tiet nieuwe stadsblad COMMENTAAR Achter de stopmand..... w w ptettig mtken fcfete Schiedamsche Cartonnagefabrie\ Nieuwe voetbalcompetitie opent met „klapstuk" HERMES-DVS ONTVANGT SVV KINDERBOEKENWEEK WORDT DOOR ZEEROVER GEOPEND Met een welkom thuis DAT WAS HET Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Tonke Dragt schreef het Kinderboekenweekgeschenk Heropening Dijkshoorn MAANDAGMORGEN iiiuiiiiuiimiiiiimmiiiiiiiniiiiiiinniiimimiiitiinniiumimiiiiminmnHumHiiuiiiiiniiiiimHinHiniiiiiiiiitiiiinnimiiiH«H bowiefl OVevbotYieYl ZATERDAGMIDDAG: SVV 2 - TELSTAR 2 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren - dageli|ks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627" Tarieven op aanvraag. Aangesloten bij de Nederlandse Huls-aan-Hulsblad Pers WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 15e JAARGANG No. 91 De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Dat was het helemaal: geen T.V., geen radio en de krant alleen maar voor het weerbericht. Zoveel mogelijk zon genieten voor zo weinig mogelijk blaren, je gore kantoor- bast laten schoonspoelen in „het woedend golfgeklots" in plaats van „geef mij maar drie sneetjes met komijnekaas" stoer brullen: „Ik een heel wit!" ijs/es kopen voor de kinderen, vliegers oplaten, weer ijsjes kopen, de tent van voren dichthouden als de dames zich moeten verkleden, nog eens op ijs trakteren, tegen elkaar zeggen: „Wat hebben we een mieterse vakantie", ontdekken dat Japie van zes weg is, rustig doen van- „die komt vanzelf wel weer terug" en inwendig denken: „hij zal toch niet verdronken zijn?" met zijn allen gaan zoeken en hem drie piertjes verder in een kuil vinden, waar hij zuurtjes eet van duitsers, fotos maken van de zee waarom eigenlijk? zo mooi als op prent briefkaarten krijg je hem nooit) van de kinderen (mét ijsje natuurlijk). En als 's avonds het kroost heel vroeg en heel moe te slapen ligt, de waslijn vol hangt van badgoed dat drogen moet, nog even een wandelingtje naar de zee, naar dat water dat telkens anders is, dat nooit verveelt, dat betovert, ontroert, je trots maakt Hollander te zijn omdat onze voorouders dit water bedwongen hebben. We drinken koffie op één van de drie terrasjes, ruiken de vette lucht van frietenkramen, waar buitenlanders zich volproppen en gaan naar huis. Thuis worden de lampen aangedraaid, de flessen op tafel gezet en de kaarten geschud. Wat de klok in die tussentijd doet weet ik niet, maar als ik mijn laatste peuk in de asbak uitdruk staan de wijzers op half twee. „Kom" zeg ik tot de gasten, de vaste gasten, die elk jaar met ons Kijkduin vieren, „morgen is het weer vroeg dag!" We laten de stank van sigaren, cognac en bier door de open deuren verdwij nen, wuiven de vrienden „welthuis" en zijn tevreden over een tot het laatste puntje leeggezogen vakantie-dag! Wat is het goed om ééns in de zeven jaar zo'n vakantie te hebben, om werk, regen, politiek en de hele ruttemetut te vergeten. Morgen loop ik weer in het zeel te sjouwen aan het karretje van de dagelijkse plicht. SEBASTIAAN Het heeft voor de ware voetballief hebber misschien wat lang geduurd, maar eindelijk is het toch zo ver, dat de nieuwe voetbalcompetitie van start gaat. De komende zondag gaan de Betaalde clubs „er tegenaan" en voor Hermes DVS en SVV geldt dat niet in het minst. Immers ont moeten deze Schiedamse clubs el kaar op de eerste competitiedag op het terrein van Hermes DVS, het geen we een goed besluit vinden van de competitieleider. Behalve dat deze ontmoeting dus een „klap stuk" gaat betekenen, kan het voor de penningmeester ook een „kas stuk" worden. De belangstelling schijnt groot te zijn, gezien de op komst bij vriendschappelijke wed strijden en zelfs bij de training. Je kunt vandaag de dag niet in de om geving van de Harga-terreinen ko men, of het krioelt er van auto's, bromfietsen en gewone rijwielen. De