Hout uit Zweden TUNIEK MET SHIFT VOOR STAD, LAND EN VAKANTIE Vermijd uitersten bij woninginrichting OPENHARTIGE MENING lodebrief uit JLonden door tfill Baleman jw* a I ft II t! K) geest van ^°^'n Hoodbuizen en er horen Onlangs adverteerde een woeste oude toneelschrijfster voor een huishoudelijke hulp: Geen tact vereist, zwijgzaamheid wórdt op prijs gesteld! De toneelschrijfster met dat merkwaardige openhartige oordeel over zichzelf is Enid Bagnold, schrijfster van de „The Chalk Garden", „National Velvet" en „The Chi nese Prime Minister" dat kortgeleden in New York werd opgevoerd. Het merkwaardigste van haar persoonlijk heid is waarschijnlijk wel, dat zij op 74- jarige leeftijd nog leeft volgens het motto „Pluk de Dag". In „The Chinese Prime Minister" zijn de hoofdfiguren 75, 80 en 100 jaar oud. „De Chinezen", zegt ze, ge loven, dat men respect moet hebben voor de ouderdom. In het Westen worden ze beschouwd als zeurkousen". Weinig oude mensen zouden als zeurkousen beschouwd worden als zij op Enid Bagnold leken. Misschien komt het door het soort leven, dat zij gehad heeft. Zij is de dochter van een kolonel en de weduwe van een krantenman, Sir Roderick Jones. De man, die bekend staat als degene, die Reuter maakte tot wat het nu is. Zij heeft drie kinderen, vijf kleinkinderen, een prachtig buitenhuis en een Londens huis naast dat van Sir Winston Churchill. Zij is rijk, maar heeft ook armoede gekend. „Ik was zo arm, dat ik met mijn voeten in een bak heet water ging zitten om warm te worden".... vertelde zij ons. handelaren en makelaars niet zelden erop uit, omdat hier toch niets te verdienen valt. Want hout beheerst het leven van die Zweedse dorpjes. Aan deze kade waar soms vijf of zes flinke schepen liggen wordt niet anders geladen dan hout. Hout, hout en nog eens hout. Potige havenarbeiders ingedeeld in ploe gen van acht, onvermoeibaar en met blaren in de handen als rijksdaalders grijpen de planken, die keurig afgemeten in een soort heftruck naar elk schip worden ge bracht. Men rekent hier in standaards, maar elk plankje telt. Er is geen een te veel, geen balkje te weinig ook. Het is niet alleen een krachtwerkje, het laden van zo'n kustvaarder waarvan veruit de meeste uit Groningen komen het is eigenlijk een kunststukje ook. Want al die planken en balken worden in en tegen el kaar geschoven, zodat er nooit ruimte tus sen zit en zodat er onder geen omstandig heid beweging in de lading kan komen. Eerst de ruimen vol; dan komt de deklast. Planken en balken, als dominostenen aan elkaar geschoven en op elkaar gelegd. Het klopt allemaal als een bus; meters hoge houten palen die langs de railing ge klemd zijn, zorgen ervoor, dat de lading aan de zijkanten steun heeft. De lieren van het schip trekken de ene hijs na de andere aan boord, waar de arbeiders de afzonderlijke planken op hun plaats bren gen. Als zo'n coaster vol is, ligt tegen de twee en een halve meter hoog opgestapeld hout in de gangboorden. Enkele honderden auto's vol planken en balken. En dan is wel alle hout timmerhout. Er zullen straks heel wat Nederlandse vloeren van gemaakt worden, kozijnen en hekkenMaar dan is al lang vergeten, hoe datzelfde hout eenmaal als prachtig groen bos het Zweedse land zijn speciale bekoring gaf. Hoe die zagen het op maat zaagden, hoe de Hollandse coasters het over de zee brachten naar Nederlandse haveps. Een knap stuk werk van allemaal. Het laden van hout is een secuur werkje en vereist veel tijd en vakmanschap. Oxford-Street Het meest populaire zwempak wordt on getwijfeld dat van glanzend nylon, dat er uitziet als leer. Eendelige badpakken zijn voorts ver in de meerderheid en veel zwem pakken hebben brede ceintuurs! Knightsbridge Veel winkels tonen in hun etalages de rechte sluike linnen-japon met bijpassende hoed. De kleur, die ik het meest zag, is roze met daarnaast mauve. Schoenen met riempjes in T-vorm en kleine hakken in helder gekleurd leer... dambord japonnen, mouwloos van wollen jersey.... meer zwempakken met ceintuur.... en prachdge pastelkleurige chiffon-japonnen met mouwloze overtunieken