NU NOG BLOTE KNIEEN MAAR ZE VERDWIJNEN HOE TE HANDELEN BIJ beenbreuken WELK BEROEP GEEFT MEISJES DE BESTE HUWELIJKSKANSEN Hoe ziet U er uit fëuimte-i^abu de dokter van zegt §P mÊm s Mode-journalisten moeten zich in deze tijd van het jaar als een soort pendule voelen, die heen en weer slingert tussen de zomer modeshows en de voorshows van de herfst. Zoals enige maanden geleden reeds voorspeld werd, is er een soort van strijd gaande tussen de voorstanders van ééndelige strand kleding en de aanhangers van de korter-dan-bikini. Vachon, de zaak in St. Tropez, die de grootste invloed heeft op de mode voor Zuid Frankrijk, verkoopt ook veel in Parijs en de meest gepropa geerde bikini van deze zaak is de cowgirl-bikini, gemaakt van pas- telkleurig denim met opgestikte zakjes achterop het broekje. VEEL KANT. Modieuze meisjes dragen deze Wild West-badcostuums met enorme se- mi-transparante zonnehoeden, waar uit een lange paardenstaart steekt, die tot de taille reikt. Het uiteinde van de staart wordt versierd met een bouquet bloemen. Voorts wordt veel kant gebruikt voor strandjasjes, wandeljasjes en shifts om over een badpak te dra- gen. Het is een grove soort kant, dat na vele jaren van afwezigheid weer in trek komt. T-shirts zijn altijd po pulair voor de Cote d'Azur en favo riet zijn momenteel de zeer strak sluitende shirts in marineblauw, blauw en rood, vaak met een brede streep in contrasterende kleur om het middenrif. Daar de invloed uit Texas minder is, is de invloed van het zuiden van Mexico merkbaar. Franse ontwerpers en modehuizen OSSWO» De herfstvoorshows tonen veel mantelpakjes en bontgarnering. Het pakje links met de verscholen voorsluiting heeft een drie kwart aansluitend jasje met ietwat vierkante schouders. De zelfde ontwerper Basta voorspelt koude dagen, later in 1964. Hij garneert een bruin-zwart-wit tweedpakje (rechts) met een sjaalkraag, manchetten en zoom van opossum. hebben de Mexicaanse uitvoering van het shirt geadopteerd en aange past in linnen en katoen met veel ingewikkeld borduursel in banen middenvoor en langs de mouwen. HAAKWERK POPULAIR. Haakwerk zal het komende seizoen zeer populair zijn. Gehaakte stoffen, blouses en silhouetwerking op in gewikkelde opengeweven stoffen op 'n effen wollen stofje. Alle tekenen wijzen er op, dat de knieën goed be dekt zullen zijn. Voor overdag zullen mantelpakjes en mantels afgewerkt zijn met een bontrand langs de zo men en voor 's avonds kunnen de rokken zelfs tot halverwege de kuit reiken. WIJDERE ROKKEN. De slanksluitende T-shirts wezen al op de slanke, zgn. kleine-meisjes mode, voor de laatste maanden van 1964. Deze bovenstukken zullen ge completeerd worden met wijdere rokken, die de knieën bedekken. De meer vierkante stijl voor de schou ders, die afgelopen winter al te zien was, zet zich door in de herfstmode van dit jaar maar de hoge Empire- stijl-taille is nog favoriet voor de meer geklede ensembles. Cowboy- en ranchstijlhoeden zijn er deze zomer volop. Ook in de herfst is deze stijl ongetwijfeld nog populair en wordt meer de nadruk gelegd op de aparte vorm dan op opvallende garnering. Als we een spiegel zien, kunnen we nooit de verleiding weerstaan er in te kijken. Maar heeft u er ooit bij stilgestaan, na zo'n blik in de spiegel, na te gaan hoe an deren u zien? Als u nog eens in de spiegel kijkt, neem dan wat langer de tijd en kijk goed. Sluik haar of slordig haar op de kruin? Lelijke punten onder de kraag Vergeet de volgende keer niet wat lak langs de haarlijn te spui ten, ook van achteren, voor u uitgaat! Strek de schouders naar achte ren indien ze wat afhangen. Ziet de taille er netjes uit en is de ceintuur niet gedraaid? Ziet de tas er wel verzorgd uit of puilt deze uit van spulletjes, die er eigenlijk niet in horen? Let ook goed op de zoom. Is de ze van voren net zo lang als van achteren? Sluiten uw nylons goed om de enkels en zitten de naden ervan wel recht? Zo niet bedenk dan, dat verschillende merken kousen nu ook in breedtemaat geleverd kunnen worden! De wereld is dot op babies, voor al op beroemde babies. Geen wonder dus, dat er zoveel publi citeit is gegeven aan Helen, de eerste ruimte-baby. Uit Rusland kwam het bericht, dat Helen „mooi" was hoewel pasgeboren kinderen zelden mooi zijn. Hoe het ook zij, in ieder geval is Helen een belang rijke baby, misschien wel de be langrijkste baby van deze eeuw. Zij is als men het zo zeggen mag wetenschappelijk belang rijk. Haar moeder, Valentina Te- reshkova, heeft immers 48 maal om de aarde gecirkeld in een ruimteschip. Haar vader, Andrian Nikolayev, maakte 64 omwente lingen om de aarde. Beiden wer den daarbij blootgesteld aan cos- mische stralingen en gewicht loosheid en het is bekend, dat noch de Russen, noch de Ame rikaanse geleerden helemaal ge rust zijn over de mogelijke con sequenties van deze spanningen. Temeer omdat er gewichtsveran deringen en chemische verande ringen zijn waargenomen in de lichamen van de kosmonauten. Veelbetekenend is het, dat het nieuws van de geboorte van de baby 48 uur werd tegengehouden. Waarschijnlijk is de baby eerst