De twee leeszalen zijn nu onder één dak 26.100 ZUIVER WATER OP EEN KNIPKAART ECONOMIE EN RECLAME VOOR STUDENT EN ZAKENMAN UNIEKE EXPOSITIE VAN VlJF MODERNE ENGELSE ARCHITECTEN Ontwerp afsluiting Prins enhof te Delft Kuip JONG VLAARDINGEN STELT VEEL BELANG IN MOLIèREs HEER VAN POURCEAUGNAC Toren Nieuws uit de Gemeentebibliotheek Vlaardingen PAASMAANDAG S V V. 2 - HERACLES 2 gezinnen lezen uw advertenties in dit blad ADVERTEREN DOET UW OMZET ZIENDEROGEN STIJGEN Schiedams Stedelijk Museum VRIJDAG 27 MAART 1964 H£T NIEUWE STADSBLAD J Nog niet zo tang geleden vroegen we ons in deze kolommen een beetje on geduldig af waarom de uitslag van de door de gemeente destijds uitge schreven architectenprijsvraag (afsluiting Prinsenhof complex) zo lang op zich moest laten wachten. Nu weten we het dan, althans de uitslag. En die leverde, volgens de jury, een verrassend resultaat op met een zeer aan vaardbare eerste prijs. Het bekroonde ontwerp (van ir. P. H. Dingernans uit Utrecht) zal men nu schielijk op ware schaal gaan inpassen in de onder broken gevelwand aan de Phoenixstraatde sluitsteen van het historische Prinsenhof complex. sluitsteen van het Prinsenhof-complex, moeten worden opgeofferd. Door een iets teruggetrokken plaatsing van de gevellijn aan de Phoenixstraat krijgt men bouwtechnisch of meer nog architec tonisch en ruimtelijk aansluiting op het achterliggende Prinsenhof-complex met z'n vele karakteristieke bouwwerken; door een ruime glazen doorkijk naar de achtertuin wordt dit contact ook hierdoor gezocht en verkregen. Reeds hebben meer dan vijfhonderdvijftig jongelui van het voortgezet onderwijs zich verzekerd van een toegangsbewijs voor de vrije toneelvoorstelling voor jonge mensen, waarop het klassieke toneelstuk van Mo lière „De Heer van Pourceaugnac" zal worden opgevoerd door de toneelgroep „De Nieuwe Komedie". Deze toneelavond wordt donderdag 2 april in de Stadsgehoorzaal gehouden. Ze wordt georganiseerd door de commissie voor jeugdvoorstellingen. Nog een beperkt aantal plaatsbewijzen is voor belangstellende jongeren verkrijgbaar op de afdeling onderwijs en culturele za ken van het Stadhuis en indien nog voor radig vanaf half acht aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Overigens toont deze grote belangstelling opnieuw, dat het pu bliek en in dit geval de opgroeiende jeugd, wel degelijk warm loopt voor kunstzinnige manifestaties. Als de aanpak ervan maar op de juiste wijze geschiedt en men het kunstgevoel in de mens weet te stimuleren. Tenminste, daar heeft men van de ge meenteraad uit op aangedrongen. En daar de jury eigener beweging nogeens duizend gulden op de (eerste) prijs van 4000 gul den legde, lijkt het vermoeden gerecht vaardigd, dat dit ontwerp zal worden ge realiseerd. Hoe het dan precies wordt toont bijgaande foto. Dit zei ir. K. de Vries, hoofd van de Stedebouwkundige dienst van de gemeente ervan: „Een bijzonder boeiende oplossing met een uiterst ven antwoorde relatie met de omgeving, een goede inpassing ook in de gevalwand van de Phoenixstraat, waarbij de wat achter waartse plaatsing weer logisch aansluit op de historische karakteristiek van het Prin senhofcomplex, waarvan dit ontwerp de afsluiting diende te zijn". Een hele mond vol, maar wel typerend. Hij zegt ook, dat de jury dit ontwerp duidelijk heeft onderkend als een heden daags architectonisch gegeven met als extra verdienste een overzichtelijke indeling van het leeszalen-complex. Het bouwwerk, eenmaal uitgevoerd, zal dan 8.25 meter hoog worden, 46 meter lang en 60 meter breed en toont aan de Schoolstraat zijde een karakteristieke toren. Deze traptoren kan worden gebruikt voor de opslag en