liet nieuwe Geen interesse meer voor imker PRISMA Schiedamsche Cartonnagefabriek IN SCHIEDAM ZIJN ER NOG MAAR VIER BIJ STUKJES EN BEETJES IS DE SPORTHAL GEARRIVEERD beeft VERF 4tet kptettig wecken ttif de Nu is het wachten op de bouwvergunning teawó NU IN ENKELE REGELS PRECISIEBANKWERKERS WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 15e jaargang No. 95 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. ,IK, JAN CREMER' stadsblad pocket kiosk Londen, New York en Schiedam Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pera Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-67368 en 63939. Kantooruren: dageh|ks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De oud-imker, de heer M. J. S. Ba ron, wonende in de Koningin Em- maflat 49, verzocht ons eens te ko men kijken naar de bijenkast, die bij mevrouw A. de Kaper-de Graaff op de Hoogstraat 132 te Schiedam in haar tuin staat. Mevrouw de Ka per is de eigenaresse van drukkerij „Labor Vincit", een bedrijf, dat zij na de dood van haar man twee jaar geleden voortzette. En met succes. Want het is bijna een onmogelijk heid om met haar een rustig ge sprek over deze bijenkast te voeren, waarvoor zij toch alle belangstel ling heeft. Maar dan na sluitings tijd van de zaak. De heer Baron, die ondanks zijn hoge leeftijd, hij is 77 jaar, voor de ze kast zorgt, praat graag over zijn hobby. Ruim dertig jaar interes seert hij zich voor het leven en werken van de bijen. Toen de hr de Kaper een jaar of vijf geleden met het houden van bijen begon, stond hij hem met raad en daad bij. Nu hij er niet meer is, draagt hij zorg voor die 50 tot 60.000 bijen, die daar achterin de tuin een zonnig onder komen hebben. Al is die kast dan ook zorgvuldig toegedekt, want de temperatuur moet daarbinnen 35° zijn, willen de jonge bijen zich goed kunnen ontwikkelen. Er vliegen vanzelfsprekend bijen rond die kast. De geruststellende woorden van de heer Baron, dat ze beslist niet steken, als je maar niet naar hen slaat, doen ons de vrees, zo die wel bestond, overwinnen. Al zetten we veiligheidshalve toch maar een „kap" op en ervaren met verwondering, dat de bijen inder daad niet steken. Zelfs niet, als ze over je handen lopen. Ze hebben waarachtig wel wat anders te doen. Een bij leeft immers niet langer dan 9 weken. Vandaar dit ho ge werktempo. Als men dan be denkt, dat per etmaal 2 tot 3000 eit jes gelegd worden, waaruit dan de larven en tot slot de poppen ont staan, ziet men na 24 dagen de jon ge bijen. De koningin der bijen, in dé imkerswereld genaamd „de moer", wordt slechts eenmaal be vrucht, maar leeft drie jaar. Zij aanschouwt de wereld al na 21 da gen. Dat het in de bijenkast van me vrouw de Kaper op de Hoogstraat altijd een drukke bedoening is, laat zich dan ook begrijpen. Vooral in de ze prachtige zomermaanden. LOUTER UIT LIEFHEBBERIJ... Deze bijenkast wordt louter uit liefhebberij gehouden, er is dan ook geen sprake van winstbejag. Men doet kennissen of zieken een ple zier met een potje zuivere honing, verschillend van kleur vaak. Het is daarom wel aardig de aanteke ningen, die de heer Baron maakte, door te geven. Hier volgen ze: op 13 april 1964 de kast nagezien, moer naar beneden gebracht. Rooster ge legd op gesloten broed, eitjes en larven. Op 27 april de moer „ge merkt". Ramen met honing boven gebracht. Rooster gelegen. Op 7 mei moer aan de leg. Rooster wegge haald. Veel stuifmeel, nog geen „darren". Mannelijke bijen uitgelo pen; 22 pond honing geslingerd. Waardoor de heer Baron in de kel der een vernuftig apparaat heeft. Op 13 mei moer naar beneden, veel ho ning en stuifmeel. Rooster gelegen. Uit voorraad leverbaar: Veel jonge bijen. Op 19 mei geen doppen, veel darren, veel stuifmeel. Halen veel honing. Rooster weer op broedkamer. Op 27 mei werkt de moer hard. Veel stuifmeel, tweede broedkamer met veel honing, maar honingkamer nog niet „verzegeld". Op 