HOEDEN IN DE MODE PARADE OVER DE TONGRIEM EN NOG WAT Verrassing voor Mevrouw Phonghen Suphaphong ^Jfaardracht aararaa NONA GAF MEESTER EEN LESJE i Wat de dokter er 1 van zegt MODEBRIEF UIT PARIJS Mary helpt de armen Come-back van Ilse Werner na 20 jaar SCHOENEN OP LUCHTBANDJES Cliff Richard in lippenstift COME-BACK VAN EEN 19-JARIGE Amerika in de ban van de Western-look iifiii •i VROUWEN IN HET NIEUWS BRENG VARIATIE IN UW BALLET LEVERT MINISTERS 12 MEI WORDT „DAG VAN DE VERPLEGING'' Ieder seizoen hebben kappers en mode-ontwerpers het met elkaar aan de stok. Het is óf een seizoen voor het haar, met een uitbundig kapsel, óf een seizoen van hoeden, waarbij het haar verscholen gaat onder een luxueus hoedje. Maar de komende zes maanden zal er tenminste weer vrede zijn. Want hoe wel de kortere bobkapsels niet te voorschijn komen onder de hoeden, heb ben deze niet zoveel te lijden als de vele getoupeerde kapsels van de laatste tijd. Als U lang en slank bent, neem dan een stetsonmodel, de echte wild-west variatie door Parijs aangepast in fijn, pastelkleurig vilt of ruw glanzend stro. Voor de kleinere is de breton een leuke zomerhoed, met een bol als een ananas. Deze hoed hoort men achter op het hoofd te dragen. msmm .V. j V s;>\ .-. kei model gezien dat bedekt was met grote bloemen. En rozen zijn ook niet erg populair als garnering. Kleinere bloemen als rozeknopjes met blaadjes, madeliefjes of veld bloemen worden op de bol geplakt en de brede randen blijven onbe dekt. Of de bloemgarnering bevindt zich alleen langs de rand. Hier volgt een opsomming van de meest opvallende modelllen, die ik in de salons zag: Ontwerper Michel Goma van Patou houdt van het Qua kerhoedje van fijn stro Voiles die nauwelijks tot de ogen reiken, zijn de specialiteit van Bernard Devaux van Jeanne Lanvin. Deze voiles zijn de enige garnering op deze hoeden met hoge, ronde bollen en brede paddenstoel randen. Struisvogelveren De in Cuba geboren Miguel Ferreras, een van de ontwerpers wiens kle ding van thans erg doet denken aan de mode van de dertiger jaren, volgt ook voor hoeden dit idee van de klok. Tulbants met struisvogelveren vielen mij uit zijn collectie het meest op. „COCO" chanel houdt van fijne stro hoeden, op het voorhoofd geschoven, Nina Ricci houdt van dezelfde lijn voor haar platte pethoeden, die bij blazerpakjes gedragen worden. Dior houdt het vooral op Panama hoeden met veel linten terwijl Jules Crahay vooral gebruik maakt van de stetsonstijl en de zomer baret. Lanvin's hoeden zijn van een stijf wit organdie en afgezet met bijpas sende sjaals. Het is al vele jaren geleden, dat de tongriem in de medische belangstel ling stond. Vele kinderen werden voor een vastzittende tong behan deld. Niet toevallig hoort men wel zeggen: die is van de tongriem ge sneden. Bij de pasgeborenen wordt de tong in het midden gehouden door een bindweefsel strengetje, wat verhin dert dat de tong naar de keelholte wegzakt. té «2 «2 e'K'e'X'ï'e'ï'gj'e'jj'gj'S'gj'e'K'en'e&'ü'S'sï'K'SJ'S'ï Bij het ouder worden neemt de zeer beweeglijke tong steeds'in grootte toe terwijl het tongbandje zijn oor spronkelijke lengte houdt zodat op volwassen leeftijd de aanhechtings plaats van het riempje ver van de tongpunt verwijderd is. Er zijn twee redenen waarom moe der meent, dat haar kind gehinderd wordt door het tongriempje: Ten eerste als baby, indien er moeilijk heden zijn met het zuigen en ten tweede als kleuter, indien er spraak moeilijkheden optreden. Er zijn talrijke oorzaken waarom een baby slecht zuigt, maar nimmer is hiervoor het tongbandje verant woordelijk te stellen. Vooi het zui gen is de tong van