WEINIG NEDERLANDERS KIEZEN BERLIJN ALS VAKANTIEDOEL Berlijn een geïsoleerde stad MINDER LAWAAI IN ONZE HUIZEN IS GEEN OVERBODIGE LUXE MEI 1964 Een allervriendelijkst mannetje stormde lang ons heen. Hij zag er uit als Truman in zijn jonge jaren en torste op zijn borst een klein fototoestel met een telelens van hier tot gunter. Zijn schoenzolen remden af op het wegspattende grind en ruim ien halve minuut bleef hij aandachtig en onbewegelijk naar de Brandenburger Tor kijken. Men behoefde geen etnoloog te zijn om te zien, dat hij een Amerikaan was. En, dat hij Berlijn „deed". Hij richtte zijn fotokanon naar twee eenzame sluimerende figuur tjes bovenop het monument, maar drukte niet af. „Are they Russians?", vroeg hij iemand, die naast hem stond. „Volkspolizisten", was het antwoord. „No Russians?" „Oostduitsers". Truman junior knipte zonder veel animo een plaatje en liep langs het prikkeldraad terug door het park naar de bus, die enkele hon derden meters verder stond te wachten. i'g-m Stenen afscheiding is ook toeristische attractie geworden. Zó is op het ogenblik toeristisch BerlijnWeliswaar is er een afschrik wekkende grSuwgrijze muur dwars door de stad maar dezelfde muur is een toeristische attractie van de eerste orde. Hij stoot af en trekt aan tegelijkertijd. Hij is een sym bool van gescheidenheid maar me teen een propagandistisch element, waarvan de Berlijners graag gebruik maken op ieder velletje papier dat maar met letters te bedrukken valt. En voor een Amerikaan uit Texas of Ohio is de toestand volmaakt on begrijpelijk. Eerst rijd je door West- Duitsland, dan kom je in Oost-Duits- land, daarna weer in het democra tische West-Berlijn en vervolgens ligt aan de andere kant van de muur Ulbrichts rijk, dat zich ook demo cratisch noemt maar dat moet dan weer een heel andere soort democra tie zijn dan de Amerikaanse school boekjes leren. Het is hoogst ver warrend. Triest ook! West-Berlijners mogen de spaarza me legale openingen, die er nog in de muur zijn niet passeren om hun ouders of andere familieleden op één of twee kilometer afstand te be zoeken maar andere West-Berlijners mogen weer wél naar Oost Berlijn, waartoe ze dan een 180 kilometer brede zonegrens moeten overschrij den. Wel een reis waard. Met een variatie op de befaamde kreet, welke Hendrik IV van Bour bon tegen het sluiten van de zestien de eeuw ten beste moet hebben ge geven, dat Parijs wel een mis waard is, voert het bureau voor toerisme in Duitslands belangrijkste stad de slogan, dat Berlijn een reis best waard is. Het heeft gelijk. Het Berlijn van 1964 is namelijk een wereldstad die, zoals vroeger, te vergelijken vall met n Parijs. Met brede boule vard. .eel lichtreclames, veel thea ters en nog meer terrasjes, met ho tels, die variëren van het Hilton, dal voor de gemiddelde toerist zonder schatrijke suikertante in zijn kiel zog niet goed te betalen is, tot een Het is natuurlijk de Oostduitse zone die nu eenmaal als een logge slang tussen Helmstedt en West-Berlijn ligt en waar men doorheen moet, wil men zijn doel bereiken. Loketten. Wie Helmstedt achter zich heeft ge laten waant zich op vijandig gebied en nou ja, een bee je is dat ook wel zo. Eerst was er al dat imponerende gedoe met de pas om een visum te krijgen. Van het ene loketje naar het andere, nummertje in ontvangst nemen, wachten tot je wordt opge roepen, papiertje invullen en steeds staan voor loketraampjes die prompt dichtgeklapt worden zodra „de uniform" je bescheiden in ont vangst genomen heeft. Zodat je de indruk krijgt, dat er nu een gigan tische machine achter de gesloten