24 juni 19 pond honing ge slingerd. In broedkamer 4 ramen buiten werk. Op 17 juli 16 pond honing afgehaald. Moer gezet onder broedkamerraam. Rooster broed- kamerraam en honingkamerraam. Bouwlust niet te temperen. Haast niet bij te houden met slingeren. Op 31 juli moer naar beneden met leeg raam. Boven rooster. Broed in honingkamer en 18 pond honing. Op 4 augustus zorgen de bijen voor een verrassing, er kwam een zwerm Vervolg op pagina 2 De prestatie is geleverd: 8 autocombinatie's te weten van de firma's L. v. d. Water, Voogt N.V., C. van Pelt, Beveka en Lensvelt, voerden onderdelen sporthal in één dag naar Schiedam. „We hadden ons in het tijdschema vergist", zegt de heer C. Bolmers, dé man van de Sporthal, die nu hopelijk binnenkort, het wachten is op de officiële bouwvergunning uit Den Haag, in onze stad zal verrij zen. Maar dank zij aller medewer king is- op 10 ton na, wat klein goed, de gehele constructie bij de firma Krayema, het zandstraalbe- drijf aan de Strickledeweg afgele verd. Eigenlijk zijn we met dit werk al op vrijdagavond begonnen want toen heeft men een wagen met rij platen het terrein van de firma Ma- chiel van Dijk verstevigd, om te voorkomen, dat de wagens zouden wegzakken in Gorkum". De heer Bolmers vertelde verder, dat hij het eerste transport vergezel de, waarvan chef-transporteur was de heer Koos van Oudheusden van „Thor". De S.B.L.O.-secretaris, de heer C. Putters „H.B.S.S.", H. Poot „Thor" en de heer Th. Knikman vormden het werkteam. De heer Knikman had voor het rijplatenver- voer gezorgd als een der chauffeurs van de firma Lensveld in Vlaardin gen, die maar liefst drie- auto-com binaties afstond voor dit vervoer. In totaal waren er 8, t.w. van de firma L. vul. Water, Voogt N.V., C. van Pelt, Th. v.d. Berg en dan de ge noemde van de firma Lensvelt. Een tweede sneldraaiende kraanwagen van de firma van Mil uit Gorkum werd ook nog gecharterd. Chauffeur H. Glansbeek „S.V.D. P.W." leverde het eerste transport van de toekomstige sporthal in onze stad af en zou ook de laatste weg vervoerder zijn. Maar toen was het al middernacht. De heer L. v.d. Kraan, bestuurslid van de S.B..LO. gaf bij dit officieel gebeuren aan de Strickledeweg blijk van zijn belang stelling, hetgeen in de loop van de dag onderstreept werd door de aan wezigheid van de heren A. d. Jong en A. van Dijk. In prima conditie... Bijzonder verheugd is de heer Bol mers over de toestand van de staal constructie, waarvan verschillende delen goed in de verf zitten. Het ge heel zal door de firma Krayeveld gestraald worden, om verder roesten te voorkomen. De spontane mede werking heeft hem zaterdag getrof fen. Op 5 september wordt de laat ste tien ton opgehaald en dan kan voor de sportliefhebbers een droom straks werkelijkheid worden. Want de leuze: „De sporthal moet en zal er komen" is tenslotte geen holle frase. Triest overigens voor de sportminnenden in Gorkum, dat in hun stad de 26ste toekomstige sporthal vervaardigd en afgeleverd is. Zij zullen het zelf nog even zon der moeten doen, tenzij men ook on ze leuze gaat voeren...! „Welja, zet er Rome, Peking en Geertruidenberg ook nog bij als je toch bezig bent wereldsteden te verzamelen". U vergist zich: alleen in Londen, New York en Schiedam heeft het stads bestuur het énige middel toegepast dat helpt tegen VERVUILING. Een hard middel, een middel waar mensen die net niet ver genoeg na denken reuze veel bezwaar tegen hebben, maar wat wilt U anders? Wilt U op een belt wonen? Ratten in huis krijgen? Onze kinderen zien ver varken? Iedere dag razend worden over de smeerlapperij die anderen op straat gooien en zelf dóórgaan met vette papiertjes, lege sigarettendozen, flessen, blikjes en oude kranten achteloos neer te werpen? Oude matrassen, verrotte stoelen in de gracht mieteren? Wat doet U als Uw zoon na veel vermaan, na ernstige berispingen, nA overtuigend, liefdevol