onderzocht... Valentina, het 26-jarige vroegere fabrieksmeisje, heeft eens ge zegd: „Toen ik klein was, wilde ik machinist op de trein worden. Ik wilde dit vak leren maar mijn moeder vond het niet goed. Ze vond, dat ik te klein en niet sterk genoeg was. Maar ik keek alle treinen na en droomde ervan". Haar dromen hebben haar zeker ver voorbij het eindstation ge bracht! Een breuk van een of ander bot ver oorzaakt bij het slachtoffer en bij zijn omgeving meestal veel conster natie. Toch zijn er een reeks onge vallen, die veel gevaarlijker zijn, ook al geven zij aanvankelijk veel min der opvallende verschijnselen. Er zijn verschillende breuken, die in den beginne zo weinig klachten ge ven, dat de patient er eerst van on der de indruk komt als hem ver teld wordt, dat hij een fractuur heeft. Het meest gewone voorbeeld hier van is een sleutelbeenbreuk. Het is het bot, dat van de boven kant van het borstbeen naar de schouder loopt bij magere personen zeer duidelijk zichtbaar is, wat in den regel hun charme niet ver hoogt. De clavacula sleutelbeen) breekt gewoonlijk door een val op de schouder of de handpalm bij ge strekte arm. Direct na het ongeval zijn de klach ten gering en bemerkt de patient alleen dat hij niet zoveel macht meer over zijn arm heeft en dat de schouder hem pijn doet, tenzij hij de elleboog ondersteunt. Bij nader onderzoek vindt de arts ter plaatse van de breuk een verdikking. Deze ontstaat door de beide delen van de clavecula over elkaar heen te schui ven. Meestal overlapt het buitenste deel het binnenste deel. Gelukkig is deze fractuur, of vroeger of later ontdekt niet ernstig. Soms is zij al leen op de Röntgenfoto te zien als een barst. Als U gevraagd wordt hulp te ver lenen bij een gebroken sleutelbeen laat U de elleboog door een ander ondersteunen. De patient zal zeker niet nalaten te zeggen, wat voor hem de aangenaamste houding voor de arm is. Probeer niet het slachtoffer zijn jas uit te trekken. Leg een klei ne opvulling in de oksel en verbindt de arm boven de elleboog zodanig dat deze tegen de romp aankomt te liggen. De onderarm blijft vrii en wordt ondersteund door een doek. Overtuig U dat het verband niet te stijf wordt aangetrokken. De pols moet voelbaar blijven. U kunt het slachtoffer als het geen kind is as- perine tabletten geven met flink water, indien hij veel pijn zou heb ben. Ga dan met hem naar de dokter. Er is niet de minste reden om over stuur te raken. Jockkeys wonnen een paardenrace zonder er zich van bewust te zijn, een gebroken sleutelbeen te hebben. Tegenwoordig behandelt men de clavecula fractuur met rust, dat wil zeggen dat de arm meerdere we ken in een driekante doek (mitel la) wordt gedragen. In een Duitse stad werd onlangs een enquête gehouden over de vraag „Welk beroep is het meest geschikt voor een meisje om een man naar haar wens te verkrijgen?" Met Duit se ernst en degelijkheid werd de vraag tot een systematisch onder zoek uitgebreid. En het resultaat? De enquête wees uit, dat het beroep, dat aan een meisje de beste kansen op een hu welijk biedt, verkoopster is. Eén op de twee bruiden van het voorbije jaar had achter een toonbank ge staan. En velen onder deze bruid jes maakten een „goede partij" zo als men dat noemt. In het bijzonder kwam bij het on derzoek naar voren, dat heel wat (mannelijke) klanten een winkel bezoeken omdat ze er door aardige vriendelijke verkoopsters bediend worden. Ze kunnen met die meisjes praten en ze intussen rustig opne men. Een verkoopster heeft een aantal eigenschappen ontwikkeld, die ook een huisvrouw goed zouden passen: hoffelijkheid, aanpassings vermogen, geduld, vriendelijkheid. Een verkoopster ziet er bovendien verzorgd uit, mooi gekapt en ge kleed. En nooit vergeet zij haar glimlach. Kan het dan iemand verbazen, dat vele mannen in die stralende ver koopsters de vrouw hunner dromen beginnen te ontdekken? En wanneer de klant zijn hart verloren heeft aan één van de verkoopsters, heeft hij zich niet angstig af te vragen welke listen hij zal moeten gebruiken om haar weer te zien. Zo dikwijls als hij wil, kan hij de winkel binnenstap pen, een kleinigheid kopen of een inlichting vragen. De regelmaat, waarmee hij verschijnt en zijn wens om steeds door dezelfde juffrouw te worden geholpen, bespaart hem bo vendien nog een eerste en meestal moeilijke verklaring. Het meisje weet immers spoedig „hoe laat het is". Het beroep, dat op de tweede plaats komt voor de huwelijkskansen, is dat van stewardess. Ook hier spelen een verzorgd uiterlijk, hoffelijkheid en een vriendelijke glimlach een grote rol. En al is het vliegen niet meer zo avontuurlijk als het vroeger placht te zijn, toch zit rondom een vliegreis toch nog altijd een vleugje romantiek gesponnen. In deze moderne tijd grijpt men graag terug naar de oude tijd. In de hoedenbranche heeft men nu „opa's bolhoed" weer uit de mottenballen gehaald. De rage is zelfs overgeslagen op de vrouw, ook al bekijken de mannelijke collega's „haar" met een zeker misprijzen na. Lelijk staat het in ieder geval niet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 13