lief eerst op de Noordpool i VERNIETIG DE VLIEGEN st maar bij zijn thuiskomst werd iemand anders toegejuicht GEMINI - RAKET NAAR MARS I3 u» gp. n U ZIT GOED ALS U SPAART 55 JAAR GELEDEN Sim for WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT: Raleigh rijwielen Sporthuis Ter Braak wetenschap WOENSDAG 13 MEI 1964 HEI NIEUWE STADSBLAD 11 „Eindelijk de poolEen oude droom, die hij al twintig jaar koesterde, was werkelijkheid geworden. Eindelijk Geen wonder, dat Robert Peary glom van trots toen hij deze vreugdevolle woorden in zijn dagboek kon schrijven op de 6e april 1909 nu al weer 55 jaar geleden De 52-jarige oud-kapitein ter zee van de Amerikaanse marine had voordien al expedities geleid met een soortgelijk doel maar steeds was het hem weer mislukt soms in de steek gelaten door zijn manschappen dan weer terug gedreven door kou en honger of door verwondingen. Acht van zijn tenen waren afgevroren, de twee overige had hij maar laten wegnemen om zich beter in evenwicht te kunnen houden. Weinig voedsel Het was een ceremonie zonder enig ver toon. De Eskimo's stonden paf. Hadden ze zich daar nu zo druk voor gemaakt? Ze bouwden een sneeuwzuil. Peary haalde de Amerikaanse vlag onder zijn kleren te voorschijn en zette deze op de zuiL Ze namen een foto en vertrokken toen in zuidelijke richting. De terugweg was ongeveer zevenhonderd kilometer. Het ijs begon te breken, het voedsel raakte langzamerhand op en Peary, die na het bereiken van zijn doel zijn laatste krachten heimaal verspeeld scheen te hebben, moest op een slee worden ver voerd. Ze gingen voort in geforceerde marsen, soms achttien uur in één ruk! Onderweg verdronk een van de Eskimo's maar verder ging aües goed. In september nog kwamen ze terug in New York. Maar... geen uitbundig welkom was hun beschoren. Integendeel, want dr. Frederick A. Cook, een vroegere collega van Peary, had juist voor Peary's terug komst bekendgemaakt, dat hij een jaar tevoren de Pool had bereikt met twee Eskimo's. Cooks dagboek werd door de experts onderzocht maar niet „toereikend" verklaard, zodat Peary tenslotte toch nog in de annalen van de geschiedenis terecht kwam als de eerste ontdekkingsreiziger, die de Pool had bereikt. De hulde ervoor kreeg hij echter later! Nu stond hij met vier Eskimo's en zijn hondendrijver Matthew Henson op het uiterste topje van de wereld. Hoewel zijn poging om de Noordpool het eerst te bereiken voor Peary het grote doel was, lag dit bij Henson enigszins anders. Henson was namelijk een neger en in de Verenigde Staten was de gedachte, dat een of andere neger-ontdekkings reiziger kon zijn in die jaren, gewoonweg absurd. Peary's twijfel Henson had Peary reeds vergezeld op een expeditie door de jungle van Midden- Amerika in 1887 en hij had het er uit stekend afgebracht. Maar toen Peary zijn aandacht ging richten op de Poolzee had ~JJt/ vuilheide de „jjdtars and Stripeij uan zijn lichaam en plantte deze op het „dak" uan de u/ereld hij er werkelijk aan getwijfeld of een neger het verblijf op die onafzienbare sneeuw vlakten zou kunnen overleven. Van het eerste ogenblik af echter bewees Henson, dat de neger in dit opzicht beslist niet voor een blanke onderdoet. De neger doorstond de lage pooltempera- turen namelijk uitstekend, sprak „Eski- moos" als een Eskimo niemand beheerste die taal zo goed als hij), kon een slee maken en een koppel poolhonden leiden. De Eskimo's noemden hem „miy Paluk" wat zoveel betekent als „broeder"! In meer dan één opzicht redde Henson Peary's leven. Beiden verkeerden in levens gevaar toen ze op ee*i keer midden in een troep wilde muskusossen terechtkwamen. Peary schoot, maar verwondde slechts één van de dieren. Toen het aangeschoten