liet nieuwe Duiven vliegen zich dood aan onzichtbare draden ZONDER POTEN OP NEST TERUG K. KRAMER-FREHER: 80 JAAR Schiedamsche Cartonnagefabriek heep VERF i r 4!et tiptettcg wetfy'de Laat Uw antennes bekurken Poten afgesneden Markeren verplicht Oplossing altijd goed De adressen f VEERTIEN JAAR In gesprek met deze vitale verenigingsman 9 WüjeüvSjiJtAG 17 JUNI 1964 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Hulsblad Per» 15e JAARGANG No. 73 OPLAAG 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delf Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond dez steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlan Een duivenliefhebber opent het deurtje dat toegang geeft naar het platte dak. Het is morgen, in de even verder staande duiventil koeren wat wedstrijdvliegers. De man controleert de drinkbakjes en de voerbakken. Als hij om de til loopt, schiet op een iets hoger gelegen dakvlonder een kat schichtig weg. Weg van een nog niet goed te onderscheiden voorwerp, dat doods en vormeloos onder een TV-antenne ligt. Wat donsveren waaien in een zachte wind vlaag op. De duivenhouder herkent in het voorwerp een van zijn beste vliegers. Het beestje is dood. Doodgevlogen tegen een steun- draad van de antenne. Het geronnen bloed hangt nog als een kleurig merk aan de scherpe metaaldraad. SÊm: KUNSTKRING NAAR EENDRACHTSWEG (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 60500, na 6 uur 's avonds tel. 66459 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkl 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag Kort geleden belde een duivenhouder ons, met het verzoek eens langs te komen. Een duif was bij hem binnen komen vliegen zonder poten. Het beestje had ze af gevlogen tegen een antennedraad. Het zou afgemaakt moeten worden. agelijks vliegen duiven zich dood tegen ■.iet duidelijk gemerkte draden op de daken der huizen. Vaak zijn de beesten moe na een vliegtocht, ze zien de obstakels te laat en kunnen niet meer uitwijken. Vaak sneuvelen de beste en duurste wed strijdvliegers. In Schiedam telt men bij zonder veel duivenhouders. Velen van hen, zo niet allen hebben op deze manier duiven verloren. Vaak kwamen ze niet terug. Anderen wer den zo verminkt, dat ze afgemaakt moes ten worden. Ontelbare mensen is het niet bekent dat een politie-verordening hen verplicht kur ken of andere duidelijke dingen aan hun draadantennes te hangen om deze te mar keren. Alle op huizen aangebrachte be dradingen dienen van duidelijke onder scheidingen te zijn voorzien. Het is niet alleen het verlies van de duiven, dat deze zaak bedenkelijk maakt. Duivenliefhebbers laten vaak wedvluchten organiseren, waar van de opbrengst bestemd is voor een of ander goed doel. Zo wordt er regelmatig gevlogen ten bate van de bloedtransfusie dienst, de kankerbestrijding en vele andere organisaties voor liefdadige doelen. Het sneuvelen van hun (normaal: dure) dieren belemmerd dit werk en maakt het meedoen aan vluchten tot een riskante en bedenkelijke bezigheid. Onder aan het duivenlijfje twee bloed vlekken: het beest zal moeten worden af gemaakt, omdat het zijn beide poten aan een scherpe antennedraad afvloog. HISTOR De duivenhouders hebben echter een op lossing bedacht. Indien u zelf niet de stoute schoenen aan durft te trekken (of niet in staat bent) uw antenne of andere dakbedrading te markeren met wasknijpers, lapjes en dergelijke, doen zij dat voor u. Geheel vrij van kosten. Aan uw antenne bevestigt men via de onderstaande contact adressen graag kurkjes. U hoeft maar even te bellen. En bedenk: het scheelt misschien een duivenleventje en bevorderd het vlie gen voor 'goede doeleinden'. A. Karreman, Noodvestsingel 41, telefoon 62064; P. v. Os, Ruysdaellaan 12, telefoon 69842; C. Rigters, Snelliussingel 38, telef. 