Acrobatiek in het verkeer aanleiding tot verwarring Snelverkeer eist duizenden doden m richting De Lidiiina Fancy-Fair draait op voile toeren HEB UW LEVEN LIEF Van bij de buren.... Bij deelneming aan het huidige drukke en snelle verkeer kan niet meer worden volstaan met uitsluitend de kennis van de verkeers regels en de toepassing daarvan. Begrip en inzicht in het verkeer zijn evenzeer vereist. Begrip voor de problemen van de ander, de ander in de auto, de ander op de fiets. Het is noodzakelijk tijdig en vooral duidelijk kenbaar te maken, wat men gaat doen. Of men zal stoppen, of doorrijden, of men van richting gaat veranderen of niet, enz. enz. Nadert men met grote snelheid een voorrangsweg of een voor rangskruising met de bedoeling pas op het laatste ogenblik te remmen, dan zal het verkeer dat voorrang heeft in verwarring worden gebracht. Een wielrijder op de voorrangsweg, die de auto van rechts ziet naderen, denkt aanvankelijk, dat de auto zal stop pen, en hij rijdt dus verder. Wanneer hij echter ziet, dat de auto geen snelheid schijnt te minderen, zal de wielrijder ongetwijfeld uit drang naar lijfsbehoud een slinger naar links maken. De kans, dat hij daarbij door van achteren naderend verkeer zal worden aangereden, is niet gering. Dit alles had men kunnen voorkomen door geleidelijk snelheid te minderen (daarbij enkele malen het rempedaal indrukkend, om met behulp van de remlichten het achteropkomend verkeer te waarschuwen, dat men gaat stoppen), zodat het kruisende verkeer duidelijk had kunnen zien, dat de wagen zou stoppen. Wees duidelijk Verboden te aarzelen STEEK'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR ïMïêWM- Laat zien wat U wilt Zaterdagmiddag, tien minuten voor 2 in het Liduina-Iyceum aan de Spieringhoek. Gehol en gedraaf aan alle kanten. Hier werd nog gauw even een spijker bevestigd, daar nog iets opgehangen. Vra gen over en weer in alle haast gesteld en in dito tempo beantwoord Mèar om 2 urn- dromde men allen tezamen in de gymnastiekzaal, waar op dringend verzoek het geroezemoes plaats maakte voor een dodelijke stilte en rector pater dr. J. Lub O.S.A. het woord vroeg. „Het is mij een eer deze fancy-fair te openen. Aan deze hele opzet en de wijze van uitvoering heb ik heel weinig verdienste. Nu het allemaal klaar is, wil ik een klein woordje zeggen bij wijze van opening. We zijn zelf aan het verhuizen, zodat ik vrijdagmiddag en zaterdagmorgen niet meer op school ben geweest. Deze gehele „herschepping" is bijzonder groots verricht". Sebastiaan Hermes-DVS DINSDAG 28 APRIL 1964 HET NIEUWE STADSBLAD 9 en geef met een gebaar te kennen, dat u ook werkelijk blijft staan en dat het ver keer kan doorrijden. Stopt men voor u, blijf dan niet angstig wachten, maar loop vlug door naar het veilige trottoir. De bestuurder, die u het teken geeft, dat u kunt doorlopen, zal u beslist niet plot seling omver rijden. Fietsers hebben vaak de gewoonte bij een kruispunt, waar zij voorrang moeten ver lenen aan van opzij naderende voertuigen, niet duidelijk te stoppen door af te stappen of de voet aan de grond te zetten, maar zich „balancerend" op de pedalen in even wicht te houden. Het is dan wel heel moeilijk te zien, of zo'n acrobatische wiel rijder zal wachten, dan wel tóch zal door rijden. Een dergelijke houding geeft aan leiding tot verwarring. Alle deelnemers aan het verkeer kunnen deze verwarring voorkomen door een dui delijk gedrag op de weg. Verwarring kan in vele gevallen aanleiding geven tot ern stige ongevallen. Aarzelen is een menselijke eigenschap, die in vele gevallen is gerechtvaardigd. Niet in het