Het nieuwe moet er komen en zal er komen Aktuele Kanttekeningen Schiedamsche pïettig mbkett tfyde Carton na ge fabriek Ons aller vreugdezang. STÖ0PM DE OVERHEID Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. LET OP ONZE SPECIALE VOGRDEELKOOPJES GEBR. DE JONG SUPERMARKT ALS IK EEN HEMEL ZOU MOGEN KIEZEN A WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 15e JAARGANG No. 37 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkl 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven m Delft, Schiedam, Vlaardingert, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland DE SPORTHAL Wij hebben een naam in de wereld. Of niet soms! Schiedam, een trotse stad. Een stad die tot rtu toe nooit voor de wilde annexatieplannen van de grote buurman is bezweken. Baas in eigen huis. Een historisch huis! Dat dateert al van het jaar 1275 toen Schiedam stadsrechten verkreeg. Daardoor behoort onze stad tot de oudste Hollandse steden. Geen wonder, dat zo'n stad trots is op haar eigen naam. Vroeger was die naam inderdaad wel erg verbonden met de drank en, kwalijker, met misbruik van drank. Maar sedert de wedergeboorte van Schiedam als metaalstad, waar naast het historische produkt „jenever" ook vele prachtige schepen worden uitge dacht en gemaakt, waar een booreiland werd gebouwd dat de wereld ver baasde, waar vele belangrijke industrieën zijn gevestigd, sedert die tijd heeft Schiedam een goede naam in de wereld! Het is al meer dan eens geconstateerd: na de laatste wereldoorlog heeft Schiedam een gedaanteverwisseling ondergaan Nieuwe wijken, die de vergelijking met wat er in andere steden is gepresteerd glansrijk kunnen doorstaan, verrezen rond de oude stadskern. Die oude binnenstad zelf heeft ook al menige verjongende in greep ondergaan en op dit ogenblik is men doende een groot saneringsplan te ont werpen, dat die oude stadskern definitief aan de eisen van de moderne tijd op ver- keers- zowel als op winkeltechnisch moet aanpassen. Achter deze plannen staat na tuurlijk de behoefte om van deze stad steeds meer een gemeente te maken waar het goed wonen is. Misschien dat bij de op de achterpagina van dit blad, alsmede in de avondbla den van heden en het Alge meen Dagblad van donderdag PARKWEG 365, SCHIEDAM sanering meteen de kwalijke Pernisluchtjes kunnen worden weggezuiverd.... Op vele terreinen zijn in Schiedam nieuwe dingen opgezet en aangepakt. Slechts één gebied is schromelijk achtergebleven: het onderdak brengen van grote sportieve en culturele manifestaties, het onderdak bren gen van al onze duizenden sportliefhebbers in vele takken van sport, die het hele win terseizoen tot werkeloosheid zijn gedoemd of spelen moeten in te kleine, niet aan de eisen beantwoordende ruimten. Het begint er echter op te lijken, dat al thans voor het sportieve gedeelte over niet te lange tijd een oplossing zal zijn gereali seerd. En wat zal die oplossing anders zijn dan: DE BOUW VAN EEN GROTE SCHIEDAMSE SPORTHAL Reeds heeft het gemeentebestuur de eerste stap gezet door de aankoop van een staal constructie. Daarmee werd als het ware een fundament gelegd waarop nu het par ticuliere initiatief in de vorm van de Stichting Sporthal met behulp van de ge hele burgerij de hal zal moeten gaan bou wen. Het ontwerp is reeds gemaakt door architect A. ter Braak van het architecten bureau Apon, v.d. Berg, Ter Braak en Tromp te Rotterdam, dat o.a. de bouw van de Scheveningse pier en een jaarbeurs hal op haar naam heeft staan. Het is praktisch zeker dat de Sporthal zal worden gebouwd op het terrein, gelegen over de Sportparkbrug in de richting Kethel rechts, ingesloten door Rijksweg 