Het nieuwe Het vuurwerk ligt gereed k Balans van een eindigend jaar achter de stopmand AKTUELE DAG 1962 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. MAANDAG 31 DECEMBER 1962 14e JAARGANG No. 55 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN fadsb Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam t J v d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel West land Wat ons betreft, lezer, we hebben ze klaar staan, al is het niet makkelijk meer om er aan te komen: de vuurpijlen, gillende keukenmeiden, donder bussen en alle andere vurige luidruchtigheid, waarmee straks het oude jaar moet worden uitgeluid. En als u ons nu vraagt, waarom dan weten we het eigenlijk zelf niet. Het uitschieten van een oud jaar gebeurt lang niet altijd omdat we er genoeg van hebben. Het kan een betrekkelijk mild en vriende lijk tijdvak van ons bestaan zijn geweest, maar hel is nu eenmaal op en onherroepelijk dood volgens de kalender. De gebeurtenissen trekken zich heus van die kalender niet veelaan, ze kijken er echt niet op om te zien wat er nu moet gebeuren. Een oud jaar, het is eigenlijk niet meer dan een streepje aan de balk, een maatlijntje over onze bestaanskansen. En als wij de jaarwisseling vieren dan is dat waarschijnlijk vooral om eens even tot bezinning te komen. Het is even handen in de schoot om terug te zien wat er van onze eigen plannen en voornemens is terecht gekomen en hoe het in ruimer bestel is toege gaan. Dat kan men conventie noe men, maar het heeft nog wel enige betekenis ook, omdat wie maar on verstoorbaar doorploetert gevaar loopt aardig de draad kwijt te ra ken. Vandaar dat wij graag even af scheid nemen van een tijdvak, al heeft dat alleen maar „kalendrische" betekenis. De dfngen lopen door en daarom is het goed even te zien, hoe ze zich tevoren hebben ontwikkeld. Dat Elfgelopen jaar is misschien voor de ontwikkeling van de wereldsitua tie niet zo bijzonder ongelukkig ge weest. Het had het kunnen worden, toen de Cubaanse crisis plotseling z'n dreigende gezicht ging tonen, maar een crisis heeft nu eenmaal de heb belijkheid een keerpunt te zijn, zich te wenden ten goede of ten kwade. En we geloven wel dat het grootste deel van de mensheid herademd heeft toen het grote ogenblik van oorlogsdreiging voorbij was. En dat raakte niet allereerst de vraag, wie nu eigenlijk als overwinnaar uit dat merkwaardige conflict was getreden Kennedy of Kroetsjef. Het voor naamste leek bij de eerste oogopslag dat de ogenblikkelijke oorlogsdrei ging was afgewend. Maar al gauw gaat op zo'n ogenblik de herinnering terug naar vroegere crises, waarbij we langs het randje van de oorlog liepen, zonder dat die oorlog uiteindelijk vermeden kon worden. Natuurlijk dachten de oude ren onder ons op dat ogenblik aan de overeenkomst te Munchen, waar bij Chamberlain de vrede slechts voor een tijdje kon redden ten koste van Tjecho-Slowakije. Het is vrijwel voor de hele westerse wereld een prettige gedachte gewor den, dat de oplossing van de Cubaan se crisis van een meer blijvende be tekenis kan zijn voor het bereiken van stabiliteit, een meer betrouw bare verhouding tussen Rusland en het westen. Steeds duidelijker wordt het, dat Kroetsjef in de knel dreig de te raken tussen dat westen en het bijzonder agressief ingestelde Chi na. Wie het beleid vEin de Russische premier aandachtig volgt en be merkt dat hij daarbij de laatste tijd