EMIGRANTENOUDERS NAAR CALIFORNIË CHANEL WENST BLOUSES BIJ MANTELPAKJES BRENG KLEUR OP UW WANGEN EN LAAT UW OGEN SCHITTEREN mem i mi fNtÉÉ 11118111 i -\- Oppassen geboden bij infecties bij de nagelriem a. jtf&DÉKNfl Ietwat plechtig haalde huisschilder Jan Willem van Essen, van de Jacob van Len- nepkade in Amsterdam, twee gloednieuwe paspoorten uit zijn glimmende portefeuille, toen hij met zijn vrouw Cornelia voor de balie van de marechaussee op Schiphol stond. De vriendelijke grensbeambte keek glimlachend naar de bejaarde vliegklanten, bladerde vervolgens de paspoorten door en toen hij had geconstateerd, dat visa en data in orde waren zei hij: „Alstublieft mijnheer en mevrouw, goeie reis. Het is nog een hele ruk". „Hebben we helemaal op gerekend luite nant".... grapte Jan Willem van Essen. „Mijn Cornelia heeft een zak broodjes mee genomen. En als we in Californië zijn zor gen de kinderen voor ons". Even later stapte van Essen met Cornelia achter zich aan het niemandsland van Schiphol binnen. Op het plaform voor de geweldige ruiten van het restaurant stond de trotse Douglas DC 6B van de Icelandic Airlines, waarmee de van Essens, ik en nog tal van andere passagiers naar New York zouden vliegen, al klaar. Omdat ik van plan was tijdens de vlucht vooral aandacht te besteden aan de emi- plooitje in je maag overhoudt", glunderde moeder van Essen, die plotseling met een verschrikt gezicht zei: „Heb jij het thee lichtje nog uitgedaan"? „Of ik wat"? „Of je het theelichtje nog uitgedaan hebt". „Ik geloof het wel", schatert hij, „ik ga toch niet meer kijken". „Jij lacht er nu wel mee... maar je weet het toch wel zeker"? „Maak je geen zorgen meid, gas en licht zijn uit en de deur zit op slot. Geef mij nog maar een broodje met worst". Zo zaten de emigrantenouders te peuzelen aan de meegebrachte broodjes, toen de metalen stem van de omroepster aankon digde: „Willen de passagiers met bestem mingsplaatsen Glasgow, Reikjavik en New York zich naar de uitgang begeven..." Het was klokslag vijf uur in de middag toen de geriefelijke Douglas DC 6B van de Iceland Airlines een aanloopje over de matglimmende startbaan van Schiphol nam en zich met de vier machtige motoren om hoog worstelde N dwars door een laag hangend wolkendek. Mijn Amsterdamse bejaarde vrienden zaten naast elkaar en af en toe keek ik even I m 1 Irosps ,-Vvv\ J'*;: grantenouders, bracht ik hen in de wacht kamer bijeen en met groot genoegen heb ik zitten luisteren naar het levensverhaal van schilder van Essen, die er eerlijk voor uit kwam, dat hij en Cornelia jaren hadden moeten sparen en cijferen om deze reis van hun leven te kunnen gaan maken. Zij waren bij de voorbereiding van hun vlucht niet over één nacht ijs gegaan. Wie zoals Jan Willem en Cornelia van Essen beetje bij beetje, dollar voor dollar moet bijeen verdienen en vergaren, gooit zo'n spaarsommetje niet over de balk. Van Essen vertelde in sappig Amsterdams: Aan luxe hebben we geen behoefte. Ook niet aan supersnelle straalvliegtuigen. Snelheid moet je nl. dubbel en dwars be talen en al komen wij een uurtje later bij onze kinderen, dat is niet belangrijk. Als we er maar komen.... en daar ben ik niet bang voor. Zo redeneerde van Essen en achter zijn brilleglazen lachten zijn blauwe ogen. Moeder en ik besloten de luchtsprong te wagen. Of ik wel eens gevlogen heb... welneeIk ben achtenzestig en mijn vrouw is een jaartje jonger. Tot nu toe hebben we alleen maar hard moeten wer ken om onze kinderen groot te brengen en zelf een onbezorgde ouwedag te hebben Terwijl haar man leutig zat te vertellen, toverde moeder Cornelia een zak met broodjes uit haar tas te voorschijn en nau welijks had Jan Willem van Essen het papier horen ritselen of hij onderbrak zich zelf: „Goed idee, geef mij maar eentje met kaas Neel". Toen nam moeder van Essen het