Het nieuwe ONTMOETING tg pïettig wecken faf de Schiedamsche Cartonnagefabriek VOOR GRATIS OGENTEST IN GEBOUW „IRENE" BESTAAT GROTE BELANGSTELLING DROGISTERIJ „DE GAPER ONHERKENBAAR Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Opticien D. DIJKSHOORN UITERMATE TEVREDEN DRIE - EEN Klaverjasvereniging r/Het Singelkwartier d J MATAMOFORSE van oud winkeltje tot hyper-moderne zaak n MUSEUMCONCERT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 15e JAARGANG No. 41 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties, dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland ■- Ai v T '::v- v. 'AT WWVVWWWMWHVWWVVVWVVWMMVWVWMWVW Is het dat? Drie protestante Prinsessen Moeten de roomsen nu hopen dat Prinses wordt om de stand op twee-twee, gelijk, te de protestanten een kans in om dat éne krijgen, door te beweren dat „Ze het wel zal hebben?" tegen één katholieke? Margriet óók katholiek brengen? Of zit er voor doelpunt „ongeldig" te om die jongen gedaan Vijdag waren we al even in gebouw Irene1 geweest Maar op maandagmorgen gingen we er wéér heen. Zómaar, omdat we dachten, nu kunnen we alles eens op ons gemak zien...! Het formulier van de vrij willige ogentest zat allang veilig in het zij vakje van onze portemonnee. We dachten dus, nou op maandagmorgen is er geen kip! Er waren echter talloze kippen en hanen, een kleine twintig, toen we daar binnenstapten. DAT hadden we beslist niet verwacht! Ook opticien Dijks hoorn niet.... Zaterdag was het de gehele dag druk geweest, zodat mevrouw Levie, een van de beide assistenten een klein beetje blij was, dat het erop zat! Al doet zij dit werk graag. Kostelijk was het gebaar van de mevrouw, die in haar autootje zat. Zij kon gemakke lijker de rempedaal indrukken zónder die hoge hak-schoen. Het zijdelingse gezichts veld, na de reactie-proef, werd opgemeten via de Peri-meter, een klein spiegeltje, waarvan wij hier een afbeelding geven. De wachtenden werd de tijd bekort met het gebruiken van een kop koffie onder het genot van een sigaret of een sigaar. Bijzonder interessant was de test via een Ortho-rater van Bausch en Lomb U.S.A., waarbij de persoon zeven verschillende plaatjes te beoordelen kreeg via dit appa raat, dat in alle teststations wordt gebruikt en dat nu bij de heer Dijkshoorn in ge bouw ,,Irene" in gebruik is. Niet iedereen kon overigens in die ge kleurde figuurtjes de groene cijfers onder scheiden. Er werden verschillende vragen zo terloops gesteld, waarbij ook de vraag, of de radio in de auto de aandacht af leidde. Voor de één wel, voor de ander niet. Hóe of men bemerkt, wanneer men aan een leesbril toe is De heer Dijkshoorn stond als gastheer iedereen hoffelijk te woord en in een rustig ogenblikje toonde hij ons de speciale „brillen-stand". Volkomen zakelijk, want als blijkt, dat een bril nódig is, dan wil men graag meteen wat zien! 't Was maar een heel kleine collectie, maar tenslotte is de zaak van de heer Dijkshoorn slechts een paar huizen van gebouw „Irene" ver wijderd. En daar heeft men volop keus! We zagen een grappige, beslist exclusieve zonnebril. In de vierkante glazen „sleutel gat-vormen" verwerkt! De twee sleuteltjes al passen zij beslist niet in die slotenge zellig aan het montuur bengelend. Kijkt u er eens extra naar, als u eventjes (slechts tien minuten) wachten moet! n Op de laatst gehouden contactavond, waar aan 56 personen hebben deelgenomen, zijn de mannen nu als overwinnaar uit het strijdperk getreden! Het was de heer T. v. Weelie, die met 4831 punten beslag wist te leggen op de eerste prijs. De eerstvolgende contactavond zal worden gehouden op dinsdag, 10 maart in zaal „Marijke", Broersveld. Aanvang: 8 uur. Er worden dan drie partijen van 1500 punten gespeeld. Het bestuur heeft ge meend voor deze en volgende avonden een nog groter bedrag aan prijzen vast te stellen. Ook is er een