaak manifesteert in een doorlopende artificiële corrup tie, nog afgezien van de toch altijd indolente overcomplete diffu sie, telkens opnieuw haar negatief consumentencrediet in allerlei fiscale decadenties tot ontsporing, zoal niet tot acute futiliteit herleiden zal. I it bovenstaand exposé, dat naar ik meen, exact en right to the point is, zult V begrijpen dat ook van intellectuelen hoe zeld zaam ze ook mogen zijn - een donateurschap van de S.G. als een sine-qua-non geldt, omdat zij als „Primi inter pares" het goede exempel moeten geven. Het leek mij gepast dit eens onomwonden te stipuleren. Sebastiaan. Dat t>oek...... Ik krijg een afschuwe lijke lucht in mijn neus. Ik spring voor de zoveelste maal weer op. De mélk Eén bruine massa... Gelaten maak ik mijn gasstel schoon. Probeer het met een ander pannetje melk, waar bij ik nu zekerheidshalve de wacht houd. Eén heerlijke troost: ik ben niet alleen! Met mij begaan duizen den huisvrouwen die fout. Toegege ven, mannen, een onverbeterlijke fout. Laten we die dan maar zo houden. Ergens in mijn achterhoofd prikt weer de gedachte: „morgen over komt me dat niet meer!" En daar mede is het leven weer goed1 Explosie in een loods met mengmest en brand in zwavelloods. Mannen van de Vlaardingse, de Schiedam se en de Rotterdamse brandweer bestreden met 50 stralen een enorme brand op het terrein van de E.N.C.K. en de Deltachemie in Vlaardingen, waar dinsdagmorgen brand in een grote opslagplaats van kunstmest ontstond. De zwavelloods, die eraan grenst, vatte ook vlam, zodat giftige gas- ontwikkeling zich over de stad ver spreidde. Onmiddellijk was alles in de weer, om de vuurhaard te bestrijden, een schier onmogelijke taak, waarbij vier man nen licht gewond geraakten. Het personeel van dit bedrijf bekwam geen letsel. In de onmiddellijke omgeving van dit bedrijf riep de politie om de hui zen goed te sluiten en dit gold dan speciaal voor Vlaardingen West en Maasland, waar de tuinders de meeste hinder van de gif tige rook hadden. Zij hielden het gezicht met natte lappen bedekt en kregen de waarschuwing, wanneer de kassen met dampen omgeven waren, de gewassen flink nat te houden. De burgemeester van Vlaardingen, Mr. Heusdens, zag nog geen paniektoestand, omdat de wind de dampen vermoedelijk langs het Wesdand naar zee zou voeren. Toch was men op alles voorbereid. Namen de T.N.O. en een olie-maatschappij geregeld proeven om de graad van het gift te meten. Voorzorgsmaatregelen, die overal genomen werden... Het Roode Kruis en de Bescherming Bevolking paraat. Versterkingen van 800 manschappen, als dit nodig mocht blijken. Honderd man gereed op het vliegveld Ypenburg. De commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, die coijtact opnam met de di rectie van het bedrijf, zo ook minister president Marijnen, die geregeld van de toestand op de hoogte wenste gehouden te worden. De fabriek werd afgezet.... Onbevoegden kregen er geen toegang. Om het uur cirkelde- er een vliegtuig boven het terrein. Verslaggevers, reporters. Men sen van de N.T.SVlaardingen de ge hele dag in speciale uitzendingen van de radio in het bijzondere nieuws. Een ontploffing van een loods van 400.000 ton.... Koeien, die vredig op de weilanden graasden, werden binnengehaald of naar elders vervoerd. Men bleef voorzieningen treffen en vooral paraat. Die giftige gas- ontwikkeling boven Vlaardingen had iedereen in zijn ban Minister Marijnen begaf zich persoonlijk naar de plek des onheils en liet zich voor lichten. Deskundigen van de Volksgezond heidsdienst waren eveneens tegenwoordig om- verslag uit te brengen aan Prof. Mun tendam. Om tien minuten over half drie kwam het extra radio-bericht, dat het er in Vlaardingen naar uitzag, dat op dat moment het grootste gevaar geweken was, al bleef men uiterst waakzaam. Met gebruik van gasmaskers bleef men controleren. De wind was echter vrij gunstig. In de Zuidbuurt evacueerden zie ken en vrouwen geheel vrijwillig. Delta-chemie, sinds een jaar gevestigd op het terrein van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar dingen, heeft onlangs vele omwonenden tot het verzamelen van 2500 handtekenin- gen genoopt, omdat men geen tweede ROERGEBIED in Vlaardingen wenste. Deze handtekeningen zullen er nu stellig toe bijdragen, dat zoiets voorkomen wordt. TEL. 69161na 6uur iavonds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1