Hardwerkende artiest krijgt internationale faam ROB DE NIJS BETER VOORKOMEN DAN GENEZEN AVONTUREN MET DE GRILL PRAKTISCHE WENKEN Voorspelling van kenners kwam uit liliillS li mm t MMMHi WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT •JÖoorgewinierde kenners van het lichte-muziekvak voorspelden de 20-jarige Rob de Nijs een heel grote carrière. Een beschaafde presentatie, een voor treffelijke dictie en zangstem". Ziedaar, wat een Nederlands platenblad schreef, toen Rob de Nijs thans onbetwist Nederlands populairste zanger zijn eerste plaat maakte. Die kenners bleken achteraf inderdaad „door gewinterd", want de inmiddels meerderjarige Amsterdamse bariton heeft het in de paar jaren, die hij nu als beroepszanger optreedt al ver geschopt. Eric van Aro, echtgenoot van de grote Caterina Valente achtte hem goed genoeg om te engageren als ster voor een aantal grote shows van zijn op de hitparadelrjsten, zowel als op de honorariostaten van radio en TV hoog genoteerde vrouw. - Rob de Nijs heeft een fors aantal bui tenlandse contraeten in zijn zak. In het komende jaar krijgt hij bovendien een eigen televisieshow in Nederland. Zijn platen vinden aftrek ver buiten onze grenzen. Een heel grote carrière, Inder daad. Het „ritme van de regen" klinkt riet meer voor de Amsterdamse rij-in- structeurseoon. Het veel vriendelijker en aangenamer klinkende rinkelen van de kassabei is ervoor in de plaats geko men. Wat is het, dat Rob de Nijs zo popu lair maakte bij de tieners van 1964? die beschaafde presentatie? Kom nou... ga dan maar eens kijken, hoe ze hun idool om de hals vallen als hij ergens optreedt; kijk maar eens, hoe ze hem belagen voer handtekeningen, die hij zelfs op armen, benen en voorhoofden moet schrijven. Die voortreffelijke dic tie dan? Ach, het zou wat. Toen Trini Lopez In het Concertgebouw zong hoor de niemand in de zaal er wat van en met Rob gaat het soms niet veel beter. Die zangstèm dan? Of Is het de enor me veelzijdigheid van deze jonge knaap, die zowel een opzwepend num mer kan zingen als ophoudend met het draaien van de heupen en het klikken van de vingers een sfeervolle slow- song kan presenteren, die de meisjes met grote ogen naar de microfoon doet staren. Er zijn veel aankomende tienerster retjes, die denken, dat ze er zijn, als Een zelfverzekerde Rob de Nijs in zijn geliefde stad Amsterdam. ze een paar akkoordjes op een gitaar kunnen spelen en een vlot wijsje kun nen zingen. Ze hebben het mis. Zo zijn er zovelen. Je moet meer kunnen. Je moet een surplus hebben aan techniek, aan zelfvertrouwen. Kortom je moet heel hard werken om de top te berei ken en nog harder om daar niet weer af te kegelen. En hard werken doet Rob de Nijs. Hij is niet klaar, als hij in zijn snelle sportwagen stapt om in deze of gene plaats zijn fans te ver maken. Het echte werk komt overdag. Repeteren en nog eens repeteren; zanglessen en bewegingsleer. Vakstu die, kort gezegd, om een allround ar tiest te worden, die zijn publiek en zijn vele concurrenten onder de een dagsvliegen de baaa te kunnen. Bij de poll-uitslagen stond de laatste keer Rob de Rijs veruit bovenaan in de rubriek Nederlandse zangers. Hij is er niet een verwaand jongetje door ge worden. Hij houdt er nog altijd van, een lekker viswatertje op te zoeken. En hij voelt er zich echt niet tebest voor, zijn correspondentie met de fans te doen. Hoewel... er komen de laatste VMUMWIIWMVWMIIWWMVMUIIIIIIIII»IMiWWIWnnailWWMy>MMMWIWWWailllW tijd zoveel brieven, dat de hele familie is ingeschakeld bij het lezen, sorteren en beantwoorden. Dat moet wel, anders zou er van zingen niets meer komen. Rob de Nijs-26 december 1942 In Amsterdam geboren, donkerblond haar en blauwe