woord over en met gerechtvaardigde trots in haar stem babbelde ze over haar succesvolle kinderen in het warme verre Californië. „In nauwelijks vier jaar heeft mijn schoon zoon, die met mijn dochter Johanna ts getrouwd, het klaar gespeeld zich een glan zende positie te veroveren als wetenschap pelijk instrumentenmaker aan het Stanford- ziekenhuis in Sunnyville. Verleden jaar zijn zij per vliegtuig met de vier kinderen over gevlogen. Toen zij weer vertrokken waren, kregen mijn man en ik zo'n heimwee naar onze lievelingen, dat we besloten alles op alles te zetten om hen daarginds te gaan opzoeken. Jan Willem is ondanks zijn leef tijd weer aan het schilderen geslagen en hij heeft met hard werken de reis bijeen gestreken. Weet U dat we elk slechts twaalfhonderd negen en iachtig gulden heb ben moeten neertellen om van Schiphol naar New Vork en retour te vliegen". De zak met broodjes ging van hand tot hand en ook ik genoot weldra van de goed belegde broodjes van moeder Cornelia. „Straks aan boord krijgen we nog een heerlijk diner. Jan, zorg dat je nog een ^»pj| dronk". „Een frisse dronk.... jij misschien Cornelia? Ik hou het meer op een slaap mutsje. Schenken ze ook borreltjes hier?" informeert hij. De stewardess begrijpt zonder veel woor den wat de wensen zijn van haar vlieg klanten en met een triomfantelijk gezicht komt zij even later uit haar keukentje met in de ene hand een glas vruchten-limonade en in de andere een klein glaasje met goud gele cognac. De twee proosten elkaar toe en het duurt niet lang of Jan Willem van Essen en zijn echtgenote Cornelia liggen met voldane en volkomen ontspannen ge zichten achteroverleunend in hun zetels. We hebben tegenwind en de Douglas DC 6B moet er een extra schepje „power" tegenaan gooien. Over precies twee uur zal hij de wielen „uitgooien" op de lan dingsbaan van Glasgow in Schotland. In het restaurant van de vlieghaven worden we onthaald op een lekker visgerecht.... Ook de Douglas krijgt zijn portie; zijn vleugels worden volgestouwd met nieuwe brandstof voor de laatste ruk. Vader en moeder van Essen schrijven vlug een kaartje naar de achterblijvende familie leden in Amsterdam en dan is het weer tijd om op te stappen. Het zal elf uur duren voordat we de overkant hebben be reikt. Maar geen tegenwind kan ons weer houden op te stijgen en als we even later langs de door de maan verlichte grillige kustlijn van IJsland naar open water vlie gen, heeft het echtpaar van Essen de knel lende schoenen reeds uitgetrokken en net als ik een paar lichte gemakkelijke kousen slofjes aangetrokken. Knipogend geniet mijn huisschilder-vriend van het laatste goudgele cognacje en dan trekt hij de blauwe deken, die de stewardess ieder van ons heeft gegeven, over zich heen. Nog een keer knikken wij elkaar toe. „Moe slaapt al; ik hoop niet dat ik snurk. Wel te rusten". De Douglas wiegde hen naar het land der dromen, waaruit zij pas ontwaakten toen de onvermoeibare machine reeds boven het vaste land van Amerika vloog. .Jammer", zei moeder van Essen. „Ik had graag nog iets van Canada gezien. Waarom heb je me niet gewekt, man"? „Ik sliep als een os", verontschuldigde Jan Willem van Essen zich. Het land van Uncle Sam is enorm uit- gstrekt. We vliegen over bijna onbewoonde langgerekte kreken en landtongen tot aan New York. Het is tegen het krieken van de ochtend (het tijdsverschil bedraagt vijf uur) als de viermotorige reus uitrolt over de landingsbaan van het grootste vliegveld te wereld, Idlewild. De emigranten-ouders klimmen zo fris als een hoentje langs de trap omlaag en als zij op het platform staan zeggen ze bijna tege lijk: „Zo, nu staan we in Amerika.... dat gaat vlug en veilig"! In New York scheiden onze wegen. De van Essens vliegen straks nog wat verderop in de richting van Californië en ik ga het Caraïbische gebied