diet daarna woedend op de weerloze ontdek kingsreiziger aanstormde, schoot Henson de os dood, vlak voor Peary's voeten met de laatste kogel in zijn geweer! Zó was de man, die Peary had uitgekozen om hem te vergezellen en de eer te delen als eerste Amerikaan een vlag te hebben geplant op de Noordpool! Nieuwe bevoorrading De expeditie bestond uit zes blanke Ameri kanen: Bob Bartlett, Ross Marvin, Georg Porup, Donald MacMillan, dr. J. M. Good- sell en Peary; dan waren er nog de neger Matt Henson en een stuk of wat Eskimo's. Zij vertrokken in 1908 met het schip „Roosevek" vanuit New York en pikten onderweg de Eskimo's en 246 honden op. Juist toan de vijf maanden durende pool nacht begon, kwamen ze aan op Cape Sheridan, Ellesmare Island, in het uiterste noorden van Canada. Dat was eind 1908. Henson onderwees in die langdurige pool nacht de blanke „nieuwelingen" de kunst van het overwinteren. Daarna, in februari 1909, waren ze klaar om te vertrekken.... Alle voorgaande expedities van Peary waren gestrand op de onvoldoende hard heid van zijn mensen en het voedsel probleem. Dit keer had hij echter de juiste mensen uitgezocht en een geheel nieuwe bevoorradingssysteem uitgedacht. De expeditie werd gesplitst in zes teams, elk met twee of drie Eskimo's, acht hon den en 500 kg voedsel. Elke groep had niet slechts voldoende voedsel voor zich zelf maar kon bovendien ook nog de hele groep vijf dagen lang van eten voorzien. Ze moesten 600 kilometer reizen. Gedood door Eskimo Zodra de voedselvoorraden van een slee waren verbruikt, moest die groep terug. Bartlett en Borup gingen voorop als ver kenners, de anderen volgden de dag daarna. Ze trokken over bevroren stromen tot het weer plotseling omsloeg en de tempera turen hoger werden. Het ijs brak en et ontstonden grote stukken open water. Een van deze stukken open water „Big Lead" noemden ze het hield hen zo lange tijd op, dat de Eskimo's de moed begonnen te verliezen. Peary monterde hen een beetje op door een paar wedstrijden te organiseren in hardlopen, springen en wor stelen, wat de Eskimo's geweldig vonden Dr. Goodsell, wiens medische hulp nodig was op de basis, werd het eerst terug gezonden. Daarna MacMillan, die bevroren voeten had opgelopen. Vervolgens Borup en toen Marvin, die niemand ooit terug heeft gezien. Lange tijd heeft men ver ondersteld, dat Marvin door het ijs was gezakt en was verdronken, maar in 1926 deed een van de Eskimo's van dat team op zijn doodsbed een bekentenis. Hij had Marvin neergeschoten na een twist over voedsel. Tenslotte waren er op 2 april alleen nog Peary en zijn groep, Henson en vier Eskimo's over. Voor hen lag de Noordpool. Op 3 april vorderden ze 45 kilometer met de 52-jarige Peary aan het hoofd. De dag daarop moesten ze zich met pikhouwelen eer weg banen door de ijs afzettingen en zij schoten toen slechts dertig kilometer op. Dun ijs Intussen was „opschieten" het motto ge worden. Het ging allemaal nog zonder ge vaar maar als de wind van richting ver anderde kon het best zijn, dat ze op de terugweg voor open water zouden komen te staan. In zijn haast vergat Henson, ongeveer dertig kilometer van de Noord pool, zijn „overwinteringservaring", gleed uit over dun ijs, dat onder het gewicht van zijn val brak. Het ijskoude water trok hem in zijn zware kleding snel naar be neden en telkens wanneet hij probeerde zich aan het ijs op te trekken, brokkelde de rand af. Hij zou zijn verdronken indien niet een van de Eskimo's er na veel moeite eindelijk in slaagde hem uit het wak te trekken. Die middag deed Peary half sneeuwblind en met pijnlijke ogen een zorgvuldige meting met zijn sextant. Hij mat een positie van 89 graden en 57 minuten drie minuten