ogen-zingt inmiddels al een heel poosje. Zijn debuut in de echte kleinkunstwereld maakte hij in 1959, toen hij optrad als zanger tijdens AVRO's jeugddag. Vreemd, dat toen eigenlijk niemand speciaal ep hem let te. Het zou nog drie jaar duren, al vorens de grote kans kwam. De „ont dekking", zoals dat in vaktermen heet. Hij speelde toen al met zijn onaf scheidelijke Lords. De naam ontleent dat bandje aan de twee gebroeders Freddy en Harry Heeren, die er deel van uitmaken. Behalve Erik Bomm speelt er ook nog een andere De Nijs in, namelijk Robs jongere broer, Bert. Rob de Nijs en de Lords dus. Ze tra den op tijdens een talentenjacht in Amsterdam. Het was zomer 1962 en ze „bestonden" al dicht bij een jaar. Het gokje om het eens te wagen in het Concertgebouw, leverde de volle pot op en heus niet alleen omdat zij in zulk een opvallend costuum optraden, vielen de knapen op. Het was vooral het vo cale werk van Rob, dat de aandacht trok. Zijn fijne zuivere stem, zjjn vol ledige overgave, zijn gemakkelijke, vlot te manier van bewegen op het toneel. De al dan niet doorgewinterde platenmannen zagen er iets in. Per slot van rekening hebben talentscouts een fijne neus voor zulk soort zaken. Het succes kwam snel, wonderlijk snel, want de televisie zat ai direct op het vinkentouw en de platenmaatschappij verzuimde geen mogelykheid om haar nieuwe ster te laten zien en horen. Willem Duys zorgde ervoor, dat het nieuwe talent een kans kreeg om inter nationale ervaring op te doen. Tijdens het songfestival van Knocke maakte Rob de Nijs zijn debuut op buitenlandse planken. Zoals voor hem Anneke Grön- loh had gedaan. We herinneren het ons allemaal nog; Knocke werd een flop. Maar Rob de Nijs had naam gemaakt. En hij had zelfvertrouwen gekregen. Hij wist, dat het ging. Hij voelde dat dat wonderlijke, geheimzinnige in zijn per soonlijkheid zat, dat vakmensen „it" noemen. Rob de Nijs had „het". Het stond als een paal boven water. De televisie had belangstelling; de ra dio volgde. Theo Udenmasman en de VARA zagen in, dat ze met hun Ramblers de greep op de jeugd ver loren. Rob de Nijs en de Lords werden te hulp geroepen. Zij kregen een vaste plaats in de wekelijkse Ramblers Hit Parade en werden zo-ongewild-de oor zaak van het voorgoed afscheid nemen van Neerlands oudste dansorkest. Her man Stok organiseerde avonden met Rob de Nijs, schreef stukjes op de hoezen van zijn platen. De tienerwereld had een nieuw idool ontdekt. Het aantal platen van Rob de Nijs is Inmiddels een behoorlijk stapeltje ge worden. Er is een langspeelplaat ge volgd, waarvan Skip Voogd schreef: „De eerste plaat van een vocalist, die in de nabije toekomst stellig met meer (oogspelers aan de markt zal komen". „Grilleren", dat ons modern in de oren klinkt, is niet zo nieuw als we wel den ken. Onze voorouders uit het verre ver leden roosterden hun maal ook, maar dan door hun jachtbuit aan een stok boven een gloeiend houtvuur te hangen. Wij leggen het vlees onder de branders van de grill, maar het uiteindelijke re sultaat is hetzelfde. In beide gevallen worden de spijzen door stralende warm te bruin- en al dan niet gaargemaakt. Waarschijnlijk zult u het niet zo belang rijk vinden wat vroeger boven het vuur werd gehangen, maar meer Interesse hebben voor hetgeen u zelf kunt grille ren. Wat kan er zoal gegrilleerd worden Gerechten, die in aanmerking komen om gegrilleerd te worden, zijn o.a. malse stukken vlees, zoals biefstuk, gehakt, karbonaden, kalfsoesters, le ver, saucijsjes, plakken worst enz. vis, b.v. kleine hele vissen (schol, verse haring, makreel), moten kabel jauw of schelvis, verse of diepvriesvis filets belegde sneetjes brood of toostjes te voren bereide schoteltjes, die