weg naar het Harga-complex weet sportlievend Schiedam dus wel te vinden en dat zal a.s. zondag weer duidelijk te zien zijn. Natuur lijk hebben we niet het lef om ons aan een voorspelling te wagen. Niets is moeilijker bij het begin van een nieuw seizoen, vooral nu het een derby betreft tussen clubs die beide uiteraard hoge ogen willen gooien en als het kan een rol van beteke nis willen gaan spelen. De oefen wedstrijden wezen uit, dat de elftal len goed voorbereid van start zul len gaan. SW was op bezoek bij PEC en nam met 6-2 de volle winst mee naar Schiedam. Hermes DVS speelde bij Velox 4-4 en een sterke andere combinatie speelde 2-2 bij Huizen. SW speelde ook nog tegen Excelsior met een 44 puntenverde ling als resultaat. (We willen in de ze rubriek nog even de leden en do nateurs van Hermes DVS waar schuwen, dat zij, die hun contribu tie voor het seizoen 1964-1965 nog niet voldeden, dit a.s. zaterdag van 3-5 en a.s. zondag van 10-12 uur nog kunnen doen in het clubgebouw, Sportpark Harga). Nog een voetbalbericht. Het jeugdteam van SVV neemt a.s. za terdag deel aan het Harry van den Berg-tournooi, dat door de v.v. Zwaluwen in Vlaardingen wordt ge organiseerd. Deelnemende teams zijn Fortuna V., Sparta, Quick Boys Spakenburg, Zwaluwen en SVV. Om 11.00 uur speelt SVV tegen Quick Boys en om 11.50 uur tegen Spaken burg. De finale wordt gespeeld om 15.30 uur. Cricket. Tegen SCHC bereikte Her mes DVS een draw en bij Excelsior heerst nu nog napret van het kam pioenschap, dat Excelsior 2 vorige week behaalde. Bovendien komt Ex celsior 4 waarschijnlijk binnenkort ook met een kampioenschap voor de dag, zodat de „Excelsiorianen" De Heer D. Dijkshoorn, mr. opti- ciën, heeft op vrijdag 14 augustus zijn zaak heropend aan de St. Liduinastraat 1. De zaak is meer dan twee keer zo groot geworden, zeer overzichtelijk en licht. Werk- en verkoopruimte zijn in één onderge bracht. Kleine werktafeltjes langs de wand dragen de afstelapparatuur. De brilmonturen hangen in rekken aan de wand en zijn met één blik te overzien. Boven deze uitstalling hangt, naar beneden gericht, overi gens zeer vindingrijk de passpiegel. Het is goed brillen uitzoeken in de ze zaak. Aan het voor opticiëns on- ontbeerlijke licht ontbreekt het in ieder geval niet. En voor wie ge hoorapparaten zoekt, kan in een rustige sfeer een uitschuifbare wand achter in de zaak schept desge wenst een afgescheiden hoek zijn keus bepalen. Ook de Heer Dijkshoorn heeft het goed gezien, men moet met zijn tijd mee. Brouwer's winkel- en inte- rieurverzorgers hebben dit verwe zenlijkt. niet ontevreden zullen zijn over het cricketseizoen. We kennen daarom de pluim van de week toe aan ge noemde teams van Excelsior, die hun best weer hebben gedaan. Handbal. A.s. zaterdag maken de aspiranten van DWS een busreis naar Kaatsheuvel. Zondag oefent DWS om 14.00 uur tegen Velo en spelen alle jeugdteams oefenwed strijden tegen Schutters, UVG en Hollandiaan. Op 6 september (één dag na de receptie dus) begint de nieuwe veldhandbalcompetitie. De Kinderboekenweek 1964 zal ge houden worden van 31 oktober tot en met 7 november a.s. De Blauwe Boekanier, een gevreesd zeerover komt op zaterdag, 31 oktober per zeilschip in Amsterdam aan om de ze Kinderboekenweek te openen. Daarna reist hij naar Rotterdam, Vlissingen en Den Bosch. Tonke Dragt, die vorig jaar met haar boek „De brief voor de ko ning" dit avonturenverhaal be kroond zag in de Kinderboeken week 1963, schreef alle avonturen en heldendaden van De Blauwe Boekanier op in het boek, dat het Kinderboekenweek-geschenk van 'HHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiniiiiiiiiiHimniiiiiiniiiir DE MUZIEK is stilgevallen, het geraas verstomt. De kermis is voorbij. Reeds staan kale staketsels en tentgeraamten de vergankelijkheid van 's we relds glorie te verkondigen. De man van het vlooientheater