PRISMA SOCIALE KRITIEK IN KLEURIG SHOW-JASJE MEESLEPENDE FILMMUZIEK REGEN MANTELS CEFA BESLUIT SEIZOEN '63 - '64 MET WIENER SANGERKNABEN 3 4 2 1 UIT HET VERENIGINGSLEVEN... heeft VERF NIEUW j miljoen dollar sloppen-ervaring ook op de plaat hoofdschotel Het Geref. Rusthuis hoorde Dick Stams Jong en blif3 Overweldigende musical-film in Passage-Theater UITSLAG K.E.S.-TOTO 1964 TENTWEEK 1964 Het feit dat de West Side Story (verdiend) zo lang in het Rotter damse Grand Theater is blijven draaien, heeft blijkens het ingaan van de tweede week voor deze film in het Passage Theater niet alle Schiedammers naar deze Rotterdamse succesplaats getrok ken. Eerdei vierde deze musical al in zijn oorspronkelijke (toneel) vorm een zomers succes in ons land, dat naast het enthousiaste onthaal van Shaw's My Fair Lady, een meer op de jeugd afge stemde soortgenoot met nog meer geestdrift wist te waarderen. Kwam My Fair Lady tegemoet aan de behoeften van een meer op stijl en niveau-spelletjes (van bloemenmeisje tot „lady") verlek kerd publiek, de West Side Story was op de planken een mijlpaal, omdat hier in musical-vorm voor het eerst spanningen en proble men van eigen stijl waren verwerkt, waarbij zang en dans zodanig in de handeling werden opgenomen, dat zij zonder merkbare overgangen tot één geheel versmolten. FANTASTISCHE COLLECTIE vanaf 39.95 tot 119.50 MODEMAGAZIJN BROERSVEST 111 Uit de meest gekozen volgorde werden op donderdagavond 28 mei 1964 aan boord van het m.s. „Pieter Galand" de 74 hoofdprijzen uitgereikt. De 1000 prijzen a 5,werden de prijswinnaars per post gezonden. Wij danken ook alle andere deelnemers die niet tot de prijswinnaars behoorden en wensen U bij voorbaat succes met de volgende K.E S.-TOTO. BUREAU K.E.S. N.V. - BOTERSLOOT 56a ROTTERDAM-l TELEFOON 13.34.01 Kindersamenkomsten IMAL lost het op HAGERTY SILVER FOAM IMAL lost het op Fa H J BLOMMENDAL VRIJDAG 5 JUNI 1964 HFT NIEUWF STADSBLAD 11 WEST SIDE STORY GAAT 2e WEEK IN broer Bernardo door toedoen van Tony, die daarna zelf om het leven wordt ge bracht door een jonge Portoricaan, zodat Maria troosteloos en eenzaam achter blijft, is dan maar bijzaak temidden van de tumultueuze balletten. Het fantastische „America"-ballet, als een wervelwind door een fabriekshal met de dynamische Rita Moreno als gangmaakster en met de verrukkelijk cynische tekst, het tafereel in de garage met de lage zoldering, waar Ice de Jets zijn „Cool" voorzingt, de „rumble", het bijna angstaanjagende, be- lissende gevecht, dat in een mysterieuze choreografie naar een beklemmende climax leidt, het zijn alle meeslepende en on vergetelijke ogenblikken in een mustcal, die nog lang zal heugen. Zoals ook George Chakris bij zal blijven, de terecht met een Oscar onderscheiden hoofdman van de Sharks, Bernardo, meer nog dan Natalie Wood als de temperament volle Maria of dan Russ Tamblynn als Riff, de Jet-aanvoerder en zeker meer dan Richard Beymer, die in de Romeo-figuur Tony precies zo is blijven steken als in dertijd in de Peter-rol in de Anne Frank- film. Beeld (haarscherp in 70 tnm-projectie op groot formaat scherm en met verrassende kleurschakeringen met soms iets teveel „fondantfilters") en geluid zijn perfect Wat het laatste betreft, Leonard Bernsteins muziek, oorspronkelijk gecomponeerd voor een orkest van 25 musici, werd opnieuw Men kon allang niet meer van een show spreken, die immers in fragmenten uiteen pleegt te vallen; er was een doorlopende dramatische conceptie, waarin componist Leonard Bernstein en choreograaf Jerome Robbins een creatief aandeel hadden, dat het totaal bestreek. Dit muzikale drama had door zijn speciale belichtingseffecten en bij open doek in elkaar overvloeiende scènes reeds typische filmische aspecten, die nu in de verfilming (door Jerome Robbins zelf en Hollywood-routinier Ro bert Wise) virtuoos zijn