transport van boeken naar de filialen van de leeszalen. De oude Schoolstraatkerk en een paar huizen zullen dan wel aan dit bouwplan, Links van de ingang komt een jeugd leeszaal en rechts een ruime expositiezaal waar ook voordrachten e.d. kunnen worden gehouden; door de vloer wat te verlagen ontstaat er een soort kuip, met een vrije doorkijk op de tuin. In de directe omgeving is er dan nog een leeszaal voor volwassenen en speciale ruimte voor een discotheek voor blinden, die er hun „gesproken boeken" kunnen brengen en halen. Een dergelijke discotheek zou voor Delft een primeur betekenen. Op de bovenverdieping heeft de architect nog een aparte leeszaal en tijdschriften- hoek, een speciale afdeling voor gedrukte muziek, een uitleenbibliotheek, archief en binderij en een complete braille-bibliotheek En nu maar afwachten of architect en ge meentebestuur elkaar voor de uitvoering van dit boeiende project kunnen vinden én of de beide Delftse bibliotheken (rooms-katholieke en neutrale) elkaar kunnen verdragen onder één dak. De verwachtingen in deze zijn echter hooggespannen. i Voor degenen, die bedrijfseconomie stu deren, bezit de gemeente-bibliotheek een belangrijke collectie lectuur, zoals De Leer van de kostprijs door Prof. dr. H. J. v.d. Schroeff, Theorie der internationale eco nomische betrekkingen, Leerboek van de economische theorie door Alfred W. Sto nier en Douglas C. Hayne, Leerboek der bedrijfseconomie door Van der Mey. De werking van de volkshuishouding, een eerste inleiding tot het economisch denken door dr. F. J. de Jong, Statistiek van A tot Z, een vademecum voor bedrijfspraktijk en studie door A. J. van Rooswinkel. Het zijn allemaal kostbare boeken, die heel moeilijk in de bibliotheek van de Economische Handelshogeschool te krijgen zijn. Voor de serieuze student is deze lec tuur een bron van kennis. Ook in het populair-wetenschappelijke genre heeft de bibliotheek te kust en te keur. Daar is bijv. op het gebied van reclame Baafle en Hollander Reclame kunde, N. Corstanje Reclame, waarin Je slagzin te lezen staat: Herhaling is de trekkracht der reclame, Reclamewinst, uit de praktijk van de middenstandsreclame door A. W. L. Copijn. Ook verkopen moet men leren. Dit is ongeveer de titel van een boek door Gerard Koschorek ge schreven. Over het vinden van het effec tieve verkoopargument lezen we: Geen en kele klant wenst zo maar het artikel, maar in feite het middel dat zijn behoeften be vredigt. Verkopen is een van de moeilijkste bezigheden die er bestaan, schrijft drs. J. Slikboer in zijn handzaam werkje „Psy chologie van de verkoop". Hebt u ook last van tijdnood? Lees dan het aardige geschrift van H. J. A. Hofland, getiteld Geen tijd, Op zoek naar oorzaken en gevolgen van het moderne tijdsgebrek of James T. Mc Gray „Het euvel van de tijdnood" waarin waardevolle suggesties voorkomen voor een goede indeling en een efficiënt gebruik van uw tijd. Prettig leesbare boeken over reclame zijn tenslotte nog „Waar het in de reclame om draait" door Rosser Reeves en het bekende boek „De verborgen verleiders" van Vance Packard. De eerste auteur, een directeur van een reclamebureau zegt o.a.: Er kun nen grote fouten gemaakt worden, indien men een reclamecampagne steeds beoor deelt naar de verkoop. Bij Vance Packard lezen we: Reclamepsychologen hanteren nu reeds de menselijke geest ten behoeve van iedereen die maar wil betalen. De massa-psycho-analyse is tegenwoordig de leidraad bij verkoop-campagnes, waarbij miljoenen dollars worden omgezet. Voorts vindt u in de gemeente-bibliotheek nog vele interessante boeken, waarvan de inhoud in het sociologische en economische vlak liggen. De vijf fasen