verkeer echter. Met name bij het over steken kan aarzeling het tegenovergestelde ten gevolge hebben van wat men wil be reiken, namelijk veilig aan de overkant komen. Bent u gedwongen bij afwezigheid van een zebrapad tussen het drukke verkeer door over te steken, raak dan niet in paniek, maar gedraag u rustig en laat het rijdende verkeer niet naar uw bedoelingen raden. Stap, wanneer dat verantwoord is, het wegdek op. Als u onverhoopt toch midden op de weg gevangen raakt tussen twee ver keersstromen, wordt dan niet zenuwachtig en begin niet met het spelletje van stapje vooruit, stapje achteruit. Blijf rusdg staan Is een duidelijke gedragslijn bij het over steken onontbeerlijk, de plaats waarop u oversteekt, dient ook aan bepaalde voor waarden te voldoen. Het is te begrijpen, dat bij het oversteken achter een gepar keerde auto, het gevaarsrisico onnodig wordt verhoogd. Hetzelfde is het geval, wanneer u achter een bocht de weg gaat oversteken. Mocht u 's avonds of 's nachts een weg oversteken, dan verdient het de voorkeur dit op een verlichte plaats straat lantaarn, verlichte etalageruit) te doen. De bestuurder van een auto, waarvan al leen de stadsverlichting brandt, zal u wel licht op donkere gedeelten later opmerken, waardoor het gevaar van te worden over reden aanmerkelijk wordt verhoogd. „Ze zullen weten wat ze aan me hebben", had het kordate meisje gezegd. En ze hield woord. Duidelijker dan ooit tevoren de monstreerde ze de bewoners van het kleine dorp, dat ze omgang had met die boeren knecht, over wie minder fraaie verhalen de ronde deden. Ze wandelde met hem, ja, zoende zelfs met hem op het brinkje. Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservloe. Door haar gedragingen maakte het meisje haar dorpsgenoten duidelijk kenbaar, wat haar bedoelingen waren. Datzelfde meisje was minder duidelijk in haar gedrag, wanneer ze alleen over straat moest. De verkeersregels ze kende ze wel interesseerden haar weinig. In het kleine dorpje leverde dat geen problemen op. Anders was het, wanneer ze in de nabijgelegen stad op de markt inkopen ging doen. Zich van haar aantrekkelijke gezichtje bewust, reed ze dan op "haar bromfiets, met een grote boodschappentas in de rechterhand, los van het stuur. Eigenlijk leek het net, alsof ze steeds haar rechteram uitgestoken hield. Het overige verkeer raakte hierdoor in grote verwar ring. Achter haar rijdende automobilisten, die rechts af moesten, meenden de bocht gelijk met haar mee te kunnen draaien. Maar het meisje bromde rustig rechtdoor en ongelukken konden scans nog maar net worden voorkomen. De loshangende arm met tas zou kun nen doen vermoeden dat deze vrouw rechtsaf zal slaan. De door haar gekozen rij strook doet echter het tegenovergestelde vermoeden. Laat nu toch eens ja, vooral u, mevrouw weten wat u gaat doen! Géén rommel aan het stuur of in de hand. En richting aangeven; óók op de fiets. Wanneer het meisje werkelijk een bbcht naar rechts wilde maken, liet zij haar mede weggebruikers nóg meer in het ongewisse omtrent haar bedoelingen. De arm met de tas werd iets verder uitgestoken, maar deze verduidelijkende beweging werd te niet gedaan door een lichte slingering naar links, teneinde de bocht iets ruimer te kunnen nemen. Zij liet de andere verkeers deelnemers niet alleen raden welke kant zij opging, zij bracht ze bovendien nog in verwarring. Verwarring, een van de grootste vijanden van de verkeersveiligheid. Elet Verbond voor Veilig Verkeer doet daarom een beroep op elke weggebruiker zich op een voor anderen duidelijke wijze in het verkeer te gedragen, door tijdig en duidelijk