extra prijs beschik baar gesteld voor diegene, die NIET tot de prijswinnaars behoort. Zoals gewoonlijk, kan iedereen, LID of geen lid deze .avond meespelen en de prachtige, huishoudelijke artikelen zijn de moeite waard om ook eens bij de K.J.V. „Het Singelkwartier" te gaan klaverjassen. Op 24 maart wordt om eieren, ter waarde van 120,gespeeld. Maar tegen die tijd wordt u daaraan nog wel bijtijds herinnerd! Veel mensen worden móe van het tv. kijken Wist u, dat een goede zonnebril dit verhelpt? Maar dan moeten er ook beslist goede glazen inzitten en daar staat de heer Dijkshoorn beslist borg voor. Het gezichtsvermogen van 17% der weg gebruikers boven de 40 jaar is onvoldoende, bij 40% van de weggebruikers boven de 60 jaar bleek tijdens een test van de Stichting „Oog en Bril", dat hun ogen niet aan redelijke eisen voldoen. Vaak is men zich daar niet van bewust Schiedam heeft nu, dank zij het initiatief van de heer Dijkshoorn in gebouw 'Irene de kans zich aan een vrijwillige ogentest te onderwerpen. Dit in samenwerking met bovengenoemde Stichting en het Verbond voor Veilig Verkeer. Maakt u daar dan ook gebruik van. Op zaterdag en maandag kwamen er 202b ezoekers U heeft hiervoor de gelegenheid t/m 3 maart. En wel elke dag van 10 tot half 1, van half 2 tot half 6 en van 7 tot 10 uur. Uitgezonderd op zaterdagavond en zondag. Je kan samen in één stad wonen en elkaar toch praktisch nooit zien! Maar als je dan bedenkt, dat hier bijna 80.000 inwoners zijn, is dat ook weer niet zo heel ver wonderlijk! Vorige week, in die ijzige kou, zagen we elkaar ineens weer en we hadden vast wel het gevoel van dat is jaren ge leden, want de begroeting was aller hartelijkst! Of ze eventjes tijd had...? Of ze éven mee ging een kopje koffie drinken in „Het Vierkantje", want zó stonden we te ver nikkelen.... Natuurlijk stemde ze toe. Dit kleine kwartiertje van de „baas" zou straks ruimschoots ingehaald worden. En daar zaten we dan! Prinsheerlijk in het glazen kabinet, roerende in de zalige koffie en prikkend in ons gebak. Want 't was zomaar opeens een fééstdag en daar hoorde dit spul bij. Maling aan de lijn....! Het Horeca-bedrijf zóu eigenlijk een goede propagandiste aan me hebben, want zo maar ergens neerstrijken en genieten van een kopje koffie door een ander gezet! Natuurlijk, thuis is de koffie ook goed en vast wel voordeliger. Maar het zomaar voorgezet krijgenEen summum van heerlijkheid! We wisselden in sneltrein, je kan beter zeggen in straaljagervaart onze laatste nieuwtjes uit. En Bep vroeg, of ik nog schreef? „Bij kilometers" zei ik non chalant en zag nog net, dat een voetganger doodleuk door het rode licht heenstapte. „Ik schrijf óók...." Het klonk bijna aarze lend en ik vergat op slag die verkeers- zondaar! „Er zijn zoveel dingen, die ik meemaak, die je raken. Het leed van de voogdijkinderen, de angst van de pleeg ouders, die een kind geadopteerd hebben en bang zijn het weer af te moeten staan. De rapporten, die ik opmaak. Het zijn flitsen die je weer móet geven. Maar of ze aangenomen zullen worden? Ik probeer het in elk geval. Ik heb ze iemand laten lezen en die vond dat ik ze publiceren moest. Dat ik ermee door moest gaan...." „Dat moet je Mr. Bordewijk schrijven" zei ik snel. „Hij zal het geweldig vinden. Nu zijn er dan al drie van zijn vroegere kantoorkrachten, die schrijven! Zouden we toch een beetje van zijn begaafdheid geërfd hebben? Maar dan kan natuurlijk niet. Hoewel ik een brief van hem heb, van 21 oktober 1963, waarin hij schrijft, dat ik net als mevr. Vlieger-Verbeek van de S.G. vroeger Jeanne Verbeek op kantoor in de Tuinlaan of Makkerstraat, talent heb! Die brief bewaar ik als góud!" „Ik schrijf onder pseudoniem. Voorlopig tenminste. Dan voel ik me veiliger". Ze wierp een blik op haar horloge en ik rekende snel af. Een volgende keer was het haar beurt! En ik