u van een bruin korstje wilt voorzien groente en fruit al of niet In combi natie met vlees of vis, b.v. kleine to maatjes of plakken tomaat, komkom mer, ringen ui, stukjes paprika, plan ken ananas of banaan. Voor we aan de recepten toekomen, geven wij u eerst enkele algemene re gels, die bij het grilleren in acht moeten worden genomen lees vooral goed de gebruiksaanwij zing, die bij de gril In de oven of bij de tafelgrill is verstrekt; verwarm de grill altijd vóór tot hij roodgloeiend is 10 minuten); grilleer met open ovendeur, tenzij In de gebruiksaanwijzing anders is ver meld: het vocht, dat zioh tijdens de bereiding vormt, moet zo vlug moge lijk kunnen ontwijken; laat vlees niet al te dun snijden en niet plat slaan; neem voor 2 perso nen liever één dikke biefstuk (2 3 cm.), dan 2 dunne. Hetzelfde geldt voor andere vleessoorten en voor mo ten vis; zout vlees na het grilleren of vlók er voor, anders is het voehtig en wordt het moeilijk bruin; droog vlees of vis voor het grilleren af met b.v. een stukje papier van 'n keukenrol; bestrijk de te grilleren produkten en het rooster, waar ze op komen te lig gen, met olie; zet een braadpan of braadslede onder het rooster om het afdruipende vocht op te vangen; voeg af en toe wat water bij het vocht In de braadpan of -slede, omdet het vocht bij de hoge temperatuur in dampt en een nare hioht en walm kan veroorzaken. Bovendien ontstaat er zó wat jus, die over het gegrlleerde vlees gegoten kan worden, waardoor het mooi gaat glanzen. Wilt u meer jus hebben, laat dan enige tijd wat boter of margarine in de pan of slede mee bruin worden. Maak de gebruinde bo ter of margarine af met water; verhit vlees of andere produkten on geveer even lang als u bij het bakken in een pan zoudt doen; prik bij het keren niet met een vork in de te grilleren produkten, er loopt dan wel veel sap uit. Gebruik b.v. 'n speciale tang, een pannekoekmes en een tafelmes of 2 lepels; plaats produkten, die alleen bruin moe ten zijn en niet lang verhit behoeven te worden, zoals biefstuk, visfilets, knakworstjes, plakken kaae, zo dicht mogelijk onder gril. Gerechten, die langer verhit moeten worden, moeten En is Skip niet zon „doorgewinter de?" Trouwens, de manier van werken van deze jonge vocalist, zijn moed om niet alleen wilde twistnummers te bren gen maar ook melodieuze soms zelfs naar de bluesstijl neigende stukken, zijn fascinerende persoonlijk heid en zijn gevoel voor showbusiness wat lager onder de grill gezet worden. Op deze manier kan men de warmte dus regelen. Recepten voor 4 personen. GEGRILLEERDE BIEFSTUK MET UI EN TOMAAT. 2 dik-gesneden biefstukken van 150 gr., zout, enkele ringen ui, 4 plakjes tomaat, olie. De biefstuk niet platslaan en niet laten inkerven. De grill met het rooster ten minste tO minuten voorverwarmen Het vlees met b.v. een stukje keukenpapier afdrogen. De biefstuk en het rooster Invetten met olie. Het vlees zo dicht mogelijk onder de grill op het rooster leggen en 10 minuten grilleren. Hal verwege de tijd het vlees keren. De biefstukken 2 minuten voordat ze klaar zijn aan beide zijden met zout be strooien. De ringen ui en plakjes to maat erop leggen en mee grilleren. In- plaats van er ui en tomaat op te leggen, kan men de biefstuk bestrooien met een mengsel van fijngesneden peterselie, sel derij, bieslook en komkommer. KARBONADE MET APPEL 2 4 dik-gesneden karbonaden, 1 thee lepel paprikapoeder, zout, 2 4 plakken appel. Het vlees afdrogen, Inwrijven met pa prikapoeder en bestrijken met olie. De karbonaden op het ingevette rooster op 10 cm. afstand onder de grill leggen en 20 minuten grilleren. Halverwege deze tyd de karbonaden keren. Het vlees met zoirt bestrooien. De plekken appel met oke bestrjjken, op de karbonaden leggen en de laatste 2 a 3 minuten mee griHeren. GEMARINEERDE KARBONADE. 