uitgebuit. Vincente Minnelli's „An American in Paris" bracht in 1951, vooral dank zij Gene Kelly, een kleine revolutie teweeg in de showfilm: „West Side Story" doet hetzelfde thans in de filmmmusical, die al bijna leek leeggebloed door een gebrek aan vindingrijkheid en vernieuwingsdrift. Beide vindt men terug in dit grootscheepse schouw- en hoorspel van bijna 2Vi uur, dat Hollywood zo'n vijf miljoen dollar ge kost moet hebben, die intussen al wel terugverdiend zullen zijn, want „West Side Story' is overal ter wereld een succes. Eén van de oorzaken is ongetwijfeld de aktuele problematiek en de realistische wijze, waarop deze als een rode draad door de film heen loopt. De rivaliteit tussen twee New-Yorkse gangs, voornamelijk op rassendiscriminatie gebaseerd die gelegen heid te over biedt tot scherpe maatschappe lijke kritiek. Het is karakteristiek voor de hele opzet, dat de film opent met een in drukwekkende beeldenreeks in vogelvlucht boven Manhattans wolkenkrabbers, om vervolgens met de helikopter te dalen bo ven de speelplaats, waar de Jets, één van de gangs, die zich beroemen op hun zurvei Amerikaans zijn, al komen hun ouders uit Polen, Zweden of Italië, hun hoofd kwartier hebben. De camera dwaalt verder naar „heli's kitchen", New Yorks trooste loze slums, strandt in 68th Street op een Jet-lid en hier midden op straat tussen geparkeerde auto's, spelende kinderen en fladderend wasgoed, groeit langzaam en dreigend het eerste ballet van de vinger- knippende nozems. Dit natuurlijke décor maakt later plaats voor de studio, maar ook hier is een realiteits-suggestie, die zelfs in de gestileerde balletten doorwerkt. Robert Wise had hiervoor al jaren geleden de nodige ervaring opgedaan, toen hij in hetzelfde sloppenmilieu het levensverhaal van de bokser Rocky Graziano verfilmde; in „Somebody up there likes me" had Paul Newman toen Pier Angeli als tegen speelster in een rol, die vrijwel identiek was aan die van Natalie Wood nu als het Portoricaanse meisje Maria Zij is de Julia in wat eigenlijk de tweede intrige van „West Side Story" moet worden genoemd en zeker niet de sterkste; want wat Shakespeare voor haar en Romeo bestemde, komt maar gedeeltelijk aan bod en de romance op zich zelf is het gebruikelijke Hollywoodse suikergoed. geschreven door zijn vriend Saul Chaplin voor een symfonie-orkest van 75 man plus de combo's voor de rumbaritmen en de jazz waarvoor Shelly Manne, Red Mit chell en Pete Condoli werden ingeschakeld De imponerende sound track van de film is ook op de grammofoonplaat gedeeltelijk overgenomen, namelijk een langspeler van CBS (BPG 62Ü58/OL 5670). Met in begrip van proloog en finale zijn vijftien nummers verwerkt op deze plaat, die in een fraai geïllustreerde hoes met uitvoerige inhoudsbeschrijving en toelichting van de film (in het Engels) is uitgegeven. De geluidskwaliteit kan natuurlijk niet geheel en al dezelfde zijn als die van de film en sommigen zullen wellicht de oor spronkelijke muziek van de toneelmusical, die simpeler gearrangeerd was, prefereren maar als herinnering aan deze grandioze West Side Story-verfilming is de plaat toch een plezierig bezit. G. GJpGr De botsingen tussen de Sharks, de warm bloedige immigranten uit Porto Rico, die als vreemdelingen van ander ras wordeD beschouwd en de Jets, wier leider, Tony, de Romeo is van Maria, een meisje dus van de andere partij, vormen vooral in hun dansexpressies toch de hoofdschotel. Het kleine drama van de dood van Mana s (Van onze verslaggever) De CEFA draait tot besluit van het seizoen 1963/1964 in gebouw Arcade morgen avond om 8 uur de kleurenfilm „De mooi ste dag van mijn leven" een suikerzoete Oostenrijkse film, waarin de Wiener San- gerknaben een grote rol spelen. De verdere medespelenden in „Der schönste Tag meines Lebens" zijn: Paul Hörbiger, Ellinor Jensen en Michael Ande. De