Het nieuwe DE KNIPOOG VAN KONING VOETBAL PRISMA 4/et £0 ptettiy webhen. fc/ck Schiedamsche Cartonnagefabriek UITSTEKEND VERZORGDE GIDS VAN HET LIDUINALYCEUM-SPIERINGSHOEK heeft VERF altijd goed PRECISIEBANKWERKERS Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Binnenkort eerste paal voor definitief schoolgebouw OPRICHTING SCHOOLVERENIGING VOORZAG IN BEHOEFTE MET DE V.V.V. NAAR TAPTOE-DELFT WEDVLUCHT VAN „DE VRIJHEID A. LIMBORG EERSTE BIJ „DE VRIJHEID" Aangesloten bij de Nederlandse HuIs-aan-Hulsblad Pers WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 15e JAARGANG No. 93 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), teleloon 010-67368 en 63939. Kantooruren.- dageli|ks (behalve zaterdag) v5n 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland We hebben al meer gezegd, dat we een bepaalde voorliefde hebben voor schoolbladen. Deze week be landde op ons bureau de uitstekend verzorgde gids voor het cursusjaar 1964 - 1965. Het negende schooljaar van het Liduinalyceum Spierings- hoek o.Lv. Paters Augustijnen. In deze gids lezen we, dat het afge lopen schooljaar 1963 - 1964 de schoolgemeenschap veel goeds heeft gebracht. Het aantal leerlingen, waarmede de school begin 1963 startte, was weer fors gegroeid: nu 481 en het jaar daarvoor 357. Met vijf eerste klassen werd de cursus dan ook begonnen. Als St. Nicolaas- surprise kon pas op 5 december be gonnen met de uitbreiding van de noodhuisvesting met vijf lokalen, die bij het begin van het tweede tri mester in gebruik konden worden genomen. Vorig jaar werd melding gemaakt van het feit, dat de H.B.S.A. per 1 januari 1963 Rijkssubsidie genoot. Verheugend is daarom nu de mede deling, dat dit jaar de M.M.S. aan de beurt kwam en een plaats kreeg op de Onderwijsbegroting voor 1964. Aan de bestektekeningen voor het definitieve schoolgebouw wordt hard gewerkt, zodat eerdaags de eerste paal voor dit schoolgebouw feestelijk de grond in zal worden geslagen. Het aantal eindexamen-kandidaten was de laatste keer niet zo groot, 7 voor H.B.S.A., 7 voor H.B.S.B. en 15 voor de M.M.S. Eén kandidate werd slechts afgewezen. De resultaten van de overgang waren dit jaar ook zeer normaal: van de 442 leerlingen, die deelnamen aan het overgangsexa men werden er 273 onvoorwaarde lijk bevorderd (62%), 68 werden voorwaardelijk bevorderd (15%), 7 kregen een herexamen (2%) en 94 werden er afgewezen (21%). Voor het toelatingsexamen deden op 1 en 2 juni 178 jongens en meis jes toelatingsexamen. Hiervan slaagden er 150 (85%), 28 werden er afgewezen (15%). Het nieuwe cursusjaar zal nu starten met zes grote eerste klassen, dus weer een klas meer en het totale aantal leer lingen zal dan rond de 600 liggen. De oprichting van de schoolvereni ging op 30 september 1963 heeft veel activiteiten ontplooid. De immer gastvrije kantine van de Schiedam- se Cartonnagefabriek bood de jon gelui de gelegenheid verschillende festiviteiten te organiseren maar ook vond daar het eerste optreden van de eigen schoolband plaats. Onge twijfeld met gouden regels geno teerd! De voorjaarskermis, gehouden op 25 en 26 april jl. zal een ieder zich nog herinneren en was dan ook grandioos. Ook wat de opbrengst betreft ten behoeve van de school vereniging, die nü even vooruit kan! Maar naast de schoolband floreer de ook de Debatingclub, het School blad en de Fqtoclub. In voorberei ding zijn voor het nieuwe schooljaar een Biologenclub, een Koor, een Historische Kring, een Atletiekclub, een Schaak- en een Damclub en een Ook dit jaar organiseert de Schie- damse V.V.V. binnenkort weer auto bustochten voor stadgenoten, die de Delftse Taptoe-voorstellingen willen bezoeken. Deze tochten vinden van 27 augustus t.m. 5 september dagelijks plaats. Vertrek des avonds om half acht vanaf het V.V.V. gebouw aan de Plantage. De prijzen voor