liet nieuwe Als gast bij Radio Blanken enthousiast begroet 'N GOED VOORNEMEN VAN 1964 GESNEUVELD Aktuele Kanttekeningen Schiedamsche Cartonnagefabriek 4!et Zo ptettZg w&clett tfyde Swiebertje kwam, zag en overwon ELEKTRONISCH OOG VOOR FRISDRANKINDUSTRIE OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. DIRECTE KORTING ONZE KRACHT GEBR. DE JONG SUPERMARKT Zo is het toevallig nèt niet WOENSDAG 8 JANUARI 1964 15e JAARGANG No. 27 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Ze stonden geduldig in de kouEn ze luisterden naar dé plaat van deze middag: „Daar komt Swiebertje!". En nog nooit heeft een half uur zó lang geduurd als zaterdagmiddag, want het was bekend, dat Swiebertje tussen 3 uur en half 4 bij Radio Blanken in de Mgr. Nolenslaan zou arriveren. Hij kwam precies om half 4. Daarom trotseerden vele vaders en moeders met hun kinderen die kou. Swiebertje op de tv. is al een belevenis apart, maar hem nu in levende lijve te kunnen zien.... Als de verkoopster bij de ingang van de deur dacht, dat „het" moment gekomen was, draaide zij zijn tophit weer. Voor de zoveelste maal mis.... In de zaak werden de kinderen zoet gehouden met een lollie, die ze in no time verwerkten, want als Swiebertje er was.... Tot ineens alle kinderen buiten hoog op de schouders geheven werden. De mannen van Hermandad ruim baan maakten en.... Swiebertje er eindelijk was! Gedrang buiten.... Gedrang bij de deur.... Geroep om „Swiebertje!" Die hijgend en zich een weg moeizaam banend, binnen kwam. In zijn oude landlopersplunje van de tv. met de zo bekende hoed op. De allerkleinsten schrokken van hem. Maar de anderen bengelden aan zijn armen, zwaaiden met zijn platen, die hij snel voor zag van zijn zwierige handtekening. De kleuters bezorgden hem maar dubbel werk, want een handtekening zetten op een lege hoes is beslist niet zo eenvoudig! Als haringen in een ton dromde men om Swiebertje heen. Tot hij zich een plaatsje kon veroveren en van daar af de uitslag bekend maakte van de „Wie raadt"-wed- strijd. Deze luidde: Eerste prijs een langspeelplaat ter waarde Deze week staan uw voor deeltjes op pagina 3 en 10. PARKWEG 365, SCHIEDAM van 17,voor mej. Cocki Huisman, Mgr. Nolenslaan 189, alhier (Paradiso van Anneke Grönloh), tweede prijs twee E.P.'s i 6,25 naar keuze voor de heer J. Bult huis, Mgr. Nolenslaan 674, alhier, derde prijs, een single a 3,95 naar keuze voor mej. Marianne Besteman, van Hogendorp- straat 1, alhier (Paradiso van Anneke Grönloh, evenals de heer Bulthuis) eerste prijs een langspeelplaat ter waarde van 17,voor de heer J. Schell, Helle- voetsestraat 9a, alhier Ritme van de regen, Rob de Nijs) eerste prijs een lang speelplaat ter waarde van 17,voor mevr. S. Diesch-Post, Watermanweg 8, DELFT, (Ramona van The Blue Dia monds), tweede prijs, twee E.P.'s a ƒ6,25 per stuk voor mej. S. de Bel, Vlaardinger- dijk 278, alhier (Ramona van The Blue Diamonds), eerste prijs voor mej. Lia Hommel, Zuidlandsestraat 15, alhier, een langspeelplaat ter waarde van 17,tes tendres anneés van Johny Hallyday en tot slot drie prijzen voor de keuze van de plaat van Swiebertje: eerste prijs: de heer W. J. Weber, Grofbaan 83, alhier, een langspeelplaat ter waarde van 17, Hij was de enige, die op dat moment niet in de zaak aanwezig was. Waarschijnlijk deed hij buiten vergeefse moeite om erin te komen. Maar zijn bon zal hij nu wel afgehaald hebben Op de vraag van Swiebertje of de Grof baan erg ver was, bevestigde een klein joch dit met een ernstig gezicht! Tweede prijs: twee E.P.'s a 6,25 per stuk naar keuze voor de heer Frans van Schaick (niet de zingende zwerver!en de derde prijs voor Hans van Es, een single a 3,95 naar keuze. Toen ging iedereen weer dringen. Deed Swiebertje wanhopige moeite om links en rechts handtekeningen te zetten en kwam hij tenslotte bij de uitgang terecht. Een Renault 1921, welwillend afgestaan