20 en de Poldervaart. Een mooie plaats daar, vlak bij Groenoord en het sportpark Harga in wat men zou kunnen noemen het spor tieve hart van Schiedam. De reeds aangekochte staalconstructie maakt de bouw van een werkelijk formi dabele hal mogelijk. Het speelveld zal niet minder dan 73 bij 37 meter beslaan. Als men weet, dat de normale sporthal in Nederland een speelveld heeft van 48 bij 28 meter, kan men zich een voorstelling vormen van de bijzonder grote mogelijk heden die in dit gebouw voor onze sport verenigingen liggen. Men heeft in het ont werp bijzondere voorzieningen getroffen, waardoor het mogelijk wordt het gehele bespeelbare veld in drieën te verdelen. Op die manier kunnen tegelijk, zonder el kaar te hinderen, drie verschillende spor ten worden beoefend. Een unicum in Nederland! Het ontwerp voorziet ook in een royale aangebouwde kantine, in kleedgelegen heden en wasruimten met douches. Voorts is er ruimte voor toestelberging en een aparte EHBO-kamer. Bij de bouw zal een vaste toeschouwers- accomodatie worden gemaakt voor 800 personen. Het sdchtingsbestuur streeft er echter naar om demontabele tribunes te krijgen, die plaats zullen bieden aan enkele duizenden toeschouwers. Natuurlijk zal de hal in de allereerste plaats het Schiedamse sportleven gaan dienen. Wat een vooruitzicht voor al die zaalsporten, die zich tot nu toe moeten be- Een golf van vreugde na dagen van wachten, Zo somber waren vaak onze gedachten, Maar op 8 februari plots pure zon Gij kwam naar huis met een prins van Borbon Een bewolkte lucht zij tot het verleden, De stem van Uw hart telt nu in het heden. En wij, wij warmen ons aan dat geluk, Een illusie sloeg niet aan scherven stuk Een stralend geluk gaf Gij aan ons door, Vergeten was opeens 't bijster spoor. Uw blijde lach, de greep naar Uw hand, Hét bewijs voor ons hier in Nederland.... Denk daaraan terug als Gij dit land verlaat, Met UW geluk zijn wij alleen gebaat, Gij veroverde het met heel veel pijn, Daarom zult Gij steeds ónze Irene zijn Met Prins Don Carlos immer aan Uw zij, Is het leven ineens weer wonderlijk blij. Houd vast nu dit geluk Uw leven lang, Dat is met recht ons aller vreugdezang.... Zondag, 9 februari 1964 M. Woerdenbagch-Sens helpen in olie mogelijke lokaliteiten, die altijd, altijd van te geringe afmetingen zijn. Daarnaast echter liggen er zeker mogelijk heden voor tentoonstellingen, shows, vak beurzen, concerten en zelfs concoursen op nationaal niveau. Zonder twijfel zal het bezit van deze hal talloze aktivtteiten, die tot nu toe door gebrek aan doelmatige ruimte steeds weer verwezen moesten wor den naar onze buursteden, mogelijk maken Zelden heeft een project in onze stad zulke grote perspectieven geopend! Om dat alles te verwezenlijken zal er van zelfsprekend geld nodig zijn. Veel geld zelfs. Een deel van dit bedrag zal door de Schiedamse burgerij zelf bijeengebracht moeten worden. Deze hal moet er komen, niet alleen VOOR u allen, maar ook DOOR u allen. Het moet in de ware zin des woords een GEMEENSCHAPSHAL worden. Laten de Schiedamse burgers in dit geval eens tonen, dat hun hart wat Schiedam betreft op de rechte plaats zit en dat er in deze stad wel degelijk iets, wel degelijk HEEL VEEL moglijk is! Voor de avond van 19 februari a.s., een woensdag, staat een grootscheepse aktie op stapel. Wat het allemaal worden gaat en hoe het worden gaat, hoe u aan deze aktie kunt deelnemen, hoe u kunt helpen om dit grootse plan te doen slagen, dat zullen wij U in een volgend artikel vertellen. Let daarom bijzonda goed op Het Nieuwe Stadsblad van aanstaande vrijdag N BINNENWEG 397 ZWARTJANSTRAAT 85 ROTTERDAM