deze toch ten bedragen 5.50 en 7.per per soon, waarbij de entree-prijs voor de Taptoe is inbegrepen. Daar er vorig jaar voor deze toch ten veel belangstelling bestond, doen gegadigden er goed aan zich bijtijds aan te melden. Klassieke Luisterkring. Toneel en cabaret hebben reeds de aandacht van de jongelui, maar het is toch nog wel even het vermelden waard, dat Aad van der Steen van Vb beslag wist te leggen op de eerste prijs in de improvisatiewedstrijd op de Augustijnse Interscholaire te Haar lem, gehouden op 23 en 24 mei. De regisseurs Mej. Roeland en P. Maas- sen hadden ook eer van het door hen ingestudeerde cabaret. Een excursie werd door leerlingen van de hogere klassen naar de Su- perfosfaatfabriek „De Albatros" te Pernis gemaakt. In drie groepen verdeeld brachten 250 leerlingen een week van hun zomervakantie door in Echternach. Voor de oud-leerlin gen van dit lyceum was 24 novem ber 1963 een heel belangrijke da tum, want toen werd onder grote belangstelling een Oudleerlingen- vereniging opgericht met als be stuur: Wim Oomen, praeses, Riet Broekman, abactis, Berry Boon, quaestor, Ineke Snel, le assessor, Hans Berteld, 2de assessor en p. Drs. J. B. Roeland, moderator. Gedurende het afgelopen studiejaar organiseerde het Oudercomité vier zeer geslaagde voorlichtingsweek ends voor de hogere klassen. De lei ding hiervan hadden dokter C. J. M- Vlootman en Dr. M. J. de Jong, Of- ficiaal van het Bisdom. Drs. P. Th. J. Kuyer, voorzitter van het Ouder comité verruilde het archief van Schiedam voor dat van Den Bosch, Zijn opvolger (als voorzitter) werd de heer J. P. Doesburg. De sport werd vanzelfsprekend niet vergeten. Men speelde zo nu en dan een wed strijd tegen een andere school. Zelfs is het St. Michiellyceum uit Geleen te gast geweest. Aan de in Schiedam en Rotterdam georganiseerde toer nooien werd meegedaan, maar de hoogtepunten waren toch wel de Interscholaire in Haarlem, de eigen sportdag op 20 mei en de fietsrally op 7 juli. Voor het eerst in de histo rie van Schiedam zal de Augustijn- se Interscholaire vermoedelijk op 22 en 23 mei 1965 hier in onze stad worden gehouden. Men maakt zich geen zorgen over het onderdak van de 120 jongelui, want redeneert men (terecht!) wat toen in Haarlem kon, moet straks hier ook mogelijk zijn. Schiedam is toch niet minder gastvrij dan Haarlem...? Tot slot: het schooljaar duurt van 1 september 1964 tot en met 14 juli 1965. Herfstvakantie: 2 tot en met 4 november. Kerstvakantie: 23 de cember tot en met 6 januari, Paas vakantie: 13 tot en met 28 april en Pinkstervakantie: 5 tot en met 8 ju ni. Extra vrije dagen zijn: 6 februa ri: schooltoneel, 1 en 2 maart: voor jaarspauze, 9 juni: Sportdag, 17 ju ni: sacramentsdag en 12 juli: fiets rally. Een beperkt aantal leerlingen, voor al van de eerste en tweede klas zul len de gelegenheid hebben dagelijks het huiswerk op school en onder toezicht te maken. Die huiswerkklas begint om 3 uur en duurt tot half 5. De voorwaarden zijn te verkrijgen bij de le conrector: pater drs. J. P. J. Uyterwaal, waar men ook inlich tingen kan verkrijgen over studie klassen en talenklas. Dit lyceum heeft ook een Leerlingenvereniging waarvan voorzitter U Aad Stolk, se cretaresse Jacoline Schamlé, pen ningmeester Peter Meijer en mode rator p. J. W. M. Maassen. De con tributie hiervan bedraagt 1,per trimester, hetgeen voor de leerlin gen geen bezwaar zal zijn. Rest ons slechts alle jongelui op 1 september een goede start toe te wensen! Zo ingetogen mogelijk heb ik het duel, nou ja duel, laten we maar zeggen de vreedzame strijd bedoeld als derby op die gloednieuwe voet balzondag, 23 augustus 1964 aan schouwd. Je voelde je vreemd genoeg gast, omdat je favoriete club nu voortaan op het Hargaveld zal spelen en je slikte gelaten een kei van een brok weg. Dat zullen de mensen wel als weemoed betitelen. Want de sféér van het oude S.V.V.