NANTERRE PANORAMA ZONNEBRIL POPULAIR KUNST WEG MET DE JUS LEVE DE SAUS I loppendorp vlabbij de lichtstadL.. s kwaliteit van de glazen belangrijk is haar leven..... HEEFT U OOK AL DRIE PARAPLUIES msm Ti hmmi Er zijn vele boeken geschreven over Parijs; er zijn liedjes gemaakt over de romantiek van de stad aan de seine. Men zal er geen woord in vinden over dit Parijs. Over het Parijs van de „voorstad" Nanterre, de schunnige krot- tenbuurt, waar het leven nauwelijks leven mag heten. Twintig minuten van de Are de Triomphe; twintig minuten van de lichten van de Grands Boule vards. Twintig minuten van de kostbare etalages van de Champs Eiysees. Het vroor op de morgen, toen wij op stap gingen voor ons bezoek aan Nan terre. Het was niet gemakkelijk een taxichauffeur te vinden, die het risico wilde nemen, daar heen te gaan. Ein delijk stemde een van hen toe; zijn eigen nieuwsgierigheid om deze plaats eens te zien was sterker dan zijn aan vankelijke aarzeling. We betaalden hem, waar de normale weg ophoudt en waar het koude, win derige pad naar het dorp begint. Onder ons lag de dikke wolksllerten uitbra kende autofabriek van de Simca; daar achter de daken van Parijs, zoals ze vaak zo lyrisch zijn bezongen. Maar aan de andere kant, in de richting waarheen onze voetstappen ons leid den, zag het er heel anders uit. Een wonderlijk, bijna onwereldlijk landschap van armoede en ellende, zoals je het misschien nog ergens in Mexico of Brazilië zou zoeken, maar aller minst In het hartje van Frankrijk, het welva rende land met zo'n oude beschaving. Tussen de schamele hutten zochten jonge mensen naar oude rommel, die nog brandbaar zou zijn. Ze scharrelden rond als honden in een vuilnisemmer. De hutten zelf hadden geen verwar ming, geen sanitair, geen licht en stro mend water, of het moest al langs de muren zijn. Het armetierige stuk grond rond het dorp leek een vuilnisbelt: veel lege blikken en schroot, veel oude rommel en afval, dat in een onbeschrijf lijke chaos daar al moet hebben ge legen sinds deze „stad" in 1958 ont stond. Politie doet geen dienst in deze neder zetting. Zo nu en dan is er een razzia. Dan komen de agenten, de machinege weren in de aanslag, zoekend naar de een of ahder, die ze willen arresteren. Soms komen ze alleen maar ondervra gen, bullebakkend als een routinezaak. Natuurlijk zijn er evenmin artsen. Maar toch is er, wonderlijk genoeg, een soort gemeenschapsleven ontstaan. De Noord-Afrikaan heeft in Frankrijk, Waarschijnlijk kijkt u weer in alle etalages om, zoals leder jaar, tijdig uw garderobe aan te passen aan de plaats waar u uw vakantie zult gaan door brengen, het strand, de bergen, de stad, of bos en hei. Natuurlijk gunt u zich ruimschoots de tijd, ook bij het uitzoeken van het vroeger door filmsterren zo geliefde vermommingsmiddel, de zonnebril. Hij is er in alle vormen en maten, voor ieder gezicht een passend model. Volgens experts zal dit jaar één van de populairste modellen, zowel voor dames ais heren, het „panorama-type" zijn. Ideaal voor het dragen op het strand en bij sportbeoefening. Dit model staat, doordat het rondom uw :ezicht gebogen is, enigszins van uw gezicht af, om koele lucht achter de ril te laten circuleren. Bij uw streven een modieuze en flat terende bril te dragen, mag u echter niet vergeten, dat het belangrijker is goed te kunnen zien dan alleen maar te weten dat de bril u goed staat. U moet boven alles de lenzen van de bril als het belangrijkste