in de economische groei door Rostow, De eenzame massa door David Riesman, over culturele krach ten in onze samenleving, De massa en zijn toekomst, proeve en analyse van onze samenleving dóór Ir. S. H. Stoffel, De economie van de overvloed door John Kenneth Galbraith. Leven met de wel vaart, een sociologische beschouwing door Ernest Zahn, waarin de structuur van de hedendaagse maatschappij wordt behandeld in verband met de toenemende welvaart en de daarmee samenhangende vraag stukken als produktie, vraag en aanbod en vrije tijd. Maandagmiddag vindt aan de bosrand het competitieduel plaats tussen de reserves van S.V.V. en het Almelose Heracles. De Almelo'ers beschikken over een goed tweede elftal dat menige verrassende uit slagen heeft weten te boeken. De rood-groenen reserves daarentegen zijn de laatste wedstrijden weer knap of dreef en zullen er een eer in stellen dé nederlaag in Almelo te revancheren en ditmaal beide punten aan de bosrand te behouden. De wedstrijd vangt normaal aan om 2 uur n.m. De kogel is dan nu door de kerk: Delft heeft de twijfelachtige primeur de eerste stad te zijn waar je zuiver water (dus geen Rotterdams Rijnwatertje) op een knipkaart kunt krijgen. Eén liteïfles vóór een knip onschuldig water. Voor zieken en baby's, die, zoals dokter D. P. Kok onlangs nog in de Delftse raad benadrukte, soms niet zonder schade bet „gewone leidingwater kunnen consumeren". Mensen die een zoutloos of zoutarm dieet moeten houden op medisch advies en zuigelingen zullen er wél bij varen, bij deze zuiverwater-distributie, waarvoor in de stad verschillende tapposten zullen worden ingericht. De kaarten zullen worden verstrekt in overleg met de G.G. en G.D. De kaarten zullen pas dan mogen worden gebruikt als de verontreinigingsgraad van het Rotterdamse water meer dan 500 milligram bedraagt per liter. Zodra dit het geval is komen de tappunten in werking. Sinds een dag of veer tien schommelt dé waterverontreiniging rond de 490 milligram per liter. Lekker is het niet, maar vooralsnog onschadelijk voor zieken en zuigelingen. Wij vragen ons slechts af hoevelen er nog gezond kunnen blijven na het drinken van onzuiver water. Want dit staat als een paal boven waterals er zuiver water aan zieken moet worden geleverd betekent dit dat de gezonden met onzuiver water worden afgescheept. Alle goede bedoelingen ten spijt. En nu mag een plaatselijk blad wel stellen dat er zoveel haken en ogen aan ons water zitten, hetgeen we niet ontkennen, vooralsnog blijft dat een nutsbedrijf de gemeenschap durft af te schepen met een wansmakelijk vocht. En dat het nog jarenlang sukkelen zal blijven met dit residu van wat we algemeen onder drinkbaar water believen te verstaan. Een knipkaart voor de gehele bevolking, die zucht onder zuing waterbeheer. Delft heeft de pretensie in vele zaken proef-stad te willen zijn. De proef met het Rotterdamse water heeft nu lang genoeg geduurd; de tongtest bewijst het: bocht! Zelfs onze bekende stadgenoot Jules de Corte toch wel een vriendelijk man heeft in een schrijven aan de gemeenteraad verzucht, nee niet „Waarom zijn de bergen zo hoog", maar (Waarom is het water zo slecht?" We hoorden dat deze schepping van Jules thans grote kans maakt om tot stede-lied van ons aller Delft te worden verheven fc Symposium hij kaarslicht In de Aula van het Stedelijk Museum te Schiedam werd donderdagavond door de chargé d'affaires bij de Ambassade van Engeland in Den Haag, mr. Foster een unieke expositie van het werk van vijf moderne architecten geopend. Er bestond veel belangstelling voor deze unieke ex positie. Men zag veel vreemde gezichten. Daarnaast waren er de habitué's, de vaste