zijn bedoelingen kenbaar te ma ken. Voor bestuurders van tweewielers houdt dit onder meer in, dat bij het links of rechts afslaan duidelijk richting moet worden aangegeven, door tijdig de arm goedzichtbaar gestrekt uit te steken. Dan moet de juiste rijstrook worden gekozen, zonder daarbij verwarring stichtende schijn bewegingen te maken. VRIENDEN VAN BLIJDORP Volgend jaar is het 25 jaar geleden dat Blijdorp werd geopend. Velen zullen zich nog herinneren hoe moeilijk het was om afscheid te nemen van de oude diergaarde. De nieuwe tuin had echter toch spoedig de harten van de diergaardebezoekers ver overd en honderdduizenden Rotterdammers hebben in die kwart eeuw veel genoegen aan Blijdorp beleefd. De vereniging Vrienden van Blijdorp wil daarom een fonds stichten voor het aan kopen van een geschenk ter gelegenheid van het jubileum. Storting kan geschieden op gironummer 6400 van R. Mees Zoo- nen in Rotterdam onder vermelding Fonds jubileum diergaarde Vrienden van Blijdorp. MARKT PRETORIALAAN De weekmarkt van de Maashaven, die tij delijk is ondergebracht op het Afrikaander- plein in verband met de metro-werkzaam heden, zal niet meer naar de Maashaven terugkeren maar een definitieve vestiging vinden op de Pretorialaan en een deel van het brede trottoir van de Paul Krugerlaan bij het Afrikaanderplein. Hiervoor zullen nog verschillende voor zieningen worden getroffen als het ver plaatsen en bijplanten van bomen, het ma ken van opslagruimte en de bouw van een marktmeesterskantoortje. 500.000 BOEKEN De Rotterdamse Gemeentelijke Bibliotheek heeft haar boekenbezit zien groeien van 200.000 in 1945 tot 500.000 nu. Men zoekt nu naar uitbreidingsmogelijk heden. Binnen afzienbare tijd hoopt men op het terrein achter het huidige gebouw aan de Nieuwe Markt een groot tweede gebouw op te richten, een gebouw van vier verdiepingen, dat bijna vier miljoen gul den zal kosten. LATER UIT Donderdag 30 april (Koninginnedag) en dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) zullen de café's in Rotterdam tot 2 uur 's nachts ge opend mogen blijven. Die dagen zal er ook tot middernacht straatmuziek mogen wor den gemaakt. Maandag 4 mei, de dag dat de oorlogsslachtoffers worden herdacht, zullen evenwel alle openbare vermakelijk heden 's avonds van 6 tot 9 uur gesloten moeten zijn. MET EEN LUCHTJE In tegenstelling tot het nu nog gebruikte gas is het aardgas van straks niet giftig en het ruikt ook niet. Wel blijft het ge vaar van ontploffingen. Daarom zal het Rotterdamse gasbedrijf in het aardgas een luchtje brengen, dat de geur van het stads- gas benaderd. Eventuele lekkages zullen daardoor spoedig ontdekt kunnen worden. (uit 'Rotterdam' AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT -Hoewel de fancy-fair nog moest beginnen, kon dr. Lub al zeggen, dat deze op dat ogenblik al voor de helft geslaagd was. Deze dagen van voorbereiding hadden leraren en leerlingen nader tot elkaar ge bracht, waardoor een zekere band was ontstaan. Erg belangrijk in het schoolleven. Het deed de rector goed van verschillende kanten opgevangen te hebben, dat de ver standhouding onderling niets te wensen had overgelaten. Dat er geen menings verschillen waren geweest. Dank bracht de rector voor de onder vonden medewerking van particulieren, zoals de heer v.d. Kooy van het Aan nemingsbedrijf Willemse, de heer Maat, de onvermoeibare tekenleraar, die hiervoor met een gul applaus door de jongelui wer den beloond. Dankwoorden voor de ver kregen toestemming deze fancy-fair te organiseren, iets wat niet zo heel ge makkelijk is in ons dierbare landje, haalde dr. Lub olijk