zelfs onuitgesproken door Kennedy wordt gesteund in de richting van een toegroei naar het westen, koes tert terecht enige hoop dat een con flict Rusland-Amerika voorlopig van de baan is, zonder dat de Verenigde Staten daartoe aan kracht of posi ties, ook van hun bondgenoten, hoe ven in te boeten. Alleen het blijft tragisch dat een dergelijke ontwik keling misschien nog meer te ma ken heeft met het ontstaan van een nieuwe tegenstelling, namelijk ten opzichte van China, dan met een echte vredeswil, die elke oorlog als verschijnsel-op-zich verafschuwt. Maar de arme en opstandige mens heid is nu eenmaal vrij hardleers en heeft waarschijnlijk nog af en toe een flinke portie angst nodig om tot grotere wijsheid te komen. Er blijft intussen voorlopig hoop op beter nu het ergste niet is gebeurd en nieuwe perspectieven zich aandienen. Lezers, dit is de voornaamste ge beurtenis, die vanuit het afgelopen jaar de groei van het nieuwe voor de mensheid zal gaan beinvloeden. Maar tussen de regels van de grote ontwikkelingen door spelen zich de arabesken at van uw eigen persoon lijke bestaan. Wij wensen U ook daarin veel voor spoed en vooral die innerlijke groei, die wij allen nodig hebben om meer mens te worden en meer bij te dra gen aan de vrede om ons heen, in onze kleine kring en ook daarbuiten. m noothralbeló Leerlingen van de Dr. Visserschool in onze stad zullen woensdagavond gezegd hebben: „hé, dat is meester van der Horst I" Of zijn éigen klas gekeken heeft? Ik hoop 't maar, maar de heer van der Horst moet dit geheim gehouden hebben! In elk geval sloeg hij geen gek figuur op het beeldscherm in de quiz „Zoek de zin op" van de NCRV. De scholier Hans Pater uit Baarn was finaal kansloos, terwijl de heer H. Blij uit de omgeving van Amster dam blij was, dat hij tenminste één keer het belletje kon indrukken! Winnaar werd tenslotte meester W. J. J. van der Horst uit óns Schie dam! De eindstand bedroeg 1020. maar daarvan nam hij er volgens de quiz-voorschriften 999,99 mee naar huis. Zijn dochtertje zal wel een extra pakje onder de kerstboom krijgen, want tenslotte heeft hij 't aan haar te danken, dat hij die zin „Torentje Bussekruit" wist. Dat zingt zij altijd zo graag! En de kinderen van zijn klas? Och, die zullen allemaal wel een kerst kransje gehad hebben. Intussen: van harte proficiat heer van der Horst. De heer D. Dijkshoorn, ja, juist de mr. opticiën in de St. Liduinastraat 1, herdenkt dezer dagen het DERDE LUSTRUM van zijn zaak in Schie dam. Ook in Rotterdam, Vieram- bachtsstraat 73e, heeft hij een zaak, gespecialiseerd in brillen en gehoor apparaten. Wie met een bril van de heer Dijks hoorn door het leven stapt, heeft een kaart thuis gehad, waarop aan gehecht een waardebon van een rijksdaalder, die vergoed wordt bij aankoop van een nieuwe bril. Deze bon is geldig tot 30 maart 1963. Proficiat, heer Dijkshoorn. En ook nieuwe klanten zullen onge twijfeld van dit buitenkansje kun nen profiteren De Instuif en Katholieke Kring or ganiseren ook dit jaar weer een Nieuwjaarsbal. Aanvang 8 uur, slui ting 1 uur. De avond wordt muzi kaal omlijst door de „Jack Redler's Rhytm Club" met zang van Friedl Perdijk. Prijzen der plaatsen: leden R.K. Instuif en Kath. Kring 2. introducé's 2.50. Telefonische be stelling kan geschieden onder nr. 63511. De Schiedamse Kunstkring organi seert óp donderdag 3 januari a.s. een toneelavond in het Passage