verkennen. We besloten elkaar iets van onze in drukken te schrijven als wij op de plaats van bestemming waren aangekomen. De emigranten-ouders hielden woord. Toen ik na vier weken weer in ons goede land was neergestreken, vond ik een zonnige briefkaart in de bus waarop geschreven stond: „Californië is niet tegengevallen. We profiteren van de zon en het heerlijke klimaat. De kinderen zijn gezond en wij zijn gelukkig met elkaar". Tijdens de tussenlanding in IJsland ver namen zij bijzonderheden over de reis naar de Nieuwe Wereld. achterom om te zien hoe zij het maakten. Met gezichten alsof vliegen voor hen da gelijks werk was, wuifden zij mij toe. „Het lijkt wel een Diesel...." riep pa van Essen. „Hij ligt zo vast als een locomotief op de rails". Op dat moment raasden wij boven de pinkellichtjes van de stad, die spoedig door een geweldige wolk aan het gezicht werden onttrokken. De reis... hun reis van hun leven was begonnen. Aan bakboord fonkelt het sterrebeeld Grote Beer vertrouwenwekkend aan het firmament. Vader en moeder van Essen hebben de neuzen tegen het vierkante raampje gedrukt als wilden zij niets mis sen van de aanblik der nachtelijke hemel. Het kokette helblonde meisje dat als stewardess dienst doet heeft plezier in het enthousiasme van de twee Amsterdammers en zij probeert hun iets te vertellen in het Engels, een beetje Duits en een handjevol Nederlands. „Ik wou dat ik dat schatje beter kon verstaan", lacht van Essen. „Zij vraagt of U trek hebt in een frisse A New York op een mistige dag. door: Jeanne Graham. Als man langs de Parijse boulevards wandelt is de lucht vaak nog wat koel in deze tijd van het jaar maar toch ma nifesteert de lente en ook de zomer zich reeds op grote schaal in de kle ding. Bijna iedere moderne Parisienne heeft haar mantel met langharige bont kraag en manchetten weggeborgen, haar lange laarzen geruild voor „kleine meisjesschoenen" in glanzend patent- leer en zich een camelia in het knoopsgat gestoken I Bij de tieners is de Copain-look bij zonder vlotte en sportieve kledlng-ta- voriet. Het beste Coco Chanel Copain- idee is een gewezen creme- met licht blauwe tweed mantelpak met gerende rok en vrij lang jasje. In plaats van koordgarnering gebruikt zij nu zwarte zijde langs de zakken van het jasje en de kraag, passend bij het opstikwerk, op de naden van de rok. Combineer het pakje met een eenvoudige mouw loze blouse en men is jeugdig en mo dern gekleed! Geklede pakjes met plooirokken Een andere ontwerper, die zich spe cialiseert in jeugdige kleding is Webe en in zijn salon komt vooral een bruin- wit geruite rok met mouwloos picolo- jasje, geheel in Copain-styl. Wat de dokter er van zegt Een omloop een Infectie langs de nagelriem ontwikkelt zich meestal vrij snel. De veroorzakers zijn staphy- lococcan op zijn Hollands echter bac teriën. Een uiterst kleine verwonding langs de nagelrand geeft ze de gelegenheid om binnen te dringen en eenmaal aange land, vermenigvuldigen zij zich snel. Reeds binnen de 24 uur ontstaat er een enigszins pijnlijke rode zwelling met een geel kopje. Dit is een teken dat er zich al pus gevormd heeft, een resultaat van de strijd die de witte bloedlichaampjes met de Indringers heeft geleverd. Zodra u dit bemerkt is het ver standig een dokter op zijn eerst vol gende spreekuur te raadplegen. Hoe sneller de omloop behandeld wordt, des te beter. Indien mogelijk zal de arts het etterblaasje openen en even tueel een antibioticum (penicilline of iets dergelijks) voorschrijven. Veronachtzaming van een omloop (wat bij een deskundige behandeling niet zo spoedig gebeuren zal), kan de vin ger blijvende schade berokkenen. Het eerste vingerkootje kan dan verstijven doordat de bacteriën de pusschede aantasten. Intussen kunnen giftige af scheidingsproducten van de ziektekie men in de bloedbaan