completeren het modebeeld, dat de etalages in Londen te zien geven. „Ik moet er minstens twintig jaar mee", zei ze, „en ik moet niet speciaal iets, dat erg in de mode is maar dat over twintig jaar volkomen uit de tijd is!" Een moeilijke opgave bij woninginrichting en vrijwel even onmogelijk op te lossen als te moeten voorspellen, wat de vrouwen over twintig jaar zullen dragen. Toch willen we een poging doen antwoord te geven op de vraag en daarbij enige ad viezen geven: Vermijd uitersten bij het kiezen van meubilair, dat jaren meemoet. Alle voorspellingen, die gedaan worden, wijzen op de populariteit van laag, func tioneel meubilair. Denk daar dus aan als men iets koopt! Meubilair uit de acht tiende eeuw en boerenmeubilair uit de negentiende eeuw doen het goed tegen de hedendaagse achtergrond van pastelkleurige effen muren en vaste vloerbedekking en het is altijd de moeite waard deze altijd blijvend waardevolle stukken te kiezen. Slaapkamers Slaapkamers zijn zo praktisch geworden met verborgen opbergruimte en muur- tonc-Laicis, dat we ons niet kunnen vooi stellen, dat iemand weer terug zou willen naar de inrichting van alles op de vloer met zijn extra onderhoud. Het aanzicht van de muren is aan grote veranderingen onderhevig maar dat is niet zo erg want behang kiest men toch niet voor een langere periode dan vijf tot zeven jaar. Men kiest tegenwoordig meer behang met een soort werkje erin dan met een dessin. Kleur Pas echter op met kleur en zorg ervoor, dat kleurige dingen gemakkelijk veranderd kunnen worden. Nu is bijvoorbeeld een katoenen bekleding erg in trek met de zelfde stof voor de gordijnen. Maar het is goed kleur te beperken tot losse bekleding, die geverfd kan worden als de kleur uit de mode is geraakt. Andere huiselijke zaken, die hun leeftijd verraden zijn lampekappen en schilderij lijsten. Maar de kosten van vernieuwing zijn gering vergeleken met het meubilair en een kleine verandering kan een kamer opeens weer modern maken met weinig moeite en kosten! We zijn in Nederland trots op ons beetje bos. En we zijn er zuinig mee. Dat betekent, dat we onze huizen van steen bouwen. Maar zelfs voor een stenen huis is hout nodig.. Veel hout zelfs en dat kunnen die paar Nederlandse bossen on mogelijk leveren. Alle hout is immers nog geen timmerhout ook. Gelukkig zijn er andere landen: Zweden bijvoorbeeld, waar de heuvels en bergen begroeid zijn met onafzienbare bossen: van het zachtgroen van de loofbomen tot het hardgroen van de naaldbossen. Gelukkig ook zijn er de Nederlandse kust vaarders, die de planken en balken bij scheepsladingen tegelijk rond Denemarken naar de Nederlandse timmerlieden brengen. Zonder hen zouden we hier nog veel meer woningnood hebben dan thans al het geval is, want het aantal bomen, dat de Noord zee oversteekt naar hier is ontelbaar. We reisden met een Groningse kustvaarder naar midden Zweden. Een fraai scheepje met een bemanning van tien koppen, die Samengebundeld in grote vlotten drijft het hout de rivieren af naar de zagerijen. dergaan zie hun eerste behandeling: ze wor den geschild. Eén voor één duiken ze in de daarvoor bestemde machine,.die ze netjes van de schors ontdoet en ze dan het water in laat duikelen, waar ze door nijvere handen worden gesorteerd en voortge duwd. De mannen met pikhaken, die daar voor zorgen, lopen over wankele vlonder tjes boven het water. Ze duwen de ont velde bomen op een jacobsladder, waar ze keurig worden gewassen, terwijl ze om hoog gaan en de zagerij inschuiven. Aan de andere kant van die vele tientallen meters lange schuur komen ze als balken en planken te voorschijn: netjes gezaagd op iedere gewenste maat en keurig aan beide uiteinden gestempeld met in het rood de handelsmerken van de firma, in dit geval de overheid, want in Zweden zijn velé van die houtfabrieken regerings eigendom. Bij duizenden zagen de machines in deze fabriek het hout aan planken. Bij tienduizenden liggen de planken te drogen, zoals langs onze rivieren de stenen bij de steenfabrieken. Ze wachten op de tijd dat er schepen komen. En vele maan- Rechts: Mouwloze