kleine weesjongen Toni komt met een groep Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens. Hij vindt een prettig tehuis bij Kapitein Blümel, die hem mee neemt naar Wenen, om te trachten een plaats voor hem bij de Wiener Sanger- knaben te vinden. Ofschoon Toni aan vankelijk moeilijk aan zijn nieuwe levens wijze kan wennen, heeft hij reeds na enkele weken zijn plaats temidden van de andere jongens gevonden. Toni hecht zich bij zonder aan Zuster Maria, die voor de jongens zorgt: hij beschouwt haar als een tweede moeder. Zij is oevriend met de jonge dirigent van het koor, de heer Schmidt, die aan een symphonie werkt Helaas ontbreken hem nog 1000 Schilling om zijn partituur te laten overschrijven. Op een nacht sluipt Toni de kamer van Zuster Maria binnen om daar een bosje bloemen neer te zetten. De volgende och tend mist zij een biljet van 1000 Schilling. Zij verdenkt de dirigent, maar tijdens een gesprek met de directeur die van de jongens over de nachtelijke escapade van Toni heeft gehoord bekent Toni het geld te hebben weggenomen Het gevolg is, dat Kapitein Blümel wordt verzocht hem zo spoedig mogelijk af te halen. Maar Blümel is er niet van overtuigd, dat Toni iets dergelijks kan hebben gedaan en hij besluit de zaak nader te onder zoeken. Toni vlucht en valt van een bouw vallige brug in een snelstromende rivier. Zwaar gewond een buiten kennis wordt hij teruggebracht. Inmiddels heeft Zuster Maria van de dirigent vernomen, dat hij het ontbrekende geld van de directeur heeft kunnen lenen. Bij de volgende repe titie vindt de heer Schmbidt het zoek- 1 geraakte bankbiljet in een muziekboek: het was in de kamer van Zuster Maria tussen de bladen geraakt. Het wordt iedereen nu duidelijk dat Toni, om Zuster Maria van verdenking te vrijwaren, de schuld op zich genomen heeft. Dagenlang zweeft Toni tussen leven en dood, maar gelukkig komt hij de crisis te boven. Na zijn genezing wordt hij door de directeur als lichtend voorbeeld van offervaardigheid en vriend schap aan de jongens ten voorbeeld gesteld en hij herkrijgt zijn plaats in het koor. Het comité Schiedam voor Christus heeft weer een tent In de Plantage laten plaatsen ten behoeve van haar tent- week welke zij van a.s. zaterdag 6 juni t/m zondag 14 juni gaat houden. Elke dag zullen er twee samenkomsten worden gehouden. De eerste om kwart over vier voor de kinderen en de avondsamenkomsten welke om 20 uur aanvangen. Het comité nodigt U uit te komen luis teren naar de verkondiging van het evangelie van Jezus Christus dat in woord en lied, muziek en samenzang voor U zal worden gebracht. In de middag samenkomsten zijn alle kinderen, elk meisje en elke jongen hartelijk welkom. In de avondsamenkomsten is iedereen hartelijk welkoml Voor de avondsamenkomsten heeft het comité zich kunnen verzekeren van de medewerking van een aantal bekende sprekers en medewerk(st)ers waarvan we U noemen: ds. Aalberberg uit vlaardingen, Majoor Hoevers divisie officier van het Leger des Heils, ds. A. van Gent uit Kampen en dr. Kraan uit Rotterdam. Medewerking zal o.m. worden verleend door het I.J.E. Koor, het Muziekkorps van Het Leger des Heils, Frannie Faasen en Willie Kleingeld, Hènk van Woerden en John Buurman. De samenzang zal worden begeleid door een Hammondorgel. Persoonlijke uitnodigingen kan het co mité niet aan elke inwoner van Schie dam zenden maar ze verzekerde zich van de medewerking van de Autozen ding die in de persoon van haar evan gelist Bert Rasker de stad zal door kruisen om U mondeling uit te nodigen tot het bezoeken van de tentsamen komsten door het houden van korte toespraakjes op verschillende plaatsen in de stad. za. 6 tot en met zo. 14 juni, 16.15 uur zaterdag 6 juni 20 uur, spreker: ds. G. Aalbersberg, onderwerp: Van uitstel komt afstel! Matth 6:14-29, medewer king I.J.E. Koor; zondag 7 juni, 20 uur, spreker: MaJ. J. B. Hoevers, medewerking: Muziek korps en Zangbrigade Leger des Heils; maandag 8 juni, 20 uur, medewerking: Willie Kleingeld; dinsdag 9 juli, 20 uur, spreker: ds. A. van Gent, onderwerp: Het geloof is een avontuur! Gen. 12, medewerking: Fran nie Faasen, John Buurman; „Met de keurmeester op pad". Maandagavond, 8 juni houdt de heer Beenen een lezing voor de leden van de Aqua Fauna", de Aquarium- en Ter rariumvereniging, die op de „Inhabé 1964" zoveel succes geboekt heeft. De ze lezing heeft als titel: „Met de keur meester op stap" en wordtgehouden in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155 alhier. Het geheel zal worden toege licht met kleurendia's. Alle inlichtingen over bovengenoemde vereniging kunt u bekomen bij de heer F. den Blauwen, van Heuven Goedhart straat 36, tel. 61239. Gemengde avond. Vrijdagavond, 5 juni, dus vanavond is er géén K.A.J. bijeenkomst op de Sin gel. Maar op zondag, 7 juni heeft er een „Gemengde Avond" plaats. Avondexcursie naar heemtuin. De leden van de Kon. Ned. Natuur historische Ver. Afd. Vlaardingen orga niseert op dinsdagavond 9 juni een avondexcursie naar de heemtuin van het Beatrixpark o.l.v. mevrouw C. H. Nuyt. Vertrek om 7 uur vanaf het Hol- landiaan-voetbalveld, einde van Limburg Stirumatraat. woensdag 10 juni, 20 uur, spreker: ds. A. van Gent, onderwerp: Het is niet gemakkelijk om te geloven, Gen. 13, medewerking: Koor vergadering van ge lovigen; donderdag 11 juni, 20 uur, spreker: ds. A. van Gent, onderwerp: Wat heb ja aan je geloof? Gen. 15, medewerking: Henk van Woerden, Muziekk. Leger des Heils; vrijdag 12 juni, 20 uur, spreker: I.J.E. Team, medewerking: Frannie Faasen; zaterdag 13 juni, 20 uur, spreker: dr. K. J. Kraan, onderwerp: „Inwoning" Ef. 3-14-21, medewerking: Koor van Leden Ue- en Koor verg.; zondag 14 juni, 20 uur, spreker: ds. W. A. Krijger, medewerking: Frannie Faasen, I.J.E. Koor. Programma activiteiten clubblad „St. Joris Doele". De avondclubs hebben op maandag een instuif met balspelen op het plein. Op dinsdag is het clubhuis gesloten, maar op woensdag weer een instuif en vol leybalwedstrijden. Op donderdag hebben de meisjes een naaicursus en hanteren de jongens de biljartkeu! Vrijdag is het clubhuis gesloten, maar dan wordt er spaargeld opgehaald. En... u denkt toch allemaal aanhetkampgeld? Leden van de middagclubs zijn op woensdag, 10 juni om half twee in het clubhuis om dan gezamenlijk naar bad „Groenoord" te gaan. Kosten hiervan: 40 cent. Op maandagmiddag om 4 uur hebben deze jongens en meisjes spel en sport buiten of bij slecht weer bin nen. „The Perido Street Paraders" Op zaterdag 6 juni zullen voor de le den van de Schiedamse Jazz Sociëteit „Guillaume" in maison Tivoli optreden de winnaars van het Loosdrecht Jazz festival 1963 oude stijl: „The Perido Street Paraders" o.l.v. Marius van Ee met o.a. Ton Stuip, gitaat en Kees Carpentier, drums. Aanvang: half 9. Het adspirantenkoor „Jong en blij" o.l.v. Dick Stam, afdeling van het Ge mengd Zangkoor „Euphonia" consen teerde woensdagavond jl. in het gere formeerde Rusthuis aan de Nieuwe Ha ven. Het programma bestond uit een aantal populair werken o.a.; Roberto Colum- ba; Kleine donk're Maria; Loeeënde klokken; de klokjes van Carillon; Unter- lönder Heimweh will komen Frühling; Hava naguila; Schön ist die Jugend enz. Tijdens de pauze werd limonade geser veerd. waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Na afloop dankte de di- rektrice namens het verplegend perso neel, en de inwonenden. Zij sprak de wens uit, het jeugdkoor weer spoedig te mogen beluisteren. wast zilver glanzend schoon Even wassen, afspoelen, dro gen en... uw zilver glanst mooier dan ooit. Uw handen blijven schoon! Vraag proefverpakking bij HOOGSTRAAT 55, TELEF. 67524 Erkend JuwelierHorloger. i" 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 11