- veld Pijnlijk was je je ineens bewust, hoe groot dit gemis nu is en zal blijven. Want Harga is zo oneindig groot, dat viel je nu ineens op. Je voelde je als verloren, terwijl je toch temidden van maar liefst 10.000 bezoekers zat. Voetbalminnaars De stralende zon overgoot dit veld als extra groet aan de 22 brand schone spelers, verdeeld in twee verschillende voetbaluitrustingen: blauw-wit en rood-groen. En je ving de olijke knipoog van Koning Voet bal op, die onbekommerd naar je lonkte. Zomaar! Als hartversterking! Je zat niet op de tribune. Die is be stemd voor koude, barse dagen. Nu was er die zon. En daar moest je van genieten. Je dacht even aan het poolcijfer 1 op je formulier. De gas ten had je met een loyaal gebaar winnen gegeven, tenslotte ben je al tijd attent tegenover gasten en waarom dus nu niet? Een beetje benepen luisterde je naar de gesprekken om je heen. En je wist het feilloos zeker: je zat tussen uitgesproken Hermes-kisten! Vandaar die ingetogenheid! Vandaar dat bescheiden applausje voor dat eerste doelpunt. Een doelpunt voor S.V.V.! Je bleef ergens op je hoede. Ook toen er een tweede doelpunt kwam. Nee, geen tegenpunt! Je kleine buurman van een jaar of acht keek verslagen. Leefde even op als hij dacht, dat die gloednieuwe (van S.V.V.) onder de lat verschalkt zou worden. En je duimde heel stiekem. Voor Hermes D.V.S. Dit was toch wel triest. Dit was nu geen tegenpartij. „Opa Dribbel" moest iemand ineens zo nodig roepen! Tonny van Ede keek echter niet op of om, maar trapte wel eventjes na. Toen dat derde doelpunt. Vlak voor mijn neus zag ik de bal achter Onderstal verdwijnen, bijna hup pelend! Het is dwaas om te beweren, dat het je niet interesseert, wie of er wint! Als verontschuldigend voegt men er dan aan toe: „als de beste maar wint!" Dat was S.V.V.. Op zondag, 23 augustus 1964. Hoe of de com petitie ook verloopt, dit was een extra zonnig begin. Voor al wat rood en groen is. En ineens lijkt de ge dachte afstand gedaan te hebben van de vertrouwde Bosrand niet zo onoverkomelijk meer. Het contact zal ook daar wel groeien. Ook als S.V.V. verliest. En dat gebeurt na tuurlijk. Maar het zal nooit die zonnige herinnering van de aller eerste competitie-zondag van dit seizoen doen vervagen. Voor al wat blauw-wit en rood-groen is! Dat plaatsje op die bank op het Harga veld zal het gehele seizoen Kt zijn. Omdat het nu eenmaal cms ge- zamel ijk strijdperk geworue,. Met heel sportief de nadruk op dat óns. Om dat nare, lege gevoel van de verlaten Bosrand te vergeten. Maar die knipoog van Koning Voetbal....? Ik voel hem nog! MIEKE n Aan 'n wedvlucht namen 292 duiven van „De Vrijheid" deel in nationaal verband vanuit Orleans, een afstand van 480 km. Hetgeen een zeer zware opgave voor de junioren werd met veel achterblijvers. Er waren dan ook maar 25 prijswinnaars. De na-africhting werd ingezet met oude en jonge duiven vanuit Roosen daal in concours. Hieraan namen 519 duiven deel, waarbij ook 25 prijs winnaars waren. PROBLEEM Hij zat op een terrasje in Valkenburg, gewoon zoals alle vakantiegangers daar zitten met een hoedje op en papieren rozen op zijn schoenen. De schertsneus lag enigszins doelloos naast een glaasje pils. Toch was er verschil tussen hem en zijn mede-reizigers. Hij zong niet dat ie een toffe jongen was, ook niet dat we maar éne keer leven en zelfs niet dat ie nog niet naar huis ging. Hij zat erbij met een gezicht van: „hierdoor heb ik de droeve plicht U mede te delen". Ik legde een hand op zijn arm: „Vertel het maar kerel!" Soms héb ik dat, soms voel ik dat iemand behoefte heeft zijn hoofd tegen mijn schouder te leggen en helemaal leeg te huilen. „Mijn vrouw is een dame" zuchtte hij. „Juist" zei ik „en verder?" „Wat verder?" vroeg hij hoogstverbaasd. „U