draafde met haar mee naar de tramhalte. Ergens in mijn achterhoofd dreinde de gedachte, dat ik een exclusief interview achter de rug had. Met aantekeningen alleen in mijn hoofd! Midden op straat bleef ik zomaar staan. Stom, dat ik niet gevraagd had wat of haar pseudoniem was. Al het zoeken naar korte verhalen enz. in verschillende bladen zou vergeefs zijn in de komende weken.... Vergééfs? Maar ik kén haar werk immers? Ik weet toch, dat ze voor de Voogdijraad werkt? En ik denk meteen aan het meisje, dat nu al 21 jaar is, maar lat zij eens mee bracht, verlaten door dé moeder. Het was niet de bedoeling, dat ze voorgoed bij hen thuis bleef. Maar ze bleef er tóch. „Als ik de mensen hoor zeggen, dat ze niet kunnen begrijpen, wat of het is een pleeg kind je gehele hart te geven, dan zou ik het iedereen wel willen vertellen, dat ik dat wel degelijk weet. Daarom houd ik misschien zoveel van mijn werk..." Bep, die dit zei.... Bep, die jaren geleden zich het lot van een klein, schuw meisje aantrok en ervoor zorgde. Met de huis genoten thuis. Het alle kansen in het leven gaf met voorbijzien van de mogelijk- Staan wij, Christenen, vandaag nog zó vierkant tegenover elkaar? Hebben we er dan, wij allemaal, nog geen bliksem van begrepen, van ons „CHRISTEN-ZIJN". Ik heb niemand horen vragen: ,fleeft oecumene nog enige zin?" Oecumene heeft, dacht ik, na deze verdrietige kibbelarij juist bij zonder véél zin gekregen. Het is overduidelijk gebleken dat we hard aan „Oecumene" toe zijn. „Oecumene" betekent niet „elkaar prinsesjes af vangen", elkaar proberen vast te praten, het betekent enkel en alleen: „Naar el kaar luisteren, met elkaar van gedachten wisselen, eerlijk trachten eikaars standpunt te begrijpen, te respecteren en op zijn aller minst: te verdragen!" Hoe kunnen wij aan „naastenliefde" denken als we elkaar niet kunnen uitstaan? Als we achterdochtig op de loer blijven liggen of we „de tegenpartij" soms op een „vuil spelletje" kunnen be trappen, als we elk niet-direct-begrijpen verontwaardigd hoogst merkwaardig" noemen. U kent dat „hoogstmerkwaardig"boorde vol zuur venijn. Zolang we overal iets achter zoeken en dat zullen we nog heel lang blijven doen zijn we er niet. Ik weet niet of we er ooit komen zullen, bij die volkomen ver draagzaamheid bedoel ik, bij dat „laat ieder zijn eigen waarde", bij het respecteren van ieders eerlijke geloofsovertuiging. Maar laten we het toch blijven proberen, ondanks niet te ontken nen teleurstellingen. Wij staan, als Christenen, niet tegenóver elkaar. Daarvoor hebben we veel te veel gemeen. Hebben we niet allen „dezelfde Vader"? Sebastiaan. heid, dat er misschien eens een man in haat leven zou komen en zou dit kind dan geen struikelblok zijn? Dat werd het niet.... Dat meisje is nu verloofd, gelukkig met haar omgeving en is dat niet de grootste beloning voor haar, die haar al die kansen gaf? Ik duim stiekum, dat Bep véél succes zal oogsten. En voortvarend als altijd, heb ik al een plaatsje in mijn boekenrek ge reserveerd voor haar éérste boek! Ik zal er u dan over vertellen en haar naam glorieus bekend maken. Nog éven geduld....! MIEKE Maandagmorgen hebben we heel even de alombekende drogistzaak van mevr. C. B. HOUTMAN-ZWANENBURG (27 jaar in het vak!bezocht aan de BroersveSt, hoek Herenpad. En we vergaapten ons aan het moderne interieur, aan de verkregen lichte ruimte, waar mannen van Benschop's Interieur te Loosduinen in koortsachtig tempo de laatste hand legden aan de ver bouwing van deze oer-degelijke zaak, maar eigenlijk niet meer passend in de dynami sche tijd van nü Verrassend is het resultaat van de samen smelting van het magazijn. Het nieuwe plafond van zacht-board, de prachtige blauw-groene vloerbedekking, „balatred", een plastic laag op vilt. Er loopt- een luifel in de lengte en breed te van de zaak, een luifel van Afrormosia- teak