Theater verzorgd door de Toneel groep Centrum. Opgevoerd zal wor den Moordkans (the big killing) in drie bedrijven. Medespelenden: Luc Lutz, Ann Hasekamp, Peter Aryans, Ellen de Thouars (die een bontstola draagt vervaardigd door de bont afdeling van de firma Gebr. Gerzon N.V. te Amsterdam), Hans Culeman, Ina van der Molen, Gerard Hart kamp en Jan Hundling. Aanvang 8 uur. DIEREN VRAGEN UW AANDACHT De afdeling Schiedam van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren doet een dringend beroep op de die renvrienden, hulp te verlenen aan het zoeken van een goed tehuis voor de zwerfhonden en -katten die thans nog in het dierentehuis aan de St. Anna Zusterstraat 47 te Schiedam verblijven. Deze dieren hebben recht op een verder leven; wanneer binnenkort geen nieuwe „baas" zich meldt, dreigt wegens gebrek aan ruimte het allerergste. In het asiel heb ben zij slechts voedsel en onderdak, doh zij missen een echt „.tehuis" waar zij in het gezin als trouwe vriend en speelgenoot kunnen wor den opgenomen. Wanneer toekomstige liefhebbers zich nu spoedig melden, kunnen zij gebruik maken van de, door de overheid in het vooruitzicht gestelde VVWVVVV\^'\A/VVVYVV,VVVVWVVVVVVVW^".■VVVVVVWVVVWVYYVVVVVWVWVVVVVVVVVVVVVVV\* Nog een paar uurtjes en we kunnen tegen elkaar zeggen: Zie zo, we zijn er weer, of beter misschien: We zijn er nóg! Het heeft niet zo héél veel gescheeld of we waren er allemaal af getuimeld, van het slappe koord dat „leven" heet. Foei, wat heb ik het benauwd gehadnee, niet deze zomer, dat was meer parapluien en regenjassenwerk. Ik denk aan Cuba en aan al die raketten. Ze zijn voorlopig veilig opgeborgen. Berlijn is er ook nog tot ieders verbazingmaar Nieuw Guinea zijn we kwijt. Niet dat het héél erg is. We hebben er een prachtig dórp voor teruggekregenhet Mies-Bouwman-dorp, het dorp van de NAASTENLIEFDE. Verder kunnen we van 1962 ongeveer hetzelfde zeggen als van al zijn voorgangers: de snor thai bleef een vrome wens, het stadhuis een fantastisch plan. De vakantieweek was ook dit jaar een gran dioos succes en het aantal donateurs van de S.G. blijft groeien, langzaam, héél langzaam, als geduldige druppels op de gloeiende plaat. We moeten nog even „DAG!" zeggen tegen Pierre Janssen en Pieter Groenendaal, die beiden afscheid nemen en toch in de stad blijven. Ze hebben allebei héél wat voor Schiedam gedaan, de een als conservator van het museum, de andere als direkteur van de S.G. twee culturele Pieten, die ieder op eigen terrein grote stappen hebben gezet. Iedereen kent nu ons museum en iedereen weet nu wat de Schiedamse Gemeenschap is. Heugelijk en bijzonder in 1962 was het bezoek van H.M. Koningin Juliana. Het bezoek aan onze stad was het laatste officiële bezoek dat H.M. gebracht heeft. Dat is geen wonder: Als je een keer Schiedam bezocht hebt wat is er verder dan nog de moeite waard in Nederland? Helaas moesten we een paar maanden later afscheid nemen van Prinses Wilhelmina, vijftig jaar lang de grootste vorstin van Euro pa, een Vrouw die ons allen een voorbeeld is geweest en die, vooral in de bezettingstijd, de sterke figuur geweest is, die ons allen sa menbond. Moge zij rusten in Vrede. Over het geheel gezien geloof ik dat 1962 het jaar is laat ik het heel voorzichtig uitdrukken het jaar waarin de mensen zijn be gonnen elkaar een heel klein beetje te begrijpen. Er zijn tenminste pogingen aangewend om wat dichter