beschouwen. Maar loopt u hierbij niet In de val door te denken, dat de beste bescherming door de bril met de donkerste glazen wordt gegeven. Met opzichtige bruine, gele, blauwe of zelfs rode zonnebrillenzen, voelt u zich misschien elegant, zij doen uw ogen evenwel niet' veel goed, door dat zij de natuurlijke kleurwaarden en weergaven veranderen, hetgeen extra oog-inspanning met zich meebrengt. Opticiens hebben geconstateerd, dat de beste en meest volledige bescherming wordt gegeven door neutraal grijze lenzen. Deze absorberen het intensieve zonlicht voldoende en vergemakkelijken daardoor het zien, zonder dat zij de natuurlijke kleuren waarop uw ogen zijn ingesteld veranderen. Gereflekteerd licht of schittering is het pijnlijke en hinderlijke effect dat ont staat bij terugkaatsing van zonlicht door een wateroppervlak, door zand of door een nat wegdek. Bij normaal zon licht is er al vijf maal zoveel licht aan wezig dan wij nodig zouden hebben om goed te kunnen zien. Bij schittering echter, wordt dit licht- teveel verdubbeld. De pupillen kunnen zich onmogelijk snel genoeg aanpassen aan deze lichtintensiviteit. U bent dus een ogenblik verblind. Opticiens verkla ren, dat de gevolgen van verblind zijn zeer ernstig kunnen zijn, daar uit onderzoekingen is gebleken, dat indien onze ogen overdag herhaaldelijk aan schittering onderhevig zijn, het ge zichtsvermogen 's avonds met 60% verminderd wordt Zonnebrillen met gekleurde glazen ver kleuren alleen de schittering, zij heffen haar niet op. Een hele dag in de zon zal de ogen sterk vermoeien, hetgeen vaak lelijke rimpels rond uw ogen veroorzaakt. Uw opticien kan u laten zien hoe zon nebrillen met de zogenoemde „polari- zerende" lenzen, die 98% van de schittering wegnemen en bovendien 70% van het intensieve zonlicht ver zachten, u het zien bij zon vergemak kelijken. De lenzen in deze Polaroid zonnebrillen zijn als een „sandwich" in elkaar ge zet, met een stukje polarizerend mate riaal geperst tussen twee optisch kor- rekte glaslenzen of lenzen van splin- tervrij plastic. Deze polarizerende lenzen hebben de volgende eigenschap. Zij kunnen wor den vergeleken met een hekwerk. Het dunne polarizerende materiaal bevat een rij onzichtbare vertikale spijlen. Wan neer nu een horizontale schittering van af water of andere oppervlakken a Is een bundel tegen het „hek" valt, wordt het gestopt. Alleen het nuttigé licht be reikt uw ogen, zodat u zonder inspan ning zien kunt. Ondanks de „sandwich"-konstruktie van de lenzen wegen deze zonnebrillen toch maar enkele grammen. Wanneer u uw ogen beschermt, zowel tegen het felle zonlicht als tegen schittering, blijven uw ogen fris en ont spannen, en u kunt uw vakantie „rim pelloos" in de zon doorbrengen. dat nog altijd met een schrikbarend huizentekort worstelt, slechts de rechten van een tweederangs burger. Zijn kansen om ooit een eigen huis te krij gen zijn daarom minimaal. Hij staat on der aan alle lijsten. Hij wacht. Daarom is hij in wanhoop weggetrokken uit het Parijs met zijn absurd hoge huurprij zen voor kamers-dubbel zo hoog voor een Noord-Afrikaan-en vooral ook het Parijs met zijn dagelijkse politieacties tegen hem en zijn soortgenoten. Met een beetje hout, wat cement en een heleboel oud roest sloegen ze aan het bouwen. Hun eigen huizen, hun eigen „stad" bouwden ze ergens op een braak .liggend stuk grond aan de rand van de metropool. De bevolking van Nanterre bestaat vrijwel geheel uit Algerijnen, hoewel