geen belang. Het zijn de lippen en de wangen die het werk doen. Wat het achter blijven met spreken betreft spelen talrijke factoren een rol. Als vaststaand mogen wij echter aannemen, dat de tongriem hierop geen invloed heeft. Er mag op ge wezen worden dat het ontwikke lingstempo van vele functies (spre ken, lopen enz.) van kind tot kind sterk varieert zonder dat dit als ab normaal moet worden beschouwd. Het ene kind weet met 12 maan oen al een klein zinnetje na te zeggen terwijl een ander eerst met 2 jaar een enkel woord verbasterd. Samenvattend mogen wij wel zeg gen, dat afwijkingen die voorkomen uit de zogenaamde vastzittende tong niet bestaan. Vele kinderen zijn vroeger van de tongriem gesneden zonder dat daar een reden toe was. Kwaad zullen zij er niet van ondervonden hebben, be halve dan de geringe pijn bij het doorknippen van het bandje. Mevrouw Phonghen Suphaphong is een zeer bijzondere vrouw. Zij komt overeen met het beeld, dat men zich vormt van de legendarische schoon heid van het oosten. Met haar reeënogen en zachte gelaatstrekken ziet zij eruit als een filmster uit Hollywood is een film over Thailand, waar zij dan ook vandaan komt. Het westen is een aangename verrassing voor mevrouw Suphaphong. Zij is in Engeland op een Unesco-reis en heeft vele Engelse vrouwen ontmoet. Zij is onder de indruk van de manier waarop deze vrouwen actief bezig blijven tot hun zestigste of zeventigste levensjaar. Bij ons blijven ze dan thuis en doen niets, zegt ze. v a .A. Hier zijn de Parijse hoeden. Een hoed in Cowboy-stijl van Jeanne Barthet (links) afgezet met een glanzende slangenleren band en een juwelen clip. Van dezelfde ontwerper is de hoge cocktailhoed (rechts) met de wit chiffon en een smalle rand van zwart stro. Verder garnering zijn de vogelkooivoile die tot de schouders reikt, zijden rose en stro knotje. Let op het driehoeks motief op de Tyrools geslepen crystal, die dit seizoen ook nieuw is. De wereldkampioene schaken is, zo als te verwachten een Russische een vriendelijk bruinogig meisje van 21 jaar, met de haast niet uit te spreken naamNono Gaprindash- vili. Tijdens het internationale schaak- tournooi in Hastings veroorzaakte zij onlangs een hele sensatie door de „Lightning"-match te winnen, waarin men slechts 10 tellen krijgt om een zet te doen. Onder de meesters, die zij versloeg was de vroegere wereldkampioen Mikhail Tal. Men verwacht dat zij de beroemste schaakkampioene van de geschiedenis zal worden. Nona, die uit Georgie komt en talen studeert, leerde schaken van haar 6 broers toen zij nog maar 5 jaar oud was. In de loop der jaren heeft zij een stijl ontwikkeld, die berust op zelfvertrouwen, medogenloosheid en precisie. „Ik houd van schaken", zegt ze. „Het is het belangrijkste van mijn leven. Ik zou graag de eerste vrouw zijn, die het wereld-kampioenschap wint. Maar ik ben niet altijd serieus ge noeg in mijn vrije tijd ben ik een voetballiefhebster". Bloost Zij heeft ook aanleg voor tafeltennis, waarbij zij dezelfde verbetenheid om te winnen aan de dag legt als bij het schaken. In de vrouwelijke deugden is zij niet zo sterk. Zij keurt make-up af en beweegt zich rrtoeilijk in gezel schap. Zij is vrij verlegen en bloost als bewonderende schooljongens haar om een handtekening vragen. Maar zij komt misschien nog wel eens in de mode. Een Westerse com mentator sqhreef over Nona:,, Zij heeft sterke wenkbrauwen en een •cherp getekende neus en doet den ken aan een vooruit lopende versie van de zwart-leer en intensiteitslook. Het is duidelijk dat zij een intelee- tueel is. En deze intense intelectue- len zullen het de komende twintig jaar