deuren in werking wordt gesteld, waarin telexmachines, regelrechte verbindingen met het hoofdbureau van de Volkspolizei, codenummers, informatiediensten en duistere be raadslagingen een grote rol spelen. Misschien is het nog wel waar ook maar na oen half uur zegt een uiter mate vriendelijke stem. dat je wel kom bent in de D.D.R. en als je even tien Mark voor het visum wilt beta len plus nog vijf Mark belasting voor het onderhoud van de 180 kiiometer lange Autobahn, mag je verder rij den. En als je maar niet harder dan honderd rijdt! En na drié kwartier ben je onder weg naar Drewitz, waar de Oost- Duitsers je weer uitluiden met soort gelijk gedoe. Misschien kijken ze de bagageruimte na of er ook anti-com munistische lectuur in zit. maar als je dat van tevoren weet, zorg je eenvoudig, dat je het niet bij je hebt. Middelpunt. Dan ligt Berlijn voor je open. Ge- tweóndeelde stad en daardoor me! een aanvankelijk onoverzichtelijke plattegrond. Want het centrum van ouds ligt juist aan de andere kant van de muur en de muur zelf heeft zich een omgeving geschapen die bestaat uit droeve bouwvallen, open gaten in de bebouwing en zoveel prikkeldraad, dat de wereld ermee omspannen zou kunnen worden. Het nieuwe middelpunt ligt nu ron- dam de Gèdachtniskirche, „de mooiste ruïne van Berlijn", zoals de bewoners zelf zeggen. Van de oude kerk staat nog slechts een stompje toren, uitgehold, met grote branden de gaten waardoor de hemel naar binnenstraalt op een meer dan le vensgroot Christusbeeld. Er tegen aan, er voor en er achter, staat de nieuwe kerk, een opvallend staaltje van moderne architectuur. Allesover heersend is de toren van deze kerk met z'n glasstenen facade waar naast de klok de uren slaat over de Kurfürstendamm, de Kantstrasse, de Budapester- en Rankestrasse en de Tauentzien. Achtkantig is de kerk, opgebouw uit 11.200 in beton gevatte stukken gekleurd glas. Binnenin is er een korte dienst van tien minuten, waarin „Lobe den Her ren" gezongen wordt terwijl buiten het verkeer onder de overvloed aan neonreclame voortzweept. Twee werelden. Er is een tijd geweest, vlak voordat Hitier het voor het zeggen kreeg, dat Berlijn de op drie na grootste stad op aarde was. Zo is het echter niet meer. Het staat nu op de twaalfde plaats als men tenminste „Wast" en „Oost" bij elkaar telt (en de Duitsers zijn geenszins van plan een definitieve scheiding toe te ge ven). Nu zijn er ruim 3 miljoen in woners waarvan tweederde in de westelijke wijken wonen. Ze mo gen geen voet op oostelijke bodem zetten. Omgekeerd kunnen Oost- Duitsers naar Berlijn noch naar enig ander deel van het westen. Welke tragische gevolgen deze maatregelen Middelpunt van de nieuwe city is de ruïne van de Gedachtniskirche. Er naast staan de ultra-moderne kerk en toren. hebben gehad (en nog hebben) weet ieder. Briefverkeer is echter wel mogelijk en, zoals een West-Berlijner die geregeld met familie aan de an dere kant correspondeerde, me ver telde, gebeurt dat zonder de lasten van zichbare censuur en zonder ver traging. Ook paketten mogen van oost naar west en van west naar oost verzonden worden. In richting oost-west zal wel minder voorkomen want Berlijn is niet enkel op de kaart tot twee verschillende werel den geworden ook de levensstan daard en levensgewoonten verschik len hemelsbreed. Het Sovjet-gedenkteken staat strikt genomen op West-Berlijnse grond maar na het oprichten van de muur is het door een hek omgeven en men kan er door of over het prikkeldraad naar kijken. Toen de Duitsers in 1873 de Fransen versloegen werd dit foeilelijke Victo- ria-gedenkteken