terecht komen. Nadat de dokter het abcesje geopend heeft en het antibioticum zijn werk verricht, zal hij bij een meer heftige ontsteking de vinger van een spalkje voorzien om deze de nodige rust te geven. Voor uw doktersbezoek kunt u thuis de omloop behandelen met een soda- bad. Gewoon keukenzout is ook goed. Eén eetlepel op één liter water. Het bad moet zo warm zijn dat u het nog net kunt velen. Natuurlijk oppassen voor een verbranding door een te hete oplossing. De hand zoveel mogelijk In de hoogte houden. Dit voorkomt bloed- aandrang en spanning in het ontsto ken lid. Voor de pijn kunt u eventueel een pijnstillend middel nemen. Op de ge nezing heeft dit echter geen Invloed. De geklede pakjes hebben bijna altijd een geplooide rok van smalle zonne straalachtige plooien, waarmee Dior al eerder in dit jaar kwam als tegenhan ger van de platte schoolmeisjesachtige plooien uit Nina Ricci's-salon. Men moet zich echter niet laten ont moedigen als men het idee krijgt, dat de Parijse ontwerpers altijd alleen maar nog schijnen te hebben voor de jeugdigen en slanken. Nogal breed in de heupen? Dan geen plooien maar bij voorbeeld een „priktol-rok" met ruim- vallende blouse, die slank over de heu pen valt. Heel belangrijk bij de nieuwe nauwere jasjes is de blouse. Als het jasje kort is of mouwloos dan zal de blouse bij na altijd lange strokenmouwen hebben en meestal wit en Iets doorzichtig zijn. Bij jasjes met lange mouwen is het voorpand van het blousje het belang rijkste. De hals is lager dan we in lang bij blouses voor overdag gezien heb ben en bijna altijd voorzien van een brede kraag (kunnen ook vele lagen kragen zijn) van wit organdi of nylon chiffon. Volgens Chanel, nestor van de Parijse ontwerpers, „staan de mantelpakjes van dit seizoen niet goed met een jumper. Het moet een blouse zijn en deze moet gekleed zijn zonder stijf te lijken". Drie andere stijlen voor mantelpakjes hebben dit voorjaar veel succes en men kan ze momenteel overal zien in Parijs. Het zachte wollen pakje met be drukte revers, passend bij de imprlmé zijden blouse, de klassieke candlgan- stijl met zijden revers en zakjes de zijde altijd in dezelfde pastelkleur als het pakje en het fop-mantelpak. Dit is een japon met lang overblousend lijfje, dat de indruk maakt een pakje te zijn. x MÊMM Links: Mouwloos pakje in lichtblauw keper van Gardin. Let op de brede kraag, die iets van de witte organdi blouse laat zien. De mouwen zijn helemaal verti caal geplooid. Rechts: Japon van Lanvln, die de indruk geeft een pakje te zijn doordat het lijfje bij de heupen overbloest. Het orgineel was in zonnig oranje. Rouge, indien goed gebruikt kan een huid een warme glans geven, de ogen doen schitteren en de gezichtsvorm beter tot zijn recht doen komen. Er zijn drie hoofd kleurmiddelen poederrouge, cremerouge, die wordt aangebracht na de founda tion, en de nieuwste rouge in vaste vorm, die aangebracht wordt met een bor steltje. Laat de rouge in harmonie zijn met Uw lippenstift en breng aan met de top van de middelvinger. Indien U denkt, dat de tint niet helemaal goed is, kunt U pro beren Uw rouge te mengen met Uw foundation. Als U een rond gezicht heeft, moet U de rouge aan brengen in een lijn onder de ogen naar de oren. Wrijf de rouge met een vinger gelijk en naar buiten uit. Een lang gezicht kan beter van vorm worden door ^ouge onder de ogen aan te brengen en deze omhoog uit te wrijven naar de slapen. Een tweede lijn rouge aanbrengen in de vorm van een halfcirkel langs de lijn van de kin. Bij een ovaal gelaat driehoekjes rouge aanbrengen op de jukbeenderen. Uitwrij ven In de richting avn de oren. De bolkjes rouge kunnen gebruikt worden over de poeder of met een borstel aangebracht worden om de gezichtsvorm duidelijker te laten uitkomen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 16