te vertellen hebben. GROTE BLOEMEN Tienerfavoriet: de hoed, die een ge trouwe copie is van de hoeden, die Franse pastoors dragesi De bol is en rond, de rand breed en staat aan de randen op en één enkele bloem als garnering middenvoor. Parijs zou Parijs niet zijn zonder bloemen op de hoeden maar met de nadruk op de vorm en afmetingen is de garnering anders, fk heb in de schoonheidssalons vrijwel geen en- Mevrouw Suphaphong is ere-secreta- resse van de vrouwenvereniging in Thailand, en een van de jonge men sen, die een nieuwe levenswijze pro pageren voor de vrouwen van Thai land. In de ochtend uren geeft zij Engelse les in Bangkok, 's Middags werkt zij als radio omroepster Tussendoor voedt zij nog drie zoons op. Zij be speelt tenslotte minstens vijf mu ziek instrumenten. Waar' wonen de onderontwikkelden en achtergeblevenen? In de ai-me landen van Azië en Afrika? Zeker. Maar er zijn ook miljoenen, die in welvarende landen leven. Vraag het maar aan Mary Rabagliati. Zij werkt onder hen. Mary, die 22 jaar oud is, werkte voorheen als secretaresse in Londen. Mijn leven was hol, leeg en waarde loos, zegt ze. Zij kreeg een baan bij een organisatie, die zich bezig houdt met de verzorging van de armen in Parijs. Mary zegt: Als je deze mensen een maal hebt gezien, onder hen geleefd hebt, is het moeilijk je ervan los te maken. De meeste families komen in moeilijkheden als zii geen behui zing kunnen vinden. Zij komen in smerige buurten terecht en de man nen gaan drinken. Het gezinsleven is niet belangrijk meer Men hecht nergens waarde meer aan. De kle ding wordt verwaarloosd. Mary werkt nu in een kamp aan de oevers van de Marne. Daar probeert men gezinnen vertrouwen in zichzelf en de gemeenschap terug te geven. Vrouwen leren koken en naaien er is een schoonheidsdeskundige, die hen leert hoe zich op te maken. Het is fantastisch hoeveel goede ma ke-up kan doen voor een vrouw, die terneergeslagen en moedeloos is, zegt Mary. Als er iets is, waar een actrice bang voor is meer nog dan voor rimpels, kraaienpootjes en andere tekenen van ouderdom dan is het, om gety peerd te worden als bijvoorbeeld .onschuldig", „wereldwijs" of misschien ,/dom-blondje". Dat maakt het, namelijk onmogelijk voor haar om carrière te maken want in elke film en in elk toneelstuk speelt zij precies dezelfde vrouw en moet zij er precies gelijk uitzien. Trouwens voor iedere vrouw, of zij nu actrice is, kantoorbediende, secreta resse of huisvrouw, is het gevaarlijk als zij getypeerd kan worden. In feite betekent dit niet anders dan dat zij een zeer monotoom uiterlijk heeft Waarom zou Men er jaar in, jaar uit, steeds hetzelfde uitzien? Het is ver velend voor degenen, die met haar omgaan en haar elke dag zien. Vervelend. Als men eerlijk is, zal men moeten toegeven, dat men ook wel eens genoeg heeft van datzelfde gezicht en dat men wel eens een andere reflectie in de spiegel zoudt willen zien. En waarom niet? Niets is eenvoudiger! Wijzig het kapsel en men is iemand anders! Het is verbazingwekkend, wat een kapsel kan doen. Door een krul hier en een golf daar, kan men een andere „ik" creëren, die meisjesachtig, chique, wereldwijs of onberispelijk is. De haardracht is nu eenmaal de sleutel, die de weg vrijmaakt naar niet één andere „ik" maar naar velen. Het vermijden van eentonigheid is overigens ook een bijzonder belangrijk punt bij de schoonheidsverzorging. Denk daarom niet, dat er maar één ge schikte haardracht voor u is. Iedere vrouw heeft keuze uit verschillends kapsels, die bij haar gezicht en bij haar stemming van het ogenblik passen! Het beroemde „Afrikaanse Ballet", het nationale balletensemble