65450; W. Kerkhoff, Singel 81, tel. 62500; C. Verlinde, Boerhavelaan 47c, tel. 151072. Zo hoort het: kurkjes aan de draden. "....en zij legde haar goud-omrande kopje op zijn sterke mannelijke schouder". Als vent van vijftig vraag je dan direkt: „en waar liet ze het schoteltje?" Daarmee is meteen het eeuwenbrede verschil aangegeven van een prille tiender en een „heer op jaren" Dat zit ik te overpiekeren met voor me een enthousiaste brief van twee, waar schijnlijk allerliefste, meiskes van veertien. Ze willen van alles die meiskes: ballet, toneel, musea, volkenkunde tekenen, schilderen en andere kunst. Zelf toneel spelen, zelf een blad vol schrijven. Verstandig genoeg zijn ze intussen begonnen te gaan zingen bij het jeugdkoor van Orpheus. Als ze nog een paar jaartjes geduld hebben kunnen ze lid worden van andere jeugdclubs, juniorlid van de Katholieke Kring, die tegen die tijd waarschijnlijk meer Kring dan Katholiek zal zijn. NEE: ik hoop niet op een massale geloofs-afval, maar op een „openbreken" van schotjes, waarvan ik het nut niet meer kan zien. Terug naar mijn verrukkelijke tieners: Lieve Inge, Lieve Nicole: Jullie brief heeft me goed gedaan, jullie drang naar het schone, jullie on stuimige moed om iets te organiseren.... HELAAS.' Ik moet de „ouwe sok" gaan uithangen Veel liever zou ik zeggen: „Kom op, we gaan een club oprichten, we gaan propaganda maken, we gaan...." „Een Kunstclub", het klinkt zo geweldig! Als alle tienders dachten zoals jullie zou het ook geweldig zijn, als er maar vijf en twintig zo dachten én als die vijf en twintig het volhielden. Kinders, moet ik tellen hoeveel clubs, ver enigingen, bladen en groepjes ik in mijn leven, met anderen samen van de grond heb willen tillen? Er was een compleet „genootschap" bij! Dat heeft nog zeventien maanden „gedraaid" ook, met ballet uit Parijs, met een Estlandse danser, met Georgette Hagendoorn en.... het was om te smullen, alleen het ging niet op den duur. Het bestuur moest alles alleen doen, ten slotte moesten we alleen (we waren met zeven) de zaal vullen en de schade betalen. Wachten jullie nou nog een paar jaar. Dan zijn er clubs en ver enigingen genoeg waar ze je graag zien komen. Wandel in die tussentijd ons stedelijk museum eens binnen. Ga naar Boymans in Rotterdam en vraag aan juffrouw Ria Janse (een Schiedamse) of ze jullie daar wat wegwijs wil maken. Dat lijkt me een goede start en verder.... blijf zo lang mogelijk veertien!! SEBASTIAAN (Van onze redaktie voor de vrouw) Als je 80 jaar wordt, zóu je het echt wel rustiger aan kunnen doen. Je terugtrekken uit het zaken- en het verenigingsleven. Maar dit geldt beslist niet voor de heer K. KRAMER FREHER, die vandaag de leeftijd der zéér sterken gedenkt! Maar ook die der zeer vit alen. Tezamen met zijn vrouw, in september 75 jaar. Maar mét hen samen en de dochter de zaak aan de Broersvest 72c nog be hartigend. Omdat hij nu eenmaal niet stil zitten kan. Omdat hij gezond is, in zijn leven misschien nog geen drie aspirientjes heeft geslikt. Omdat het zakenleven spe cifiek de meubelbranche, zijn gehele hart heeft... We hadden een gezellig gesprek met hem in zijn woning aan de Broersvest 58. Een bovenwoning met een steile trap en dat voor bejaarde mensen.... Onze gastheer wuift die bezwaren weg. Die trap... Een buitenhuis met een tuin voor- en achter, zoals zijn zuster die in de Betuwe heeft... 't Zal er gezonder zijn, geeft hij grif toe, maar hier vandaan? Ergens stil gaan leven? Hij schudt ener giek het hoofd. Nóg niet... Misschien later. Nó geniet hij van het stadsleven, van al die drukte om hem heen. Om even daarna te verzuchten: „ik heb vroeger zo hard gelopen om me een auto aan te schaffen. Maar die is op het ogenblik geen pretje meer! Als we ons des zondags op de weg begeven, dan bij voorkeur via binnen wegen. En met een extra voorliefde voor de Betuwe! KENNISMAKING VIA EEN FOLDER! Typisch de heer Kramer Freher om op te merken, dat hij hier in Schiedam via een reclame-folder moest lezen, dat in de Betuwe zoveel te bewonderen valt! Al geeft hij ook weer grif toe, dat je die typische amandelgeur van de