wilt toch niet beweren dat U hier triest zit te verkommeren tussen al die gezellige pretschoppers omdat U plotseling ondekt dat Uw vrouw een dame is? Het lijkt me juist bijzonder mooi om dat te ontdekken". „Man, ik wist het allang. Ik heb het me hele leven gewete. Dat IS het nou net", sprak hij dof, doch nadrukkelijk. Omdat ik zelf reeds bijna zestien jaar met een dame gehuwd ben en me daar bijzonder wél bij voel begreep ik echt zijn probleem niet. „U snapt het niet" las hij van mijn gelaat. „Nee" gaf ik toe en toen kwam het: „Mot U luistere. Van huis uit ben ik een heel gewone jonge. Ik hou van een geintje weet je wel, in het nette zoveel mogelijk. Het hele jaar werk ik me te barste in me zaak een heel mooi bedrijf mag ik wel zegge, van de grondaf met me eige herses en me eige hande opgebouwd maar ééns per jaar wil ik der es uit, dan wil ik es wat anders, dat is toch me goed recht zeker?" „Natuurlijk" gaf ik onmiddellijk toe. Nou ziet U wel. Dan zeg ik tegen me vrouw, Mian zeg ik, ze heet Maria Petronella Jacoba, maar ik zeg altijd Mien, Mien waar zalle me es naar toe gaan. We wonen boven de zaak, dus as je nergens naar toe gaat ben je niet echt uit, voel U wel?" Athene" zegt Mien dan of „Wenen" of „Florence" of een van die andere rot-stadjes waar van Egerdinges het dtjjd over heeft. We benne nou bijna 20 jaar getrouwd en ieder jaar moest ik met Mien een zootje bezienswaardigheden bekijken. Ze leest er van te voren hele boeken over om vooral maar niks te missen. Das allemaal zo erg met aster zo nu en dan voor mijn ook es een aardigheidje bij was. Dat had toch gekend, nietwaar? Der benne in al die plaatse toch wel hoe zal ik het zegge wat leuke tenten, gezellige cafeetjes met een harmonica en „armen in elkaar en allemaal meedeinen". „Zoals hier in Valkenburg?" veronderstelde ik. „Ja net as hier, hier ken je lache" „Waarom lacht U dan niet?" was mijn logische vraag. „Omdat ik allenig ben". Ik keek rond: alle stoelen waren bezet, sommige zelfs dubbel. „Ik bedoel zonder MIEN. Ze wou niet mee". „Dus U houdt van Uw vrouw?" juichte ik. „Man ik ben dól op me wijf. Ze is een parel, een juweel!" Het bleef even stil tussen ons, ik zocht een oplossing. „Waarom gaat U niet naar Uw vrouw terug?" „Omdat ik deze reis vantevore betaald heb. Het is een reis van veertien dagen. Veertien dagen Valkenburg Hij zei het alsof ie „veertien dagen rode kool" uitspuwde. „En toch zou ik terug gaan" drong ik aan. Hij wipte zijn biertje door zijn slokdarm, zette het glas met een klap terug op het tafeltje en zei met het begin van een doortraande glimlach „Verrek, ik dóe het!" SEBASTIAAN HISTOR „De Vrijheid" vloog met 250 duiven- broed 1964 naar Terynier over een afstand van 264 km. en met 70 oude duiven naar Southend in Engeland over een afstand van 265 km. De uit slag gaf A. Limborg als witmaar te zien, die behalve de eerste plaats ook de plaatsen 7-20 en 39 noteerde. Verder: 2-26 A v. d. Berg; 3-6-9-11-25- 2944 W. de Winter; 4-38-46 L. Wijnen; 5-17-33 M. Putters. Uitslag oude duiven: 1. M. v.d. Steen; 2-9 L. Wijnen; 3-10 A. Verhaal; 4. Fr. Doejaaren; 5-7 A. Limborg; 8. J. Doe- jaaren; 6-12 M. de Ruiter; 11 W. de Winter; 13-16 G. Barzilay; 14 D. Bak ker; 15. W. Poort. ItUd u dat in onze fabriek ruim 200 automatische machines draaien, die voor een groot gedeelte in onze eigen machinefabriek gebouwd zijn? Deze automaten zijn hoogwaardige kwaliteitsprodukten, welke slechts gemaakt kunnen worden door de beste vakmensen, die vanzelfsprekend zeer goed betaald worden. Voor het bouwen van nieuwe machines vragen wij enige Alleen de allerbeste vakmensen gelieven te solliciteren aan de Schiedamsche Cartonnagefabriek, Burg. Honnerlage Gretelaan 159 afd. personeel. Tel. 60500, na 6 uur 's avonds 66459.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1