door GARAGE UNIQUE reed voor deze ene keer het trottoir maar op. De mannen van Hermandad, die zich zo uitstekend van hun taak gekweten hadden (zij hielden zelfs verloren wanten voor de ruit!knepen een welwillend oogje dicht. Stapvoets reed het oude Renaultje weg. Omstuwd door de Schiedamse jeugd, die „hun" Swiebertje uitgeleide deden.... Swiebertje, die per rijtuig zijn joyeuse entree in onze stad had willen maken, maar op het laatste moment moest hiervan afgezien worden, want het paard bleek kreupel(Maar zoals gemeld: „Unique" bracht uitkomst). De jeugd deerde dit allemaal niet. Zij hadden Swiebertje eindelijk eens in levende lijve gezien. En in onze oren klinkt nóg de plaat van die middag: „Daar komt Swiebertje!" Toen ik op Oudejaarsavond om 12 uur het glas hief, behoorde tot een van de zeer vele uiteraard góede voornemens niet te bezwijken voor de speciale aanbiedin gen in het begin van het jaar. Ik zou mijn ogen stevig gesloten houden als ik langs alle verleidelijke etalages liep en ik zou „nee" zeggen tegen al die ver rukkelijke dingsigheidjes. Ik heb dat voor nemen stevig aan mijn hart gekoesterd. Ik heb zomaar hardop in mijn eentje gezegd: „Dit jaar vlieg ik er niet in. Ik heb heus nog wel wat om aan te trekken. Ik ga een oer-degelijke huisvrouw worden. Maandag was de suiker 5 cent duurder en vandaag wéér het brood. Het banksaldo, dat ik mij voor ogen gesteld had dit jaar, komt er niet. Dank zij al die opslagen. Ze dóen maar. Protesteren helpt niets. Tenslotte kunnen we niet buiten suiker en brood. Over al die andere dingen praat ik niet eens. En tóch heb ik mijn ogen stijf dichtge knepen, want dat éne goede voornemen begon al aardig te wankelen Met gesloten ogen door het leven gaan in déze tijd is een onmogelijkheid. Je houdt er massa's blauwe plekken en bul ten van over. Dus sper je ze wagenwijd open. En je kijkt. Je zegt natuurlijk: „Ik koop niets. Het nieuwe jaar (én dat goede voornemen) is tenslotte pas een week oud". Maar o, die etaleurs't Zijn waarlijk meesters in hun vak en ze verstaan de kunst je hart sneller te doen kloppen. Ook, als er ergens heel binnenin een waar schuwende stem zich boven dat gebonk probeert te verheffen Je moet er alleen maar heel erg diep van zuchten. En je troost je met de gedachte, er blijven nog zoveel andere goede voor nemens over. En die zal je nakomen. O, beslist Natuurlijk zal je met zórg je keus bepa len. Dat is weer een winstpunt. En je zal ook niet direct naar binnen vliegen. Eerst eens overal rustig rondkijken. We hebben zoveel góede zaken in onze stad. En je wandelt bedachtzaam de Rotter- damsedijk af, de Broersvest, de Lange Kerkstraat, Broersveld, c^e oer-genoeglijke Hoogstraat. We hebben ook nog een Nieuwland, te be ginnen bij de Parkweg en de kilometer lange Mgr. Nolenslaan. En we wandelen door naar het Westen. Wat lét ons? We hebben het weer mee. Die ijselijke kou en mist behoren tot het verleden en bij vorig jaar vergeleken Toen was het helemaal niet prettig om te dwalen langs al die winkels in die barre kou. En tochtóch deden we het. Om dat de uitverkoop of voor-verkoop of prij zenslag nu eenmaal specifiek voor de vrouw is uitgevouden! Zeker, we zijn kieskeurig geworden. We stellen onze eisen aan de koopjes. En de winkeliers houden daar rekening mee. 