ZO IS ONS LEVEN KINDERKRANT Klaar in een halve dag EEN EIGEN CARAVAN NU BINNEN IEDERS BEREIK WAT IS EIGENLIJK LIEFDE VOOR ACHT TOT TACHTIG. De eerste bewoners zijn vermoedelijk uit Spanje afkomstig. De taal die men er spreekt •wijst daar nog op. In het dialect nl. komen nog veel Spaanse en Italiaanse woorden voor. De eilandbewoners zijn niet groot van stuk en hebben een door de zon gebruinde huids kleur. Over het algemeen zijn ze arm en staan als goede werklui bekend. De voornaamste bron van inkomsten is de visvangst. Op het eiland zelf vindt men wijngaarden, olijf bomen, vijgen, sinaasappelen en citroenen. De kleine paardjes van het eiland zijn beroemd. EVEN TESTEN Het ideaal van tienduizenden vakantie- gangets die dromen van een eigen caravan, kan thans dank zij een uniek idee van de Nederlandse Jarino Caravan-fabriek te Roden ineens 'blijde' werkelijkheid wor den, waardoor men praktisch voor de prijs van een tent (of de huurprijs van een caravan) mede-bezitter van een gloed nieuwe kwaliteits-caravan wordt. Men is uitgegaan van het vaststaande feit, dat iedereen zijn caravan gemiddeld slechts één maand per jaar gebruikt. Na de vakantie staat de wagen de rest van het jaar renteloos, waardoor men de aan schafprijs er vrijwel nooit meer 'uitkrijgt'. Met het Jarino-systeem betaalt men echter slechts een deel van de prijs en wordt daar voor mede-eigenaar van een nieuwe caravan. Men 'deelt' hem met 2 anderen, hetgeen in de praktijk geen enkel bezwaar oplevert, daar de één immers in juni, de ander in juli of augustus met vakantie gaat. De voordelen zijn: men behoeft niet jaar in, jaar uit hoge huur betalen voor een caravan die nooit eigendom wordt en men kan inplaats van met een tent, als echte caravanbezitter met zijn caravan op vakantie gaan. Dit interessante nieuwtje opent voor talloze vakantiegangers de mogelijkheid om voor een klein bedrag van de vroeger 'onbetaalbare' caravan te kun nen profiteren. Het assortiment caravans is daarbij zodanig samengesteld, dat ook be zitters van kleinere auto's hun daarop at gestemde lichtgewicht caravan kunnen aan schaffen. Deze zomer was ik in Venetië. Het was er druk en de „vaporetto" die varende autobus was volgepakt met toeristen. Plotseling hoorde ik achter me Nederlands spreken. Dat is op zichzelf niets bijzonders, want Venetië is een stad die Nederlanders trekt. Maar de manier waarop de woorden gesproken werden, maakte dat ik me om draaide. Ik wilde wel eens zien wie deze twee verliefd-gelukkige mensen waren. Ik zag ze. Hij was een oude grijze man, zij een lief klein oud mensje. Ze zaten dicht tegen elkaar aangedrukt en hielden eikaars handen vast. Nu eens keken ze naar elkaar met blijde ogen, dan weer dwaalden hun ogen af naar het schone van deze gondelstad. Het mannetje is een bewoner van het eiland Sardinië. Dit ligt in de Middellandse Zee ten zuiden van Corsica. In de tijd van de Grieken was het reeds bekend onder de naam Iknusa. De oude Romeinen hebben er Sardina van gemaakt. Volgens de mythologie was Narcissus een zeer knappe jongeling, die de gehele dag door bezig was met het bewonderen van zijn spiegelbeeld, daf hij in stilstaand water zag. Op zekere dag echter kwam de nymf Echo langs. Narcissus groette haar zelfs niet; hij was weer geheel verzonken in de aanblik van zijn spiegelbeeld, dat weer kaatst werd door het kristalheldere water van een vijver. Steeds dieper boog hij zich voorover om elke trek van zijn gezicht nog beter te kunnen onderscheiden en be wonderen... Plotseling deed Echo hem zijn evenwicht verliezen; hij viel in de vijver en verdronk Toen de andere nymfen van Echo hoorden, wat er gebeurd was, snelden zij naar de vijver. Op de plaats waar het lichaam van Narcissus zich moest bevinden, vonden zij slechts een prachtige bloem, die zij nog nooit eerder hadden gezien: de Narcis HET WIEL Het wiel is zonder twijfel een der opzien barendste uitvindingen van