ió dat ziet MUREN X Lady Bird Zenuwdrankjes zijn geen remedie voor zenuwoverspanning UPS VOOR DE HUISVROUW zoa\ plotseling Amerika's first lady icjjUe, i~ i i i i i r i i l i i -r- ZIJN OOK BELANGRIJK Vrouwen in bet nieuws Wat de dokter er van zegt DROGE OF VETTE HUID ~s4dui MODEBRIEF UIT PARIJS door Jeanne Graham a Eén van de meest ongebruikelijke toneeltjes, die men kortgeleden in de Franse hoofd stad kon aanschouwen, is wel een mode-show geweest naast een van de grootste waren huizen. Op een smal plankier in de volle lengte van de etalages toonden de meisjes alles, wat nieuw is, tegen een achtergrond van steeds anders belichte etalages. Luidsprekers lieten achtergrondmuziek horen en een onzichtbare commentator gaf inlichtingen over het getoonde: prijs, kleur en snit. Was het een succes? Bij de vrouwen zeker! De politie had echter bezwaren. Wijde mouwen Losse haarlokken, die men aan één kant van het hoofd kan bevestigen teneinde het juiste „op de wang-kapsel" te krijgen, zijn er compleet met oorbellen, zodat men zich niet meer behoeft te beklagen over pijnlijke oren. Geheel in stijl zijn tot de enkels reikende avondjaponnen, die losjes om het lichaam vallen naar het voorbeeld van de traditionele djibbah, die in Noord Afrika gedragen wordt. Het model zit losjes als een shift en heeft mouwen, die bij de pol sen van rokwijdte zijn. Langs hals, zoom en polsen bevindt zich een garnering van breed goudband. Voor mijn gevoel maakt deze stijl als bad mantel in tulle of linnen een zeer goede kans voor de komende zomer. Tussen twee haakjes, zwempakken zullen gecombineerd worden met waarlijk gekker dan gekke badmutsen. In de lagere prijsklasse waren glanzende regenjassen van krokodillen-plastic, Garbo- hoeden en dubbele jumpers in contras terende kleuren (bijvoorbeeld een zwarte mouwloze jumper op een jumper met polo hals en lange mouwen) de tophits. Wat duurder maar zeer succesvol, waren sportieve mantels met grote kragen van ge kruld Mongools lam en babymutsen van bont, compleet met kinbanden. Veel bont Een paar dagen later ging ik nogmaals naar een modeshow ditmaal in een groot hotel, waar een zo op het oog finan- tieel zeer draagkrachtig publiek aanwezig was. Er werd op de show veel bont ge toond.... bont voor sportieve gelegenheden en bont in zeldzame combinaties. Skipantalons van glad zwart zeehondleer waren gecombineerd met lederen wind jacks met zakken en capuchons van zee hondleer. De meest opvallende creatie was wel een panterbroek, gecombineerd met een jack in battle-dress-stijl van licht gekleurde mink met lange revers van panter. Apart en zeer duur was ook een avondrok van hermelijn met een diepe plooi van voren, waaronder een laag chif fon die rijkelijk geborduurd was met parels. Het lijfje van chiffon had bisschops mouwen en was eveneens met parels ge borduurd. Chique kleding behoeft evenwel niet altijd duur te zijn in Parijs. Ik heb mijn ogen de kost gegeven en con stateerde, dat de sjaal van bont niet zo populair meer is. Veel chiquer is een pakje met een frontje van bont. Dit behoeft dus niet speciaal een gedeelte van een blouse van bont te zijn. Er zijn kleine driehoekjes bont te koop, die met drukknopen in de revers van het mantelpakje bevestigd kun nen worden. De bontmutsen van verleden jaar zijn nog steeds „in" maar als men echt mee wil tellen dan dient men er een zwarte jersey bivakmuts overheen te dragen. De bivakmuts bedekt de kin en reikt praktisch tot op de wenkbrauwen. Chique voor dit seizoen. Links: namaak krokodil-regenjas van glanzend plastic met een vilten hoed met doorgestikte bol en afhangende rand. Rechts: Iets nieuws op het gebied van jumpers. De jumper