't Gebeurt trouwens niet meer, dat on-mo- dische (wat een snért woord!) artikelen nog in voorraad zijn. We zijn gek op koopjes, maar niet op die van tien jaar geleden! Er zijn zaken, die 10% korting geven. Dat is natuurlijk ook meegenomen. Daarom vind ik de maand januari zo fan tastisch. Je valt van de ene verrukking in de andere en je sust dat nare, plichtsge trouwe geweten, dat je dat koopje echt niet kan laten gaan Mannen zie ik dit al wenkbrauwfronsend lezen. Zij hebben hier hun eigen mening over. Een lceiKttfl^"waartegen niet op te tornea is. Ze grommen achter hun lijfblad, als we hun de nieuwe aanwinst met een triomfan telijk gebaar tonen. Tenslotte weten zij niets van dat kersvers gesneuvelde goede voornemen af. Zoiets zeg je immers niet tegen een man. Ook niet als die man toevallig ook nog je eigen man is! Hij zal immers (traditiege trouw! en dus volkomen passend in dit programma alleen maar pruttelen: „Had je dit nu écht nodig. Je zegt dan wijselijk niets.Alleen pro beer je een beetje zielig te kijken en daar mede win je grond Moet ik u nu echt nog vertellen, hoe of mannen op de voor-verkoop, uitverkoop enz. reageren? Kóm nou! Succes huisvrouwen met uw speurtocht door onze éigen stad. Er is zo verrukke lijk veel. Maar overtuigt u zich daar nog morgen en volgende week en de hele maand van. Voordat het weer omslaat en u als een eskimo bij de convector zit. Doe het daarom mórgen nog. Ja juist: 'n verkenningstocht maken langs al de win kels van onze eigen stad. Ze zijn het waard, stuk voor stuk. En een nieuw dingsigheidjeHet le ven wordt er ineens zoveel fijner door! Mijn geweten hóór ik niet meer Bottelo N.V. te Schiedam heeft een twee tal elektronische inspectielichten in ge bruik genomen. Deze electronische „in spectors" van Amerikaans fabrikaat zijn aan de lopende band geplaatst, tussen spoel- en vulmachine. De werking is: de fles schuift over een lichtbron. Boven de hals van de fles „kijkt" een elektronisch oog de fles in. Dit constateert vliegens vlug of zich een ongerechtigheid in de fles bevindt. Is dat het geval, dan krijgt een „octopusarmpje" een sein. Door middel van een vacuümsysteem zuigt dit zich aan de fles vast en leidt deze van de lopende band af. Ongerechtigheden die voor ons vrijwel niet waarneembaar zijn, Vormen voor het onvermoeibare elektronisch oog aanleiding om een harer octopusarmpjes een impuls te geven. De „inspector" kan worden benut voor alle flessenmaten en -kleuren, die door deze Bottelaar van Coca-Cola en Fanta worden gebruikt. Via een zenderkastje kan de foto-elektrische cel worden afgesteld op kleur- en lichtgevoeligheid. Deze „inspectors" hebben tijdens de Kerst en Nieuw^arsdrukte toen het gehele be drijf op topcapaciteit draaide, Bottelo N.V. reeds grote diensten bewezen. Allemaal klaar met ons oordeel? Yoka en Mies naar de gaskamer, Rirtus met zijn makkers aan de hoogste boom en hei gebouw van de V.A.R.A. in de vlammen. Laten we dat nou meteen maar doen dan hebben we het gehad, dan kan iedereen voldaan naar bed en vredig slapen. Waarmee dan meteen bewezen is dat „naastenliefde" een woord is dat we nog nooit begrepen hebben, dat we tóch niet in een demo cratie leven en dat de massa altijd gelijk heeft. „wil je dan soms beweren dat?" jongen, blijf met je handen van me lijf of ik zal je een oplverkopen. (De restanten van deze „lieve lezer" zijn inmiddels door de G.G.D. bijeengeveegd en afgevoerd). „Laten we nou eens rustig praten!" Ha, dat is een beter voorstel. Dat hadden we eigenlijk al veel eerder moeten doen, vóór we ra zende brieven gingen schrijven, hete telefoontjes voerden en BLOED eisten. Heren van de jury: Wat is er zaterdagavond 4 ja nuari gebeurd? STILTE, laat me uitspreken: Een groep jonge mensen heeft ons fél en afgrijselijk duidelijk aangetoond dat wij bezig zijn een nieu we religie te vormen; de aanbidding van de beeldbuis. Het was goed, het was heel nodig dat ze ons dat eens vertelden. We wisten het niet. We wisten niet dat het al zó ver met ons ge komen was. (Als die andere „lieve lezer" niet onmiddellijk zijn mond houdt laat ik hem door de gemeente-reiniging naar de vuil verbranding brengen). De METHODE waarop deze jonge mensen dit gedaan hebben was FOUT. Was er helemaal naast. Zij gebruikten teksten uit de Bijbel, uit onze Christelijke eredienst, die niet voor dergelijke uitzendin gen, voor dit soort „cabaret' gebruikt mógen worden. Die teksten zijn ons, Christenen (want dat zijn we