gepreek toch ondeugend blijft? Juist: straffen. In dit stadium is de Schiedamse Overheid nu beland. Alle verzoeken, alle leuzen, alle aansporingen, alle goed bedoelde akties van „houdt Uw stad schoon" en „opgeruimd staat netjes" golden nooit voor U. Ze waren bestemd voor.voor wie eigenlijk? De knoop is doorgehakt, het probleem opgelost: In Londen betaalt men 5 pond voor een weggeworpen krant. In New York is de prijs 25 Dollar en bij ons kunt U terecht met een boete variërend van dertig tot honderd en twintig gulden. Sinds onze Burgemeester er in zijn Nieuwjaarsrede van dit jaar over ge sproken heeft, is alles geprobeerd wat maar te proberen viel tot en met dit systeem van boetes. Alle kranten hebben er vol van gestaan. Ik sla de koppen voor U af: „Politie zorgt voor „netjes opgeruimd". „Wie niet luisteren wil zal voelen" (de Schiedammer van 7 januari 1964). „Politie let scherper op straat-vervuiling" (De Rotterdammer van 7 januari 1964). Dezelfde krant daags erna: „Verscherpte aktie gaat starten. „Vuil- smijters krijgen boetes". De Schiedammer van 9 januari: „Wat mensen niet kwijt kunnen, komt op straat". Ik heb foto's gezien. Onder het bord „Streng verboden puin en vuil te storten" kon je niet over de berg rotzooi heen kijken. De Noordvestsingel (tussen Damlaan en Schuttersveld) was één gore troep van niet te beschrijven viesheid. In de deftige Mgr. Nolenslaan wapperde het plaveisel van weggeworpen kranten. Kom op, wie kleddert er nog es wat.voor dertig piek kan het. SEBASTIAAN n VAN DE LAATSTE DAGEN DE VREUGDE van een dag uit bij de familie N. in de Copernicusstraat werd getem perd toen bij thuiskomst bleek, dat men vergeten was de hoofdkraan van het gasstel dicht te draaien. Het gasstel had nu de gehele dag ge brand. De slang daarvan verkoos de vrijheid, maar veroorzaakte daar door brand in een houten keuken kast en een daaraangrenzende kast van de kamer. Bereidwillige buren verleenden de brandweer toegang t. de keuken. Er zijn nu echter twee verschroeide kasten, geblakerde muren en plafonds... TE DICHT langs een hek van een fabriek reed de 17-jarige A.R. op de Buitenha venweg, waardoor hij met zijn arm achter het handsvat bleef haken en een duikeling maakte. Het Gemeen te-ziekenhuis ontfermde zich over zijn verwondingen. ER KOMEN natuurlijk weer cursussen van d® Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Het nieuwe sei zoen wordt op 10 september ingezet met een grote voorlichtingsavond in gebouw „Sursum Corda", Nieuw- straat 12. Wij zullen er u nog wel aan herinneren. ZES MINUTEN vertraging had een trein, doordat 'n 17-jarige jongeman met zijn fiets te dicht bij de rails van de onbewaak te overweg stopte. De onbewaakte bij de Parkweg. Dit kostte de jon geman een procesverbaal, want de N.S. is nu eenmaal trots op het tijd schema. KOEL HELDER WATER verkozen 8000 bezoekers van „Bad Groenoord" op een van die snikhete dagen vorige week Hoe uitzonderlijk mooi deze zomer is, blijkt wel uit het aantal bezoekers: geruisloos de 300.000ste genoteerd! EEN ONVOORZICHTIGE voetgangster op de Bosboomlaan- kruising Julianalaan, het 10-jarige meisje M.W. was er de oorzaak van, dat een scooter met duo-passagiere uit alle macht moest remmen. De passagiere, mevrouw B. kwam daar door lelijk te vallen en liep bloed- Vervolg op pagina 2 hUd u dat in onze fabriek ruim 200 automatische machines draaien, die voor een groot gedeelte in onze eigen machinefabriek gebouwd zijn? Deze automaten zijn hoogwaardige kwaliteitsprodukten, welke slechts gemaakt kunnen worden door Je beste vakmensen, die vanzelfsprekend zeer goed betaald worden. Voor het bouwen van nieuwe machines vragen wij enige Alleen de allerbeste vakmensen gelieven te solliciteren aan de Schiedamsche Cartonnagefabriek, Burg. Honnerlage Gretelaan 159 afd. personeel. Tel. 60500, na 6 uur 's avonds 66459.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1