is druk in de weer. Have en goed, inclusief de 'stallen' met 150 mensenvlooien, verdwijnen in een vrachtwagen. „Hé", roept hij naar de pas serende oliebollenman, „vond je het nodig om de laatste dag van de kermis stenen in je bollen te bakken?" De aange sprokene grijnst en spuwt op de grond, gaat zonder com mentaar weer aan de arbeid. TOT VOOR KORT waren er vier van zulke vlooientheaters in ons land. Nu gaat de vlooien man er prat op een attractie te hebben die uniek is voor Europa. Misschien doordat in onze hygiënische maatschappij de vlo aan het uitsterven is? Hoe komt hij nu aan zijn vlooien?" „Het publiek is mijn leverancier, maar er is ook iemand die ze voor me kweekt". Ook de vader van de vlooien- dompteur zat al in het vak. De zoon heeft, met een onderbre king van tien jaar, dit seizoen voor het eerst zijn tenten weer op Neerlands kermissen opge slagen. En in Schiedam zeker met succes. Als U dit leest, dansen zijn beestjes alweer in Wassenaar. Ten besluite nog even een opwek kend woord voor de deelnemers aan de a.s. zondag weer beginnende voetbaltoto. Uw clubbesturen, to to-commissies en andere toto-me dewerkers zijn in de afgelopen we ken weer druk bezig geweest om de toto-zaken te regelen. Thans is alles weer dik voor elkaar en is het zaak, om nu ook de toto weer wekelijks in te leveren. Vandaar dit beroep op U allen, om hen niet in de steek te laten. Zij doen dit belangeloos en uiteindelijk allemaal voor Uw eigen vereniging. Mocht U nog niet vol doende georiënteerd zijn, dan kan de volgende prognose U misschien een eindje op streek helpen. Voor de toto-wedstrijden van a.s. zondag noteerden we de volgende ver wachtingen: 1-1-1-1-1-2-3-3-1-1-1-3-1-3-3. Doet er Uw voordeel mee of vult de pool zelf nog beter in. In ieder geval heeft iedereen de kans op een halve ton weer wekelijks in eigen hand. Succes, zowel met de toto als met de nieuwe competitie. Laat het vooral een sportief seizoen moge worden. 1964 gaat worden. Een avontuurlijk boek dus! Geheel in deze stijl wordt aan alle leerlingen van de lagere scholen enkele dagen vóór de Kinderboe kenweek „de Piratenpost" uitge deeld. Een blad, waarin een 150-tal kinder- en jeugdboeken gerubri ceerd naar leeftijd zijn opgenomen. Verder komen daarin voor een brief van de Blauwe Boekanier, een te kenwedstrijd en een zelf te spelen toneelstuk. Er zijn maandagmorgen verscheidene traan tjes gevloeid op de allereerste schooldag, hetzij op de kleuter- of op de grote school! Maar ze waren weer snel opgedroogd, zodra moeder uit hun gezichtsveld was! Een moeder, die met loden schoenen naar huis ging, want al die tranen van dat kleintje van vierEn ze nam zich heilig voor, dat dat de andere dag niet meer zou gebeuren. Tenslotte is een kleuterschool niet verplicht! De onderwijzeres zal haar overtuigd heb ben, dat dit maar éven is. De kleuterschool biedt het kind zoveel mogelijkheden. Bo vendien: ze leren met andere kinderen om gaan. Heel belangrijk in het leven! Dan komen zo zoetjes aan weer alle vakan tiegangers naar huis. Ieder jaar opnieuw vind ik dat een feest! Dan zien we na 6 weken de eigen bakker en melkboer weer terug. Vertrouwde gezichten! Mensen, die precies weten, wat of je keus is. Mensen, waarop je bouwen kimt! O, astublieft, be grijp me niet verkeerd. De vakantie-regeling verloopt prima, maar niemand zal 't me toch kwalijk nemen, dat ik beslist de voor keur geef aan de eigen bakker of melkboer. Want... en dan kómt het: ben ik niet thuis dan betekent dit geen ramp! Het raam wordt wel opgeschoven en mijn rantsoentje wordt neergelegd! Daarvoor mogen ze wel het compliment van het jaar hebben. We fóeteren graag.... Een afgrijselijke ge woonte! Maar als iemand van zijn vakan tie weer behouden is teruggekeerd, dan zijn we daar doodgewoon blij om. Er gebeuren toch al zoveel ongelukken op de weg. Voorzitters en secretarissen