AUA MODEMAGAZIJN KIJK UIT HOEVEEL GORDIJNSTOFFEN U KUNT KIEZEN IN CO-OP CENTRUM CO-OP DR. GUILLOTIN en „het nationale scheermes" ■I ffltoShKi r è-V I mira p. m. 3.95 p. m. 5.95 p. m. 5.95 p. m. 9.50 p. m. 3.95 p. m. 5.25 p. m. 4.95 p. m. 2.25 p. m. 2.25 p. m. 1.45 16 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 13 MEI 1964 Ml As® linnen pennels vele kleuren combinaties prijs: v.a. 14.95 t.m. 29.50 Van elk model slechts enkele stuks BROERSVEST 111 TELEFOON 67416 SCHIEDAM Z.g.a.n. accordeon te koop. Tevens wegens om standigheden een poedel te koop, erg lief voor kinde ren. Telefoon 61851. Te koop: Vespa '56 met bel., i.g.st. met reseve wiel en bagagerek 165, Molensingel 5, Kethel. Mevr. van Thiel, Prins Bernhardlaan 90, vraagt voor de vrijdagmiddag een hulp in de huishouding. Tel. 62551. Te koop: z.g.am. 6 pers. tent. J. van Duyn, v. Heems kerkstraat 74, Tel. 62164. Te koop: Ford Taunus 15 M van particulier, motor gerev., nw. rem, schokbr., etc., bekleding gaaf. Lange Nieuwstraat 73, Tel. 66300. Te koop aangeb. bruids japon (kant) wit, maat 38, met toebehoren (gebruikt 5- 5-'61) ƒ50,Te bevragen na 18.00 uur. Tel. 129785. Nog slechts enkele dagen kunt U profiteren van onze reclame aanbieding sla saus. Hele fles voor 59 cent. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolenslaan 460. Gaat U met Pinksteren kamperen? Wij hebben voor U wat er zijn moet, o.a. varkensvlees, gulash, mar garine, soepen, melk e.d., dit alles in blik. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolenslaan 460. Bij aankoop van 50 gram kaas busje nootmuskaat van 110 voor 89 cent; busje witte peper van 95 voor 65 cent. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolenslaan 460. Te koop: z.g.a.n. kinder wagen. Eendrachtstraat 8a. Gaat U met vakantie? Wij vervoeren U met baga ge en rijwiel in Volkswagen busje. Br. onder nr. 1755, bur. v.d. blad. Monopole Theater vraagt een Ouvreuse en een Cais sière. Goed loon. Aanmel den aan het theater of tele fonisch: 68808. Monopole 1 heater vraagt een nette Werkster. Goed loon. Aanmelden aan het theater of tel. 68808. Te koop: kinderbox; Ahorn kinderledikantje m. hemel, compleet met bedje, lakentjes en dekentje; een Koelstra kinderwagen laag model, geheel inklapbaar. Burg. van Haarenlaan 1250. Woningruil. Wie ruilt mijn 3 kamerwoning met douchecel, 2e woonlaag in Nieuwland, voor 3 kamer woning, beneden in 't Wes- sen. Br. onder nr. 3452, aan Boekhandel Verheijen, St. Liduinastraat 98. Gevraagdnette werk ster voor 2 ochtenden per week, geen schoonmaak. Graaf Florisstraat 20. Woningruil. Aangeboden 2 kamerwoning, ben., B.K.- laan. Gevraagd: 3 kamer woning. Br. onder nr. 3454, Boekhandel Verheijen, St. Liduinastraat 98. Invalidewagen met mo tor te koop, geschikt voor 2 ■personen, t.e.a.b. Te bevra gen zaterdagmorgen bii R Boelhouwer, Burg. Stule- meyerlaan 20 (Kon. Emma- flat). Wie wil ruilen mooie le etage voor benedenhuis, be- vatt.2 kamers en suite, zijkamer, grote keuken en balcon op nette stand, op slaapetage 1 persoon inwo nend. Br. onder nr. 3453, Boekhandel Verheyen, St. Liduinastraat 98. Te koop: korte witte bruidsjapon, Italiaans mo del met alver kroontje, te gen elk aann. bod. Achter de Teerstoof 15. Te koop: studie niano ƒ50,Iepenlaan 70, Schie dam. Met K.E.S.