kolt WIJ GELOVEN IN DE KLM „MY FAIR LADY" ZAL DE MODE INSPIREREN m onó vertrouwen, ió niet w VOETVERZORGING BEGINT AL VROEG 35 cj.eóCi mmmitrnm SPIEGELS KUNNEN VAAK WONDEREN DOEN Het zoeklicht, dat onbarmhartig en reeds geruime tijd de K.L.M. in zijn ban heeft, heeft inderdaad vele zwakke plekken in onze nationale luchtvaartmaatschappij geopenbaard. Niemand zal dat ontkennen. Met een gevoel van weemoed heb ik persoonlijk de vaak ongunstige bedrijfsresultaten bestudeerd. Inderdaad de Plesmaniaanse periode van gloriëren en successen behalen op inter nationaal vlak scheen voorbij. De tijd van afbrokkeling was naar het leek aangebroken. Van alle kanten werd de K.L.M. belaagd en het was heus niet alleen de directie die verantwoordelijk kon wor den gesteld voor een reeks van debacles op luchtvaartpolitiek terrein. Nog maar enkele jaren geleden was de K.L.M. een van de meest geduchte luchtvaartmaatschappijen ter wereld. Als een po liep zo omspande zij de wereld en de groten onder de luchtvaar der als de B.O.A.C. en de P.A.A. vreesden de expansie als Goliath de dappere kleine David. Oud gezagvoerder Jan Hondong gaf zijn visie in een cockpit. --- '-vm Arie Schriek en Willem Bootsma sleutelen bij de straalmotor. VAN TOP TOT TEEN Geeft Hollywood de hoedenmode aan Als de film „My Fair Lady" in oktober a.s. in New York in pre miere gaat, verwacht men, dat de mode er hevig door beroerd zal worden. Hollywood zal volgens velën in de komende herfst zeker met de mode-eer gaan strijken. Indien dit inderdaad werkelijkheid wordt, dan zal dit een succes zijn voor de Engelse ontwerper Cecil Beaton (ook bekend als auteur, artiest en fotograaf) want hij ontwierp de costuums voor deze film. Het zal dan de terugkeer betekenen van de uitbundige hoeden, gebaseerd op de Ascot-scene in de film, verder de opkomst van avondmantels en een nieuwe opbloei van de zwart-wit tinten tttll/flir? 1 as WONINGINRICHTING De film ,My Fair Lady" brengt ons deze enige hoeden terug in de Ascot- stijl. De bijna modern aandoende ruimtehoed (links) heeft enorme vis arendveren, die om het gezicht krullen en de rose hoed (rechts) heeft een golvende rand eneen strokengarnertng op de bol. De „groten" zetten alles op het spel om de Vliegende Hollander te kort wieken en de regeringen van Engeland en Amerika deden dapper mee. In Singapore werd de landingskraa'n prak tisch dichtgedraaid. Los Angeles bleef taboe voor de K.L.M. reuzen. De maat schappij leed buiten haar schuld ernsti ge verliezen op stamlijn naar Indone sië. Grote en dure toestellen moesten worden aangeschaft en wie in Neder land juichte niet toen de eerste „stra lende" DC 8 op Schiphol landde. Met deze toestellen immers zouden we de kost in de lucht gaan verdienen. Met deze giganten zouden we opnieuw de naam van ons land gaan schrijven bo ven de globe. Het waren kolossale uit gaven en zij waren in die dagen voor de volle honderd procent verantwoord. Plotseling kwam er eèn volledige om mekeer. Wijlen President Kennedy deed een beroep op zijn landgenoten gebruik te maken van de eigen Amerikaanse vliegtuigen. Boycot op boycot volgde. De DC 8's vliegen met onderbezetting over de oceaan en elke dag groeide de ver1iesbalan8. Nieuw Guinea viel uit... de twaalfduizend werkers van de K L M. zetten echter de tanden op el- komen koud. De zaak wordt veel te veel uitgesponnen. Ja... ik weet wel, dat de jet-race ons een stuk achterop heeft gebracht, maar ook hier zijn we praktisch overheen. Het hele bedrijf is rustiger. Elke K.L.M.