met polo-hals wordt gedragen onder een eenvoudige, kraagloos vest in een contrasterende kleur. woninqin rich, tin Muren zijn de achtergrond van het leven thuis. Indien goed „aangekleed", kunnen zij meer warmte geven of de indruk van ruimte en koelte, of een illusie verlenen van diepte of breedte. Zij kunnen een lange gang korter doen lijken en een hogere zoldering lager. De meeste mensen gebruiken veelal verf of behang met hout of decoratieve panelen voor kleinere ruimten. Contrasterende gordijnen Geverfde muren zijn zeer geschikt om te contrasteren met gordijnen, die een deel van of een halve of een hele muur in de kamer bedekken. Zorg er voor, dat de kleur van de muurverf ook in de gordijnen terug te vinden is, zodat het geheel niet teveel „afstoot". Heeft men het plan de badkamer een verfje te geven? Zorg er dan voor dat de verf stoomproef, afwasbaar en condensatie- afstotend is. Indien de badkamer klein is moet men een lichte kleur kiezen en de zoldering in een iets donkerder tint van dezelfde kleu> '-'eren. Heldere kleuren zijn het beste voor grote badkamers! Om 'een huiskamer zowel licht als ruim te doen lijken, kan men de muren lichtblauw maken met witte panelen. Om de ruimte minder „koud" te doen lijken kan men in de kamer iets roods aan brengen. Slaapkamers lenen zich tot het gebruik van pastelkleuren. Probeer eens drie muren in een pasteltint en een muur in een vrij felle maar warme kleur! In de structuur van behang is heel wat veranderd. Er zijn nu soorten met relief en „geweven" en men kan een kamer nu praktisch elk aanzicht geven, dat men ver langt. Stenen Grappig is bijvoorbeeld een behang in een „stenen-patroon", echt geschikt voor een donkere kamer of om een landelijk aan zicht aan een kamer te verlenen. Eén en ander valt bijzonder goed te com bineren met geverfde oppervlakken. Plotseling behoort mevrouw Claudia Alta Taylor Tohnson, die eerst buiten Amerika vrijwel onbekend was, tot de zes meest bekende vrouwen ter wereld (de anderen: koningin Elisabeth, mevrouw Chroesjtjov, Elisabeth Taylor, mevrouw Kennedy en de hertogin van Kent). We weten nu heel wat feiten over haar en haar leven, die ons volkomen onbekend waren voordat haar man president werd na de dood van Kennedy. Wij weten, dat zij vijftig jaar oud is en dat zij twee dochters heeft, Lucy Baines en Lynda Bird; dat haar vader een rijk man was en dat zij een zakenvrouw met veel aanleg is. De meesten weten verder, dat zij de eigenaardige bijnaam Lady Bird heeft omdat een kindermeisje eens van haar gezegd heeft dat zij zo lief was als een „lady bird" vogeltje. Dat zijn allemaal interessante gegevens, maar de ware aard van een mens komt niet zozeer tot uitdrukking in wat zij zijn maar in wat zij denken. Mevrouw Johnson heeft de neiging het geen zij denkt ook te zeggen. Leert altijd Als men de verschillende opmerkingen, die zij in de loop der jaren heeft gemaakt eens overziet, dan krijgt men het portret van een vrouw, die over een buitengewone veerkracht beschikt! Zo heeft zij bij verschillende gelegenheden gezegd: „Het met je hele hart, verstand en kunde aanpakken van het werk, dat je moet doen, is heerlijk...." „Ik zou dit werk niet graag willen ruilen voor iets anders. Je zit altijd op de eerste rij...." „Ik Len blij, dat ik het druk heb. Als ik op wereldreis ben, dan denk ik dikwijls aan mijn vader's winkel, welke als opschrift droeg: THOMAS JEFFER SON TAYLOR - HANDELAAR IN ALLES". Zij ondergaat graag nieuwe er varingen en is altijd bereid iets nieuws te leren. Momenteel leert zij Spaans. Nog niet zolang geleden was het: Spreken in het openbaar. Het komt dikwijls voor, dat je iets meer wil zeggen dan slechts