er een handvol Tunesiërs tussendoor loopt. Ik had een Arabische vriend meegenomen en me op die manier ge wapend tegen de conflicten en moei lijkheden, die immers onvermijdelijk zou den komen. We hoefden niet lang te wachten. Toen de fotograaf zijn toestel voor de dag haalde, sprong een man woedend overeind en het scheelde bit ter weinig of er was al direct een vechtpartij ontstaan. M'n Arabische vriend sprong tussenbeide en zijn woorden-in de eigen landstaal gespro ken-kalmeerden de opgewonden man, die evenwel bleef weigeren om te wor den gefotografeerd. „Smeer 'm" schreeuwde hij ons nog achterna, „We houden er niet van, dat jullie ons de les lezen. We redden onszelf wel". Als iemand aan lager wal zit, kan hij zich moeilijk voorstellen, dat men hem dat niet kwalijk neemt? Dat de mensen, die zijn lot niet delen, niet zijn natuurlijke vijanden zijn. We liepen een haveloos café binnen met vochtige muren en een koude ste nen vloer. Er stond een belachelijk klein ouderwets kacheltje, dat de vorst nauwelijks uit deze ruimte kon verdrij ven. Een Tunesiër, die er dicht bij zat om wat warmte te vinden, begroette ons met een o pgewonden nieuwsgie righeid. Hij was een man van rrfiddel- bare leeftijd, een ervaren man en hij vroeg ogenblikkelijk onze papieren. „Wie zegt me, dat jullie niet van de politie zijn, was z'n commentaar. De opgewonden discussie in het Ara bisch duurde twintig minuten. Toen wend de de man zich lachend tot ons, gaf toestemming tot fotograferen en toonde zich bereid onze vragen te beantwoor den. We waren geaccepteerd en kregen zelfs een borrel aangeboden. In de duis ternis achter de bar, waar je de rook kon snijden, was de kok bezig het mid dagmaal te bereiden; coua cous, ge kookte groente met iets van meel Hij graaide met zijn smoezelige handen on bekommerd in de pan rond. Het tweetal beantwoordde willig onze vragen. Ja, ze verwachtten hier nog wel een paar winters te moeten doorbren gen. Neen, de politie bezorgde hen wei nig moeilijkheden tegenwoordig. Dat was heel anders geweest toen de po litieke akkoorden over Noord Afrika nog niet in kannen en kruiken waren. Natuurlijk, ze misten de zon van het land waar ze waren geboren en geto gen wel, maar toch wilden ze niet te rug naar Algerië. Ja, er was de laatste tijd steeds meer sprake van rassenon derscheid, maar ach, daar went een mens wel aan. Ze waren er al aan ge wend. Een jonge Algerijn nam me even apart. In een bijna pathetisch aandoend ver haal, vertelde hij, dat hij eigenlijk hier niet thuis was. „Weet U, ik ben alleen maar op bezoek bij m'n oom. Ik werkte in Duitsland, maar ik heb nu een baan gekregen in een Parijse nachtclub. Zo dra ik volgende week m'n eerste salaris beur, trek ik er tussen uit. Dit is geen plaats waar een mens kan leven. Er zijn er meer zoals ik. Zij komen hier tijdelijk. Net zolang tot ze ergens anders iets beters kunnen vinden. Er zijn er ook, die er vroeger zo over dachten, maar die zo langzamerhand hier toch vastgegroeid zijn. Ze zijn er nu aan gewend. De ouderen schijnen zelfs van deze stad te gaan houden. Maar, weet U, ik ben jong. En dit Is geen oord voor een man. Zo'n smerige boel. Nietwaar?" Hij probeerde zichzelf te distantiëren van deze gribus. Hij deed een hartstochtelijke poging, zijn waardigheid als man te bewaren. Te genover ons... en tegenover zichzelf. Zijn gezicht had nog niet die vreemde, bijna slaperige uitdrukking van aan vaarden, die al de slachtoffers van onze moderne