opgericht. Nu van deze zuil op het ogenblik: magnifiek uitzicht van zeventig meter hoogte! voudiger hotel-pensions waar men voor een aantal Marken, dat onder de tien ligt, heel goed terecht kan. Met in weelde badende winkels aan de Kurfürstendamm, waar de dag nimmer eindigt en met het groene Grünewald als een Bois de Boulog ne met mooie en lelijke beziens waardigheden, die dateren van zeven tien zoveel tot uit de jaren na 1950. En daaronder moet dan ook de muur begrepen worden, die overigens al leen in de binnenstad van steen is, maar dan ook nog altijd zo'n veertig kilometer lengte heeft. De Barrière. En toch, Nederland, dat en masse in zijn vakantie naar Duitsland trekt „omdat de taal zo gemakkelijk is", laat Berlijn zorgvuldig liggen. Wie er aan vreemdelingen komen zijn Amerikanen, Amerikanen en nog eens Amerikanen ze vormen een kwart van het totale aantalEn heel ver onderaan de lijst komen de reis lustige Nederlanders met 5000 hele personen. Toch ligt Berlijn even dicht bij ons land als bijvoorbeeld Parijs waar we met z'n allen in drommen heen trekken, ondanks de vieze „slakken", de „harde" olijven en de „kleine beetjes" eten. Terwijl Berlijn nota bene worst biedt! Op iedere hoek van de straat worst. Ge moet er niet speciaal op gaan let ten want dan wordt het bepaald on smakelijk om te zien hoe enorm veel worst er gegeten wordt. Dampf- wurst, weiszwurst, bockwurst en al lemaal uit een en dezelfde machine zo te zien. Als Upton Sinclair nü een aanval op slachterijen moest doen dan 'had hij vast en zeker niet in Chicago rondgekeken maar Berlijn bestudeerd. Maar goed, worst ligt de Nederlan der en bier, en sauerkraut en ge- bakkies met veel slagroomvan waar toch die angst voor Eerlijn? Stilte wordt steeds belangrijker in een wereld, waar het I awaai hand over hand toeneemt. Indien U gaat verhuizen of een oude woning wilt opknappen is het mogelijk enige snufjes aan te brengen om het lawaai te verminderen. Dubbele glazen voor de ramen zijn duur, maar kunnen veel ergenis wegnemen indien men in een drukke buurt woont. Een waterreservoir van glasachtig por- celein is beter dan een bak van ijzer en In de andere kamers van het huis kunnen acoustische plafondtegels wor den aangebracht. Natuurlijk zijn deze veranderingen niet goedkoop. Wat U zelf kunt doen is bijvoorbeeld dubbelgevoerde gordijnen maken of strips onder de deuren aan brengen waardoor zij geluidloos dicht gaan en niet met een klap, of door rubber matjes in de gootsteen te leg gen om het gekletter van de afwas te verminderen. Een anti-lawaai artikel uit Parijs lijkt mij de moeite waard door de hele we reld gecopieerd te worden. Een stads- wetje bepaald daar, dat d e vuilnis bakken geen bron van lawaai mogen zijn. Men kan daar plastic vuilnisbak ken kopen of dikke, rubberen deksels, d.e op Uw oude •/vi'r.'obc': pissen. Dan heb ik nog enige vragen ontvan gen, die ik even zal beantwoorden. Mevr. A. K. vraagt of er ook haken en ogen zijn bij het bevestigen van tegels op een houten ondergrond. Ja, het is belangrijk er aan te denken, dat hout kan uitzetten bij vochtig weer en krimpen bij heet droog weer. Ge bruik dus een rekbaar plakmiddel, dat meegeeft met de atmosfeeromstandig heden. Mevrouw G. L. zegt dat haar parket vloer erg vuil is. Zij vraagt of zij met schuurpapier iets kan bereiken. Ik denk niet, dat het erg nuttig zal zijn. Het is moeilijk ene grote opper vlakte met schuurpapier te bewerken en niet het hout te beschadigen. Het zal naar mijn idee door een vakmen Joon motton worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 13