verdiepen zich weer in de plannen van het nieuwe ver enigingsjaar. Straks zullen al die (gegevens weer bekend gemaakt worden. Ook dat is prettig. Het verenigingsleven is immers de harteklop van ons Schiedam. Dat ge beurt pas volgende maand. Nu allemaal nog even lekker bijkomen. Die eerste dag na zalig nietsdoen is meestal een ramp! Je bent er helemaal uit. Je moet even „op toeren" komen. Nog geen uur later bén je dat al! De huisvrouw zal met een ferme zucht het wasgoed sorteren. De zakenman bekijkt het eerst zijn banksaldo. Zijn over schrijvingen op de giro. Hij zal zich moei zaam door die berg post heenwerken. Maar als hij dan naar huis rijdt, dan ervaart hij met verwondering, hoe blij of hij eigenlijk is! Thuis.... en dat is in onze stad! Goed, 't was allemaal confortabel in Italië, Spanje of Zuid-Frankrijk. Hij heeft met zijn gezin genoten van al die uitbundige zon. Maar dan komt er toch een dag, waarop hij blij is, dat 't er weer opzit. Hij neuriet „Ferme jongens, stoere knapen", de tophit van de R.E.M., als hij Schiedam weer binnenrijdt. Voor zijn buurman, die azijn-zure, steekt hij jolig zijp hand op. En deze, totaal ver bouwereerd, doet hetzelfde! Zo zijn wij Schiedammers! Aarts-mop peraars! Maar doodgelukkig met onze stad. Meestal willen we dat beslist niet weten Nu, na al die weken, dat we dit vertrouwde stadsbeeld gemist hebben, echter wel. En zo is het goed. Zo zal het altijd blijven. Volgend jaar. En de andere jaren daarna, 't Klinkt bijna middeleeuws, om te zeggen, dat je van je stad houdt. Daarom doen we dat ook heel stiekem. Met binnenpretjes om de ander die 't ook probeert te ca moufleren. Maar we weten wel beter. Houen zo! En.... welkom thuis allemaal! MIEKE Ook voor de reserves van de rood groenen begint a.s. zaterdag de com petitie weer te draaien en de eerste tegenstander is direct al'een zware t.w. Telstar. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het sportpark Harga (v.m. hoofdter rein Hermes D.V.S.) en vangt aan om 14.30 uur. Langzamerhand is rond het neerha- halen van enkele kerngezonde bo men langs de eertijds om zijn schoonheid zo bejubelde Burg. Knap- pertlaan een (klein) steedse rel ont staan. Dankzij de vakantiebeslommeringen van enkele schakels uit de keten van de adviserende commissies en de plaatselijke overheid is een „over haaste (voor eerst ongegronde) be slissing" genomen; zo wordt gezegd. Wethouder Schooneveld zou de boos doener zijn. Het blijkt n.l. dat voor de uitvoering van een profielwijziging van de B.K. Laan, nabij de Nieuwe Haven, in géén geval de noodzaak aanwezig was de weg ter weerszijden over een lengte van resp. 100 en 50 meter van sierlijke bomen te ontdoen. Er wordt nu gesproken over het op nieuw planten van bomen op deze plaats, en het vervangen van de ge lijktijdig met de bomenslag met veel moeite verplaatste lantaarnpalen door nieuwe. Er wordt ook met sombere klank en opgetrokken wenkbrauwen ge sproken over de hoge kosten die deze twijfelachtige handelingen met zich mede hebben gebracht. Zoals gebruikelijk spreekt men aan de ene kant van het „opblazen" van deze kwestie, en aan de andere kant van „bagatelliseren". Al met al is het wel duidelijk dat er iets haperde in het communicatiesy steem van adviserenden, tot beslis sing bevoegden en uitvoerenden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er in de komende raadsvergaderin gen van de zijde van de V.V.D. vra gen over de bomenkwestie worden gesteld. Deze zaak vraagt ook in haar kleinheid om een eerlijke toelichting. Met het traditionele constateren van de „iepziekte" is de overheid noch burgerij gebaat. 0.;k al weten we met gejammer geen van de 13 struise bomen terug te krij gen. G. (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 60500, na 6 uur avonds tel. 66459 Zie advertentie pag. 5

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1