de primitieve mens geweest. Het vuur was een natuurverschijnsel, voortgebracht door de zon of de bliksem, maar het wiel was zuiver een uitvinding van het menselijk vernuft. Het wiel dateert uit de vroege oudheid. De Babylonische strijdwagens reden al op wielen en ook in andere antieke be schavingen vond men de bewijzen, dat zij het wiel reeds kenden. Toch is het wiel niet vanzelfsprekend en onmisbaar. De Indianen bijv. gebruikten een vreemdsoortig voertuig, gemaakt van een zware, gevorkte tak. Eén uiteinde werd vastgemaakt aan de hals van het paard en de twee takken van de vork sleepten over de grond. De Azteken, de voorvaderen van de Mexicanen, hadden nog nooit een wiel gezien, toen hun land veroverd werd door de Spanjaard Ferdinand Cortez. Deze moest echter, terwille van het wiel, eerst nieuwe wegen aanleggen; de wegen van de Azteken, die het bergachtige bin nenland inleidden, waren alle voorzien van trappen! Ook de Egyptenaren konden het goed zonder wielen stellen. Om de reus achtige blokken steen te vervoeren, die nodig waren voor hun gigantische bouw werken, maakten ze eenvoudig gebruik van een slee. De stenen werden hierop ge plaatst en de slee werd voortgetrokken door talrijke slaven; de vette klei, die het land bedekte, deed hierbij goede dienst. Toch, toen het wiel algemeen bekend en in gebruik was, waren er nog lieden, die er geen gebruik van wilden maken; zij reisden liever per stoel! Denk maar eens aan de draagstoelen uit de 17e en 18e eeuw. Zelfs in onze dagen is het bijv. een van de grootste attracties van het eiland Madeira, om een rit te maken met een osseslede. Dit typische voertuig, dat de hellende straten van de stad afglijdt, wordt bestuurd door een conducteur, die tege lijkertijd een groot acrobaat is; sturen en remmen moet hij nl. door middel van zijn voeten!'En iets dichter bij huis, in Frank rijk, om precies te zijn in de omgeving van Barcelonnette, zijn nog hele bergstreken, waar geen wiel is. De bewoners daar ge bruiken een voertuig, „laise" genaamd; een soort slede, gebouwd op twee zeer stevige balken. Waarschijnlijk vinden zij dit vervoer veiliger op de dikwijls zeer steile en ook slechte secundaire bergwegen! DE NARCIS Wist U, dat de Narcis het symbool is van de zelfingenomenheid en het egoïsme? Wat is hun vaderland? Als men aan jullie vroeg, in welk land wonen de Zeeuwen, dan zouden jullie van zelfsprekend zeggen in Nederland na tuurlijk! Maar weten jullie nu ook, waar de onderstaande mensen gewoond hebben of nog wonen? 1. Walen, 2. Magyaren, 3. Schotten, 4. Lombarden, 5. Basken, 6. Kirgiezen, 7. Batavieren, 8. Hellenen, 9. Maories, 10. Pruisen. Oplossing: 1. België-2. Hongarije-3. En geland - 4. Italië - 5. Spanje - 6. Rusland - 7. Nederland - 8. Griekenland - 9. Nieuw Zeeland -10. Oost-Duitsland. ik, ook al maken ze dan vandaag pas hun huwelijksreis, die hun droomreis is. Door mij heen ging het beeld van hoe hun bestaan is geweest. De kinderen die ze hebben gehad, die getrouwd zijn en hun eigen leven leiden. De twee oudjes zijn samen overgebleven. Maar wat er ook ge beurd is, hoe lang zij ook hebben moeten wachten, op deze dag bestond hun geluk nog, onaangeroerd en duurzaam. „We blijven een week hier", zei hij „en als we teruggaan zullen we mooie herinne ringen hebben aan deze dagen. Zo mooie herinneringen dat we zeker zullen terugkomen". „Wanneer?", vroeg ik. „Over 10 jaar; voor ons diamanten huwe lijksfeest". Ze lachten beiden. Deze twee mensen geloofden het zelf met grote zeker heid. ze dachten er eenvoudig niet aan, dat over 10 jaar een van de twee, of mis schien alle twee, niet meer op deze wereld zouden zijn. Ze geloofden het, zoals ze ook hun hele leven aan de liefde ge loofd hebben. Zij hebben deze liefde im- mers altijd bezeten.... BRENGT HET VINDEN VAN EEN HOEFIJZER GELUK? Wij kennen allemaal het algemeen ver spreide bijgeloof, dat het vinden van een hoefijzer geluk brengt. Hoe