MGR. NOLENSLA AN 512 SCHIEDAM Enige weken geleden schreef SEBASTI- AAN in uw blad, dat een kunstenaar zijn publiek nodig heeft. Ik heb hierover na gedacht. Het is waar. Zijn artistieke talenten gebruiken met volle overgave moet voor de kunstenaar een ge not van hoge orde zijn, anderen hiervan te laten mee genieten moet hem onbeschrijf lijk gelukkig maken en het is voor hem een stimulans. Dit zal Sebastiaan bedoelen. Maar wat zou het leven zijn voor ons, ge wone mensen, zonder kunstenaars? Sommige mensen zijn er tegen-, tegen de overheid. Dat is heel dom van die mensen. Goed, het is duur zo'n overheid, maar we hebben haar al sinds eeuwen. Het is een mooi oud gebruik om er een /overheid" op na te houden. We zouden trouwens raar staan kijken aster opeens geen overheid meer was. Daar liep ik een beetje over te filosoferen, de vorige week zater dag op de Broersvest. Misschien zit er een stukkie in", dacht ik, „een mooi gevoelig stukkie". Opeens viel me op dat het stil was, dat er iets ontbrak, dat het niet zo'n plezierige vrije-zaterdagmiddag was als een tijdje geleden. De étalages zagen er smakelijk uit, ik zag fleurige jonge meisjes en jongens met tabakspijpen, moeders die zorgelijk hun kroost bijeengaarden en vaders die, belast en beladen, hun gezin voort stuwden. De bloemenman was er ook, er stonden Rotterdamse bussen te stinken, maar toch, het was niet mijn ouderwetse, knusse winkelmiddag. Ik bekeek mezelf in een spiegelruitde olijke Rus sische muts, de zo goed als nieuwe overjas, de sjaal van sinter klaas, de keurige, verrekt hinderlijke schoenendie me nog steeds knellen: een typisch Schiedamse heer van bijna vijftig. Nee, aan mij lag het niet. J)e Waterpoorter"flitste het door mijn bol„Waar is de „Wa- terpoorter U kent de Waterpoorteréén van Neerlands mooiste en beste draaiorgels. De Waterpoorter, die talloze prijzen gehaald heeft op pierement-concoursen, dat vrolijke tingelende, tangelende, fielderaldera, juichende hijgende brok straat-cultuur. „Verrek", zei ik, „wat zullen we nou missen?" Een zorgvuldig onderzoek heeft me het volgende geleerd: „Sinds enige weken is het de exploitant van de Waterpoorter, de heer A. Teunissen, verboden, althans niet toegestaan, zich te bevinden, subsidiair te vertoeven, of in welke zin ook aanwezig te zijn op de Hoogstraat en, streepje, of, de Broervest des Zaterdags van 14 tot 16 uur." Voor de heer A. Teunissen betekent dit het „derven" van een groot brok weekinkomen, voor ons is de lol van een zaterdagmiddag weg. „Die overheid ook", hoor ik V binnensmonds mompelen. Pas op, lieve lezer, oordeel niet te snel. Weet U of weet ik welke onvoor stelbare gevaren er in zo'n straatorgel verborgen liggen ten op zichte van de openbare veiligheid of de publieke zedelijkheid? NEEN. Wij zijn leken. Als dat orgel op een goeie dag zou ontploffen, wat zou U dan zeker zeggen? „Dan had de overheid maar...." Precies! En als er uit dat orgel allerlei gezagondermijnende melodieën opstijgen, als er ik noem maar wat misschien buitenlandse spionnen in zou den zitten of gewoon maar kerels die slechte liedjes zingen? Juist! Ik kan me voorstellen dat U het verdrietig vindt, al was het alleen maar voor die goeie, onschuldige hardwerkende meneer Teunissen, maar als het er om gaat „ons goed en bloed" te verdedigen, als het er op aankomt de veiligheid en de orde in onze brave stad te handhaven, laten we dan asjeblieft niet gaan liggen zeuren om zo'n gezellig, echt hollands orgel. Er moeten soms offers gebracht worden. Namens de Schiedamse Overheid vraag ik Uw aller begrip. Niet dat ik er zélf iets van snap, maar neem van mij aan dat onze