van de Noord pool. Een volgende waarneming toonde aan, dat ze hun doel hadden bereikt... maat de volgende dertig uur schoot Peary de zon nog eens dertien keer om de juiste plaats van de Pool te bepalen want hij was oneindig precies op dit punt! V' capsule op de mean, Is het zeer goed mogelijk dat deze pas zal plaatsvinden nadat een bemande capsule een baan om Mars heeft beeohreven. Een derge lijke reis levert namelijk de ervaringen van een langdurige ruimtereis die men bij de landing op de maan niet kan op doen. Het voor en tegen van de ver schillende mogelijkheden wordt op een interessante manier behandeld In een artikel in het meinummer van het maandblad PM. Wij zijn zo gewend aan vliegen, dat wij ons in de regel niet om hen be kommeren. Erger is het echter, dat we ze op deze wijze de gelegenheid ge ven zich te vermenigvuldigen! Ze kunnen een menige ziekten veroor zaken. Ze scharrelen in vuilnishopen en dragen veelal ontelbare kiemen aan hun harige pootjes, die ze op ons voedsel en onze borden kunnen bren gen. De meest gewone ziektekiemen, die de vlieg overbrengt, krijgen vat op ons maagdarmstelsel en veroorzaken diar ree. Soms van niet onschuldige aard! Paratyphusbacillen zijn hiervan o.a. een voorbeeld. Soms is de vlieg ook de overbrenger van het virus, dat kinder verlamming verwekt. Wij moeten tegenover deze gevaren niet onverschillig staan. Er zijn drie manieren om het kwaad te bestrijden: vernietig alle broedplaatsen, dood iedere vlieg, die in huis rondvliegt en zorg er in de derde plaats voor, dat de vliegen geen gelegenheid krijgen met het voedsel In aanraking te komen. Ouderwets huismiddel. De eerste taak zal dus moeten zijn, dat er in de omgeving van uw woning geen rottende voedselresten liggen. Be waar het vuilnis steeds in gesloten em mers en houd deze ook dicht. Het is een verstandige maatregel om zo nu en dan de vuilnisemmer met wat kranten papier uit te roken als ze leeg zijn. Overigens zijn er in de handel ook ver schillende verdelgingsmiddelen voor vlie gen en het is daarbij de moeite waard nog eens aandacht te vestigen op een ouderwets huismiddel. Neem hiervoor wat bier, waarin u een kleine hoeveelheid formaline doet, dat Grote Markt 3 Schiedam. bij een drogist verkrijgbaar is. Meng het geheel met wat honing of jam. Ver volgens doet men het brouwsel In een jampot, die afgedekt wordt met papier, waarin enkele gaatjes zijn geprikt. Zet het geheel op de vensterbank en u zult verbaasd zijn hoeveel vliegen het gebruik van deze zoetigheid niet meer overleven. Bescherm het voedsel. Bescherming van het voedsel is een eerste vereiste. Laat daarom niets on bedekt staan in bet seizoen wanneer vruchten, vlees en suiker hebben voor al een grote aantrekkingskracht voor vliegen. Breng ook nimmer iets naar de mond, wat op de grond is gevallen ook al is het voor u een grote lekkernij. Uitwerp selen van vliegen en andere insecten liggen namelijk veelal in grote hoeveel heid op onze vloeren. Men kan van oordeel zijn, dat dit al les wat overdreven is voorgesteld maar de kleine moeite, die men zich ge troosten moet, is zeker de moeite waard. Waarschijnlijk spelen vliegen bij het veroorzaken van ziekten een grotere rol dan wij tot nu toe hebben ver moed! Het is de bedoeling dat dit jaar nog een Amerikaanse ruimtecapsule van het type Gemini in een baan om de aarde zal worden gebracht, terwijl er voorts verscheidene andere ruimte-la boratoria omhoog zullen worden ge stuurd. Ofschoon men geneigd is een en ander te beschouwen als een voorbereiding voor een landing van een bemande Spaartegoed maakt, dart u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BU DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 11