gebreide jersey-blouse is topmode voor de wat kille dagen in de lente. De jumper valt tot over de heupen. Let voorts op de Peter Pan-kraag en het zwarte strikje. duursel gebruikt en ook hier speelt de tuniek weer een rol bij de wikkelrokken, die aan één kant vastgemaakt worden met een goudkleurige broche in de vorm van een racket. Linnen zal waarschijnlijk de favoriete stof worden voor mantels. De mantels zullen voorts lang en slank zijn in effen kleuren, te dragen over strakke bijpassende japon nen. Deze japonnen, in zachte veelkleurige bloemimprimé's, hebben als hoofdkleur de kleur van de mantel. Regent Street Eerst de stoffen ook hier zien w« de Deze week heb ik etalages bekeken in Londen om te kunnen vertellen, wat deze stad aan modenieuws te bieden heeft. Ik heb mij daarbij beperkt tot vier van de belangrijkste winkelcentra van de stadhet Piccadilly Cir cus-centrum met drie warenhuizen vlak bij elkaar. Regent Street waar men voor stoffen zowel als voor mode terecht kan Oxford Street voor kleding in de populaire prijsklasse en Knights bridge voor de aparte stijl van zwempakken tot schoenen. Eén ding, dat alle winkels hadden, was de zomerse uitvoering van de tuniek- met-shift. Ik zag deze stijl in allerlei uitvoeringen voor de stad, voor spor tieve ensembles en voor vakantie. nadruk op linnen en linnenachtige stoffen. Veel effen kleuren en vaak met borduursel in dezelfde kleur of opdruk langs de zomen. Polohals Voor de avond zien we vooral veel tuniek japonnen met mantels van doffe satijn, die enige centimeters van de cocktailjapon laten zien. In minstens drie etalages zag ik variaties op de losse tuniek in fijne wol, leer of een linnen stof. Ze hebben voorts allemaal lintsluitingen van voren in de Piccadilly De zomerse sportkleding alsmede mantel- en japon-combinaties zijn de moeite van het vermelden waard. De eerste tennis- mode voor 1964 is er ook al weer en als Wimbledon begint, zou het mij niet ver wonderen vele speelsters te zien in een sportief ensemble met een tintje „1930" er aan. Puntige kragen Tennisjurkjes hadden lange puntige kragen en kleine befjes in de lage uitgeschulpte halslijn. Voor garnering wordt veel bor- met veel routine hun schuit van Delfzijl naar de Zweedse haven stuurden. Een vreemde haven, namelijk aan een binnenzee. Een haven alleen voor hout. Men zal vergeefs op de kaart zoeken naar de plaatsjes Skoghall en Gruvon. Het zijn dan ook maar heel kleine plaatsjes. En de haven is weinig meer dan een kade voor de fabriek. Geweldige fabrieken staan hier die een ontzagwekkend vieze geur produ ceren. Het zijn houtverwerkende indus trieën, want als je zoveel hout hebt als Zweden, moet je wel proberen er meer dingen mee te doen dan alleen maar vuur tjes van stoken en huizen van bouwen. Je kunt er lucifers van maken, dat ont dekten de Zweden al lang geleden, maat voor een scheepslading vol lucifers heb je nog geen berg vod bos nodig. Vandaar, dat er in Zweden zoveel cellulose en zoveel papier gemaakt wordt. De beide fabrieken in Gruvon en Skoghall leverden in die produktie hun aandeel. In machtige kookketels draaien de spanen rond, die er verhit worden en vermengd met allerlei chemicaliën, zoals natron, sulfiet of soda. Het zijn geweldige fabrieken; bijna dorpen op zichzelf, waarin de straten naar die chemicaliën heten en waar het overal weer anders, weer afschuwelijker ruikt. De grondstof voor deze fabrieken is hout. Hout, dat met auto's, met treinen of zo maar geoon als drijvend hout wordt aan gevoerd. Indrukwekkende kranen tillen in één last hele wagonladingen tegelijk op en smijten die in het water. Dat wil zeggen, a! wens ze hun drijfroute beginnen, on- den per jaar ligt het water in het Vener meer, waar beide plaatsjes aan liggen, be vroren en kan geen schip de kade bereiken. Dan is hel, stil in het plaatsje; dan gaan Lente in Londen met de tuniekstijl als de grote mode. De gedeelde tuniek met aan één kant een bloempatroon en aan de andere kant gestreept, is een opvallende bedekking voor een bikini (links).

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 15