-Voordeelcou- pons voordeliger naar Cine rama. Te koop stationcar, le lijk eendje, bwjr. 1958. Maasstraat 34. Te koop: Renault Gor- dini, van 1ste eigenaar, pri ma onderhouden. Tel. 010-63418. Te koop: goed onderh, licht grijze kinderwagen, Mutsaert, model Gracia. W. Frankelanüsestr. 82a. Te koop: 2 slagersjassen mt. 62; 2 damesjassen, mt. 40, z.g.a.n. Hogenbanweg 53a. Te koop: goed onderh. V.W. de Luxe. Brugman straat 40a, Schiedam. Plaatboeven die uit el kaar liggen (de schoenen), die maak ik veel sterker dan ooit en de prijs valt toch wel mee. Mr. Schoen maker „Simons", sinds '29, Broersveld 12 en 2. Heel mooie CRETONNE in moderne bloemdessins 120 cm breed Prachtige Arlsto gordijnstoffen „Trolleholm" kleurecht 120 cm breed „Torsted" 120 cm breed Boussac gordijnstoffen, zeer modern, in bijzonder fraaie bladdessins 120 cm breed Franse damast met een be schaafde gedistingeerde glans „Marne" 120 cm breed „Simone" in klassiek dessin 120 cm breed Double face damast .Noblesse' 120 cm breed p, m. 12.50 Kies uit de grote kollektie cretonnes voor de keuken. Vele dessins, vele kleuren 120 cm breed 'n Effen Dobby stof blijft altijd in de mode. 120 cm breed VITRAGE Filet in 6 moderne kleuren 112 cm breed Terlenka marquisette f Qir 90 cm breed P' m- Terlenka marquisette /r 120 cm breed P- Z.OO Terlenka strook 40 cm hoog Terlenka stores met rijk geborduurd tussenzetsel one 165 cm hoog P- KOEMARKT la SCHIEDAM TEL. 010-68875 Te koop: goth. huiska mer dressoir, tafel, 4 stoe len, 2 fauteuils, ook afzon derlijk, t.e.a.b. Burger, Heinsiusstraat 21. Woningruil. Aangeboden benedenwoning, voor, tus sen, achter, uitbouw, tuin en douche 13,55 p.w. Gevr. grotere woning, hógere huur geen bezwaar. Na afspraak tel. 010-61630. Als ik „Luxury-Repair" lever en veel sterker, dan ben ik voordeliger! punt. Alles direct klaar. Mr. schoenmaker Simons, sinds 1929, Broersveld 12 en 2. Te koop: z.g.a.n. geheet opvouwbaar Mutsaert Cara- vella kinderwagen. Rembrandtlaan 45b, Telef. 68236. Woningruil. 4 kamerwo ning Nieuwland, huur 15,15 voor woning met minstens 6 kamers, geschikt voor sa menwonen. Br. onder 3455, Boekhandel Verheijen, St. Liduinastraat 98. Te koop: klein zeilboot je. H. Holterman, Ridder- kerksestraat 21, Schiedam, van half 8 tot 5 uur, alleen op werkdagen. Te koop: half Engelse kinderwagen1 traploper st. roeden; 2 ganglopers; 1 met kussens en roestvrije oliekachel voor bijverwar ming. van Swindensingel 4. Oude dame vraagt naai ster voor het onderhoud van haar garderobe en lin nengoed. Br. onder nr. 1891 bur. v.d. blad. Op %6 maart 1814thans anderhalve eeuw geleden stierf te Parijs een man, wiens naam een begrip geworden is. We bedoelen Dr. Joseph Ignace Guillotin, waar het „nationale scheermes", de guillotine naar genoemd werd. Al is het waar, dat Dr. Guillotin als lid van de Assemblêe Nationale in de zitting van 1 december 1789 het voorstel deed, de voltrekking van het doodvonnis voor alle ver oordeelden op dezelfde wijze te doen geschieden en al is het waar, dat deze afgevaardigde toen sprak van een „eenvoudig mechanisme"het is toch historisch onjuist, Dr. Guillotin als de uitvinder van de guillotine te beschouwen. Op de 3de juni 1791 besloot de Nationale Vergadering nu op voorstel van Lepeletier de Saint-Fargeau, dat iedere ter doodveroor- deelde onthoofd zou worden. Hoe gemakkelijk het ook viel, een dergelijk besluit