2 4 dik-gesneden karbonaden, 2 dl. water, 1 dl. azijn, enkele plakjes wortel, peterselie, een fijngesneden uitje, 3 5 laurierbladen (tijm), peper, zout, olie, 2 4 plakjes citroen. Het water met de azijn, wortel, peter selie, uit, laurierblad (t(fm), peper ea wat zout aan de kook brengen en 10 mi nuten lat entrekken. De marinade laten afkoelen, het vlees erin leggen en ten minste twee uur op een koele plaats in de marinade laten staan. Het vlees laten uitlekken, afdrogen en bestrijken met olie. De karbonaden op 10 cm. af stand van de grill op het ingevette roos ter leggen en 20 minuten grilleren. Halverwege deze tijd het vlees keren. Op elke karbonade een laurierblad en een plaktje citroen leggen en deze de laatste 5 minuten mee grilleren. De kar bonaden met het laurierblad en citroen schijfje opdoen. HARTIG HAPJE VAN BOTERHAMWORST MET KAAS. Enkele plakken boterhamworst (dlkge- sneden), evenveel plakken kaa6 iets kleiner dan de worst, tomatenketchup, peterselie of bieslook. De plakken worst met tomatenketchup bestrijken, zo hoog mogelijk onder de grill leggen en aan beide zijden licht bruin grilleren. De plakjes kaas erop leg gen en ze enigszins laten smelten en goudbruin worden. Het geheel bestrooi en met fijngesneden peterselie of bies look. De worst kan gegeven worden bij de warme maaltijd, b.v. bij 'n sla, bij bloem kool of boontjes, bij de boterham of als hartig hapje 's avonds. GEGRILLEERDE VISFILETS OF VISMOTEN*. 8 scholfilets (van 2 schollen) of 2 kabel jauwmoten van 200 gr., zout (tomaten puree), citroensap, olie, paneermeel. De filets of moten wasen, afdrogen met keukenpapier, betrooien met zout en be- prenkelen met citroensap. De filets aan de velkant enkele malen inkerven. De Rob de Nij> met zijn Lorda een onaf scheidelijk quartet garanderen zijn eueces. Niet voor een paar weken, want Rob de Nijs Ie een blijvertje. Dat etaat „doorgewinterd" vaat filets of moten (bestrijken met tomaten puree), Invetten met olie en door paneer meel wentelen. Filets vrij dicht onder de grill op het goed Ingevette rooster leg gen en In 8 minuten lichtbruin en gaar grilleren; moten niet te dicht (ten min ste op 10 cm. afstand) onder de grill op het Ingevette rooster leggen en In 20 minuten lichtbruin en gaar grilleren. De filets of moten halverwege de tijd voer- ziohtig keren. Inplaats van verse vis kan men heel goed diepvriesmoten of- filets nemen. Deze behoeven niet eerst ontdooid te worden. Diepvriesvis-stieke zjjn gepaneerd en kunnen zonder voorafgaand ontdooien onder de grill worden gelegd. De sticks zo dicht mogelijk onder de grill leggen en 3 minuten aan elke kant grilleren. Wilt u eens Iets anders grilleren den altijd maar vlees, vis of kaes, leg dan eens bananen onder de gril en dien zs warm op bjj de rijsttafel of met een kou de vaniilevla, Ije of room als toetje. De bananen In de schil 5 minuten zo dicht mogelijk onder de grill leggen. De schil voor het opdienen open snij den. Voor gebruik als nagerecht de ba nanen met wat (vanille) suiker bestrooien en met citroensap besprenkelen. POEDERDOOS. Indien het roostertje van een poeder doos regelmatig verstopt raakt, was da deoe dan niet. De fyne mazen zetten dan uit. Neem gewoon een ooghaar- borsteltje en borstel hiermee do beide kanten. OP REIS. Indien men op reis gaat of indien men gasten ontvangt, weet aan vandaag al wat men morgen zal aantrekken. Kijk alles goed na. Alles: zoom, knopen en indere sluitingen. Laat da jurk luchten of strjjk deze, ze nodig. Onderzoek ook of de schoenen in orde zijn... en schoon. Leg zelfs de kousen