een paar zinnetjes", vertelde zij toen „en ik wil die zinnen graag met gemak en ge noegen uitspreken". Rustige achtergrond Hoewel zij hiermee dus de indruk maakt erg zelfstandig te zijn en haar eigen boontjes best te kunnen doppen, spreekt zij over haar taak als „een heerlijke, rustige achtergrond voor mijn echtgenoot te zijn om zijn leven plezierig en rimpelloos te laten verlopen". Van dochter Lynda is bekend, dat zij eens Droge huid Zoek eerst de oorzaak. Is het de atmosfeer waarin U werkt? De blootstelling aan de element? Of mist Uw dieet de essentiële dingen? Een geregelde behandeling kan de narigheid verhelpen. Indien Uw huid schilfert: Niet met water en zeep wassen voorlopig! Make-up verwijderen met clean- sing-creme, dan het gezicht bewerken met een huidverfrissende lotion. Deze behandeling ook 's morgens. Indien U er geen voorstandster van bent een voedende creme de hele nacht te laten zitten, dan kunt U deze aanbrengen tijdens het baden en het toilet maken. Een vochtige basis is het beste onder de make-up. Vette huid Deze wordt meestal veroorzaakt door ver keerde eetgewoonten. Make-up verwijderen met zachte zeep en warm water. Gebruik een zachte lotion en neem eens of tweemaal per week thuis een kant-en-klaar masker. Voor open poriën zijn er ver schillende middelen in de handel. De meest critieke punten zijn in dit geval meestal de gleuven aan weerszijden van de neus. Laat make-up niet de hele dag zitten en breng geen lagen poeder aan op plekjes die blijven glimmen. Neem eerst het vet weg met lotion. Pukkelige huid Ook hier is het dieet meestal de oorzaak. Eet veel sla en niet gezoet vruchtensap en ga U niet te buiten aan meelspijzen en suiker. Reinig de huid zorgvuldig, kom niet aan puistjes en gebruik een antisep tische creme of lotion. heeft gezegd: „Soms als moeder weg is, ga ik haar kamer binnen en snuif de lucht van haar parfum op. Dan is het net of zij binnen is. Toen mevrouw Johnson tijdens de campagne voor de presidentsver kiezingen in 1960 werd gevraagd hoe zij de taak zou aanpakken, die haar eventueel op het Witte Huis wachtte antwoordde zij: „Met al de kracht en gratie, die ik mij eigen kon maken, zou ik eraan beginnen". Kracht en gratieDie woorden zijn vol doende om mevrouw Lady „Bird" Johnson in 't kort te karakteriseren. Zeer dikwijls stellen patiënten zelf de diagnose van „zenuwoverspanning" of „zenuwinzinking". Zij spreken er over alsof het een definitieve ziekte van de zenuwen is. In feite is het zo, dat deze termen zeer veel 'gebruikt worden voor een aantal uit eenlopende symptomen waarbij de zenuwen het telegraafsysteem van het lichaam bij lange na niet overspannen of ingezonken zijn. Er is namelijk beslist geen verschil vast te stellen, niet met de fijnste microscoop, tussen de zenuwen van een rustig mens en die van een patiënt Hier volgt nog een eenvoudige gids van de mogelijkheden van de verschillende soorten van behang. Een klein patroon in felle tinten kan een verder saaie kamer op vrolijken. Vooral mooi in combinatie met meubilair in licht hout en effen gordijnen, Een streep-patroon met bloemen doet het heel goed in een eetkamer. Veel wit in de kamer is vereist om het patroon tot haar recht te doen komen. Landschappelijke dessins verlevendigen kleine kamers met donkere panelen en donker meubilair. Kies het dessin zo, dat het past bij de afmetingen van de kamer. Sommige dessins doen een kleine kamer namelijk nog kleiner lijken. Veel, soorten behang zijn afwasbaar zodat vingerafdrukken en vetvlekken verwijderd kunnen worden. Zij, die gewoon papier gekozen hebben, kunnen dit eventueel be werken met een siliconenspray, die water afstotend is. met een „zenuwoverspanning". Bij overspanning klaagt de patiënt over hoofdpijn en een gevoel van absolute lus teloosheid. Zijn vrienden en familieleden beklagen zich over zijn prikkelbaarheid en slecht humeur, zijn baas is ontevreden, omdat hij zijn aandacht niet bij zijn werk kan houden. De patiënt zal ook misschien zeggen, dat hij niet kan slapen, ofschoon hij zich erg vermoeid voelt. Inmiddels neemt zijn eetlust sterk af. Deze veranderingen ten kwade ontstaan niet in de zenuwen van het lichaam. Zij worden waarschijnlijk veroorzaakt door wijzigingen (waar men tot nu toe nog niet veel van begrijptin de cellen van sommige delen van de hersenen. De vermoeidheid is eerder mentaal dan physiek. Men doet deze mentale vermoeid heid niet op na een inspannende wedstrijd voetballen of na het omspitten van de tuin. In die gevallen namelijk vinden de wijzi gingen plaats in de spieren. Iedere keer, dat een spier zich samentrekt wordt een bepaalde hoeveelheid vergif gevormd. Hierdoor kunnen de spieren wat pijn gaan doen soms plezierig, soms, als er kramp bijkomt, niet zo plezierig. Deze kleine hoeveelheden vergif reizen rond in de bloedsomloop en brengen de hersenen in slaap ze worden heel lichte lijk vergiftigd. De tekenen en symptomen bij zenuwoverspanning zijn heel anders zoals wij hebben gezien en worden ver oorzaakt door mentale oververmoeidheid. Een lastige vrouw, een losbol van een dochter, een luie echtgenoot, een onge hoorzame zoon, een oneerlijke bediende of een slavendrijver van een werkgever, al deze toestanden hebben een bepaalde uit werking in de „denk-afdeling" van de hersenen. Bepaalde elektrische veranderingen kunnen aangetoond worden met die fantastische uitvinding, de elektro-encephalogram. Geen wondermiddel Het is duidelijk, dat er geen wondermiddel voor deze patiënten bestaat. Men kan de hersenen stimuleren met medi cijnen en dit wordt maar al te vaak ge daan, maar eens moet men betalen. Men kan de hersenen overwerken en over werk laten doen door een eenvoudig middel als koffie, maar met meer resultaat met bepaalde medicijnen. Dit valt evenwel nimmer aan te raden. De dokter zal wellicht een kalmerend medicijn voorschrijven, maar ook dat is geen genezing. Het eten van vis, het drinken van zenuwdrankjes brengen geen genezing. Twee factoren kunnen nog de toestand van overspanning verergeren, namelijk veel lawaai of een bedompte kamer waar geen frisse lucht komt. Hersenen werken niet graag in muffe, be- rookte, stilstaande en „teveel ingeademde lucht"! Advokaat maken Advokaat kan men zelf heel goed maken. Klop daarvoor het geel van drie verse eieren tot een gele stroop ontstaat. Doe het mengsel vervolgens in een schaal met VA ons strooisuiker en een eetlepel water en roer het mengsel boven een pan met kokend water tot het dik wordt. Neem vervolgens de schaal van de pan en voeg er voorzichtig 150 cc. brandewijn aan toe, maar oppassen, dat de eieren niet „schiften". Zet de schaal daarna weer op de stoom en klop de massa op met een vork gedurende vijf minuten tot het mengsel dik geworden is. Laat de advokaat goed afkoelen, waarna ze in een fles kan worden gedaan. Let er echter goed op, dat de fles goed afgesloten wordt. Nieuwe handdoeken Laat nieuwe handdoeken twee dagen in koud water met wat zout weken. Dan drogen en wassen in zeepsop, spoelen en weer laten drogen. Op die manier wordt het materiaal steviger en zal de handdoeken een langer leven be schoren zijn. Aardappelwater Bewaar het water waarin de aardappelen gekookt zijn en was er het tafelzilver in af. Vlekken verdwijnen en de lepels en vorken zien er prachtig glanzend uit.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 7