met indirecte verlichting, hetgeen 'n bijzonder aardig effect geeft. Zo ook de verlichting, aangebracht aan het plafond. Boven de toonbank met electrische kassa, lange kelken als decoratie, maar ook als verlichting. Bijzonder geslaagd is de nagel- lakkast met spiegel in het midden van de zaak. Aan de muur kleine rekjes met formicabladen en afgezet met alumi nium strips. Voor de huisvrouw de „zelf- keuze-afdeling" voor huishoudelijke arti kelen, zoals kastpapier enz. Dan de aparte afdelingen voor parfumerieën, pharmaceu- tische artikelen, baby- en verpleegsters artikelen, haarlak enz. enz. „Met mejuffrouw Maltha wil ik de klan ten persoonlijk helpen. Ik heb een gron dige hekel aan het zélfbedieningssysteem. Daardoor raak je het contact met de klant kwijt en dét stel ik juist op hoge prijs", zegt de energieke mevrouw Houtman met nadruk. En zucht, als we even later boven de zaak een praatje maken! De huiskamer is één voorraad-opslagplaats geworden!" „Straks, als alles op zijn plaats staat, vergeet ik deze narigheid van rommel overal. Hoofd zaak is, dat de zaak aan aanzien gewon nen heeft. Men weet sinds jaren, dat ieder nieuw artikel, dat op de markt gebracht wordt, reeds de andere dag bij mij voor radig is. Het is wel heel erg jammer, dat de vertrouwde „gaper", waaraan ik zo bij zonder gehecht ben, nu niet meer tot zijn recht komt. Dat was jaren geleden wél het geval. Maar nu heb ik een moderne zaak, die aan alle eisen voldoet. En daarmede ben ik bijzonder gelukkig. Die rommelige dagen wegen niet op tegen het resultaat, dat bereikt is". En daarmede heeft deze zakenvrouw ge lijk. Weer is gebleken, hoeveel moois er van een oud pand gemaakt kan worden. Als je er maar wat geld tegenaan smijt! Morgen wordt deze zaak heropend. Gaat u eens kijken, het is beslist de moeite waard. Succes mevrouw Houtman. Op 28 februari a.s. concerteert in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 het Amsterdams Strijkkwartet. Dit nog vrij jonge kwartet bestaat uit Jeannelotte Hertzberger en Rena Scholtens viool, Hans Dusoswa, altviool en René van Ast, cello. De drie eerstgenoemden waren leerling o.m. van Oskar Back en Van Ast kreeg les van Carel van Leeuwen Boomkamp. Zowel Jeannelotte Hertzberger als René van Ast behaalden de Vriendenkrans van de Vereniging van Concertgebouwvrienden, bovendien werd eerstgenoemde eerste prijs- winnares van het Internationaal Violisten concours in Orense (Spanje). De beide violisten speelden enige jaren in het Nederlands Kamerorkest, terwijl de altviolist hiervan nog deel uitmaakt. De cellist is concertmeester van het Kunst- maandorkest. Er worden kwartetten uit gevoerd van L van Beethoven, Matthijs Vermeulen en Antonin Dvorak. De strijkkwartetten van L. van Beethoven deelt men wel in in 3 groepen. Eerst de „vroege" Beethoven met de zes kwartetten uit opus 18 die van een speels lyrisch karakter zijn. Dan komen de Rus sische kwartetten, opus 59. De derde en laatste periode bestaat uit de kwartetten opus 127, opus 133 en stammen uit de laatste drie levensjaren van L. van Beethoven. Het Amsterdams Strijkkwartet speelt het 2e kwartet uit de eerste groep en wel het z.g. „Komplimentier" kwartet (ontstaan 1800-1801). Als belangrijke daad dient men de uit voering van het Strijkkwartet van Matthijs Vermeulen te noemen. Zelden uitgevoerd, is het voor het Schiedamse Museum een gebeurtenis van de eerste orde. Het programma na de pauze bestaat uit het kwartet opus 51 van Antonin Dvorak. Muziek van een echte gezond romantische componist, die zich inspireerde op de rijke Tsjechische Volksmuziek. Het is een kwartet dat een plezier voor uitvoerenden en toehoorders betekent. Een gang naar het Museum op vrijdag avond 28 februari zal dan ook zeker de moeite waard zijn. TEL. 69161, iiï6uur!>a«oflds TEL.66459

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1