-er zal Inderdaad blij zijn wanneer er een man met ge zag en persoonlijkheid de dagelijkse leiding van het bedrijf op zich neemt. Wij staan als een man achter hem. Het merkwaardige is, dat er veel over Schiphol wordt geleuterd, en toch groeien we uit ons jasje. We worden groter tegen de verdrukking in. Passagechef Bêljnders loopt zijn kan toor binnen waar de telefoon rood gloeiend staat te rinkelen. Even op kijkend zegt hij In mijn richting: „Weet je wat nu zo merkwaardig is... de sui ker wordt duurder... de melk stijgt in prijs, maar het kaartje van de lucht vaart moet omlaag... merkwaardige we reld... maar we gaan door met werken en lachen". De „sleutelaars van Schiphol" Arie Schriek (voorman techn. Dienst K.L.M.) en Willem Bootsma-werkmees- ter waren bezig te „sleutelen" aan een straalmeter toen Ik hen op het plat- kaar. Harder dan ooit werd er gewerkt, maar het leek of de „vernieling" en het geintrlgeer achter de schermen geen einde nam. Er moesten slacht offers vallen. Er moesten schuldigen worden gezocht en het was niet moei lijk die te vinden. Ineens was alles vergeten. Onze K.L.M. werd dé K.L.M. De maatschappij, waar met geld werd ge smeten en waar de belastingcenten van leder van ons werden opgesnoept Op kwistige wijze. Het kwaadaardige zoeklicht van rancuneuze verslagge vers, die uitsluitend en alleen op sen satie belust waren, richtte zich op de zieke kolos. Men ondermijnde en speurde naar zwakke plekken om de zieke vogel te treffen. Alles en ieder een had zich naar het leek tegen de K.L.M. gericht. Maar de anonieme wer kers gingen door, stug volhoudend. Hier komen enkele van hen volko men willekeurig was mljri keuze aan het woord. Niemand heeft mijn vragen gecontroleerd, niemand heeft geaarzeld antwoord te geven en de ten onrechte verguisde Public Relations Dienst van de K.L.M. had niet eens weet van de enquete. Passagechef Beijnders Hij liep zoals gewoonlijk op het plat vorm. Er was net een volle „bak" aan gekomen en de K.L.M. passagechef constateerde dat met een voldaan ge zicht. HIJ zegt: „Degene, die zoveel op de K.L.M. hebben aan te merken moe ten maar eens kijken wanneer een vracht DC 7 wordt leeg. Als paarden werken de mannen. Dat gezwets over ohrust bij het personeel... pas als een van onze echte vertrouwde mannen van het eerste uur... Ir. Luymes of Besan- con zouden weglopen, dan worden wij ongerust. De topwisseHng laat ons vol- vorm de vraag voorlegde, die millioenan in ons land bezig houdt: „Wat gaat er met de K.L.M. gebeuren?" Arie Schriek antwoordt voor hen bei den. „Bij de technische dienst zetten we ons helemaal in. Directie of geen directie. Wij gaan door. Wij aanvaarden elke nieuwe directie... wij hebben ons werk en wjj houden daarvan. Wij heb ben een naam hoog te houden en als ik zeg, dat wij de beste en de goed koopste technische dienst ter wereld zijn, dan moet een ander het tegendeel maar eens bewijzen. Och... er zal heus wel wat foutiefs zijn aangepakt... een stek Is gemakkelijk gevonden. Hoge bo men vangen veel wind. Maar een ding beseffen we hier allemaal op Schip hol... die anti propaganda doet de K.L.M. en Nederland veel kwaad. De mening van het personeel is nooit ge vraagd... U bent de eerste. De cate gorale organisaties zijn mijn spreekbuis niet... kom Willem die kist moet ver trekken en op schema... ajuus verslag gever, stuur eens een plaatje als ze goed zijn". Jan Hondong van de Sniprace Jan Hondong, oud gezagvoerder bij de K.L.M., die vooral bekendheid verwierf vanwege de eerste oversteek naar Curacao in 1934, de laatste in de rij der K.L.M.