toch, lieve lezers?) HEILIG. Daar mag niemand misbruik van maken. Dat dit wél is gebeurd blijft uitermate betreurenswaardig. Ik ben er echter van overtuigd dat de jonge mensen van zaterdagavond dat nu, te laat inderdaad, zullen inzien. Met modder spuiten, met concentratiekampen dreigen, met ontslag geven, met welke gewelddaden verder ook, bereiken we niets. Een protest is alleszins op zijn plaats, een WAARDIG protest, om dat wij iets HEILIGS verdedigen willen. Als zij de les geleerd hebben dat er zaken zijn waar ze af moeten blijven, laten wij dan de afschuwelijke les goed onthouden, die zij ons voorhielden en de slavernij van de T.V. proberen af te schudden. Sebastiaan. I'VVWVaA/VWAASa/WWWVVVWVVW/VWtfVWnAAAaiVWAIVWWA/VWWW'Vir'VVVSn/VAA^IWVVV/WWVVVJVVVVWVWVVVVVVVVVVWVV Wijkgebouw van de Hervormde Kerk krijgt 2000,—. De opbrengst van de ruim 25.000 olie bollen, gratis gebakken in de werkplaats van de firma D. Baron aan de L. Kerk straat heeft maar liefst 2.000,op gebracht, die een dezer dagen zullen wor den afgedragen. Heer D. Kreft nam afscheid als koster van de Bethelkerk. Na de Kerkdienst heeft op Nieuwjaarsdag de heer D. Kreft in het wijklokaal aan de Nieuwe Maasstraat afscheid genomen. Hij is tot koster benoemd in de Nieuwe Hervormde Kerk aldaar. De heer Kreft werd toegesproken door ds. H. W. Hemmes en mr. H. Snoep na mens het Centraal College van Kerk voogden. Mr. Snoep nam de plaats in van drs. J. Buntjer, die door ziekte verhinderd was. Op deze middag bleek wel, hoe groot de plaats is, die deze scheidende koster speciaal wel bij de jeugd in Schiedam-Zuid inneemt. Zeventienhonderd kerstbomen in de „fik!" aan de 's-Gravenlandseweg. De heren G. Rens en C. A. Henrion Ver- poorten zorgden voor de grote kerstbomen fik, waarbij de jeugd met belangstelling toekeek. En voor elke boom een stuiver kreeg.... Een jaarlijkse traditie werd op het nippertje gehandhaafd. En de rust keerde weer in de straten, waar hele stellingen van kerstbomen waren op gebouwd en kapers op de kust duchtig werden gestraft Vier zusters met een ooievaar(tje). ooievaarf tje). Voor de aantekening kraam verpleging slaagden in het Gemeente-ziekenhuis alhier de zusters B. I. v.d. Berg, Zr. E. L. Druk ker, W. F. de Bruin en H. N. van Zetten. Onze gelukwensen. De prijsstijgingen in de kruidenierssector Prijsstijgingen en prijsdalingen.... Een kleine tube tandpasta wordt duurder, een grote niet. Droste-cacao (500 gram) van 3,op 3,60, Tosca-chocolaadjes van De Heer van 0,50 op 0,65, Sinas- dranken van 0,57 op 0,60 en 0,63. Rumstaafjes van 0,75 op 0,85, stroop wafels van 0,45 op 0,49. Koffiemelk wordt 3 cent per liter duurder, soda 2 cent, stukken zeep vijf cent. Appel moes wordt daarentegen goedkoper van 0,58 op 0,54, witte bonen kosten nu 0,69 inplaats van 0,80, maar de dop erwten werden 5 cent duurder, nu dus 1,70. Spinazie in blik wordt 3 cent duurder, 0,72, maar de sperziebonen slaan weer af. Tuinbonen in blik stegen 5 cent, zo ook de wortelen. Een potje jam drie tot vijf cent duurder. Nassi goreng en bami goreng 11 cent duurder. De shampoo werd een dubbeltje duurder 1,35) en de flesjes lotion werden maar liefst een kwartje duurder. Het eten voor onze viervoeters steeg ook, want het honde- of kattebrood werd twee tot vier cent duurder, de schoensmeer van vier tot tien cent in prijs. De suiker is per kilo 5 cent duurder ge worden, vandaag weer het brood. We zulen er wel aan wennen Schilderijen, gouaches en tekeningen van Trees Suringh in Galerie C.C.C. Van vrijdag 10 januari tot en met maandag 3 februari houdt de Rotterdamse kunste nares Trees Suringh een expositie van haar schilderijen, gouaches en tekeningen in Galerie C.C.C. aan de Mgr. Nolenslaan 476, alhier. Voor een afspraak, ook des avonds, gelieve u te bellen: 010-65830. TEL. 69161, na 6 uur is avonds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1