van de republiek Guinea, heeft reeds drie van zijn leden in de politiek en in de regering van het land zien ver dwijnen. Fodeba Keita bijv. werd minister van defensie, Ismail Touré werd minister van economische za ken, Seydou Conté werd minister voor volksontwikkeling en Achkar Maref werd ambassadeur bij de Ver enigde Naties voor Guinea. De in Djakarta geboren Nederlandse filmactrice Ilse Werner, zal nu ruim 20 jaar non-actief weer voor het voetlicht treden. Zij zal de hoofdrol vervullen in een door haar echtge noot Josef Niessen, in een musical herschreven stuk „Duel om Aimé". De musical zal binnenkort in Berlijn in premiere gaan. Ilse en haar man lazen meer dan 70 stukken voor zij zich voor „Duel om Aimée" uitspraken. In Berlijn is men ervan overtuigd, dat de eens zo beroemde Nederland se actrice, die tussen 1938 en 1944 ca. 25 succes-films maakte, een grote come-back zal vieren op het toneel! In navolging van tal van andere landen zal de 12e mei, de geboortedag van Florence Nightingale, voortaan als „Dag van de Verpleging" worden gevierd. Het initiatief daartoe is genomen door de Publiciteitscommissie, uitgaande van de Federatie van Nederlandse Verenigingen, die de belangen van de Verpleging en de Verplegenden behartigen. De bedoeling is: de verplegenden zich op die dag te doen bezinnen op hun persoon lijke relatie tot hun werk; degenen die pas in de verpleging zijn de idealen voor ogen te stellen die velen van hen bezielden bij de keuze van dit beroep; jonge mensen die nog geen keuze deden attent te maken op de waarden die het beroep van verplegende vertegenwoordigt, zowel in geestelijke als in materiële zin. Het is dus geenszins de opzet hiervan een dag te maken, waarop de verplegenden met een bloemetje of andere vriendelijke attenties moeten worden verrast. Allerwege heeft dit voornemen reeds een waarderend onthaal gevonden en het zal daardoor mogelijk zijn op de 12e met in brede kring de aandacht op de verpleging en de verplegenden te vestigen. De Directeur-Generaal van de Volksgezond heid, Prof. Dr. P. Muntendam behoorde tot de eersten die instemming betuigden met het plan van de Federatie. Het nieuwste op het gebied van de schoenmode in dit voorjaar komt uit Japan, waar een fabri kant schoenen heeft vervaardigd die in plaats van zolen en hakken luchtbandjes hebben, die.... op gepompt kunnen worden! De beroemde teener-zanger Cliff Ri chard heeft een gouden plank ont vangen van de bond van Franse cos- metica-fabrikanten in verband met het feit, dat zijn succesliedje „Lucky Lips" het verbruik van lippenstift enorm heeft doen toenemen. De naam van Richard zal ook aan een bepaalde soort lippenstift wor den verbonden want er is een speci ale kleur uitgebracht onder de naam van„Clif-rood"! Een Come-back op 19-jarige leeftijd heeft het Engelse zangeresje Linda Doll beleefd. Anderhalf jaar geleden was zij een beroemd teener-sterretje, dat met Cliff Richard op tournee ging tot zij betrokken werd bij een ernstig verkeersongeval Zij moest negen maanden in een ziekenhuis op genomen worden. Velen veronderstelden dat haar kor te carriere in de show-business daar mee wel voorbij zou zijn maar Lin da Doll veirde reeds kort na haar herstel een grandioze come-back. Haar nieuwe gramofoonplaat „He don't want your love any more", be looft zelfs een „hit" te'worden! De zogenaamde Western-look damcsk'eding in cnwboystijl schijnt in Amerika een groot suc ces te worden, vooral wat de va kantiekleding helrei:. De grote kledingmagazijnen meiden grote verkopen van dit soort kleding, vooral aan de jongeren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 18