bezoekers, die het intellectuele en kunst minnende deel van de Schiedamse burgerij vertegenwoordigen. Onder hen bevond zich burgemeester Peek. Het aardige van deze openingsplechtigheid was weer het ge zellige samenzijn na afloop van de be zichtiging van de tentoonstelling. De kaarsen werden aangestoken. Op sfeer volle wijze verlichtten ze het barokke interieur van dit voormalige oude kerk gebouw met zijn fraai kerkorgel, dat in 1755 door H. H. Haas uit Gouda geleverd werd en een van de oudste van ons land is. Gezellig gezeten rondom tafeltjes kwamen de bezoekers tot een symposium bij kaars licht, terwijl ze zichzelf konden bedienen met lichte drankjes. Kunstenaars ont moetten er kunstminnaars. En men kwam tot een gesprek op menselijk niveau. Deze intieme bijeenkomsten ontvangen steeds meer belangstelling. Ze voorzien in een culturele behoefte. Hoe bouwt men thans in Engeland? J. M. Richards gaf in „The Architectural Review" een inleiding tot deze tentoon stelling. Vijf moderne Engelse architecten- bureaux, Arup Associates, Andrew Ren- ton and Associates, Alison and Peter Smithson, Stirling and Gowan, Howell, Killick, Patridge and Amis, tonen op deze expositie hun bouwwerken. Vier daarvan zijn onafhankelijk, de vijfde, die van Arup Associates is geliëerd met een leidend, raadgevend ingenieursbureau in Engeland Bijna alle architecten behoren tot dezelfde generatie. Ze begonnen hun loopbaan on middellijk na de oorlog. Hun eerste opleiding werd in de meeste gevallen onderbroken, doordat ze in de oorlog in dienst gingen. Men kan ze zien als vertegenwoordigers van de eerste ge neratie, die nooit de strijd heeft gekend, die de bouwkundige wereld in de dertiger jaren overheerste om een moderne archi tectuur, gbaseerd op de moderne techniek te vestigen, in plaats van op de overblijf selen van historische stijlen. Deze vijf ar chitecten zijn bijzonder belangwekkend. Niettegenstaande het feit dat ze allen voor zichzelf werken, begon de firma die de meeste projecten op zijn naam heeft staan, Howell Killick, Partridge and Amis, als een groepje jonge architecten, werkzaam op de afdeling woningbouw van de Lon don County Concil. Hun werk aldaar werd een van de opvallendste bijdragen op bouwkundig gebied, die Engeland aan de bouwkunde over de gehele wereld heelt geleverd. Deze architecten hebben dus een directe ervaring met de wisselwerking van sociale, politieke en bouwkundige pro blemen in de moderne wereld, waaraan de meeste jonge architecten veel belang heb ben. Dezelfde firma laat een schoolgebouw zien, dit doen James Stirling en James Gowan ook. Ze herinneren ons aan de be langrijke rol, die de school in de ont wikkeling van de Engelse bouwkunde na de oorlog heeft gespeeld. Het probleem, dat de Engelse architecten op het ogenblik bezig houdt, is het vor men van een goede architectuur met de technieken van geïndustrialiseerd bouwen. Hun pogingen in die richting zijn ook op deze expositie toegelicht, vooral bij het werk van Arup en Andrew Renton. De bouw van nieuwe steden is een andere Engelse na-oorlogse onderneming, die over de gehele wereld belangstelling heeft ge wekt, hoe wel meer om hun sociale en stedebouwkundige ideeën dan om de architectonische kwaliteit van de afzonder lijke gebouwen. Een van de projecten echter, die ons getoond worden door Arup Associates is een blok huizen dat de aan dacht trekt zowel voor de structuele als functionele begrippen. Het werk van Arup Associates dient, ook als herinnering aan de integratie van ver- gevordende en experimentele structurele technieken met de vooruitgang van de beste Engelse architecten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 7