aan. Maar ook dank aan de winkeliers, die zo gul waren geweest met de fraaie prijzen en tot slot dank aan het kranige bestuur van de schoolvereniging (nog naamloos!bestaande uit Aad Stolk, voorzitter, Jacqueline Schamlé, secretaresse, Peter Meijer, penningmeester en Ton Wil lemse, assessor. Met een enorme ruk aan het rad van avontuur verklaarde pater Lub deze fancy-fair voor geopend en wenste de leerlingen-vereniging een 'goede opbrengst' toe. Het leerlingen-aantal op deze middel bare school neemt gestadig toe, van 260 tot 500 leerlingen is een enorme sprong, maar in september komen er nog 100 bij! Met Ton Willemse had ik een kort ge sprekje, voor zover dit verstaanbaar was tussen het lawaai van de schoolband en de andere muziek van de verschillende stands. Hij was enorm trots op hetgeen tot stand gekomen was en hij had er dan ook grote verwachtingen van. Daarna maakte ik een rondgang door dit festijn van jolijt. Waagde verschillende „gokjes" en zag zowaar kans een flesje cola te „omringen!" Druk, heel druk had de waarzegster Amoy het. Ik had het er graag voor over ge duldig te wachten, maar was dan eindelijk aan de beurt. Een zwarte mantilla verborg haar gezicht, toen ze mijn linkerhand be studeerde. Een fantastische lijn zit daarin, want ik zal erg lang leven en heel erg gelukkig zijn! Of ik nog persoonlijke vra gen had? „Engel, wel duizend", had ik willen zeggen, maar ik behield mijn waar digheid. „Blijft Sebastiaan nog lang voor ons blad schrijven?" vroeg ik met in gehouden adem. „Sébastiaan...." Ze zei het verrukkelijk buitenlands! Ik knikte stra lend! „Het Nieuwe Stadsblad krijgt een inzinking...." Mijn hart maakte een vreem de duikeling... Een inzinking! Kóm nou...! In het halfduister sperde ik van schm mijn ogen wagenwijd open. Maar toen ver volgde die stem uit Singapore: „uw1 blad komt er weer bovenop als Sébastiaan meer plaatsruimte heeft!" Misschien op een binivenpagina. „Nog iets", vroeg ik bijna fluisterend. „Weet u, we zitten zo in spanning over Hermes, wordt die nu kampioen of niet? Of moeten we net zo in de zenuwen zit ten als bij het laatste kampioenschap?" „Ik kén ze niet, maar als ze goed hun best doen, dan winnen ze!" 't Klonk heer lijk diplomatiek. Ik schoot dan ook prompt in de lach, stelde voor de spelers en het bestuur na afloop van de wedstrijd tegen NEC bij haar langs te sturen op zondag- middag, dat kon nog best. Maar ze maakte een afwerend gebaar met haar slanke han den, tenslotte had ze die vermoeiende vliegreis naar Singapore nog te goed! Tja, achteraf had ze gelijk, want 't is me de wedstrijd wel geworden! Verder weer... 't Was heerlijk overal een kijkje te nemen, te genieten van al dit enthousiasme en zalig even bij te komen in het Italiaanse restaurant „Restorante Fama di cavalla". Een eerste klassertje met een blad vol bananen a 15 cent per stuk werd vak kundig geweerd! Maar hij nam 't heel sportief op en draafde verder. Bijzonder geestig het grote visnet achterin met de verschillende verlichte flessen. De versierde kegelbaan, de fietsbehendigheids- stand, viltjes gooien in wijd geopende mon den, speerwerpen in een enorm hart, bus sen omver gooien, het rad van avontuur met de prachtige prijzen, „de jammerlijke comedie en de zeer droeve dood van Py- ramus en Thisbe' een hengeltent, een speciale verzoeknummers-tent Er was zo veel te beleven! En was je flauw, dan volgde je dat bordje met aanwijzing maar: „Hier om de hoek vindt u iets dat erin gaat als koek!" Zalige frites e.d. Voor déze fancy-fair neem ik diep mijn hoofddoekje af....! MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 9