tot elkaar te komen. De pro testanten en de rooms katholieken staan niet meer fel en vijandig tegenover elkaar. Ze zijn tot het besef gekomen dat er meer is dat hen bindt dan dat hen scheidt. Ze zijn bereid eens met elkaar te praten, mekaar een beetje te waarderen, hier en daar zelfs om samen te werken. En wat heeft 1962 U persoonlijk gebracht, lieve lezer? Een beetje pech, een beetje geluk? Het gebruikelijke griepje, een handjevol kleine ruzietjes, het ver velende hoewel noodzakelijke bevel om Uw hond aan een korte lijn te houden, die lekkage aan het dak en de huisbaas doet er maar niks aan!), dat aanslagbiljet van de belastingen waarop U helemaal niet gerekend had. Dat irritante artikel in de krant, een verloren voetbalmatch? Misschien eindelijk de woning waar U al zo lang naar uitzag, die snoek van vijftien pond (U hebt er toch zeker een foto van laten maken?) Het plechtige Ja-woord" op het stadhuis en in de kerk? Uw eerste baby (had IJ ooit ge dacht dat een kindje zó mooi kon zijn?) De neon-tetras die U zelf gekweekt hebt? Dat erfenisje van tante, wat een geluk dat het mens altijd zo verrekt gierig is geweest). Die eigen-gemaakte ja pon, waarvan alle vriendinnen meenden dat het er een was van Petit Paris? De ijskast, de brommer, het nieuwe T.V.-toestel de bontjas misschien? Dat reusachtige succes van Uw favoriete toneelclub! (U komt toch zeker allemaal weer kijkenstraks in Musis naar de toneelwedstrijd?) Ach janatuurlijk we zijn in 1962 allemaal weer wat ouder ge wordenook een beetje wijzer, hoop ik? Dan zullen we in 1963 niet meer zou gauw boos worden zelfs niet op die soms verdomd eigenwijze Sebastiaan), we zullen wat mil der gaan denken over onze medemensen (ze zijn net zo min vol maakt als wij zelf. We zullen DANKBAAR zijn voor het vele goede wat we weer gaan beleven: denken we even aan de lichamelijk gehandicapten, aan de onderontwikkelde gebieden", waar zesduizend mensen per dag (PER DAG) van honger omkomen. Laten wij die dankbaarheid ook tónendoor góed te zijn voor de minderbedeeldenlaten we er een mooi, een fijn, een GE LUKKIG jaar van maken. Dat wens ik U allen van harte toe: Sebastiaan. massale inenting tegen hondsdol heid, welke omstreeks januari 1963 in het Openbaar Slachthuis aan de Slachthuiskade 24 te Schiedam zal plaats vinden en waarbij de kosten zijn teruggebracht tot 2 gulden per hond en 1 gulden per kat. Dierenvrienden, laat deze dieren niet in de steek en meldt U aan het dierentehuis in de St. Annazuster- straat 47, dat geopend is op alle werkdagen van 9-12 uur, van 2-5 uur en op zaterdag van 9-12 uur. Telefo nische inlichtingen onder nr. 66266. Het beslag voor oliebollen en appelbeignets staat al klaar! Over een half uurtje ga ik aan het jaarlijks 'oak- festijn bij uitnemendheid beginnen. En als ieder jaar zal ik er me over verwon deren, dat ik dat slechts éénmaal per jaar doe, ter wijl man en dochters (er ik zelf niet te vergetenei toch zo dol op zijn. Ik zal volgende maand het res tant van de slaolie opma ken, dat is ook een steeds terugkerende ceremonie. Maar dan bak ik beslist 't hele jaar niet meer. Vreemd natuurlijk, maar zo vergaat 't u waarschijn lijk ook. Oliebollen e.d. bak je beslist alleen maar op oudejaarsavond, al blief je ze het hele jaar door. 