samenleving kenmerkt. Die gelatenheid, die men in alle vluchte lingenkampen ontmoet en die ook de ouderen hier al met zich meedroegen. De geschiedenis gaat verder. Algerije is vrij. Frankrijk probeert een steeds belangrijkere rol te spelen in de wereldpolitiek. Maar die voorstad Nan terre blijft. Een kankergezwel In onze moderne wereld van welvaart. Een van de vele... Het is niet het enige in Frankrijk, het is ver van een van de weinige in de wereld. De bedelaar is heilig in de Mohammedaanse wereld, maar het armzalige jongetje, dat de caféhouder een handvol cous cous kwam vragen, werd de deur uitgebon jourd. De armen hebben geleerd hard te zijn. Trouwens, het is niet de lief dadigheid, die de mensen in oorden als Nanterre kan helpen. Dat kan alleen de reïntegratie in de gewone gemeen schap. Het gewoon aanvaarden van de ze ongelukkigen als medemensen met gelijke rechten. Zolang dat niet ge beurt, zal er voor velen in de buurt van de lichtstad nog een reeks heel koude, heel donkere winters volgen. Als u bent zoals ik, dan maakt u niet veel drukte van uw parapluie. Deze week echter ben ik me werkelijk bewust geworden van de belangrijkheid van 'n pararpluie. En hoe kan dat ook anders als men honderden parapluies heeft be keken, allemaal naar de mode van 1964. Ik heb ontdekt, dat een parapluie meer is dan aleen maar een beschermmiddel tegen de regen. Het is een mode-acces soir en men zou er minstens drie moe ten hebben. Eén voor het winkelen, één voor bij een mantelpakje en een nog luxieuzere bij feestelijke kleding. Dat is althans het orodeel van vele modedes kundigen, die het er niet mee eens zijn, dat wij gemiddeld slechts één achtste parapluie kopen. Licht. De nieuwste vorm van de parapluie ia vierkant, bestaande uit vier delen, ge stippeld of effen. Er zijn zelfs para pluies met een ingebouwd lichtpunt, zo dat men kan zien waar men loopt in het donker. De draden lopen via het hand vat en zijn bevestigd aan batterijen, die in een handtas kunnen worden meege nomen. Interessant is ook de zogoenaamde „mo mentopener". Alles wat men met dit nieuwe model behoeft te doen is op een knop drukken. De parapluie vliegt dan onmiddellijk open. Natuurlijk moet men op straat wel enige afstand bewaren als men de knop bediend om geen moeilijkheden te krij gen met andere voetgangers „Haar kleur rood is zo uitbundig, dat een kamer, waar haar schilderijen han gen het als het ware „uitschreeuwt", schreef eens een criticus. Hij had het toen over het werk van prinses Fahri- nissa Zeild, één van de huidige mode schilderessen, die deze maand een be langrijke expositie houdt in Istanboel. Het is de eerste kee; sinds vijftien jaar, dat ze daar exposeert, hoewel zij in Turkije geboren is. In haar jeugd zag de prinses de wereld door een sluier en van achter een om heining. Vandaar tot de kunst van het westen lijkt een hele sprong maar de oude wereld van de Islam was al lang bekend met abstracte kunst, voordat het westen met zijn eigen versie hierop kwam. Zij is de echtgenote van een diplomaat en de kunst betekent bijzonder veel in haar leven. „Het is mijn leven", zegt ze. „Als ik schilder wordt mij als het ware voedsel gebracht zoals dat bij een ge vangene gaat en ik heb daar behoef te aan na een dag van hard werken I" Bw*s&ï i: mmmmm -Vr - U,*-* ter U-. Frankrijk, het land van de „haute-cui- slne", wordt wei beschouwd ala de ba kermat van de sauzen. Er gaat bijna geen dag voorbij of er prijkt een saua op tafel. Wij stellen u voor dit goede voorbeeld zo nu en dan eens te volgen en de zo vertrouwde jus eens te vervangen door een van onderstaande sauzen. U zult merken, dat een saus b(j vele gerechten, zoals b.v. rijst of macaroni, beter op z'n plaats is dan jus en dat de smaak en het uiterlijk van een gerecht er door verhoogd kunnen worden. Bovendien geven sauzen u meer mogelijkheden tot variatie. Er zijn immers vfle goede sau zen en er is maar één goede jus. Recepten voor 4 personen. Groene-kruidensaus. 