-era, die Ik Interviewde. Hon dong Is aJ jaren gepenslonneerd, maar al woont hij In Zandvoort, toch trekt hij nog geregeld naar de plek, waar hij eens startte met de Snip. „Het Is Jammer, dat het zo is gelopen en dat de K.L.M. de dupe Is geworden van politiek geknoei. De televleie-ult- zendlngen over de K.L.M. waren een dolksteek voor de duizenden em ployé'). Alleen de concurrenten, die de K.L.M. dodeljjk haten hebben er voor deel van. Men is vergeten, dat de fi nanciële achterstand van de K.L.M. te wijten is aan het kortzichtige beleid van Regering en Kamers van de laatste ja ren. Wie heeft er voor Nederland ooit voor meer vlagvertoon gezorgd dan de K.L.M. Zijn we vergeten de tijd, dat heel ons volk juichte toen we via de Christmas Eilanden naar Indlë vlogen ondanks boycot van de halve wereld. Prestige in alle landen van de wereld. Dit komt op de debetzijde van de K.L.M. en die winst is niet in millloe- nen guldens uit te drukken. De handel profiteert er naar hartelust van en ge loof mij... de handel laat de K.L.M. niet vallen. Dacht U dat Air France, B.O.A.C, Sabena. S.A.S. enz. enz. bui ten regeringssteun kunnen? De mil- lioenen, die we nu met nieuw beleid aan de K.L.M. fourneren brengen hun rente dubbel en dwars op... dat men de commissarissen aan de dijk heeft gezet, is niet erg. De meeste van die heren reisden toch maar op kosten van de K.L.M. de wereld rond... wat wisten zij wat er om ging in de boezem van het bedrijf, dat vooral nu recht heeft op onze sympathie en steun". BH Kinderen moeten leren op hun eigen benen te staan maar ouders moeten voor een goede start zorgen door er nauwlettend op toe te zien, dat zij geen voetkwalen oplopen. Voor de ouders is het zaak, de voetjes van de kinderen voortdurend in het oog te houden, eigenlijk reeds vanaf het moment, dat zij beginnen te lopen. En als men schoenen koopt, bedenk dan, dat de jonge voetjes niet geleidelijk groeien maar zeer onregelmatig. De beste manier om de goede maat van een schoen te bepalen Is, de voet op een stukje papier na te tekenen en de schoenen dan ongeveer twee centime ter langer nemen! Een schoen moet de voet voldoende Groen en goud De hoeden met hun met linten ver sierde bollen en enorme randen zullen waarschijnlijk wat aangepast moeten worden aan de huidige tijd maar zij zullen ongetwijfeld een grote invloed hebben op de haarmode. Wat de avondmantels betreft heeft de vrouw I ange tijd genoegen genomen met korte bolero's van bont en korte jasjes of satijnen mantels maar te ver wachten is, dat de film „My Fair Lady" belangrijke wijzigingen In dit modebeeld zal brengenl Ontwerper Beaton beweert van zijn avondkleding, dat deze zo fleurig en sohitterend is als de vogels uit het pa radijs. En daar is wat van waar want in het vele glanzende groen en goud, dat hij heeft gebruikt, alles uitbundig versierd met edelstenen en veren, zit ten goede elementen voor een geheel nieuwe mode voor avondkleding! De echte „My Fair Lady-stijl" vereist echter een kokerlljn, recht van de schouders tot de heupen en dan smal ler tot de enkels. De modewereld in New York ziet echter meer in een kor tere versie, tot halverwege de kuit bij voorbeeld, om te dragen op strakke cocktailjaponnen of de nog simpeler little back dresses". Parels Zwart en wit komen voortdurend terug in het modebeeld