BENELUXTUNNEL GROEIT SNEL TIJDSCHEMA KLOPT-ALS*N BUS Droog naar de overkant tussen Schiedam en Vlaardingen „bedrijvigheid in topvorm" vertraging bouwputten vakje op proef laboratorium I Reportage: Gustave Gilhrd 5 Dagelijks rijden duizenden er langs, zonder eigenlijk te beseffen wat er een kleine tweehonderd meter verder, in de richting van het water, gaande is. Dagelijks knetteren brommers langs een on opvallend zijweggetje van de Schiedamsedijk (Vgl. de Vlaardin- gers) of de Vlaardingerdijk (vgl. de Schiedammers) en passeren een bord dat als een spiegelei op een stokje in felle kleuren »m voorbijgangers' aandacht smeekt. „Nestum 11 bouw Benelux- tunnel" staat er te lezen. De bouw van de tunnel is een strikt particuliere bezigheid. Als met het ondergraven van de Waterweg op deze plaats op Rijkswater staat zou moeten worden gewacht, kon dat nog wel wat jaartjes duren. Er bestaat nu eenmaal een prioriteitslijst bij ons ver klapte het rijk en daar komt die tunnel pas na. Maar de nijvere waterweg-nijverheids-bedrijven bedachten in samenwerking met enkele gemeenten een ander en prettiger plan. Zij zouden die tun nel wel zelf gaan graven. Niet met de hand, maar met een naam loze vennootschap, de N.V. Beneluxtunnel. Te zijner tijd de tunnel zal naar men hoopt in 1967 gereed zijn zal zij aan het Rijk worden overgedaan. Tot dan is het een „tol-tunnel", waarmee bedrijfsleven en wegverkeer ten aeerste is gebaat. I T, ^vMESTyNi! «WlrMfttJXTilMM AlLE PERSONEN W ZAKEN I VERBL'JVEN GEHEEL VOOR EIOEN RISICO OR ÖE B'J I DITWERK BEHORENDE f -TERREINEN EN INWDAAR&U 1 WOENSDAG 8 JULI 1964 HET NIEUWE STADSBLAD de krachten, welke door het stro mende water kunnen worden uit geoefend op de tunnel-elementen tijdens de zinkmanoeuvre. Zo werkt men op volle toeten om de Beneluxtunnel gereed te hebben zonder van vertraging te spreken. Er wordt gewerkt aa« de noord oever, aan de zuid-oever mi fabrieken door geheel Nederland en zellis daar buiten. De Beneluxtunnelbouw is een zo veelomvattend object, dat wij het niet in een keer hebben kunnen om schrijven. En bij het leven van deze „halve" beschrijving moet een ieder nog doordrongen zijn van het feit dat hier de grote lijnen werden aan gegeven. Het werk van de duizenden die direct of indirect met deze Water weg-ondermijning bezig zijn. Wij ft anoniem. Zoals de mens naast zijn scheppingen dikwijls nietig en ano niem kan zijn. G.G. kwam te liggen. Vervolgens is met grijpers een 4,50 meter dikke zand laag op de bodem aangebracht. Deze laag dient als grondverbetering, ter vervanging van het van nature aanwezige veenpakket. Op deze wijze wordt een goede fundatie verkregen om straks de zink-elementen op te bouwen. Volgens de planning moest het bag- gerwerk en het aanbrengen van de grondverbetering voltooid zijn op 1 augustus 1963. De strenge winter van 1962-1963 heeft het werk echter ge durende drie maanden stilgelegd. Door extra voorzieningen, onder meer het doorwerken in de bouw- vakantie, is het gelukt om de ver traging van 3 maanden terug te brengen tot 14 dagen. Op 15 augustus van het vorig jaar kon dit gedeelte f Foto's: G J. Gillard Het water werd uit het bouwdok gepompt. In totaal moest 420.000 m' water uit het dok verwijderd worden, zodat in eind september 1963 de bodem droog viel. Daarna kon worden begonnen met het eigenlijke werk: de bouw van de later in de rivier af te zinken elementen. Zowel op de Noordelijke- als op de Zuidelijke oever moet een afrit naar het diep gelegen gesloten gedeelte worden gebouwd. Op de diepste punten van deze afritten komen de ventilatie-gebouwen te staan. Na de kille winter van 1962-1963 is begonnen met het graafwerk voor de beide putten. De grond werd met draglines en vrachtwagens verwij derd. Op de Zuidelijke oever kwam de ontgraving snel in een ver ge vorderd stadium. Aan de Noordzijde was meer tijd gemoeid met het ma ken van de bouwput, daar deze ge deeltelijk op een aan de rivier gren zend wad moet worden gebouwd. Hier ter plaatse scheidt een kade dt bouwput van de rivier. De afritten en ventilatie-gebouwen worden op palen gefundeerd. In het totaal zullen ruim 2000 palen worden geheid. Op de Noordelijke oever zijn ;oi nu toe 160, op de Zuidelijke oever 