te nemen, des te moeilijker was het een manier van onthoofden te bedenken, welke snel en zeker werkend, het slacht offer onnodige marteling besparen zou. De Vergadering wendde zich daartoe tot de secretaris van de Academie van Chi rurgie, Dr. Antoine Louis, die in een uit voerig, zeer breedsprakig rapport, een be schrijving gat van een machine, waarvan hij in oude boeken een afbeelding gezien had. Reeds de Perzen bedienden zich van een dergelijk toestel en ook bij ver schillende volken in Europa was het in zwang. In Italië was het sedert de 13e eeuw een „voorrecht" van de ter dood veroordeelde edelman, door zulk een werk tuig te wc.deii onthoofd. Zij droeg toen de naam „mannaia"; in Duitsland werd dit instrument „diele" (dolabra of hobel) ge noemd en in Schotland was de guillotine onder de naam „maiden" in gebruik. In Engeland, waar de suillotine reeds in de 17e eeuw haar werk deed, noemde men deze machine „gibbet". Het rapport van Dr. Louis, hierover aan Koning Lodewijk XVI uitgebracht en met hem besproken, werd goedgekeurd en ver scheen op 20 maart 1792 in de „Moniteur" (het Staatsblad). Restte slechts de machine te maken. Dr. Louis stelde zich daartoe volgens de hem verstrekte opdracht in verbinding met de Mr. timmerman Guidon, die een begroting indiende van 5600 francs, daar het zoals hij betoogde uiterst lastig zou zijn, voor zulk een griezelig karwei werklieden te vinden.... Daar „sieur" Guidon te duur was, droeg Dr. Louis het werk op aan.... de pianofabrikant Tobias Schmidt en deze had op 17 april 1792 de machine gereed. Het bestond uit twee door een dwarsbalk verbonden staande balken, tussen welke zich in groeven een zwaar, scherp mes be vond, dat met kracht op de nek van de daaronder gelegde veroordeelde neerdaalde. De hoogte, ongeveer drie meter en het ge wicht van het mes circa 60 kilo gaven dit een snelheid en zekerheid, dat het onthoofden slechts enkele seconden duurde. Welke naam? Die dag had in tegenwoordigheid van ver schillende leden der Nationale Vergadering en van de doktoren Louis, Curellerier, Pinel, Cabanis en Guillotin een „proef- terechtstelling" plaats met een drietal lijken. Acht dagen later functioneerde „de machine" reeds in werkelijkheid. De eerste, die zijn hoofd daaronder liet, was de bandiet Jacques Nicole Pelletier. Welke naam moest nu aan deze valbijl ge geven worden? Zou men haar noemen naar Dr. Louis, Louison of Louisette? Of naar degene, die het eerst deze wijze van terechtstelling ter sprake bracht, dus naar Dr. Guillotin: guillotine? Of naar de voorzitter der Nationale Vergadering? In de bladen van die dagen werd over dit onderwerp een heftige pennestrijd gevoerd en men stelde zelfs voor het instrument te noemen naar de man, die aan de 'tyrannie' de zwaarste slag had toegebracht, naar Mirabeau. De naam Mirabelle klonk dan ook lang niet kwaad. Doch het publiek koos de naam Guillotine en daaronder is deze valbijl nog bekend. Een van de eersten, die zijn hoofd onder de Guillotine verloor, was de man, die er zelf over beraadslaagd heeft, koning Lode wijk XVI. Na zijn gevangenneming in de Temple werd hij voor een rechtbank ge daagd en als „landverrader" veroordeeld tot de dood door middel van de Guillotine. De terechtstelling vond plaats op 21 januari 1793. Op 16 oktober van dat jaar viel ook het hoofd van Marie