kerseboom ruikt! En dat brengt nu eenmaal het vak mee, dat hij als jongen van 12 jaar in Culemborg eens koos. Och, vader, groot vader en over-grootvader, allemaal zochten ze het in de meubelen. Op 't ogenblik zijn er 50 meubelfabrieken in Culemborg, waarvan er twee het eigendom van een Kramer Freher zijn! Daar leerde hij ge degen het meubelvak, het maken van kerk- stoelen, oud-Hollandse stoelen en het is daarom, dat hij nóg van het interieur van een kerk kan genieten. Eerlijke bewonde ring heeft voor het vak van vroeger, dat met de hand veelal gebeurde. Kunstenaars waren het vroeger, zegt hij eenvoudig. Drie kinderen uit dit huwelijk geboren (in januari waren ze 55 jaar getrouwd) kozen haast vanzelfsprekend ook het vak van de vader. De naam Kramer Freher zal nog lang blijven bestaan! VOLOP VERENIGINGSMENS... Op een protestvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond in Rotterdam even na de tweede oorlog stelde de heer Kramer Freher de vraag, waaom er in Schiedam geen afdeling was! Die kwam er meteen met als voorzitter de heer K. Kramer Freher en..i hij is 't nu nóg! Voorzitter van de Ned. Bond voor Woning inrichters, afdeling Rotterdam, waaronder Schiedam en Vlaardingen ressorteren. Hij maakt deel uit van de Adviesraad Detailhandel en Consumentenbelangen in de Gemeenteraad. In 1902 kwam hij met zijn ouders hier in Schiedam wonen. Heel eenvoudig begon hij met een stoffeeerderij en een meubel makerij. In 1919 met de invoering van de Vestigingswet betrok de heer Kramer Freher het pand aan de Broersvest 72. Hij kan op goede jaren terugzien, al ver baast hij zich over verschillende ingrijpende veranderingen. Hij reist nog vaak. Hij is op 26 en 27 mei nog in Enschede geweest, een treinreis van 2 Vi uur, maar het was de moeite waard dat bezoek aan die school, waar kinderen van middenstanders een cursus kunnen volgen, die de gehele detail handel omvat. Die cursus duurt dan ook 6 jaar. In het zakenleven heb je niets aan het school-Engels-, Frans- en Duits. Daar leren de kinderen, de jongelui zich in die talen in handelstaal uitdrukken. Erg belangrijk, want het leven van nu vergt buitenlandse reizen. De heer Kramer Freher heeft er vele achter de rug en heeft er enorm veel van opgestoken. Als woninginrichter heeft hij vroeger ook de Hoge Textielschool in Enschede be zocht. Op 30 juli a.s. gaat hij weer met een groep woninginrichters een excursie maken naar Leerdam. Het glasmuseum heeft zijn volle aandacht, speciaal onder de directe rook van een eigen glasfabriek in de stad! De Zaken Studiekring in onze stad... .Eenmaal per jaar mogen de dames aanwezig zijn en dan vertelt hij wel, hóe ver of hun mannen met de studie ge vorderd zijn! Liefde voor de natuur, de bloemen en van zelf de bomen, want als vakman moet je toch de wording van het hout weten. Belangstelling voor alle verbeteringen en comfort in al die jaren. Grandiose bewon dering voor de vierkleurendrukpersen.... Tóch zorg in het hart om het bestaan van de kleine middenstandszaken. Deze man viert vandaag zijn tachtigste verjaardag... Besluiten we slechts met hem en zijn vrouw en kinderen hiermede van harte geluk te wensen! De Rotterdamse Kunstkring verhuist (tij delijk) van de Witte de Withstraat naar het pand Eendrachtsweg 23, waarin nu nog een pelterijenfabriek is gevestigd. Een en ander moet gebeuren, omdat er achter de huidige zetel der vereniging binnenkort geheid gaat worden, tengevolge waarvan de muren het niet zullen houden. Ook in de Eendrachtsweg komt de Gale ries Delta voor verkoopsexposities in ae kelder. Te zijner tijd hoopt de Rotterdamse Kunstkring vestiging te vinden in het Kunstcentrum Lijnbaan. Maar dat kan nog wel een aantal jaren duren, want voor dat Kunstcentrum, dat gepland is achter De Klerk en Ter Meulen en twee miljoen gulden zal kosten, moet de Rotterdamse Gemeenteraad nog goedkeuring geven. Zie advertentie op pagina 7.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1