220 stuks geheid. russen Schiedam en Vlaardingen wordt sinds kort gebouwd aan één van de grootste projecten welke ooit in de omgeving van heide steden werd gewerkt: De aanleg van Rijks weg 20 en de houw van de Benelux tunnel. Vooral het laatste werk staat de laatste tijd meer dan ooit in de belangstelling. Immershier wordt de hand gelegd aan de directe verbinding tussen het verkeersnet in de zuidwestelijke punt van Zuid Holland en de grotendeels nog aan te leggen wegen van het Deltaplan. Om de grootsheid van de bouw van de tunnel ten volle te kunnen aan schouwen is regen nodig. Een druilerig watergordijn, dat ge staag neerdalend uit een loodgrijze hemel gorgelend verdwijnt in de dakgoten van de rond de put staan de houten keten, regen, die plasspn vormt op de vastgestampts zand paden en glimmende plekken maakt op de amechtig hijgende stoom machines. De regen schept tegen stellingen, verzwakt het beeld, het geluid, van de omgeving en richt de aandacht op dat ene belangrijke. Het ondanks 't naargeestige massaal en groots aandoend project. Het ziet er nog een beetje kaal uit beneden. Slechts hier en daar staat een kraan, liggen schijnbaar doel loos wat losse rails, staat een stoom machine. In de verte, op het hoog ste gedeelte van de helling is de afrit reeds gestort. Een effen grijze betonnen vloer, waaruit op gezette afstanden manshoge bundels beton ijzer steken. Tuiltjes roestige bloem stengels. Onder een draaiende, pie pende kraan, scharrelen tussen het ijzer wat arbeiders heen en weer. Bezig met iets waarvan alleen in gewijden weten wat er eens het doel van zal zijn. Met de kraan zijn zij de enige waar neembaren in aktie. Voor de rest is de put van een doodse leegheid. Met de regelmaat van een klok klimt één van hen in een stortkoker op de rand van de bouwput en trekt de klep open van de bak waarin hij staat. "Wat beton puilt uit de ontstane opening en valt aar zelend in de gladde, houten geul die het naar de werkvloer leidt. Daar wordt het door twee anderen opgehaald en in een ruwhouten sleuf gestort. Zo ontstaat de vloer. Welhaast centimeter voor centi meter. Een toonbeeld van Neder landse systematiek. Het gesloten gedeelte van de tunnel, dat op de rivierbodem komt te liggen, heeft een lengte van ca. 800 meter. Het wordt opgebouwd uit 8 elementen, ieder lang 100 meter, welke worden gemaakt in het op de Zuidelijke oever gelegen bouwdok. De reusachtige betonnen kokers met een breedte van 24 meter, een hoogte van 7,85 meter en een lengte van 108 meter, zijn 2 aan 2 naast elkaar in het dok geprojecteerd, dat hierdoor een oppervlakte van 80 bij 420 meter verkrijgt, gemeten op de bodem. In april 1962 is begonnen met het graven van het bouwdok; met be hulp van draglines en vrachtwagens werden de bovenste lagen ver wijderd. In september van dat jaar werd het graafwerk overgenomen door de baggermolen. Deze heeft in het totaal ruim 650.000 m® grond uit het dok verwijderd, waardoor de putbodem op 13 meter onder N.A.P.. van de werkzaamheden worden op geleverd. Het bouwdok stond in open verbinding met de rivier. De opening werd gebruikt voor het in- en uitvaren van het aannemers materiaal tijdens het baggeren en het aanbrengen van de grondver betering. Inmiddels werd door de bouw van een sluitdam deze ver binding met de rivier verbroken. Voordat de zink-elementen, welke in het bouwdok worden vervaardigd, in de rivier zullen worden afge zonken, moet er een diepe sleuf door de rivier worden gebaggerd. Teneinde een indruk te krijgen hoe deze sleuf, welke dwars op de stroom komt te staan, zich zal hou den, is in de afgelopen periode een proefvak in de rivier gebaggerd. Door regelmatige peilingen wil men nagaan of het gat aanslibt, hoe de taluds zich houden etc. De aldus opgedane ervaring zal wor den verwerkt in de definitieve zink- sleuf. Terzijde zij opgemerkt, dat het proefvak deel uitmaakt van de toekomstige zinksleut', zodat geen extra baggerwerk moest worden verricht. In 1961/1962 heeft de stabiliteit van de zinksleuf deel uitgemaakt van onderzoekingen in het Waterloop kundig Laboratorium in de Noord- Oost Polder. Deze experimenten hadden voornamelijk betrekking op

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 5