60 gr. 5 eetlepels) boter of margarine 60 gr. (8'/2 eetlepel) bloem, 100 gi rpinazle en liter water of een restjf lekookte spinazie en spinazienat aan jevuld met water tot liter, een bouil ontablet, zout, peper, veel peterselie selderij en bieslook, een scheutje melk of koffiemelk. De spinazie uitzoeken en In het water gaarkoken in 5 minuten. De spinazie op een zeef laten uitlekken en het vocht bewaren. De boter of margarine smel ten. De bloem erdoor roeren. Bij gedeel ten onder goed roeren het spinaziewater met het bouillontablet, zout en peper bij de massa schenken. De saus telkens laten doorkoken alvorens opnieuw vocht toe te voegen. De spinazie fijnhakken en door de saus roeren. De saus afma ken met veel fijngesneden peterselie, selderij en bieslook en een scheutje melk of koffiemelk. Deze saus kan heel goed gegeven worden bij hard gekookte eieren, omelet, peulvruchten, gestoofde of gekookte vis. Pikante tomatensaus. 1 eetlepel boter of margarine, 2 grote uien, 1 teentje knofloop, 1 a 2 afgestre ken theelepels paprikapoeder, 1 blikje tomatenpuree van 170 gr., 2 thee 'epels mosterd, 7 dl. water, 1 eet epel azijn of citroensap of sinaasappe ;ap, 1 eetlepel suiker. 1 laurierblad, d JChll van sinaasappel, zout, peper nootmuskaat (aardappelmeel), peterselie De uien en de knoflook schoonmaken fljnsnijden en in de boter of margarine licht frulten. Het paprikapoeder, de to matenpuree en de mosterd even mee verhitten. Vervolgens water, azijn of ci troen- of sinaasappelsap, suiker, laurier blad, enkele dunne stukjes sinaasappel schil, nootmuskaat, peper en naar smaak zout toevoegen. Het geheel tenminste 1 uur zachtjes laten trekken. De saus desgewenst zeven, indien nodig bijbinden met een weinig aangemengd aardappelmeel en afmaken met fijnge hakte peterselie. Deze saus smaakt ver rukkelijk bij gegrilleerd of gebak':cn vlees, vis of kaas, omelet of roerei, bonen. Bruine groentesaus. 5(7 gr. 4 eetlepels) boter of marga rine, 60 gr. (8'/2 eetlepel) bloem, een restje jus aangevuld met water tot liter, zout of een bouillontablet, peper, 4 worteltjes, 1 preitje, 1 uitje, 1 to maat (stukje komkommer), peterselie, pikante saus. De boter of margarine lichtbruin laten worden. De bloem erdoor mengen en on der roeren bruin bakken. Dit moet ge lijkmatig gebeuren, tot de bloem een kleur heeft van hazelnoten. De jus met het water bij gedeelten onder goed roe ren bij de massa schenken. Zout of een bouillontablet toevoegen. De groenten schoonmaken en wassen. De worteltjes n dunne plakjes, de prei en ui in ringen n de tomaat (en komkommers) in stuk- 38 snijden. De groente 15 minuten in ie saus laten trekken. De saus desge- venst door een zeef wrijven en afma ken met fijngehakte peterselie en pikan- e saus Deze saus kan b.v. gegeven worden bij gekookt of gebraden vlees, een rest koud vlees of vleeswaren, omelet, roer ei, bruine bonen of capucijners.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 16