overheid precies weet wat ze moet laten en wat ze moet doen. „Laat ze maar doen", zeg ik altijd tegen mijn vrouw voor we ons ter ruste begeven", de overheid kent haar plicht, de overheid waakt!" En als U misschien met alle geweld want er zijn van die dóór drijvers een lekker stukkie muziek op straat wilt horen, vraag dan aan meneer Teunissen of tie voortaan 's zaterdags-ochtends om kwart voor zeven wat voor U draaien wil. Maar wees gewaar schuwd! Er kan wat gebeuren, al zou dat dan de éérste keer zijn in vijfhonderd jaar! Sebastiaan. Wat al heerlijke avonden hebben zij ons gebracht en geven zij ons nog steeds. Los gemaakt van je dagelijkse beslomme ringen, enige uren opgenomen in een sfeer van sereen genot. Wie, die eenmaal Kathleen Ferrier hoorde, zal haar ooit vegeten? En of het nu zangeressen zijn, acteurs, au teurs, dichters etc., kunstenaars met grote of kleine K, in de piste of op het ijs, allen die kunst brengen in de waarachtige zin van het woord, zij verrijken ons leven. Lieve Heer, als ik een hemel zou mogen kiezen het hoeft niet dadelijk dan a.u.b. er een met kunstenaars, er zijn er vele die ik U zou willen noemen, er zullen er ook zijn, die niet eens zouden willen.... ze weten niet beter.... nog niet, doch neem hen er bij als het eenmaal zo ver is. Wij zijn hen zo dankbaar voor het schone dat zij ons brachten. Een lezeres Voor het orgel van de Herv. Kerk Twee restauraties van orgels in Kethel, die volop in de belangstelling staan! De aktie 1963-1964 voor de restauratie van het orgel van de Hervormde Kerk organi seert op VRIJDAG, 14 februari a.s. een filmmiddag in gebouw „De Rank", waarbij zowel jong als oud van harte welkom zijn! Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Schiedam Vanavond om 8 uur houdt de heer J. R. P. van Hoey Smith te Rotterdam een lezing in gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven 155, alhier. Hij zal spreken over zijn Cana- rische reis. Aanvang: 8 uur. Van het geïsoleerde eiland „St. Joris Doele" Op ZATERDAG, 15 februari a.s. is er een dansavond voor de leden van dit clubhuis met muzikale omlijsting van „The F. B. I.- Stars". Aanvang: 8 uur. Grafische Bond genoot van „De heer van Pourceaugne" De leden van de Algemene Grafische Bond kregen van het bondsbestuur een toneel avond in Musis Sacrum aangeboden, waar bij de voorzitter van het afdelingsbestuur, de heer G. Immerzeel, alle aanwezigen van harte welkom heette. Hierna genoot men van een klassiek blijspel van Molière: „De Heer van Pourceaugne", opgevoerd door de toneelgroep „De Nieuwe Komedie". Muzikale klanken In het Passage Theater DONDERDAGavond, 13 februari is het Passage Theater geheel gevuld met muzi kale klanken, want dan geeft de Harmonie van Wilton Fijenoord een concert. Maar ook de drumband zal zich laten horen! Na de pauze de vertoning van de film „Das Dreimaderlhaus". NIVON-nieuws Vanaf MAANDAGMIDDAG 10 februari (voortaan elke week, zelfde dag, zelfde tijd) geeft mevrouw Smidt-Kosters, secre taresse van het NIVON, afd. Schiedam van half 8 tot half 10 adviezen namens het reisbureau „De Vrije Wereld". In het gehele land zijn deze adviesbureaus gevestigd. Mevrouw Smidt doet dit werk al bijna 10 jaar, heeft daar veel plezier in en is ook terzake deskundig. Deze groepsreizen zijn ontstaan uit de P.v.d.A., het NIVON de natuurvrienden- reizen) en de Arbeiderssportbond. Men kan dus bij haar inlichtingen in winnen en rechtstreeks reizen bespreken. De NIEUWE reisgids is zojuist ver schenenHet adres van mevrouw Smidt is Rotterdamsedijk 24c, Telef. 152706. TEL. 69161, na 6uur 's avonds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1