Antoinette, koningin van Frankrijk. Zij werd op een platte wagen, door een paard getrokken, naar het Plein der Revolutie gevoerd en daar deed het „nationale scheermes" opnieuw dienst. De guillotine kwam nadien steeds sneller in beweging. Zelfs de beulen en rechters klaagden er over, dat zij geen tijd hadden om te eten of te drinken. Rijk en arm, oud en jong was zijn leven niet zeker. Er vielen in die dagen van het Schrik bewind alleen ouder de guillotine twintig duizend mensen. Van het driemanschap, dat in die tijd Frankrijk regeerde, Marat, Danton en Robespierre viel Marat onder de dolk van een 25-jarig meisjes Charlotte Corday. Danton's hoofd viel op 5 april 1794 onder de guillotine en de man die dat bevolen had, Robespierre, ging van 27 op 28 juli van dat jaar dezelfde weg. Daarmede was het Schrikbewind ten einde. Dr. Guillotin: bijna zelf slachtoffer Tenslotte nog iets over hem, die de aan leiding was tot het schrijven van dit artikel. Joseph Ignace Guillotin werd op 28 mei 1738 te Saintes, ten noorden van Bordeaux geboren. Hij wijdde zich, nadat hij korte tijd leraar was geweest aan het Jezuïeten gymnasium te Bordeaux, tamelijk laat aan de geneeskunde. Guillotin studeerde bij de Parijse faculteit en promoveerde te Reims wegens de hoge kosten die daarmede bij de genoemde faculteit gepaard gingen. Bekroond wegens een prijsvraag verwierf hij toch ook de Parijse doctorstitel en was van 1778 tot 1783 professor bij deze facul teit. Als vertegenwoordiger van de derde stand werd hij in 1789 voor de Generale Staten gekozen en kwam zodoende in de Nationale Vergadering, die uit de derde stand is voortgekomen. Zijn voorstel om de ter dood veroordeelden snel uit hun lijden te helpen, kennen we reeds. En toen in Parijs de moordpartijen geen einde namen, toen de machine zo snel werkte, dat 21 Girondijnen in 36 minuten werden onthoofd, zag Guillotin vol afgrijzen in, dat zijn voorstel, voort gesproten uit humane overwegingen, in iets onzinnigs was ontaard. Hij poogde tal van ongelukkigen te redden. Zo had de graaf de Wezé ter dood veroordeeld in een brief de dokter gesmeekt, voor zijn vrouw en kinderen, die uitgeweken waren, te willen zorgen. Die brief viel Fouquier- Tinville, de openbare aanklager van de Revolutionaire Rechtbank in handen en men vroeg Guillotin de verblijfplaats van deze familie. Toen hij die weigerde te noemen werd hij gearresteerd en slechts de val van Robespierre, op 28 juli 1794, redde Guillotin van de guillotine. Tijdens het keizerschap werd de dokter, die zich in een café niet gunstig over Napoleon uitgelaten had, daarover door de prefect van politie onderhouden. „Waarom bemint ge de keizer niet?" vroeg deze en het antwoord luidde: „Om dat ik hep niet beminnelijk vind!" Het is hem, Dr. Guillotin, steeds een ergernis geweest dat zijn naam aan „la veuve" „la veuve Gapet" koningin An toinette), „de molen van het zwijgen" en het „nationale scheermes" verbonden is gebleven. Dr. Guillotin, door wiens toe doen in 1804 de „Academie de Médicine" werd gesticht, stierf op 76-jarige leeftijd, op 26 maart 1814, thans 150 jaar geleden. Zijn strijd voor de ïncn - n zijn be moeiingen voor de reo,g„n.satie van het gezondheidswezen 'waren het schoonste ge tuigenis van zijn humane bedoelingen. J. H. Kruizinga

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 16