't 'al 'm wel in de lucht in uis zitten, xof we zijn -od „gewoonte-mensen!" een jaar is weer omge vlogen. Als je nog piepjong bent, lijkt het zo afgrijse lijk lEirg te duren. Maar bo ven de 20 is 't beslist niet meer bij te houden. Dan leef je intenser. En maak je iedere keer het voor nemen het nu béter, nu an ders te doen. Dat voorne men blijft bestaan en dat is goed. Het nieuwe jaar is als een blanco vel in je schrijfma chine. Je hebt er zoveel verwachtingen van en toch wéét je, dat ze heus niet alle vervuld worden. Dat er teleurstellingen zullen zijn. Maar daarnaast ook de in tense vreugde om Eilles, wat er op dat vel papier ge schreven zal worden. Het allerkleinste en simpelste gebaar. Je weet, dat het niet altijd prettig kan zijn. Een zorgeloos leven brengt niet het ware geluk. En dan denk ik aan de mensen, die mogelijk dit oude jaar zo moeilijk los kunnen laten. Het was boordevol leed. Een ver driet, dat onaanvaardbaar leek. De lege plaats, die er nog altijd is en zal blijven. Als straks de klokken van de kerken en de sirenes in de havens dit moeilijke jaar uitluiden, dan zullen zij opnieuw met dat ver lies geconfronteerd wor den. En toch Het leven gaat verder. U zult juist dan de kracht ervaren OPNIEUW te kunnen beginnen. Al be hoeft u daarom niet te ver geten. Dat vraagt niemand van u. WEET, dat u niet alleen staat in deze wereld, al lijkt 't daar misschien soms op. Maar u was zo onbereikbaar. Geef ande ren nu de kans uw een zaamheid, uw verdriet te doorbreken. Sta open voor het leven. Begin opnieuw. En dan de zieken, wier le ven vaak zo uitzichtloos lijkt. Zo nutteloos, omdat ze al jaren aan 't bed ge kluisterd zijn Soms laten zij de moed zakken. En dat is niet zo verwonderlijk. Al doen ze natuurlijk hun best daarvan zo min moge lijk te laten blijken. Een enkel bezoekje, een fijn ge sprek en ze kunnen 't alle maal weer aan. Ze horen erbij en dat gevoel moeten we hen altijd weten te ge ven. Niemand, die juist zo als zij alles intens met je meeleven. Kunnen luiste ren. Geen haast hebben. Zo ontzettend belangrijk in dit jachtige gedoe van alle dag. Want altijd zijn we in tijanood. Is er zo ontzet tend veel te doen Ik denk met een beetje scnaamte aan de beiorten juist aan deze mensen, uie ik niet nakwam. Er was al tijd weer iets anders en een week is nu zo kort ge worden. Toch vergat ik u niet. En wil ik u op deze plaats alle moed en sterkte in het nieuwe jaar toewensen, ik zal de enige niet geweest zijn, die maar spoiadisch kwam. Maar u begrijpt dit allemaal wel. En u kent me langer dan van daag. Zo onverwacnts wip ik wel weer bij u aan! Ik moet gaan bakken .dijn stokmand is keurig leeg. Vol moed en vertrou wen ga ik over een paar uurtjes 1963 in. We zullen er met z'n allen een goed jaar van maken. Hartelijk dank voor al uw medeleven.Voor al uw spontane reacties. Denkt u maar eens aan de actie „Annie Callenbach", die nog loopt en waarvoor u geregeld postzegels op onze redactie afgeeft. Dank, heel hartelijk dank hiervoor. Vorige week kreeg ik een lift aangeboden van haar goede genius, die haar in mei al zoveel vreugde schonk. Ik zal haar dan omstreeks half januari, als die felle kou achter de rug is, weer zien. En een voorbeeld nemen aan al haar moed en optimisme, ondanks alle tegenslag. Want na de feestdagen gaat ze weer terug naar 't Academisch Ziekenhuis in Utrecht Tot slot: allemaal een zalig uiteinde en een heel goed begin. Moge 1963 u alles brengen, wat u ervan ver wacht MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1963 | | pagina 1