komen wij eigenlijk aan dit bijgeloof, dat door heel Europa verspreid is? De oorsprong ligt heel ver achter ons. In het Rome van de Oudheid hadden de voorname rijken de gewoonte van hun rijk dom blijk te geven door hun paarden met zilveren hoefijzers te beslaan. De zeer rijken waren hier echter nog niet tevreden mee en voorzagen hun paarden toen van zuiver gouden hoefijzers. Het was dus vanzelfsprekend, dat men het in die tijd een groot geluk kon noemen als men op zijn weg zo'n kostbaar hoefijzer vond. Kunnen jullie vlug iets zien en in je opnemen? Dit tekeningetje bestaat uit 5 figuurtjes. Het zijn 2 cirkels, een zeshoek, een driehoek en een rechthoek. Kun je nu met één oog opslag zeggen in welk van deze figuurtjes de meeste en de minste vakjes zitten? Oplossing: De cirkel links telt de minste vakjes nl. 8; dan volgt de rechtse cirkel met 10 stukjes. De zeshoek heeft er 12 en de driehoek 16. Jonge meisjes zijn tegenwoordig bezeten van gekke mutsen en petjes. Als het moet, willen ze ze nog zelf breien of haken ook. Als het maar niet te lang duurt, wam anders is de aardigheid er zó af. En als hij vuil wordt, die muts, dan moet hij niet zo bewerkelijk zijn, maar in een ommezientje schoon en droog. Da's modern! Als ze voor hun muts draion wol nemen, zal hij bovendien niet ver- vilten en er „vers" blijven uitzien. Hier volgt het haakpatroon voor dezt artistieke schoteltjes-muts, die versierd is mèt een dolle pompoen. Neem 4 bolletjes dralon-wol en haak naalden nr. 6 en 4 Vi, De steek is een voudig: met dubbele draad vaste steker haken. Nu gaan we beginnen! Zet met haaknaald 6 vier losse steken in een ring op en haak dan in deze ring zes. vaste. Deze 6 steken vormen de hoek punten van 6 cirkelsectoren. Deze sectoren zullen naar mate het werk vordert zes ge- lijkbenige driehoeken gaan vormen, die hun tophoek in hetzelfde punt hebben. Bij iedere toer aan deze zijden van de driehoeken steeds 1 steek meerderen, net zolang, tot iedere basislijn 15 steken breed is en de gehele cirkel dus een omtrek van 6 x 15 steken beslaat. Het begint al ergens op te lijken, hè? Werk nu verder met haaknaald 4'A. Als je de eerste keer rondgaat iedere 2de en 3de steek samenhaken, bij de tweede keer iedere 4de en 5de steek. Met de resterende 63 steken nog vier keer rondgaan. En nu nog even de laatste hand aan ons hoofddeksel leggen! Maak een fraaie pompoen (ook van draion, natuurlijk!), en naai deze midden op de muts. Zo en nu flaneren! Ik had geluk. Zonder te weten wie ik was vroegen ze me in het Nederlands waar ze moesten uitstappen. Ik kon niet nalaten te zeggen: „U ziet eruit alsof U op huwelijks reis bent". De oude man lachte. „Maar dat is ook zo. Dit is echt onze huwelijks reis, voor Netty en mij; alleen maken we die vijftig jaar na onze trouwdag; we kon den niet eerder en nu zijn we hier dan voor onze gouden bruiloft!" „Ja", zegt ze, „we hadden altijd onszelt beloofd naar Venenetië te gaan en nu zijn we er.... en we zijn nog net zo als vijftig jaar geleden". „Maar wat is er dan met U gebeurd", vroeg ik, „dat U die droomreis niet eerder hebt kunnen maken?" „We hebben gewerkt", zei de oude man „En is dat alles", vroeg ik. ,Ja", zei het vrouwtje, „dat was alles. Alles gedurende vijftig jaar. Maar daar was ook de restHaar gezicht was een lieve glimlach. 21e grepen elkaar weer bij de hand. Ze keken naar elkaar zoals daar ben ik zeker van ze het al die vijftig jaar gedaan hadden. Ze zijn gelukkig, dacht Tekenles van meester Simpelman Als jullie een potlood met een scherpe punt, een lineaaltje en een stukje vlakgum hebben, dan zullen jullie eens zien hoe eenvoudig het is dit mannetje na te tekenen. Je begint met een rechthoek, zoals de afbeelding weergeeft. Als je deze op papier hebt staan, is al het andere werk vrij eenvoudig. Als je zover bent, bekijk dan de tekening nog maar eens goed!

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 9