maar deze keer ko men er andere invloeden bij. De terug- keet bijv. van lange snoeren witte pa rels om de lage V-halzen van de Bea- ton-Japonnen op te vullen, de" terug keer van wijde mouwen en uitbundige sjerpen en een enorme opkomst van kant, dat vooral met veel succes ge bruikt kan worden voor blouses met brede rochee aan de hals. Als mode-accessoir, dat net zoveel succes wordt voorspeld als de film, wordt de Beaton mini-boa genoemd. In de eind6cene van de film heeft Audry Hepburn een lange, smalle gerimpelde baan lichtpaars mousseline aan haar avondjapon. Zo'n losse baan kan In elk denkbaar materiaal nagemaakt wordenl 1|¥Sb:s; I steun geven en er moet voldoende ruimte zijn om de tenen te bewegen tijdens het lopen. Men moet zich er dan ook van over tuigen of er voldoende bewegingsruim te is voor iedere teen terwijl men er van bovenaf opdrukt. De achterkant van de schoenen moet stevig zijn en goed sluiten, zodat de enkels steun krijgen en geen blaren kunnen ontstaan. Zorg, dat het kind staat als men controleert of de maat van de schoen goed is. Platvoeten kunnen al ontstaan als het kind nog erg jong is. Een eenvoudige test, ze direct na een bad op een vel vloeipapier of een krant te laten stappen. De normale voet geeft een afdruk, die in het mid den veel smaller is. De afdruk van een platvoet Is vrijwel overal van gelijke breedte. J Vergeet fenstötté niet, dat sokken ook schadelijke gevolgen kunnen hebben. Zorg ervoor, dat ze goed passen en dat ze dagelijks verschoond worden! Vraagt u zich wel eens af, wat een ar chitect toch wel bewogen kan hebben toen hij uw kamer met een gek al koofje in een 'hoek ontwierp en die donkere draal in de hall of dat minia tuurgangetje tussen twee kamers? In derdaad er is vaak reden voor om zich dit af te vragen want al deze dingen in «en huls lijken absoluut nutteloos en geven bovendien nog extra meubi leringsmoeilijkheden. Maar blijf niet mopperen. Verander er wat aan en wel zodanig, dat men de illusie van een dubbele ruimte krijgt. Dit kan men be reiken met spiegels. Twee van plafond tot de vloer reikende spiegels tegen da muren van een smalls gang of een klein badkamertje, kunnen de proporties geheel veranderen. Zorg ook voor een goede reflectie bijvoorbeeld door een aardig patroon in de vloerbedekking. In een donkere gang bijv. door middel van ègrote zwarte en witte vierkanten en in een badkamer door middel van cera- miek-tegels. Van vloer tot plafond. Een nieuw idee om wat meer licht te brengen in een kleine badkamer be staat uit een combinatie van een groot spiegel met lichtpunten aan beide zijden, stopcontact voor het scheerap- paraat, verder zeepbakje en tandenbor stelhouder. Als men een donker alkoofje heeft in zit- of eetkamer kan de spiegel van vloer tot plafond nog gecompleteerd worden met een muurbelichting. Het zelfde principe kan worden toegepast bij het de. or van een slaapkamer, vooral als men een kleine ruimte tus sen twee ramen heeft. Zet de spiegel In die ruimte en bevestig er een muur- tottlettafel aan en men krijgt niet al leen een ruimer lijkende kamer maar men spaart ook vloerrulmte doordat men geen gewone toilettafel behoeft onder te brengen. Hoe een kleine spiegel de aandacht kan vestigen op een onderdeel van een kamer hebben we eens gezien In de vorm van een ronde spiegel in het plafond, rondom de basis van een lamp. De bescheiden lamp leek er reusachtig doorl

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 14