en hand schoenen klaar. In één woord: Vermijd alles, wat iemand op het laatste mo ment zenuwachtig kan maken! SLEUTELBOS. Indien een sleutelbos vele sleutels telt, die er vrijwel gelijk uitzien, dan zal het zeer praktisch zijn, indien men ze een verfje geeft in verschillende kleuren. Niet helemaal verven natuurlijk maer wei zó duidelijk, dat men ze met één oogopslag kan onderscheiden. Na gellak is hier zeer geschikt voor. KRASSEN VERMIJDEN. Indien men hout, dat pas geschilderd is, niet wenst te beschadigen ais men er een schroef in moet draaien, neem dan een stukje karton, maak er een gaatje in en plaats het stukje karton op de plaats waar de schroef moet ko men. Wanneer de schroevendraaier nu uitglijdt, wordt slechts het karton ge raakt en worden krassen vermeden. KLEUR BEPALEN. Indien men precies wil weten, hoe een bepaalde kleur verf uitvalt, dan bestaat daar een heel eenvoudige manier voor. Verf gewoon een stuk vloeipapierl Daar dit sterk absorbeert Is de verf zeer snel droog, zodat men vrijwel direct kan zien of de kleur aan de ver wachtingen beantwoordt TAPIJTEN. Indien men gedurende lange tyd op reis gaat. zorg dan vooral goea voor de tapijten, 's Winters kan een lok ont staan en In de zomer kunnen ze be schadigd worden door de motten. Be dek ze met kranten en rol ze dan op. Zomer natuurlijk eerst behandelen met een anti-motmiddel. De laatste jaren is er veel geschreven over een ziektebeeld, dat wij kennen on der de naam Toxoplasmosis. Gewoonlijk verloopt deze aandoening zeer mild of schoon het fn zelfzame.gevallen de oor zaak is van een langdurige doch gerin ge temperatuurverhoging, waarbij de lymphklleren gezwollen raken, speciaal die van de nek. Evenmin heeft men veel aandacht be steed aan afwijkingen bij pasgeborenen, die in verband staan met een of andere aandoening, die de moeder tijdens haar zwangerschap doormaakte, ledereen heeft gehoord van de „Softe- non-babies" en menigeen zal weten te vertellen, dat een rode-hond-infectie bij de moeder tijdens de eerste drie maan den van de zwangerschap in enkele ge vallen nadelige gevolgen kan hebben voor het kind. Tegenwoordig neemt men aan, dat een toxoplasmosis bij een moeder, die in verwachting is, ook tot aangeboren af wijkingen kan leiden bij de zuigeling en wel In de vorm van oogafwijkingen of geestelijke stoornissen. Voor de behandeling van toxoplasmosis hebben wij waardevolle middelen maar toch geldt altijd nog het gezegde: Beter voorkomen dan genezen. Bovendien be staat de mogelijkheid om met een be trekkelijk eenvoudige bloedproef vastte stellen of men met de ziekteverwekker van toxoplasmosis besmet is geweest. Er zijn stemmen opgegaan om moeders die in verwachting zijn, dat onderzoek te doen ondergaan. Dit lijkt mij echter overdreven. De aanstaande moeder moet zich tooh al veel laten welgevallen voor het welzijn van haar toekomstige spruit. Wel is het raadzaam enkele hygiëni sche voorzorgsmaatregelen te nemen voorzover het de omgang met dieren be treft. De ziekte komt namelijk zeer veel voor bij huisdieren, ratten en muizen. Als u witte muizen, konijnen, katten of honden heeft is dat tot daaraan toe maar ga in uw dierenliefde niet zover, dat u zich door hen laat likken. Indien u een intensief contact met uw hond of poes heeft gehad, was dan uw handen voor u aan de bereiding van de maal tijd begint. Gebruik geen hand- of af- droogdoeken, die op een plaats zijn ge komen waar ook uw hond of kat veel komt. Natuurlijk moet dit niet in pietlut tigheid ontaarden maar wat extra zorg zaamheid op dit punt Is toch niet teveel gevraagd als er zich een nieuwe wereld burger heeft aangemeld. Huisarts.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 11